spoľahlivé distro

Sekcia: Aplikácie & Desktop 28.09.2013 | 18:33
MARTIN   Návštevník
zdravím páni. Za 5 rokov čo používam výhradne linux sa neustále stretávam s rôznymi chybami a problémami. Používam iba distrá založené na ubuntu (ubuntu, ubuntustudio, mint) a preto ma zaujíma či je to štandart pre linux vo všeobecnosti alebo len pre ubuntu. Po inštalácii stiahnem aktualizácie a programy ktoré potrebujem k práci. Operu kôli synchronizácii s mobilom, picasa kôli picasa webalbumom, openshot, winff, mediainfo, kernel nový a kde 4.11. pravidelne mi nejde zvuk, po reštarte áno, openshot padá, winff občas nekonvertuje, hoci sa tvári že áno ale výsledné video nikde nemôžem nájsť, ram niekedy berie 3giga hoci nič nerobím. myslel som že je to chyba železa, ale mám celkom nový nb a ten istý systém, tie isté chyby. Oplatí sa špekulovať nad inou distribúciou? či je to jedno? Ak áno, čo je stabilné a spoľahlivé?
    • RE: spoľahlivé distro 28.09.2013 | 19:48
      Avatar default Debian  Používateľ
      debian, kľudne aj testing, dlho som ho používal, a je to to najspolahlivejšie a najstabilnejšie čo poznám, hoci aj testing vetva
      R.K
      • RE: spoľahlivé distro 28.09.2013 | 19:54
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        +1 a ešte dodám, že s KDE mám len zlé skúsenosti. Najstabilnejšie sú rôzne boxi ako OpenBox, FuxBox, IceWM. Raz sa pohráš s konfiguráciu a tá sa nerozbije roky, páč tam niesu rôzne klikacie rozbíjatka ako v KDE atď.
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: spoľahlivé distro 28.09.2013 | 19:56
          Avatar default Debian  Používateľ
          alebo ešte aj xfce, ak chce viac možností a vecí, ale pritom relatívne nenáročné a stabilné prostredie
          R.K
          • RE: spoľahlivé distro 28.09.2013 | 20:03
            Avatar Tomáš Vadina Fedora  Používateľ
            Stabilné a dobre lokalizované ;-)
    • RE: spoľahlivé distro 28.09.2013 | 19:59
      Avatar Tomáš Vadina Fedora  Používateľ
      Ahoj, ak nie si spokojný, vyskúšaj teda niečo nové. Môj osobný tip je Fedora, na ktorú som prešiel po piatich rokoch z Ubuntu. Na Fedore frčím už štvrtý rok a som spokojný. Dobrá voľba je aj Debian testing ako Už Default spomenul, pretože si deb-like distro už používal. Vyčleň si oddiel na disku kvôli dualbootu a vyskúšaj naostro. Rady ti tu budú padať podľa osobných preferencií používateľov, ale kým nevyskúšaš, nezistíš.
      • RE: spoľahlivé distro 28.09.2013 | 20:17
        Avatar MARTIN   Návštevník
        ja viem že je to podľa osobných preferencií, ale to nie je zlé. osobná skúsenosť je najlepšia. Čo sa týka prostredia, skúšal som lxde, gnome, xfce, kde a openbox. Všetko v rámci ubuntu distribúcií a všetko s rovnakými problémami. Pri kde som skončil kôli určiťým konkrétnym veciam ktoré uľahčujú prácu, okrem toho 4.11 je čo do nárokov na hw celkom v pohode. Takže fedora a debian hovorite... Debian som skúšal v rámci mint-u ale bol to nie je distro ale boží trest :-) Tak asi skúsim ten debian. Dajú sa na debian aplikovať ppa?
        • RE: spoľahlivé distro 28.09.2013 | 20:58
          Avatar ano   Návštevník
          ano
    • RE: spoľahlivé distro 29.09.2013 | 07:53
      Avatar MARTIN   Návštevník
      pozeral som si stránky fedory aj debianu. Ešte by som sa vás chcel opýtať, ako je to s lokalizáciou a kodekmi. Prípadne pridávaním repozitárov. Prípadne či sa nájde nejaký dobrovoľník čo by mi online bol ochotný poradiť cez talk v prípade nejasností :-)
      • RE: spoľahlivé distro 29.09.2013 | 23:39
        Avatar Tomáš Vadina Fedora  Používateľ
        Všetko potrebné nájdeš napríklad na českej Fedora wiki a na začiatok môžeš skúsiť klikátko Fedora Utils, ktoré ti pomôže s kodekmi či repozitármi.
    • RE: spoľahlivé distro 29.09.2013 | 09:54
      Avatar WlaSaTy   Návštevník
      Gentoo. Z jeho povahy si dovolím tvrdiť, že keď Ti na ňom niečo nejde, tak to nie je jeho chybou.
