"Podvozok" na multimediálne centrum

Sekcia: Aplikácie & Desktop 17.07.2013 | 11:34
Milos.dh   Návštevník
Čaute. Chcel by som postaviť zopár HTPC multimediálnych centier s XBMC a rozmýšľam aký Linux tam dať ako "podvozok" na ktorom to bude bežať. Rozmýšľam nad nejakým jednoduchým a spoľahlivým distrom, napríklad Debian alebo Lubuntu. Čo vy na to? Počítač by sa spúšťal hneď do XBMC, a aj sa rovno odtiaľ vypínal (ukončením XBMC sedenia nie vypnutím, budem mať stále možnosť prihlásiť sa aj normálne do Linuxu keby bolo treba).
    • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 17.07.2013 | 12:44
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Ber to tak, že je to vlastne server, takže by som nasadil Debian. Nebežia na ňom všelijaké démoniky čo sú potrebné pre desktop. Rovnako tam nebudeš mať tony nepotrebného softvéru. Nie že by sa to v Ubuntu nedalo všetko povypínať a odinštalovať, ale načo si to komplikovať.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 17.07.2013 | 15:15
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
      tiez sa priklanam k debianu, rychlost, spolahlivost, obrovske mnozstvo nabalickovaneho softveru, hromada navodov, vacsina navodov pre XYZbuntu je aplikovatelna po mensich upravach aj na debiane, cize dalsie +
      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
    • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 17.07.2013 | 15:58
      Avatar WlaSaTy   Návštevník
      Závisí od toho, koľko chceš venovať úsilia do tvorby. Možno by stálo za to vyskúšať XBMCbuntu ktorý by mal ísť hneď keďže nespomínaš že by si chcel ten stroj používať ako server. Alebo máš možnosť vyriešiť ARM prehrávač s Androidim. Ten má síce nejaké limitácie, ale cena za elektriku to môže v pohode vyvážiť.

      PS: Program XBMC má pokiaľ si pamätám voľbu na ukončenie aplikácie a aj na vypnutie systému.
      • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 17.07.2013 | 17:28
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        XBMC sa dá spustiť ako sedenie, takže netreba ani žiadneho okenného manažéra.
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 17.07.2013 | 21:29
      Avatar Milos.dh   Návštevník
      Vďaka za rady, takže rozhodnutie padlo na Debian. Uvažoval som aj nad distrami ktoré sú vlastne hotové XBMC, ale ja sa chcem stým pobaviť a pojazdniť tam cez LIRC aj diaľkový ovládač :)
    • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 22.07.2013 | 18:02
      Avatar Milos.dh   Návštevník
      Čaute. Stiahol som si teda Debian zatiaľ na hranie a zoznámenie sa vo virtualboxe, a som trošku sklamaný. Mal som už distribúcie ako Mandrivu, Fedoru, Suse, *buntu, Mint, Sabayon, ale Debian ešte nie. Som prekvapený že v ňom nič nieje. Nemyslím aplikácie a podobné nezmysly ktoré aj tak netreba, myslím balíky a aplikácie v repozitároch. LIRC, XBMC ani taký Pidgin napríklad som tam nenašiel. Stiahol som si presne ISO 650MB CD Xfce. Je to vlastnosť toho Debianu, alebo som ja niekde spravil chybu? Či si mám stiahnť DVD a budú aj repozitáre iné doplnené?
      • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 22.07.2013 | 21:43
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        To je divné, napíš cat /etc/apt/sources.list a hoď to sem. Akú verziu si stiahol, 32bit, 64bit, ARM?
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 22.07.2013 | 22:28
          Avatar Milos.dh   Návštevník
          Mám to i386 verziu aby mi išla vo vitrualboxe. Nejde mi to odtiaľ skopírovať tak som spravil snímku terminálu a prikladám ju. Tam je vidno všetko.
          • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 22.07.2013 | 22:56
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            Označíš text stlačíš ctrl+shift+c a nakopíruješ to sem cez shift+insert, samozrejme uzavrieť medzi HTML tagy PRE.

            Máš v zdrojoch len main. Za main pridaj medzeru a napíš contrib za tým zas medzeru a napíš non-free. Toto urob za všetky štyrmi main čo tam máš, potom sudo apt-get update, a sudo apt-get upgrade. Nainštaluj XBMC sudo apt-get install xbmc a pri prihlásení si vyber sedenie XBMC.

            No už vidím tie náreky, nejde mi sudo :) No tak si ešte edituj súbor /etc/sudoers a daj tam riadok tvoj_user ALL=(ALL:ALL) ALL tvoj_user si zameň samozrejme za svojho :)
            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 22.07.2013 | 23:01
              Avatar Milos.dh   Návštevník
              No už som sa díval že prečo mi nejde "sudo" :) Ale nevadí z Mandrivy som naučený na "su" :) Idem to spraviť, vďaka.
              • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 22.07.2013 | 23:24
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                Samozrejme keď chceš používať sudo, musíš ho mať nainštalované.
                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 22.07.2013 | 22:59
            Avatar Milos.dh   Návštevník
            ...a ešte zabudol - Počas inštalácie sa ma pýtalo či chcem pridať nejaké ďalšie "zrkadlá", že môže byť sťahovaný ďalší softvér. Nedal som to, lebo nechcel som aby sťahovalo ku tomu veci čo nebudem potrebovať. Žeby aj to stým malo dačo spoločné?
            • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 22.07.2013 | 23:16
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              Tak na 50% áno, musel by si dať presné znenie otázky.
              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 22.07.2013 | 23:44
                Avatar Milos.dh   Návštevník
                Lebo teraz som pridal ako si mi poradil contrib aj non-free a stále je to o tom istom. Obnovil som aj zoznam balíkov, zobrazuje tie nové zdroje pekne aj v synapticu ale stále nenájde ani pidgin alebo firefox. Tú otázku si už presne nepamätám. Je to len virtualbox tak zajtra to nainštalujem znova a potvrdím to. Lepšie si to aj všimnem čo to bolo.
                • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 23.07.2013 | 06:03
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                  V Debiane je namiesto FireFoxu, IceWeasel (FireFox bez ochranných známok), ale Pidgin tam je.
                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 23.07.2013 | 11:05
                    Avatar Milos.dh   Návštevník
                    Sieťové zrkadlo sa môže použiť na rozšírenie programov dostupných na CD o ďalšie programy. Takisto sa sprístupnia novšie verzie dostupných programov.

