Staršie PC trochu inak

Sekcia: Aplikácie & Desktop 19.04.2012 | 17:23
Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
Mám otázku týkajúcu sa použitia Linuxu na staršom PC. Konkrétne ide o Intel Celeron 2,0 GHz, 2 GB RAM, integrovaná grafika z predpotopných čias (cca 8 rokov naspäť).

PC nepoužívam ako písací stroj, ale ako pracovný nástroj trochu náročnejšieho užívateľa. Doma som kvôli rýchlosti prešiel z (legálnych) Win7 na Ubuntu a som spokojný, v práci však musím prežiť s tým hardvérom, čo mám - a tu sa zatiaľ Linux na XP-čko nechytá. Mám nainštalované Ubuntu s viacerými GUI, v poslednom čase používam verziu Lubuntu. Linux má podľa mojich doterajších skúseností menšie nároky na RAM, ale väčšie na procesor a grafiku... a v tom je pes zakopaný. V našich starých PC práve RAM bola priebežne dopĺňaná, kým CPU a GPU zostali pôvodné.

Používam cloudové aplikácie, najmä od Google, to mi síce doma umožnilo bezbolestný prechod na Linux, ale v práci mi to v používaní Linuxu bráni, keďže v praxi je rýchlosť často niekoľkonásobne nižšia ako na XP. Podobne flashové aplikácie - je skoro nemožné trafiť myšou na správne tlačidlo, keď grafika nestíha...

Je mi jasné, že medzi Linuxom 2011 a XP je nejaký ten rôčik, ale aj tak... existuje riešenie, ktoré by mi fungovalo plynulejšie, alebo sa musím zmieriť s tým, že na dnešný web a dnešný softvér jednoducho staré železo nestačí?
    • Re: Staršie PC trochu inak 19.04.2012 | 18:31
      WlaSaTy   Návštevník
      Vitaj do klubu. Flash je zlo ktoré dokáže spomaliť počítač desať násobne. A Ajax, používaný v tých cloudoch závisí od implementácie java skriptu v prehliadači.

Takže skús poexperimentovať aj s rôznymi prehliadačmi internetu na ich rôznych verziách. Poprípade s rôznymi verziami flashu.
    • Re: Staršie PC trochu inak 19.04.2012 | 22:30
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      geforce fx5500 ... podarujem za postovne. funkcna.
      • Re: Staršie PC trochu inak 19.04.2012 | 22:36
        Avatar default Debian  Používateľ
        to si robis srandu, ved to je nabuchana grafika, moja mama ma 128 mb geforce, a to som si myslel ze ake je to este dobre
        R.K
        • Re: Staršie PC trochu inak 19.04.2012 | 23:21
          otazne je to s ovladacmi ... tie nvidiove maju obcas z toho prdel ...
          • Re: Staršie PC trochu inak 19.04.2012 | 23:44
            WlaSaTy   Návštevník
            Otázne je aj či má ten počítač možnosť pripojiť grafickú kartu. Niektoré typy firemných zostáv totižto nemali na doskách nacvaknuté sloty.
            • Re: Staršie PC trochu inak 19.04.2012 | 23:45
              • Re: Staršie PC trochu inak 20.04.2012 | 20:20
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie, Manjaro, Q4OS, Lubuntu  Používateľ
                na trošičku novšej grafike od toho som rozchodil cez win prakticky čokoľvek. Som toho názoru, že na starší PC je to fakt dobrá grafika a ak budeš mať takých zadarmo viac, kľudne pošli :)
      • Re: Staršie PC trochu inak 21.04.2012 | 16:54
        Avatar Ľubomír Štulajter Ubuntu 14.04 X64  Používateľ
        Vdaka za ponuku, v hadrveri sa velmi nevyznam, skor ma zaujimalo, ci existuje nieco menej narocne v oblasti softveru.
        • Re: Staršie PC trochu inak 21.04.2012 | 19:10
          Lotar   Návštevník
          Ne, neexistuje. Pamate mas dost, procesor ako tak este ujde ale ta grafika potrebuje upgrade. Ak mas v tom pc slot na graf. kartu zober tu nvidiu co ti ponukali.
      • Re: Staršie PC trochu inak 22.04.2012 | 17:35
        tomy   Návštevník
        tu 5500 by som bral