Vlastné aplikácie na Android mobiloch
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Už som zistil, že existuje Android NDK a aj to, že na inštaláciu vlastných aplikácii netreba mať root-nutý phone. Ale neviem, či by sa tá aplikácia dostala až ku knižniciam nastavujúcim sieť.
Jednoducho potrebujem byť schopný "vytvoriť" (neviem ako lepšie to nazvať, hoci IBSS niesú client-server) IBSS sieť s presným BSSID a musí byť non-beaconed.
V linuxe to ide cez nl802.11 a aj cez konzolovú utilitu
iw
, hoci nastavovanie beaconov viw
ide až v najnovšej verzii.Je súčasťou Androidu nejaká uživatelovi dostupná knižnica, cez ktorú je možné vytvoriť IBSS && dané funkčné volania nebudú vracať -1, alebo inú sprostosť, ak ich nebude volať root.
Skús sa zamyslieť nad tým, kedy by to tak mohol tvorca Androidu naportovať do systému a načo by to malo akože poskytovať aplikáciám nejakú funkcionalitu. Navyše, Nižšia úroveň sieťového stack zvykne byť schovaná v Androide pred užívateľom. Na telefóne si bez rootingu ani neodzálohuješ nastavenia WiFi sietí.
Iné by to bolo, keby si nahodil nejakú geek friendly distribúciu namiesto firmware. Ale, tam je zas limit výberu kôli ovládačom a ďalším hračičkám.