                    Inštalujete z CD, ktoré obsahuje obmedzený výber balíkov. Ak nemáte dobré internetové pripojenie, odporúča sa použitie sieťového archívu, hlavne ak chcete inštalovať grafické pracovné prostredie.

                    Uvedomte si, že pri použití sieťového archívu dôjde v ďalšom kroku k sťahovaniu veľkého množstva údajov z internetu

                    Použiť sieťové zrkadlo archívu?


                    Presne toto sa pýta počas tej inštalácie. Teraz som to potvrdil a som zvedavý.
                    • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 23.07.2013 | 13:34
                      Avatar Milos.dh   Návštevník
                      Už mi to všetko funguje, apt nájde pidgin, LIRC aj XBMC. Len som musel znova pridať contrib aj non-free do zdrojov lebo tam neboli (neviem prečo).
                      • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 23.07.2013 | 15:04
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                        Štandartne je Debian slobodné distro, takže na softvér obmedzený patentami a licenciami, si to musíš zapnúť, ale zas vieš o niečo viac.
                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 24.07.2013 | 12:07
                          Avatar Milos.dh   Návštevník
                          Presne tak :)
    • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 24.07.2013 | 10:38
      Avatar Jojo   Návštevník
      No ja som si postavil HTPC na mini-Ubuntu a tiež som použil XBMC. Ako tak mi to funguje, ale nie som celkom spokojný. Mám dosku s AMD E450 a sem tam problémy s grafikou alebo nedokážem pustiť film hneď na prvýkrát - musím viackrát stlačiť enter a aj režim spánku resp. zobudenie moc dobre nefunguje. Funguje kedy chce. HTPC použivam aj ako NAS.
      • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 24.07.2013 | 12:15
        Avatar Milos.dh   Návštevník
        Ja som si teraz zohnal od kamoša starší PC z 32 bitovým Athlonom na bavenie zatiaľ. Keď im XBMC behá na všelikaých mini PC ako Raspberry Pi tak mi to musí ísť aj tu (samozrejme FullHD tam skúšať nejdem). A potom by som to spravil na nejakej (mini, micro, nano) ITX doske. Ja to idem spraviť čisto na ovládanie diaľkovým ovládačom. Proste iba malá "skriňa" ktorá sa zapne a hotovo. Prípadne ak by bolo treba niečo spraviť v Linuxe tak sa pripojí myš-klávesnica inak tam nebude.
        • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 24.07.2013 | 13:52
          Avatar WlaSaTy   Návštevník
          Nápad to je pekný, ale tie mini/mikro doštičky potrebujú príslušenstvo kde sa môže cena vyšplhať na trochu viac ako človek odhaduje. A výkon tiež nemusia mať oslňujúci. Niečo podobné mám doma. Asi by som tomu mal premazať vetrák. Keď sa chceš poriadne vyhrať, tak si kúp Rikomagic. Jedná sa o sadu výrobkov pripravených nieken na okamžité používanie, ale aj na hranie s alternatívnym firmware. Obvykle majú recovery nastavené tak, aby štartovali z SD karty. Takže sa tam dá dať aj plnohodnotná distribúcia pre ARM na SD kartu.
          • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 24.07.2013 | 14:54
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            Jj, mám z toho domáci server a robím aj kompa, len nieje moc času a keď je čas, tak je teplo na skapanie.
            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 25.07.2013 | 15:50
      Avatar Milos.dh   Návštevník
      Doteraz som sa bavil aj trochu trápil v Debiane a už to vzdávam. Až taký hard-core linuxák som neni :D V Minte som sa niekoľko dní bavil s rozbehaním LIRC, výrobou snímača na sériovy port, odchytávanie kódov, písanie vlastných konfigov pre lircd, irexec aj xbmc. Ale tu keď mi nenašlo lirc zariadenie, dpkg-reconfigure lirc nefunguje, /dev/lirc0 neexistuje a po lsmod | grep lirc nič nenašlo, bude pre mňa lepšie upravené Xubuntu. Tam viac menej len nahádžem hotové konf. a hotovo. Vďaka aj tak za rady ohľadom Debianu.
      • RE: "Podvozok" na multimediálne centrum 25.07.2013 | 23:37
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        V Ubuntu je systemd a ďalčie autokonfigurátori čo uľahčujú život, má to len jednu nevýhodu, pokiaľ niečo nastavia ako ty nechceš je ťažké, niekedy nemožné to zmeniť. Takže vždy tu bude možnosť riešiť veci easy, ktorá ale nikdy nebude fungovať ako ty chceš, alebo sa oslobodiť a spraviť si všetko ručne. No blízka sa na horšie časy aj do Debianu chcú implementovať systemd, no dúfam že ostane voľba "ešte mi NSA nezmazala mozog a nastavím si to sám!".
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org