oprava grubu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 20.08.2013 | 12:53
mascoo   Návštevník
zdravím , brat mal na pc dualbot winxp + ubuntu12.04lts . ako všetci poznáme windows tak sem tam sa naskytne modrá obrazovka (modrá smrt) tak som mu win dal dokopy cez inštalačné cd windowsu v recovery konzole pár príkazmi , potom po reštarte fungoval win normálne len už nemal na výber pri spustení aj ubuntu . preto sa chcem opýtať ako obnoviť grub tak aby mal opäť na výber aj win aj ubuntu , hladal som aj na google ale tam bol postup len pre win+ubuntu8.04 a to typujem bude uplne iný postup možno sa mýlim ale rád by som mu to dal dokopy . preto chcem poprosiť o ne akú radu . vopred dakujem
    • RE: oprava grubu 20.08.2013 | 14:07
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      Oprava je veľmi jednoduchá: nabootuj Live CD Ubuntu, klikni na "Vyskúšať Ubuntu", potom otvor terminál (Ctrl+Alt+T), zisti si príkazom sudo fdisk -l (malé L), na ktorom oddiele je nainštalovaný linux a postupuj podľa tejto stránky odsek "Obnova Grubu pomocou Live CD": http://wiki.ubuntu.cz/GRUB2?redirect=1
    • RE: oprava grubu 21.08.2013 | 20:22
      Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
      Odporúčam rescatux Máš tu aj názorné video a zistiš aké je to jednoduché..
      skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
    • RE: oprava grubu 22.08.2013 | 00:47
      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ
      A ja natakéto veci používam BOOT-REPAIR-DISK, toto mi pomáha aj vprípade UEFI ak sa mi nechce naištalovať GRUB.
    • RE: oprava grubu 22.08.2013 | 02:44
      Avatar mascoo   Návštevník
      urobil som to podla prvého návodu ale dakujem všetkým za rady
    • RE: oprava grubu 23.08.2013 | 10:13
      Avatar MARTIN   Návštevník
      Rád by som sa aj ja spýtal, zrejme to bude mať súvis s touto témou. Tento postup platí aj pri inštalácii dualboot s win8 keď zlyhalo inštalovanie grub?
      • RE: oprava grubu 23.08.2013 | 10:53
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Môže a nemusí, pokiaľ zlyhá Grub, najskôr to bude problém s UEFI.
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: oprava grubu 23.08.2013 | 16:02
          Avatar Martin   Návštevník
          ten bezpečný boot som dal preč. urobil som podľa uja gúgla, ale nejde. nemôže byt problém v tom že treba vybrať nejakú konkrétnu particiu? medzi tými windows oddielmi je fat v ktorej sa spomína boot. mám dát inštalovať grub tam? nemôže sa stať že sa potom nespusti nič?
          • RE: oprava grubu 23.08.2013 | 16:13
            Avatar WlaSaTy   Návštevník
            Stať sa môže všeličo, a v prípade Windows 8 ktoré sa inštalujú len na GPT aj stane. Totižto, GPT+UEFI potrebuje maličkú FAT oblasť kam sa inštalujú podpísané zavádzače daných OS. Ak sa Ti to podarí prepísať, tak si môžeš odpáliť všetky nahodené OS a k dátam sa už nemusíš dostať. Všetko závisí aj od agresivity zabezpečenia. Takže s Windows 8 vedia koexistovať v dual boot-e iba niektoré distribúcie. A to iba v posledných verziách.

