Ziarovkova konspiracia
To je neskutočné ako s nami vydrbávajú.
http://www.youtube.com/watch?v=MMJS1CdiW30
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
znizuju uhlikovu stopu recyklaciou a tlacia prachy okrem akcionarom aj do technologii a su efektivnejsi. je to trosku tazsie na vysvetlovanie ale dnes vsetko co v elektronike je a z coho je, je na 98% znovupouzitelne. ak sa pri vyrobe v 90 rokoch pouzivali technologie s vymyslenym parametrom vplyvu na zivotne prostredie povedzme 90 (vyssie je horsie) tak dnes sa pouzivaju technologie s cislom 60.
lepsia otazka znie ... naco su ludom epple, ifony, androidy, hriankovace, ofukatory listia, skartovace kazdej okotiny, pokokot plastovych vyrobkov, ktore nikdy nepouziju, zametace, rozsvecovace, hlasatory a ine vymyslene veci ? ak existuje trh tak vyrobok vznikne a bude sa predavat. skorej by som sa pozrel na tych spotrebitelov a ich motivacie vlastnit kokotiny. plno kokotin.
ludia si tento dokument pozru a povedia si kokoti firemni - vydrbavaju s nami... Lenze to je dokument o TUR a nie o zlych zlych nadnarodnych korporaciach, ktore stoja za zlom a spinou sveta :) Nanestastie si za tym stojime my vsetci "moderny" ludia.
niekto tu pridal dokument akoze o zlych nadnarodnych korporaciach (momentalne mimoriadne uspesny a vsetkymi moznymi alternativnymi nazormi podporovany hoax), popritom dokument rozprava o TUR a o spotrebiteloch.
mne je jedno na co ty svoj telefon vyuzivas, na tychto strankach su obycajne ludia ktory svoj android, ios telefon vedia vyuzit, to ale niesu marketingovo cielova skupina pre tieto telefony - normalny spotrebitel si najde informacie a popozera sa presne po tom co potrebuje a najde to a kupi. to ale nie je to co sa na trhu deje. a preto som ziadal o vysvetlenie preco sa to deje - namieste toho mi to idpovedas nieco o par jednotlivcoch a o telefonoch
a co sa tyka spotrebovavania zdrojov z ktorych sa veci vyrabaju, je vzdy lepsie uzavriet cyklus produktu v nejakom oharnicenom casovom useku, pretoze to je to na co sa technologie chystaju a to je to co je v zmysle TUR. na to tu je platna legislativa a smerovanie ktore chystaju odbornici, ktory sa nachadzaju na nejakej urovni v poznatkoch o spotrebe atd.
je to velmi jednoduche, dnes sa v ramci mojej roboty recykluju veci ktore sa vyrabali v 70 a 80 rokoch. pomocou recyklacie nemusime do tohoto materialu vlozit energiu ktora uz do materialu bola vlozena, cize na vyrobu novych vyrobkov je potrebne minut menej energie a surovinovych zdrojov.
pozriem sa len na jeden telefon - jeden telefon ma cca 120 g. z toho obsahuje cca 17 g "drahych" kovov, tychto 17 g kovov sme schopny z toho stareho telefonu dostat skoro bez straty. ked uvazujem zeby kvoli novemu mil. ios Epple mali vyrobit z novej suroviny 17 ton kovov tak sa mi otvara nozik vo vrecku. ide najma o to ze telefon po dvoch rokoch (platna legislativa) je moralne stary a firma z jeho vyroby uz spotrebovala vsetky zdroje na vyvoj noveho zariadenia, a na to nove zariadenie treba ziskat znova vsetky suroviny - lepsie je z "opotrebovanych" produktov ako z novych surovin. spracovat nove suroviny je predsa len vacsia zataz na ziv. prostredie ako recyklacia.
a toto vsetko sa deje len preto lebo existuje dopyt po zariadeniach, ktore ludia nepotrebuju. ty svoj smartfon potrebujes lebo ocividne si na stranke kde sa zvycajne diskutuje o IT, cize asi ti nieje telefon len na okrasu. z mojho okolia maju uz pomaly vsetci smartfon, ale iba miziva cast ludi potrebuje smartfon a jeho funkcionalitu. doporucujem vsetkym pozriet sa na teoriu hranicnej uzitocnosti, pozriet sa na koncepciu TUR od EU, pozriet sa na platnu legislativu v ramci spotrebitelstva, to niesu vymyslene veci - ake su koncepty a od koho to vsetko pochadza sa da zistit, len sa tomu treba venovat - ja osobne som sa tomu venoval, venujem sa a kym ma zamestnavatel nepusti tak sa tomu venovat budem. venujem sa recyklacnym technologiam, navrhom novych produktov, minimalizovaniu zataze na ziv. prostredie, TUR atd.
preto mam hladam stale odpoved na otazku, preco sprotrebuvavame co nepotrebujeme, co nie je pre nas funkcne dolezite a dokonca nam ani nepomaha zit kvalitnejsi a uspesnejsi zivot?
Nenažranosť korporácií ničí tento svet.
Či už po materiálnej alebo aj nehmotnej stránke.
Kto chce nech konzmuje menej a kto chce viac, nech viacej.
Každý má svoje šrámy na svedomí.
Nenažratí majitelia (ktorým všetko prechádza) si môžu pospevovať:
Jako hnízdo nalezla má ruka bohatství národů; jako se vybírají opuštěná vejce, tak jsem vybral celou zemi. Nikdo ani křídlem nezamával, nikdo zobák neotevřel a nepípl.