Kompletna odinstalacia sw.

Sekcia: Aplikácie & Desktop 28.10.2012 | 12:25
Milan   Návštevník
Zdravim pani, tak konecne opat v normalnom zimnom case ;-)

Ale nie to som chcel.
Mam otazku ohladom uplneho odstranenia sw.
Mal som nainstalovanu operu.
Len tak na vyskusanie, hranie sa a tak.
Casom som ju odinstaloval.
Teraz, asi po 2 tyzdnoch som na nej chcel nieco vyskusat, tak som ju znovu nainstaloval.
A pozeram ako puk!
Vsetko sa nahodilo presne tak, ako som to naposledy zavrel.
Vsetky nastavenia, domovska stranka, dake hesla...jednoducho kompletny profil.
Je to normalne?
Podla mna teda nie.
Doteraz som si laicky myslel, ze po odinstalovani sw, mi po nom v stroji nezostane ani smrad.
A opak je pravdou.

Viete poradit ako v buducnosti KOMPLETNE odinstalovavat sw?
Vzhladom k terajsiemu zisteniu mam v stroji asi aj pozostatky vsetkeho co som kedy odstranil.
Ako to kompletne precistit?
Instaloval a aj odinstaloval som cez Ubuntu software center.
Mam Ubuntu 12.04, vsetky aktualizacie.
    • Re: Kompletna odinstalacia sw. 28.10.2012 | 12:49
      Avatar menom   Používateľ
      Nainštaluj si Synaptic a keď budeš niečo dávať preč, tak vyber "Označiť na úplné odstránenie".
      Alebo cez termiál pomocou príkazu purge

      sudo apt-get purge nazov_programu
      • Re: Kompletna odinstalacia sw. 28.10.2012 | 12:52
        Milan   Návštevník
        Ahaaa, jasne.
        Synaptic mam, nenapadlo ma to vyskusat.
        Ale urcite vyskusam!
        Dik za tip.
        • Re: Kompletna odinstalacia sw. 28.10.2012 | 12:58
          Avatar default Debian  Používateľ
          neviem teraz ci to uplne odstranenie maze aj konfiguraciu a dalsie veci v home priecinku, ale dakedy sa stane ze ani to nezmaze vsetko, teda mne sa to stalo, tak si daj zobrazit skryte subory, a v tvojom home bud v priecinku .config, alebo vo svojom vlastnom zvikne byvat daka konfiguracia a dalsie veci konkretneho usera, prehliadace minimalne hu tam isto maju, ale aj dalsie programy
          R.K
          • Re: Kompletna odinstalacia sw. 28.10.2012 | 13:17
            Milan   Návštevník
            Dik, prebehnem aj tie "registre" ;-)

            Je az dojemne, ze v dnesnej dobe vie sw uplne presne kde do systemu sa ma rozliezt, ale ked sa idinstalovava, za boha si na to ten sw "nevie/nechce/nemoze/je mu zakazane" spomenut.
            • Re: Kompletna odinstalacia sw. 28.10.2012 | 13:24
              Avatar default Debian  Používateľ
              tak to neni, to tvoje nastavenie ti tam ostava naschval, ten program vie kde ma svoje subory, to je len bezbpecnostne opatrenie proti strate dat, a tie data mozes rozdelit ako globalne konfiguraky , tie su v /etc/ to co tam je plati pre vsetkych userov, to ak nedas purge tak ti ostane, teda v synapticu pod nazvom uplne odstranenie, nie len odstranenie, a potom su konfiguraky a nastavenie konretneho usera ktore sa nachdzaju u neho v domovskom priecinku, tie podla mna nemaze ani purge, pretoze je to tvoje osobne nastavenie, ktore by podla mna nemal moznost nikto zmazat tym ze odinstaluje program, a potom su tam nejake data ako cache, ulozene bookmarks, a tak
              R.K
          • Re: Kompletna odinstalacia sw. 30.10.2012 | 21:12
            Avatar vojto   Používateľ
            Samozrejme, že žiadny package manager (správca balíkov systému) nemaže užívateľské dáta (heslá, cache, cookies, ...) v jeho domovskom adresári. Treba rozlišovať medzi aktivitami, ktoré na svojom počítači človek prevedie ako "bežný užívateľ" a aktivitami, ktoré prevedie ako "super užívateľ".

            V multiužívateľskom systéme (každý Linux) žiadna aktivita super užívateľa týkajúca sa inštalácie/odinštaláciu/upgrade akéhokoľvek softvéru nesmie mať priamy vplyv na dáta bežného užívateľa v JEHO domovskom adresári. To je princíp fungovania každého UNIX systému. Možno to tak nevyzerá, ale inštalovať/odinštalovať SW v linuxovom prostredí môže IBA super užívateľ.

