Vlastné aplikácie na Android mobiloch
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Verzia 5.0 webového frameworku Django prináša radu noviniek. Medzi inými sa tu nachádza podpora generovaných polí modelov, generované default hodnoty na úrovni databázy alebo aj zjednodušený rendering formulárov. Nová verzia podporuje Python 3.10, 3.11, a 3.12.
Zdroj: djangoproject.com
Bola vydaná verzia 4.0 modelovacieho a renderovaciehho nástroja Blender. Veľké množstvo zmien bolo zapracované hlavne v renderovacom backende Cycles, Vylepšenia v rozhraní sa týkajú hlavne animácie. Minimálna verzia OpenGL pre toto vydanie je 4.3.
Zdroj: blender.org
Nová verzia linuxového jadra prináša lepšie zabezpečenie pre procesory Intel a širšiu podporu hardvéru.
Zdroj: 9to5Linux
Bola vydaná verzia 3.12 programovacieho jazyka Python. Medzi novinkami nájdeme napríklad flexibilnejšie parsovanie f-stringov, subinterpretery s vlastným GIL, alebo rôzne optimalizácie. Viacej informácii nájdete v zozname noviniek.
Zdroj: python.org
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Už som zistil, že existuje Android NDK a aj to, že na inštaláciu vlastných aplikácii netreba mať root-nutý phone. Ale neviem, či by sa tá aplikácia dostala až ku knižniciam nastavujúcim sieť.
Jednoducho potrebujem byť schopný "vytvoriť" (neviem ako lepšie to nazvať, hoci IBSS niesú client-server) IBSS sieť s presným BSSID a musí byť non-beaconed.
V linuxe to ide cez nl802.11 a aj cez konzolovú utilitu
iw
, hoci nastavovanie beaconov viw
ide až v najnovšej verzii.Je súčasťou Androidu nejaká uživatelovi dostupná knižnica, cez ktorú je možné vytvoriť IBSS && dané funkčné volania nebudú vracať -1, alebo inú sprostosť, ak ich nebude volať root.
Skús sa zamyslieť nad tým, kedy by to tak mohol tvorca Androidu naportovať do systému a načo by to malo akože poskytovať aplikáciám nejakú funkcionalitu. Navyše, Nižšia úroveň sieťového stack zvykne byť schovaná v Androide pred užívateľom. Na telefóne si bez rootingu ani neodzálohuješ nastavenia WiFi sietí.
Iné by to bolo, keby si nahodil nejakú geek friendly distribúciu namiesto firmware. Ale, tam je zas limit výberu kôli ovládačom a ďalším hračičkám.