Staršie PC trochu inak

Sekcia: Aplikácie & Desktop 19.04.2012 | 17:23
Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
Mám otázku týkajúcu sa použitia Linuxu na staršom PC. Konkrétne ide o Intel Celeron 2,0 GHz, 2 GB RAM, integrovaná grafika z predpotopných čias (cca 8 rokov naspäť).

PC nepoužívam ako písací stroj, ale ako pracovný nástroj trochu náročnejšieho užívateľa. Doma som kvôli rýchlosti prešiel z (legálnych) Win7 na Ubuntu a som spokojný, v práci však musím prežiť s tým hardvérom, čo mám - a tu sa zatiaľ Linux na XP-čko nechytá. Mám nainštalované Ubuntu s viacerými GUI, v poslednom čase používam verziu Lubuntu. Linux má podľa mojich doterajších skúseností menšie nároky na RAM, ale väčšie na procesor a grafiku... a v tom je pes zakopaný. V našich starých PC práve RAM bola priebežne dopĺňaná, kým CPU a GPU zostali pôvodné.

Používam cloudové aplikácie, najmä od Google, to mi síce doma umožnilo bezbolestný prechod na Linux, ale v práci mi to v používaní Linuxu bráni, keďže v praxi je rýchlosť často niekoľkonásobne nižšia ako na XP. Podobne flashové aplikácie - je skoro nemožné trafiť myšou na správne tlačidlo, keď grafika nestíha...

Je mi jasné, že medzi Linuxom 2011 a XP je nejaký ten rôčik, ale aj tak... existuje riešenie, ktoré by mi fungovalo plynulejšie, alebo sa musím zmieriť s tým, že na dnešný web a dnešný softvér jednoducho staré železo nestačí?
    • Re: Staršie PC trochu inak 19.04.2012 | 18:31
      WlaSaTy   Návštevník
      Vitaj do klubu. Flash je zlo ktoré dokáže spomaliť počítač desať násobne. A Ajax, používaný v tých cloudoch závisí od implementácie java skriptu v prehliadači.

      Takže skús poexperimentovať aj s rôznymi prehliadačmi internetu na ich rôznych verziách. Poprípade s rôznymi verziami flashu.
    • Re: Staršie PC trochu inak 19.04.2012 | 22:30
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      geforce fx5500 ... podarujem za postovne. funkcna.
      • Re: Staršie PC trochu inak 19.04.2012 | 22:36
        Avatar default Debian  Používateľ
        to si robis srandu, ved to je nabuchana grafika, moja mama ma 128 mb geforce, a to som si myslel ze ake je to este dobre
        R.K
        • Re: Staršie PC trochu inak 19.04.2012 | 23:21
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          otazne je to s ovladacmi ... tie nvidiove maju obcas z toho prdel ...
          • Re: Staršie PC trochu inak 19.04.2012 | 23:44
            WlaSaTy   Návštevník
            Otázne je aj či má ten počítač možnosť pripojiť grafickú kartu. Niektoré typy firemných zostáv totižto nemali na doskách nacvaknuté sloty.
            • Re: Staršie PC trochu inak 19.04.2012 | 23:45
              Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
              nj, AGP 8x
              • Re: Staršie PC trochu inak 20.04.2012 | 20:20
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                na trošičku novšej grafike od toho som rozchodil cez win prakticky čokoľvek. Som toho názoru, že na starší PC je to fakt dobrá grafika a ak budeš mať takých zadarmo viac, kľudne pošli :)
      • Re: Staršie PC trochu inak 21.04.2012 | 16:54
        Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
        Vdaka za ponuku, v hadrveri sa velmi nevyznam, skor ma zaujimalo, ci existuje nieco menej narocne v oblasti softveru.
        • Re: Staršie PC trochu inak 21.04.2012 | 19:10
          Lotar   Návštevník
          Ne, neexistuje. Pamate mas dost, procesor ako tak este ujde ale ta grafika potrebuje upgrade. Ak mas v tom pc slot na graf. kartu zober tu nvidiu co ti ponukali.
      • Re: Staršie PC trochu inak 22.04.2012 | 17:35
        tomy   Návštevník
        tu 5500 by som bral