chyba segmentácie pamäťe

Sekcia: Hardware a Drivery 14.08.2013 | 05:17
MARTIN   Návštevník
Nazdar. Občas sa mi zosype openshot z dôvodu chyby segmentácie pamäte. Po prvé neviem čo to znamená a po druhé ma to otravuje. Deje sa to hlavne vtedy keď má pc viac roboty, napr pri spracovaní hd videa. By ma zaujímalo čo to znamená a či sa to dá nejako riešiť? To je málo ram na ten proces? Mám 2x2 giga. Vďaka.
    • RE: chyba segmentácie pamäťe 14.08.2013 | 07:31
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      OpenShot je aktívne vyvíjajúci a relatívne mladý projekt, možno by nebolo od veci pravidelne si kompilovať najnovšie verzie. Inak 4GB je na spracovanie videa až žalostne málo a segfaultuje práve kvôli nedostatku pamäte, bohužiaľ to nemajú dobre ošetrené.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: chyba segmentácie pamäťe 14.08.2013 | 07:49
        Avatar MARTIN   Návštevník
        Snažím sa vždy o novú verziu ale viem to stiahnuť len cez ppa. Stačí to tak? A čo sa týka tej ram. Skúšal som to pri rendrovaní hd animovaného titulku, to zaberie najviac ram lebo pri tom používa blender. Popri tom som spustil gimp. Celé to zobralo 3.2 giga. No ten titulok som ani neurobil, išlo to dole po nejakej minúte. Ale keď dám 8giga ram a nepotrebuje ani 4, bude to mať zmysel? Používam linuxové ovládače na grafiku, nemôže to mať vplyv?
        • RE: chyba segmentácie pamäťe 14.08.2013 | 08:57
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Pokiaľ bude mať OpenShot dostatok pamäte na prácu, tak ti to pomôže uvidíš ako krásne tých 8GB využije. Akú máš momentálne verziu? Pretože posledná je 1.4.3. Určite použi uzatvorené ovládače od NVidie, tam máš aj podporu HW dekódovania videa a že to pekne pocítiš.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: chyba segmentácie pamäťe 15.08.2013 | 22:18
        Avatar Johan   Návštevník
        Nebol by som si taký istý, že to segfaultuje kvôli nedostatku pamäte, a teda už vôbec to nemusí vyriešiť ďalšia pamäť. V prípade, že to nie si schopný rozoznať podľa obsahu dump file, je určite lepšie nahlásiť bugreport vývojárom a pridať im tam dump, ako slepo kupovať nový ramku.
    • RE: chyba segmentácie pamäťe 14.08.2013 | 09:25
      Avatar MARTIN   Návštevník
      no ja mám taký nešťastný ati na ktorý pred nejakým polrokom neexistoval ovládač. pozriem aký to vlastne je. Tú ram nie je problém kúpiť. Len nerozumiem tomuto. A fakt ma to zaujíma. Mám 4giga ram. Ale využije sa 3.2. Aký význam má teda mať 8giga? Nerozumiem tomu princípu. Procesor mám 2x3300. Openshot mám 1.4.3. Distro mint 14 kde. (skúšal som to aj pod openboxom a robilo to to isté) Dosť mi na tom záleží, tou postprodukciou sa živím. A dosť mi to komplikuje robotu.
      • RE: chyba segmentácie pamäťe 14.08.2013 | 09:51
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Požiada o pamäť, ale pretože jej je málo, nepridelí mu ju, on si to neoverí a ide tam zapísať a preto ho systém zhodí. Samozrejme keď je viac pamäte, tak programy čo robia z veľkými objemami dát si viac vecí dát nahádžu do pamäte kvôli rýchlosti a to je pekne poznať.