      • RE: spoľahlivé distro 29.09.2013 | 10:35
        Avatar Martin   Návštevník
        no práve som si to viac-menej pozrel /viac pozrel a menej rozumel/ na distrowatch, neviem či by som to gentoo zvládol, inštalácia programov, aktualizácie... je to aj trochu blbuvzdorné? Kliknem a idem? Vyskúšal by som to.
        • RE: spoľahlivé distro 29.09.2013 | 12:07
          Avatar default Debian  Používateľ
          Kliknem a idem? rofl :D
          R.K
          • RE: spoľahlivé distro 29.09.2013 | 12:35
            Avatar martin   Návštevník
            no aby som to vysvetlil. počítač používam na prácu. nechce sa mi furt niečo štelovať a riešiť. potrebujem aplikáciu, označím v synapticu a nainštalujem. tak som to myslel.
            • RE: spoľahlivé distro 29.09.2013 | 12:43
              Avatar WlaSaTy   Návštevník
              Pre takýchto ľudí a ich firmy existujú distribúcie majúce v názve enterprise desktop . A ak sa Ti vyslovene nechce, tak využi k tomu dodávanú platenú podporu.
            • RE: spoľahlivé distro 29.09.2013 | 12:49
              Avatar Tommy Angelo   Návštevník
              Tym padom Gentoo nie je pre teba. Wlasaty to myslel ironicky, ale pritom pravdivo.
    • RE: spoľahlivé distro 29.09.2013 | 13:02
      Avatar MARTIN   Návštevník
      No veď to je v poriadku :-) Skrátka nemám čas riešiť že nejde wifi, nepripojím externý disk, zhasne monitor po aktualizácii a podobné veci. Tam vlastne smerovala moja otázka, či je to v každom distre podobné alebo či existuje niečo pre bežného užívatela. Teraz skúšam ten debian, no nejde wifi :-) Skúsim sa s tým pohrať ešte, keď nie, skúsim tú fedoru. Ale v každom prípade by som sa radšej venoval rodine ako wifine :-)
      • RE: spoľahlivé distro 29.09.2013 | 16:44
        Avatar brixby   Návštevník
        So ziadnymi problemami som sa nestretol pri kombinacii ThinkPad T410+Kubuntu, aj ked nie som prave priaznivec *buntu. Ono asi zalezi na HW. Okrem fingerprint readera, ten som nekonfiguroval, ostatne slapalo vsetko bez velkej prace a nastavovaciek. A horeuvedene sa tyka aj KDE prostredia. Podotykam este, ze to je moj pracovny stroj 10h denne.
    • RE: spoľahlivé distro 29.09.2013 | 21:46
      Avatar lamix   Návštevník
      Debian funguje spolahlivo
      • RE: spoľahlivé distro 29.09.2013 | 23:30
        Avatar Martin   Návštevník
        debian som dal ale nešla mi na nb wifi. no a kdeže som nemal net tak aj pán google mi prd poradil :-) Teraz sa mi aktualizuje mint debian, tam wifi ide. Tak uvidím. Pre istotu dám ešte ťahať fedoru, keby bol lmde nepoužitelný po aktualizácii :-) Dúfam že už trafím niečo s čím sa nebudem musieť babrať vo voľnom čase. Nie je to moje hobby :-)
        • RE: spoľahlivé distro 29.09.2013 | 23:38
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Crunchbang je vychytaný Debian s OpenBoxom.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: spoľahlivé distro 29.09.2013 | 23:44
            Avatar Tomáš Vadina Fedora  Používateľ
            Myslím, že OpenBox je trochu geekovský na bežné domáce žuvanie pre rodinu :)
            • RE: spoľahlivé distro 29.09.2013 | 23:51
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              To je taký zle zaužívaný názor, opak je pravdou, je to úplne user friendly, je pravda že najprv si je dobré upraviť konfiguráky, čo je čistý texťák a všetky premenné po anglicky, čo dnes spraví hocijaké školou povinné dieťa. Výhoda je že sa ti do nich neserú všelijaké autokonfigurátori a stále to funguje rovnako, aj po rokoch.
              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: spoľahlivé distro 29.09.2013 | 23:45
          Avatar Tomáš Vadina Fedora  Používateľ
          Mint máš Cinnamon alebo Mate?
          • RE: spoľahlivé distro 30.09.2013 | 05:08
            Avatar Martin   Návštevník
            Mint mám mate. Cinnamon som skúšal pár krát v minulosti, ale nejako som tomu neprišiel na chuť. A hlavne mi to robilo stále hlúposti. Openbox si doinštalujem vždy, používam to keď strihám video, aj keď neviem či o má zmysel. Mate je fajn, ale dolphin aj jak musím doinštalovať, bez toho sa nedá :-)