Ubuntu 12.04
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Boli zverejnené výsledky hackerskej súťaže Pwn2Own. Prelomená bola ochrana v rôznom softvéri od Windows 11 cez Linux, Microsoft Teams až po také chuťovky ako Tesla Model 3 Infotainment System.
Zdroj: zerodayinitiative.com
Nástroj pre konfiguráciu pokročilého úložiska v userspace Stratis bol aktualiovaný na verziu 3.1.0. Podrobnosti o novej verzii sú zverejnené v poznámkach k vydaniu.
Spoločnosť AMD predstavila na konferencii Computex 2022 pripravované novinky. Medzi inými bola predstavená rada procesorov Mendocino založená na mikroarchitektúre Zen 2 vyrábaná 6nm procesom v TSMC. Ďalej bola predstavená séria Ryzen 7000 s PCIe 5.0 a DDR5. Podľa AMD je výkon o 15% vyšší oproti Ryzen 5000. Boost frekvencia by mala dosahovať 5.5GHz.
Zdroj: youtube.com
Steven Shiau oznámil dostupnosť ISO distribúcie Clonezilla Live 3.0 pre prácu s obrazmi disku a klonovaním. Nová verzia podporuje Apple APFS a LUKS. Kernel bol aktualizovaný na verziu 5.17.
Internetový prehliadač Google Chrome 102 podporuje registráciu MIME typov, ktoré dokáže obsluhovať webová aplikácia. Okrem toho tu pribudla vlastnosť AudioContext.outputLatency pre zistenie približnej latencie audio výstupu. Medzi zaujímavými funkciami nájdeme aj Capture Handle pre možnosť komunikácie medzi aplikáciou, ktorá zachytáva video a zaznamenávanou aplikáciou. Podrobný zoznam zmien je na stránke chromestatus.com.
Nová stabilná verzia ľahkého webového serveru nginx prináša podporu OpenSSL 3.0 / PCRE2, posilnenie proti cross-protokolovým útokom, Application-Layer Protocol Negotiation (ALPN) v stream module a ďalšie zmeny (podrobnosti v zozname zmien). Spolu so serverom bol aktualizovaný javascriptový engine njs.
Zdroj: nginx.org (zoznam zmien)
Po 6 mesiacoch od verzie 3.15 bola vydaná stabilná verzia Alpine Linux 3.16. V tejto verzii nájdeme GNOME 42, KDE Plasma 5.24, LLVM 13 alebo Python 3.10. Vylepšená bola napríklad podpora NVMe, alebo vytvorenie administrátorského účtu. Podrobný zoznam zmien je v oznámení o vydaní.
Bola vydaná verzia 15 open source platformy pre vývoj softvéru. Najviditeľnejšou zmenou je podpora WYSIWYG editoru vo wiki stránkach. Okrem toho pokročilé vyhľadávanie v tejto verzii je kompatibilné s OpenSearch, pribudlo plánovanie úloh a interné poznámky. Viacej informácií je v oznámení o vydaní.
Zdroj: gitlab.com/releases
Linus Torvalds oznámil vydanie Linuxu 5.18 slovami "žiadne nečakané nepríjemné prekvapenia minulý týždeň". Okrem štandardných aktualizácií ovládačov a opráv je tejto verzii napríklad ovládač pre Intel "software defined silicon" (mechanizmus, ktorý umožní aktivovať niektoré funkcie čipu po dodatočnej platbe intelu).
Zdroj: lore.kernel.org
Prvá aktualizácia systemd v tomto roku pozostáva z takmer 80 000 zmenených riadkov. Verzia 251 obsahuje nový komponent - systemd-sysupdate
pre aktualizáciu hosťovského systému a kontajnerov. Aktualizovaný bol C štandard na C11 s GNU11 rošíreniami. Obsiahly zoznam zmien je v oznámení o vydaní.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
dá nejakú konkrétnu chybu pri prístupe na tú partíciu?
Linux: - jedneho dna mi nechcelo prehravat videa na internete. Nevedel som co s tim tak som dal aktualizovat na verziu 12.04. Tam to uz bolo v pohode akurat som tam nemal nejake aplikacie (laptop-mode-tools, a nejake podobne veciky) no nechcelo ma pustit ani na disk D/ kde mam vecsinu veci (vypisovalo mi, ze nemam opravnenie pre prezeranie obsahu) + po 2 hodinach mi cely sistem zamrzol.
Toto je pricina preco chcem prejst znova na 11.10.
Windows: -po prvom nainstalovani Ubuntu mi pri stustani windows chcelo robit kontrolu disku. Stale som to ignoroval az kym som to nedal skontrolovat. Po kontrole mi zacal Windows uplne blbnut (prehrieval sa, stale pracoval na vysokom vykone aj ked neboly spustene ziadne aplikacie). Rozhodol som sa ho preinstalovat, no po preinstalovani sa ma na zaciatku uz nepita aky sistem chcem zapnut.
Aby som to zhrnul. Neviem sa uz do Ubuntu dostat a keby som sa aj dostal tak sa neviem dostat na disk D/ (na C/ mam windows :P ).
Mam pocit akoby sa proti mne obratil cely moj notebook.
sudo fdisk -l
. Takto sa zistí označenie koreňového oddielu s Ubuntu (je tam hviezdička, napr. to môže byť /dev/sda1)A potom do terminálu:
sudo mkdir /mnt/ubuntu
za X dosadiť oddiel z výpisu fdisksudo mount /dev/sdaX /mnt/ubuntu/dev
sudo mount --bind /dev/mnt/ubuntu/dev
sudo mount -t proc none /mnt/ubuntu/proc
sudo chroot /mnt/ubuntu
sudo grub-install --no-flopy /dev/sda
ak by posledný príkaz nefungoval tak:
grub-install --recheck --no-floppy /dev/sda
A, jedná sa o znovunahodenie zavádzač systému. Náprava sa teda netýka len dual boot-u.
Inak, Linux sa nedá nainštalovať priamo na disk D:. Z disku D: sa dá odkrojiť miesto ktoré sa použije pre nový linuxový disk, alebo sa dá naništalovať cez wubi alebo virtualbox (čo qemu) do suboru na disku D:. Ale, to sa nejedná o priamu inštaláciu na disk D:. Keby sa tu vyskytol výpis z príkazu fdisk -l, tak by sa dalo rozhodnúť či sa to oplatí zachraňovať, alebo sa to rovno reinštaluje. Teda, systém.
PS.: Dosť sranda je, keď človek namiesto reštartu používa hybernáciu pri dual boote. To mu ten windows veľmi rýchlo odpáli kompletne všetko.
Ked mam dual Win + Ubuntu 11.10, keby som vedla toho chcel este nainstalovat Ubuntu 12.04, vytvori sa mi Grub korektne, t.j. Win + obidve instalacie Ubuntu?
Chcem si nainstalovat Ubuntu nanovo (uz bez KDE a Unity a na vacsiu cast HDD), ale nechce sa mi zalohovat vsetky otvorene stranky v niekolkych prehliadacoch (a niekolkych profiloch), takze docasne by som si chcel ponechat aj tuto instalaciu, kym si nebudem isty, ze ju uz nepotrebujem.