USB klavesnica nefunguje na Ubuntu 12.04
Dakujem
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Bot využívaný na útoky proti mnohým štátnym inštitúciam v celej Európe dosiahol novú veľkosť.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Skús povedať, čo je to za klávesnicu. A tak isto skús opísať či tá klávesnica funguje v inom počítači a či v tom počítači išla iná klávesnica.
Teraz je otázka, akým spôsobom to vypadlo. Máš nainštalovaný OS. Počas inštalácie a krátko po nej išla tá alebo nejaká iná klávesnica? Otázkou je či to vypadlo kôli prekliknutiu nejakého nastavenia, alebo či je treba dať aplikovať záplaty ktoré by to mohli vyriešiť. Tej druhej možnosti moc nedávam za pravdu, posledne som videl že klávesnica v grafike vypadla keď prerábali EVDEV a človek potreboval HOTPLUG i keď klávesnicu obsluhovalo jadro. Ale, to bolo zopár rokov dozadu.
Skôr by som to videl na zle stiahnuté alebo príliš rýchlo vypálené CD/DVD, alebo nejaké ukliknutie sa.
Naštartuj z neho a nájdi tam niekde pri štarte systému overenie média. Obvykle je to ešte na začiatku, keď sa pýta či chceš skúsiť LiveCD, Inštalovať, opraviť zavádzací sektor. Aspoň tak to bolo pred rokmi.
A nazačiatku si mohol uviesť o aký pc sa jedná (špecifiký hw ?).
A len tak pre zaujímavosť by si mohol skúsiť, čo ti už radili pichnút tam na skúšku inú klávesnicu.
Neviem či Blbuntu 12.04 štandardne inštaluje aj SSH server, ale asi by bolo rozumné sa na ten komp vzdialene prihlásiť, pichnúť tam tú klávesnicu, chvíľku počkať a pozrieť čo za veci povedalo o nej jadro cez príkaz dmesg.
Pokiaľ neskúsiš čo o tej klávesnici píše po jej zasunutí jadro, tak sa nepohneme z miesta. Buď to pozrieš cez ssh na ten desktop (server), cez LiveCD a virtuálnu klávesnicu alebo to skúsiš cez ten notebook ktorý má vstavanú funkčnú klávesnicu.
http://pastebin.com/zDdiMKMa
vzdialene prihlásiť, pichnúť tam tú klávesnicu, chvíľku počkať a pozrieť čo za veci povedalo o nej jadro cez príkaz dmesg.
To preto, aby človek nemusel prehľadávať všetkých 500 riadkov ktoré z toho vyliezli.
No, ale, tá klávesnica vyzerá trochu divne:
Koľko tam máš zariadení typu klávesnica? Z výpisu vidím dve. Jednu od Trust spojenú s myškou a druhú nejakú inú.
Odporúčam aj vliezť do BIOSu a pohrať sa s USB Legacy. Je dosť možné, že tá klávesnica ostala v móde PS2 aj keď je pichnutá cez USB. To zvládali zariadenia ku ktorým pribalovali taký nepoužiteľný adaptér (z jednej strany USB samička a z druhej PS2 okrúhly samček).
Aby sa to neplietlo, vytiahni tú myš čo má v sebe falošnú klávesnicu a skús to kompletne bez nej.
V skratke, je to specialna hracska klavesnica (resp. cokolvek, len nie obycajna) a linux kernelu (jadru OS) sa sama predstavuje ako uplne totalne neobycajna - specialna. A tak sa na nu linux kernel radsej zakazdym vybodne a neobsluhuje ju (1), lebo ho este nikto s takou specialnou klavesnicou doteraz nezoznamil. Ale ked si skompilujes podporu pre HID zariadenia osobitne ako modul (2), tak kernel blahosklonne mavne rukou akoze fajn, teba klavesnica ja sice nepoznam, ale budem sa s tebou rozpravat ako s obycajnou klavesnicou. A zazvonil zvonec.
Ako sa kompiluje jadro a moduly je siroka tema a zaciatocnikovi jej zakladne zvladnutie (skompilovanie chodiveho jadra) zaberie trochu viac casu. Mozno az 1 den. To len aby si vedel, co od toho cakat. Navodov je kopec. Idealne je, ked si najdes taky, ktory presne pasuje k verzii tebou pouzitej ditribucie.