            Aký Linux si chceš nainštalovať do toho Dual Boou-u, a aká je jeho verzia?
            • RE: oprava grubu 23.08.2013 | 17:34
              Avatar Martin   Návštevník
              mal som v pláne mint15. 64 kde. Ale ak je na to niečo vhodnejšie, môžem prehodnotiť. Ale mám zlý pocit z toho
              • RE: oprava grubu 23.08.2013 | 19:04
                Avatar WlaSaTy   Návštevník
                To je správne že z toho nemáš dobrý pocit. MS sa dohodol s výrobcami hotových počítačov že dostanú nálepku s dlaždicou číslo osem až keď zabránia spúšťaniu neoverených programov pri štarte. Niektorí výrobcovia umožnili toto obmedzenie vypnúť, a niektorí nie. Vzhľadom na to, že si mal to šťastie a naštartoval aspoň Live Linux (CD/DVD alebo USB, to je jedno), tak patríš k tým šťastnejším. Ale, pochybujem že Linux Mint si zaplatil za podpísanie systému aby sa dal inštalovať k zabezpečenému OS od MS verzie 7 a vyššie. Pokiaľ ma pamäť neklame, tak podpísať systém si dalo napríklad Ubuntu keďže sa snažilo pretlačiť do segmentu Enterprise. Či si dali podpísať systém aj staré známe enterprise desktopy od SuSe alebo RedHat, neviem. A je mi to jedno. Ale, Ty máš obmedzený výber. Takže skús to Ubuntu či pôjde aspoň to.

                Alternatívne môžeš skúsiť Linux cez virtuálnu mašinu s tým že Ti ju bude neúmerne spomalovať na pozadí bežiaci Windows.

                O tom či je potrebné podpisovať systém alebo nie je zbytočné baviť sa. Niektorí z nás si pamätajú boot vírusy ktoré sa v dnešnej dobe dajú nahradiť modernnou obdobou ktorá sa dá krásne schovať cez virtualizáciu a naštartovať pred vykonaním štartu reálneho systému.

                PS: Overený a podpísaný znamená v tomto kontexte jedno a to isté.
                • RE: oprava grubu 23.08.2013 | 21:59
                  Avatar Martin   Návštevník
                  Tak stiahol som ubuntu 13.4, inštalácia prebehla ok, na rozdiel od mintu nevyhlásilo chybu grubu. Zdalo sa že je to všetko ok. Ale po reštarte automaticky bez ponuky nabehol win. Všimol som si že ešte v rámci live systému nefungovala wifi ale to je v tejto chvíli sekundárny problém. Teraz mi to fakt pripadá tak akoby bol ten grub len nainštalovaný na zlom mieste. Alebo som zbytočne optimista?
                  • RE: oprava grubu 23.08.2013 | 23:01
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník
                    Quick boot?
                    • RE: oprava grubu 23.08.2013 | 23:27
                      Avatar Martin   Návštevník
                      nerozumiem
                  • RE: oprava grubu 23.08.2013 | 23:05
                    Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                    Je to na PC alebo na Notebooku? Pri WIN 8 alebo Biose s UEFI je potrebné na NTB po zapnutí stláčať F12 a až vtedy sa objaví ponuka,ktorý systém sa bude bootovať. Ak bola inštalácia robená z Live CD, tak problém so zavedením zavádzača by sa mohol vylúčiť. Ak bola robená z USB kľúča, tak tu sa mohlo stať, že bol zavádzač zapísaný na USB kľúč. Keďže na tabuľkách GPT nefunguje fdisk, skús nabootovať Live CD a prezri, ako sú usporiadané oddiely na HDD príkazom:
                    sudo parted -l
                    Ešte lepší prehľad aj o tom, kde a či je vôbec nainštalovaný zavádzač poskytne boot_info_script
                    • RE: oprava grubu 23.08.2013 | 23:34
                      Avatar Martin   Návštevník
                      uefi som vypol, secure boot som vypol, legacy boot som povolil, widle som defragmentoval, zmenšil som particiu, dal som live cd, spustil inštaláciu, urobil na voľnom mieste swap,\, home, inštaláciu grub som nechal tak ako mi ponúkol inštalátor na sda, pričom \ mám na sda6. pri minte mi inštalácia padla na grube, pri ubuntu prebehla normálne len nejde spustiť. ide o nb pavilion g6 s drbnutým win8 kurva.
                      • RE: oprava grubu 24.08.2013 | 00:05
                        Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                        Skús ešte vyskúšať Boot-Repair na obnovu Grubu. Uefi ako také nie je až takým problémom. Pri inštalácii Ubuntu je ale potrebné vytvoriť ako prvé efi/boot oddiel o veľkosti aspoň 200 MB a potom "/" root oddiel, /home, swap. Postni sem výpis z Boot_info_script ak Boot-Repair nezaberie.
                      • RE: oprava grubu 24.08.2013 | 00:11
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník
                        Neviem či som písal, že dlaždica číslo osem funguje iba s UEFI. Ale, asi áno. Ak si vypol UEFI, tak si zákonite vypol aj Win8. A pokiaľ si do toho inštaloval ďalší OS, tak je dosť možné že si ten Win8 definitívne odprášil aj s záchrannou partíciou. Radšej ten UEFI zapni s5 ak chceš ten Win8, možno tam ostali. A pozri si niečo o inštalácii, hoci aj ako vypnúť ten Quick Boot. https://help.ubuntu.com/community/UEFI

