Povolenie zapisu na USB

Sekcia: Konfigurácia 28.07.2012 | 20:02
Avatar vama Debian, Arch  Používateľ
Zdravim,
chcel by som si vytvorit NAS server, vsetko mi funguje az na jeden "detail". Nejde mi zapisovat data na USB disk klasickym uzivatelom, rootom to ide. Skusal som aj prikaz chmod -R 777, ale bezvysledne. Tak chcel by som sa opytat, kde sa nastavuje pristup na ten kluc?
Len dodam, postupoval som podla tohto navodu
Dakujem
"Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú správny čas na správnom mieste." M. Valášek
    • Re: Povolenie zapisu na USB 28.07.2012 | 22:29
      Avatar default Debian  Používateľ
      tak sa necuduj ked to mountujes v systemovej oblasti /mnt , tam ma pristup iba root ked to takto robis, vytvor si priecinok u konkretneho uzivatela a daj sudo mount /dev/sdb1 /home/uzivatel/priecinok
      PS: ked si pozries prava /mnt tak pekne vidis ze vlastnik root, ostatny pozivatelia iba na citanie, a veskery obsah ktory sa tam objavi bude tak isto pod tymi pravami, dalo by sa tomu /mnt zmenit prava , ale to by som nerobil
      R.K
      • Re: Povolenie zapisu na USB 28.07.2012 | 23:12
        Avatar vama Debian, Arch  Používateľ
        Skusal som mount na home/pi (uzivatel)/disk, ale aj tak stale mi nejde zapisovat na ten disk. Este som vyskusal aj zmenit na ten priecinok prava cez chmod -R 777 , ale aj tak mi nejde ten zapis.
        Dodam, ze USB disk je formatovany na fat32.
        "Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú správny čas na správnom mieste." M. Valášek
        • Re: Povolenie zapisu na USB 29.07.2012 | 14:49
          pistal   Návštevník
          Ja to riesim v fstab napr takymto zapisom
          /dev/sdc1 /mnt/sdc1 auto noauto,user 0 0
          potom mozem montovat a zapisovat aj ako normalny user
          • Re: Povolenie zapisu na USB 29.07.2012 | 15:04
            WlaSaTy   Návštevník
            V prípade NAS asi bude nepraktické to pripájať ručne. Skôr by sa hodilo prehlásiŤ užívateľa alebo nastaviť práva cez umask:
             /dev/hda6 /mnt/fat vfat users,defaults,umask=000 0 0
            • Re: Povolenie zapisu na USB 29.07.2012 | 16:20
              Avatar vama Debian, Arch  Používateľ
              Dakujem, ten umask pomohol ;)
              A mohol by som sa opytat, naco presne sluzi ten umask?
              "Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú správny čas na správnom mieste." M. Valášek
              • Re: Povolenie zapisu na USB 29.07.2012 | 17:04
                WlaSaTy   Návštevník
                Neuhádneš, ale slúži na nastavenie práv. Či už novovytvorených súborov, alebo aj napríklad pri prehlásení práv na diskoch nevyužívajúcich bezpečnostné atribúty alebo využívajúcich bezpečnostné atribúty nekompatibilné s Linux-om.

                Viac je schované v big bada supa hacka masta príkaze man 2 umask tak si ho uži.