VMwareplayer - zdielaný priečinok v KUBUNTU 12.10

Sekcia: Aplikácie & Desktop 30.10.2012 | 12:01
Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ
Vo win7 mám nainštalovaný najnovší VMwareplayer a v ňom ubuntu 12.10 a ako druhú virtuálnu mašinu Kubuntu 12.10. Problém je v použití zdieľaného priečinka MUSIC z windowsu (tam je nastavený na zdieľanie). V ubuntu 12.10 v pohode funguje zdieľaný priečinok aj prehráva hudbu. Keď dám ale zdieľať v Kubuntu 12.10 vypíše "Unable to update run-time folder sharing status: There was an error mounting Shared Folders file system inside the guest operating system. (Nemožno aktualizovať run-time zdieľanie zložiek stav: Došlo k chybe pri montáži Zdieľané priečinky systému súborov hosťujúceho operačného systému.)" a nepripojí zdieľaný priečinok. Kde môže byť problém?
"Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
    • Re: VMwareplayer - zdielaný priečinok v KUBUNTU 12.10 30.10.2012 | 13:13
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      V Kubuntu nebudeš mať nainštalovanú Sambu.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: VMwareplayer - zdielaný priečinok v KUBUNTU 12.10 30.10.2012 | 14:09
        Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ
        Samba nainštalovaná. Problém pretrváva. Čo s tým?
        "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
        • Re: VMwareplayer - zdielaný priečinok v KUBUNTU 12.10 30.10.2012 | 16:35
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Máš nainštalovaného Samba klienta?
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: VMwareplayer - zdielaný priečinok v KUBUNTU 12.10 30.10.2012 | 17:10
            Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ
            Sambu som nainštaloval cez Muon softvérové centrum. Potom aj podľa návodu http://www.unixmen.com/howto-install-and-configure-samba-share-in-ubuntu/

            Nakoniec som inštaloval ešte sambu4. Celý problém mám s tým, že pri inštalácii ma nepýtalo heslo a keď spustím sambu, pýta ma heslo. Keď dám heslo správcu systemu, nevezme ho, ked dám bez hesla, nevezme ho, takže už som v koncoch. Môžem to nejako spraviť?
            "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
            • Re: VMwareplayer - zdielaný priečinok v KUBUNTU 12.10 30.10.2012 | 18:52
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              Aby sme si to upresnili, ten užívateľ ktorý sa prihlasuje do Samby musí existovať aj na hostiteľskom počítači aj v tom z ktorého sa prihlasuješ, teda aspoň na Linuxe to tak je. Vo Win si užívateľské heslá do Samby môžeš meniť cez príkaz

              control userpasswords2

              Toto isté heslo musí mať užívateľ nastavené aj v Ovládacie panely -> Užívateľské účty
              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • Re: VMwareplayer - zdielaný priečinok v KUBUNTU 12.10 30.10.2012 | 21:17
                Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ
                Už som z toho jeleň. Keď spustím sambu v kubuntu 12.10, tak ma pýta heslo. Nech zadám hocičo (systémové heslo, prázdne heslo, heslo vytvorené cez smb passwd,) napíše incorect password. Zo srandy som sa pozrel na nastavenie ubuntu 12.10 a zistil som, že ani tam nie je nainštalovaná samba a zdieľanie priečinkov funguje OK. Ako ďalej?
                "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
                • Re: VMwareplayer - zdielaný priečinok v KUBUNTU 12.10 31.10.2012 | 00:13
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                  Na servery tam máš Windows, musí existovať ten užívateľ z ktorého sa prihlasuješ z Ubuntu, alebo Kubuntu.
                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • Re: VMwareplayer - zdielaný priečinok v KUBUNTU 12.10 31.10.2012 | 10:14
                  WlaSaTy   Návštevník
                  To je tým, že si nainštaloval Sambu generácie 4 ktorá potrebuje byť korektne a plne nastavená. To zahŕňa aj sprievodcu inštaláciou pre AD a podobné veci ktoré nepotrebuješ. Navyše Samba 4 je stále dosť rozrobená. A navyše kanón na vrabcov.

                  Predchádzajúca generácia Samby 3 mala jednoduchšie nastavenie a stačilo len zopár klikov ak si chcel zdieľat z guest-a do hostiteľa. V prípade ak si chcel len z hostiteľa (hypervízora) namapovať zdieľaný priečinok, tak stačilo mať dokonca iba samba klienta. Ale, aj to je kanón na vrabce a samozrejme že dosť podnikových antivírus firewallov takéto veci blokovalo.

                  TakŽe skús zvážiť či si nechcel zdieľané priečinky tohoto typu.

                  Ale,
                  • Re: VMwareplayer - zdielaný priečinok v KUBUNTU 12.10 31.10.2012 | 15:25
                    Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ
                    Wlasaty trafil presne, co chcem. V Ubuntu 12.10 na VMplayere môžem pridávať zdieľané priečinky. Stačí ich vo win7 nastaviť ako zdieľané a vo WMplayere zadať, nech ho zdieľa a všetko funguje ako má. Keď však podobný postup použijem v kubuntu 12.10 nahodí mi hlášku "Unable to update run-time folder sharing status: There was an error mounting Shared Folders file system inside the guest operating system." a nezdieľa nič. Ide mi o to preto, že v pohode pracujem na linuxe a mám prístup do priečinkov win7. Konkrétne v ubuntu v nautilovi sú v priečinku /mnt/hfsg/"názov zdieľaného priečinku. V kubuntu v dolphine v priečinku /mnt nič nie je, jednoducho nič nezdieľa.
                    "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
                    • Re: VMwareplayer - zdielaný priečinok v KUBUNTU 12.10 31.10.2012 | 15:41
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Výborne. Tak, a teraz si klikni na ten link čo som sem dával, a prelož vlastnými slovami druhú vetu z toho článku.
                      • Re: VMwareplayer - zdielaný priečinok v KUBUNTU 12.10 02.11.2012 | 15:11
                        Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ
                        Preklad je: "S zdieľaných priečinkov, môžete ľahko zdieľať súbory medzi virtuálnymi strojmi a hostiteľskom počítači. Ak chcete použiť zdieľané zložky, musíte mať aktuálnu verziu Nástroje VMware nainštalovaných v hosťujúcim operačnom systéme a je potrebné nakonfigurovať nastavenia virtuálneho počítača určiť, ktoré adresáre majú byť zdieľané." VMware tools mám v Kubuntu nainštalované. Zdieľané priečinky sú určené. Aj napriek tomu to nefunguje.
                        "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
                        • Re: VMwareplayer - zdielaný priečinok v KUBUNTU 12.10 05.11.2012 | 14:35
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Mno, to si mohol povedať ako prvé.

                          Takže, logy z inštalácie nehlásili nejakú chybu? Ja len či je to naozaj nainštalované.
                          • Re: VMwareplayer - zdielaný priečinok v KUBUNTU 12.10 06.11.2012 | 17:09
                            Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ
                            Wlasaty, ďakujem za pomoc. Skúsil som preinštalovať vmware tools. Všetko išlo hladko až pokiaľ ma nepýtalo zadať cestu k gcc. V krusaderi som dal hľadať gcc. Našlo mi okolo 78 položiek. Po pár skúškach som to vzdal. Kubuntu som ako virtálny stroj úplne zrušil. Zostávam verný Ubuntu s doinštalovanými programami edubuntu. Ako zaujímavosť uvediem, že keď som spúšťal vo vmwareplayere kubuntu a potom ubuntu hlásilo mi že takáto mašina už beží. Teraz je všetko OK.
                            "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"