                        PS: úfam, že tam dávaš 64bit OS.
                        • RE: oprava grubu 24.08.2013 | 10:04
                          Avatar MARTIN   Návštevník
                          Páni, ďakujem Vám za ochotu, ale na toto nemám ani nervy, ani odvahu a skúseností. A hlavne jazykové vybavenie. Počkám čo vymyslia vývojári :-(
                          • RE: oprava grubu 24.08.2013 | 10:42
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník
                            Pohraj sa s ním napríklad vo virtual box-e. To bude istejšie.
                            • RE: oprava grubu 24.08.2013 | 18:34
                              Avatar MARTIN   Návštevník
                              ešte taká šialenosť ma napadla. vybrať disk, dať ho notebooku bez toho výmyslu, urobiť dualboot a vrátiť disk. Blbosť?
                              • RE: oprava grubu 24.08.2013 | 19:16
                                Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                                To nie je dobrý nápad a ani ti to neodporúčam. Dualboot WIN 8 + Ubuntu je možný, na nete je fúra návodov. Ako už spomenul WlasaTy, platí tu pravidlo: ak je Windows nainštalovaný v UEFI móde, tak v rovnakom móde musí byť nainštalované aj Ubuntu. Pokús sa o inštaláciu ešte raz. Keďže si sem nepostol ani jeden výpis, tak my nevieme, ako je teraz rozdelený disk. Ak tam nie sú už 4 primárne partície, tak môžeš dať kľudne voľbu "Nainštalovať Ubuntu vedľa Windows". Inštalátor urobí všetko sám. Ako som už spomenul, voľbu výberu systému potom vyvoláš stláčaním F12 pri zapnutí NTB. Postni výpis z terminálu z Live CD:
                                sudo parted -l
                              • RE: oprava grubu 24.08.2013 | 19:26
                                Avatar WlaSaTy   Návštevník
                                Keďže máš kľúče na podpis/overenie v doske, presnejšie v TPM čipe a nie na disku ktorý budeš prehadzovať, tak hádaj.
                                • RE: oprava grubu 05.09.2013 | 10:25
                                  Avatar MARTIN   Návštevník
                                  Zdravím páni. Sorry že som viac nereagoval na vaše rady ale nepredpokladal som že budem tak dlho bez Waj-Faj a nebudem môcť "typkat" Počas dovolenky som zistil že win8 je totálna somarina a nebude mi ľúto ho odinštalovať. A to som práve urobil a práve sa mi aktualizuje mint15KDE. Ale aj tak si myslím že to uefi by si zaslúžilo nejaký premakaný návod na dualboot ;-)
                                  • RE: oprava grubu 05.09.2013 | 10:30
                                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                    Dobré rozhodnutie.
                                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                  • RE: oprava grubu 05.09.2013 | 13:27
                                    Avatar WlaSaTy   Návštevník
                                    Ten návod existuje, i keď vyžaduje dočasné vypnutie secure boot kôli výmazu kľúčov (ak nechce človek iba pridať svoje klúče).