            A teda fakt, že si Miloš našiel po reinštalácii Opery všetky svoje staré užívateľské dáta je presne spôsob, akým má package manager fungovať.
    • Re: Kompletna odinstalacia sw. 30.10.2012 | 21:19
      Avatar vojto   Používateľ
      Ak chceš kompletne odinštalovať nejaký SW a zároveň všetky súbory, ktoré počas svojho behu tento SW v systéme vytvoril, musíš vedieť, kde si tento SW ukladá svoje pomocné súbory. Každý to môže robiť po svojom. V prípade Opera odporúčam googliť napr. takto http://bit.ly/WYCYtp. Celkom použiteľný vyzerá byť potom odkaz na Čistý PROFIL.
      • Re: Kompletna odinstalacia sw. 31.10.2012 | 21:07
        miiisa   Návštevník
        nieco takehoto by nefungovalo?

        apt-get remove --purge 'opera-.*'
        • Re: Kompletna odinstalacia sw. 01.11.2012 | 16:35
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Zbytočne veľa písmeniek stači apt-get purge opera*
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: Kompletna odinstalacia sw. 01.11.2012 | 21:54
            Milan   Návštevník
            Jo.
            Dik za rady.
            Nieco som poguglil, nieco som pouzil z vasich rad.

            Len som od systemu ocakaval nieco viac.
            Toho bezneho usera beriem, ked aj nieco odinstaluje, profil a data maju zostat zachovane.

            Ked to ale chcem zrusit ako superuser, podla mna by malo stacit heslo ziadane pri odinstalacii a smitec.
            Ziadne zbytocne pindy.
            Zadavam heslo tak som si vedomy nasledkov.

            Je to len take mensie rozcarovanie a zaujalo ma to, nic viac.

            Vdaka Vam za rady a cas.
            Poprosim admina o uzamknutie temy.
            • Re: Kompletna odinstalacia sw. 01.11.2012 | 22:27
              WlaSaTy   Návštevník
              >Ked to ale chcem zrusit ako superuser, podla mna by malo stacit heslo ziadane pri odinstalacii a smitec.

              A teraz sa zamysli nad tým, čo by sa stalo pri napríklad reinštalácii nejakého programu ktorý na tom stroji používa povedzme 2000 ľudí. Za užívateľské dáta je zodpovedný užívateľ.

              >Poprosim admina o uzamknutie temy.

              Myslel si označenie témy ako vyriešená. Téma sa zamyká, len keď je v nej nezvládnuteľná hádka.
              • Re: Kompletna odinstalacia sw. 01.11.2012 | 22:48
                Milan   Návštevník
                Aha,,,ze to moze pouzivat 2000 ludi ma nenapadlo.
                Ja si tu stale meliem o mojom privatnom stroji, nie o podnikovych rieseniach.
                Tiez si neviem predstavit to, ze by admin siete odinstaloval komplet program jednemu cloveku a ostatnym by tiez zmizol.
                Odinstaloval by ho len na jednom stroji.
                Preco by to mal (hoci aj ako superuser) robit na vsetkych?

                No ale tak daleko moje znalosti nesiahaju.
                Len sa hram na svojom piesocku a chcem na nom mat cisto.

                A jasne, myslel som "oznacit za vyriesene"
                Este raz dik.
                • Re: Kompletna odinstalacia sw. 01.11.2012 | 23:13
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Medzi podnikovým servrom pre niekoľko tisíc ľudí a tvojím PCkom je z programového hľadiska zanedbateľný rozdiel. Akurát to podnikové železo je výkonnejšie a sedí v kovovej skrini za aspoň dvoma UPSkami.

                  Programy sa obvykle inštalujú pomocou balíčkovacieho systému a sú prístupné všetkým na tom stroji. Ak majú zodpovedajúce oprávnenia. A pri ich odinštalácii ten program zmizne všetkým, ale dáta im zvyknú ostať. V prípade reinštalácie to v súčasnom koncepte nebude mať žiaden dosah na užívateľov. Ak by bolo po tvojom, tak by prišli o všetky nastavenia pre ten program. Ono, neuveríš. Ale, žijeme v dobe, keď používame viacerí užívateľia jeden stroj. Skús uhádnuť, koľko užívateľov máš aktívnych Ty sám na tvojom stroji a prečo.

                  A keď sa hráš na Tvojom piesočku a chceš mať čisto, tak si to zmaž sám.

                  • Re: Kompletna odinstalacia sw. 02.11.2012 | 04:22
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                    +1 Linux stojí na Unixových základoch a od návrhu systému počíta s tým že na kompe nebudeš sám narozdiel od Win kde to je dodatočne doplnené a funguje to random.
                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org