Ubuntu 12.04
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
dá nejakú konkrétnu chybu pri prístupe na tú partíciu?
Linux: - jedneho dna mi nechcelo prehravat videa na internete. Nevedel som co s tim tak som dal aktualizovat na verziu 12.04. Tam to uz bolo v pohode akurat som tam nemal nejake aplikacie (laptop-mode-tools, a nejake podobne veciky) no nechcelo ma pustit ani na disk D/ kde mam vecsinu veci (vypisovalo mi, ze nemam opravnenie pre prezeranie obsahu) + po 2 hodinach mi cely sistem zamrzol.
Toto je pricina preco chcem prejst znova na 11.10.
Windows: -po prvom nainstalovani Ubuntu mi pri stustani windows chcelo robit kontrolu disku. Stale som to ignoroval az kym som to nedal skontrolovat. Po kontrole mi zacal Windows uplne blbnut (prehrieval sa, stale pracoval na vysokom vykone aj ked neboly spustene ziadne aplikacie). Rozhodol som sa ho preinstalovat, no po preinstalovani sa ma na zaciatku uz nepita aky sistem chcem zapnut.
Aby som to zhrnul. Neviem sa uz do Ubuntu dostat a keby som sa aj dostal tak sa neviem dostat na disk D/ (na C/ mam windows :P ).
Mam pocit akoby sa proti mne obratil cely moj notebook.
sudo fdisk -l
. Takto sa zistí označenie koreňového oddielu s Ubuntu (je tam hviezdička, napr. to môže byť /dev/sda1)A potom do terminálu:
sudo mkdir /mnt/ubuntu
za X dosadiť oddiel z výpisu fdisksudo mount /dev/sdaX /mnt/ubuntu/dev
sudo mount --bind /dev/mnt/ubuntu/dev
sudo mount -t proc none /mnt/ubuntu/proc
sudo chroot /mnt/ubuntu
sudo grub-install --no-flopy /dev/sda
ak by posledný príkaz nefungoval tak:
grub-install --recheck --no-floppy /dev/sda
A, jedná sa o znovunahodenie zavádzač systému. Náprava sa teda netýka len dual boot-u.
Inak, Linux sa nedá nainštalovať priamo na disk D:. Z disku D: sa dá odkrojiť miesto ktoré sa použije pre nový linuxový disk, alebo sa dá naništalovať cez wubi alebo virtualbox (čo qemu) do suboru na disku D:. Ale, to sa nejedná o priamu inštaláciu na disk D:. Keby sa tu vyskytol výpis z príkazu fdisk -l, tak by sa dalo rozhodnúť či sa to oplatí zachraňovať, alebo sa to rovno reinštaluje. Teda, systém.
PS.: Dosť sranda je, keď človek namiesto reštartu používa hybernáciu pri dual boote. To mu ten windows veľmi rýchlo odpáli kompletne všetko.
Ked mam dual Win + Ubuntu 11.10, keby som vedla toho chcel este nainstalovat Ubuntu 12.04, vytvori sa mi Grub korektne, t.j. Win + obidve instalacie Ubuntu?
Chcem si nainstalovat Ubuntu nanovo (uz bez KDE a Unity a na vacsiu cast HDD), ale nechce sa mi zalohovat vsetky otvorene stranky v niekolkych prehliadacoch (a niekolkych profiloch), takze docasne by som si chcel ponechat aj tuto instalaciu, kym si nebudem isty, ze ju uz nepotrebujem.