        Inak autor OpenShotu vyzbieral prachy na vývoj ($45,028), tak dúfam, že bude čoskoro nová verzia a že tie prachy neprechlastá :)
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: chyba segmentácie pamäťe 14.08.2013 | 10:02
          Avatar MARTIN   Návštevník
          Ďakujem za vysvetlenie. Dúfam že 8 bude stačiť. A čo sa týka toho Jonatána, vyzbieral solídne. Ide robiť openshot pre widlákov. Dúfam že nezabudne na linux :-( Je to ako keď zahne frajerka.
          • RE: chyba segmentácie pamäťe 15.08.2013 | 09:32
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            a verziu systemu mas dufam 64bitovu.
            • RE: chyba segmentácie pamäťe 15.08.2013 | 14:55
              Avatar MARTIN   Návštevník
              Mám. 64 a možno aj viac :-) mimochodom, takto vloženú otázku do diskusie je problém vidieť keď niekto číta cez mobil. Toto som si všimol len vďaka fotke ktoru som si skôr nevšiol.
              • RE: chyba segmentácie pamäťe 17.08.2013 | 15:11
                Avatar vojto   Používateľ

                Len pre istotu. Čo na to uname -m, getconf LONG_BIT a file /sbin/init?

                To využitie RAM iba na úrovni 3,2GB silne pripomína 32 bitové obmedzenie.

    • RE: chyba segmentácie pamäťe 15.08.2013 | 09:26
      Avatar MARTIN   Návštevník
      tak práve robím pokus. našiel som v pivnici nvidiu geforce gs5600, fpu je 2x viac ako s integrovaným ati , spustil som rendrovať 4x animovaný titulok v openshote, blender, openoffice a to všetko berie 1.8giga ram! som z toho šoknutý a asi si otvorím borovičku. A to všetko s linux driverom! Trochu sa bojím inštalácie nvidia driveru, že sa mi to všetko zdrbe. Ale som zvedavý ako by to fachalo.
      • RE: chyba segmentácie pamäťe 15.08.2013 | 11:45
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Tak som sa pozeral a Nouveau už podporuje aj HW akceleráciu videa na niektorých kartách, tak možno tá tvoja patrí medzi ne. Borovičku si nemal spomínať, mám chuť ísť do hospody :)
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: chyba segmentácie pamäťe 15.08.2013 | 12:37
          Avatar MARTIN   Návštevník
          tak a mám tu prvú komplikáciu. Nemám zvuk. Si mám spievať? Je to tým že zvuk aj grafika je integrovaná a inštaláciou nvidia som dal dole aj zvuk? Mám kúpiť nejakú externú alebo sa to dá nejako narichtovať?
          • RE: chyba segmentácie pamäťe 15.08.2013 | 18:40
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            Externá je spravidla lepšia, ale s takýmto bugom som sa ešte nestretol, pozri alsamixer.
            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: chyba segmentácie pamäťe 15.08.2013 | 19:15
            Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ
            Klikni na ikonu hlasitosti vpravo dole. Otvor mixér, hore druhá ponuka je "Nastavenie", vyber "Vybrať hlavný kanál" a zvoľ svoju internú zvukovku (pravdepodobne HDA Intel alebo niečo podobne). Prípadne môžeš ešte poskúšat "Nastavenie zvuku" v tej istej ponuke.
            "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
            • RE: chyba segmentácie pamäťe 16.08.2013 | 00:36
              Avatar MARTIN   Návštevník
              v tom mixéri som sa mrvil do teraz. (pol jednej) Problém bol v tom že tú externú kartu nevidel. Len neviem čo mi zrušilo integrovaný zvuk. Nešiel ani po vybratí externej grafiky. Ani nejde. Škoda. Som mal na tú zvukovicu kupca za pol deci sakra. Mimochodom, tá externá nvidia funguje lepšie s linux ovládačmi. A ďakujem všetkym za pomoc.
              • RE: chyba segmentácie pamäťe 16.08.2013 | 01:16
                Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
              • RE: chyba segmentácie pamäťe 16.08.2013 | 10:38
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                A čo alsamixer keď stlačíš F6, nieje tam?
                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: chyba segmentácie pamäťe 17.08.2013 | 16:48
                  Avatar MARTIN   Návštevník
                  tú externú zvukovicu už vidí aj používa. Ale fakt by ma zaujímalo čím som odpálil integrovaný zvuk :-(