USB klavesnica nefunguje na Ubuntu 12.04
Dakujem
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Program TimeShift zálohuje hlavne jadro operačného systému a na zálohovanie užívateľských súborov je vhodné použiť iný program. Ako vhodný adept sa javí program Borg Backup. Ten je však vhodný iba pre skúsených užívateľov vzhľadom na jeho dosť nepohodlné ovládanie. Existuje však grafická nadstavba Vorta, ktorá používanie programu Borg Backup sprístupňuje aj neskúseným užívateľom.
Zdroj: Arch Linux CZ
Vy daná bola LTS verzia Trisquel linux 11 pod gesciou Free Software Foundation. Trisquel 11.0 Aramo je postavený na Ubuntu 22.04 LTS s podporou do 2027.
Zdroj: Trisquel
Spoločnosť DreamWorks zverejnila zdrojové kódy svojho renderovacieho nástroja MoonRay pod open source licenciou Apache 2.0.
Zdroj: github.com
Nokia oznámila jeden z prvých lacných smartfónov so systémom Android navrhnutých na opravu doma, čo používateľom umožňuje vymeniť batériu za menej ako päť minút v spolupráci s iFixit.
Zdroj: odkaz
Špecifická distribúcia pre staré počítače, ktorá bola na puppy linuxe. Posledná verzia je z 30.1.2023.
Legacy OS je postavený na antiX / Debian Bullseye 64 Bit a momentélne je vo vývoji aj 32bitová verzia
Zdroj: Legacy OS
Tomáš Matějíček vydal nové verzie Slax v dvoch edíciách, 15.0.1 postavený na Slackware a Slax 11.6.0 na stabilnom Debiane.
Zdroj: Slax.org
Samsung vydal odporúčania na optimalizáciu MySQL pre beh na SSD. V dokumente uvádza aj benchmarky.
Zdroj: Samsung Semiconductor
15.1.2023 bola vydaná tretia minoritná verzia MX linux 21.
Zdroj: MX Linux
Vývojári linuxovej distribúcie OpenMandriva predstavili užívateľom novú rolling-release edíciu s názvom ROME. Táto edícia OpenMandrivy má vyplniť priestor medzi stabilnou a vývojovou vetvou s častejšími aktualizáciami softvérových balíčkov.
Zdroj: LinuxExpress
Po dlhej dobe bola dnes uvoľnená nová verzia Retro Virtual Machine(2.1.0). Jedná sa o veľmi zaujímavý emulátor ZX Spectra a jeho klonov. Okrem iných noviniek, dokáže nová verzia emulovať aj Sega Master System. Okrem podpory Windows a MacOS, je Retro Virtual Machine samozrejme dostupný aj pre Linux.
Zdroj: Retro Virtual Machine
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Skús povedať, čo je to za klávesnicu. A tak isto skús opísať či tá klávesnica funguje v inom počítači a či v tom počítači išla iná klávesnica.
Teraz je otázka, akým spôsobom to vypadlo. Máš nainštalovaný OS. Počas inštalácie a krátko po nej išla tá alebo nejaká iná klávesnica? Otázkou je či to vypadlo kôli prekliknutiu nejakého nastavenia, alebo či je treba dať aplikovať záplaty ktoré by to mohli vyriešiť. Tej druhej možnosti moc nedávam za pravdu, posledne som videl že klávesnica v grafike vypadla keď prerábali EVDEV a človek potreboval HOTPLUG i keď klávesnicu obsluhovalo jadro. Ale, to bolo zopár rokov dozadu.
Skôr by som to videl na zle stiahnuté alebo príliš rýchlo vypálené CD/DVD, alebo nejaké ukliknutie sa.
Naštartuj z neho a nájdi tam niekde pri štarte systému overenie média. Obvykle je to ešte na začiatku, keď sa pýta či chceš skúsiť LiveCD, Inštalovať, opraviť zavádzací sektor. Aspoň tak to bolo pred rokmi.
A nazačiatku si mohol uviesť o aký pc sa jedná (špecifiký hw ?).
A len tak pre zaujímavosť by si mohol skúsiť, čo ti už radili pichnút tam na skúšku inú klávesnicu.
Neviem či Blbuntu 12.04 štandardne inštaluje aj SSH server, ale asi by bolo rozumné sa na ten komp vzdialene prihlásiť, pichnúť tam tú klávesnicu, chvíľku počkať a pozrieť čo za veci povedalo o nej jadro cez príkaz dmesg.
Pokiaľ neskúsiš čo o tej klávesnici píše po jej zasunutí jadro, tak sa nepohneme z miesta. Buď to pozrieš cez ssh na ten desktop (server), cez LiveCD a virtuálnu klávesnicu alebo to skúsiš cez ten notebook ktorý má vstavanú funkčnú klávesnicu.
http://pastebin.com/zDdiMKMa
vzdialene prihlásiť, pichnúť tam tú klávesnicu, chvíľku počkať a pozrieť čo za veci povedalo o nej jadro cez príkaz dmesg.
To preto, aby človek nemusel prehľadávať všetkých 500 riadkov ktoré z toho vyliezli.
No, ale, tá klávesnica vyzerá trochu divne:
Koľko tam máš zariadení typu klávesnica? Z výpisu vidím dve. Jednu od Trust spojenú s myškou a druhú nejakú inú.
Odporúčam aj vliezť do BIOSu a pohrať sa s USB Legacy. Je dosť možné, že tá klávesnica ostala v móde PS2 aj keď je pichnutá cez USB. To zvládali zariadenia ku ktorým pribalovali taký nepoužiteľný adaptér (z jednej strany USB samička a z druhej PS2 okrúhly samček).
Aby sa to neplietlo, vytiahni tú myš čo má v sebe falošnú klávesnicu a skús to kompletne bez nej.
V skratke, je to specialna hracska klavesnica (resp. cokolvek, len nie obycajna) a linux kernelu (jadru OS) sa sama predstavuje ako uplne totalne neobycajna - specialna. A tak sa na nu linux kernel radsej zakazdym vybodne a neobsluhuje ju (1), lebo ho este nikto s takou specialnou klavesnicou doteraz nezoznamil. Ale ked si skompilujes podporu pre HID zariadenia osobitne ako modul (2), tak kernel blahosklonne mavne rukou akoze fajn, teba klavesnica ja sice nepoznam, ale budem sa s tebou rozpravat ako s obycajnou klavesnicou. A zazvonil zvonec.
Ako sa kompiluje jadro a moduly je siroka tema a zaciatocnikovi jej zakladne zvladnutie (skompilovanie chodiveho jadra) zaberie trochu viac casu. Mozno az 1 den. To len aby si vedel, co od toho cakat. Navodov je kopec. Idealne je, ked si najdes taky, ktory presne pasuje k verzii tebou pouzitej ditribucie.