Máte už niekto kúpenú tú malú zázračnú krabičku? Ako vám to funguje? Nejaké skúsenosti a odporúčania. Je lepšie to kúpiť, alebo si niečo poskladať.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Máte už niekto kúpenú tú malú zázračnú krabičku? Ako vám to funguje? Nejaké skúsenosti a odporúčania. Je lepšie to kúpiť, alebo si niečo poskladať.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
synology odporucam
ja mam obycajny Dlink. ftp, media server, stream do tv... staci
Ak chceš poradiť s kúpou, tak špecifikuj čo očakávaš od tej krabočky. Ako už bolo spomínané, tak niektoré z nich majú v sebe možnosť nielen zdieľat súbory v rámci domácej siete, ale aj posieľať multimediálny obsah na polointeligentné zariadenia. A tak isto aj dokážu napríklad bežať torrenty. To však zvládajú aj niektoré WiFi routre. Tie routre ale nemajú napríklad šachtu na vnútorné osadenie disku a akceptujú len externé USB 2 alebo USB 3 disky a obvykle majú nulovú hlučnosť a nižšiu spotrebu. A niektoré NAS systémy zas dokáźu robiť snapshoty diskov pre príklad jednoduchého zálohovania, ale to je až v podnikovej sfére.
Mňa by skôr zaujímalo akú reálnu rýchlosť dosahujú WiFi routery v cene okolo stovky s USB3 pri bežnom zdieľaní disku cez kábel a cez WiFi WPA. Tá stará mrcina čo mám dávala z USB2 disku tak maximálne 1Mbit/s, a cez WiFi som pretlačil tak max 20Mbit/s. Z toho som si film teda nespustil.
Hlavne skúsenosti tých čo doma NAS už majú. Sú to linuxové zariadenia. Možno má niekto problém, ktorý už niekto vyriešil. Niekomu vadí hluk ventilátora, inému prenosové rýchlosti, niekomu spotreba, niekomu jednoducho niečo nefunguje a pod. A ak je niekto spokojný môže sem hodiť typ. To na čo to slúži a čo od toho kto očakáva, to asi vieme všetci.
Nevlastním nič čo má v názve NAS, ale vlastním zopár vecí čo majú v popise práce NAS. A to Ťa nezaijíma.
Vies ono je to tak. Ja som sa kukal po niecom co zvladne RAID 1, kde si mozem odzalohovat rodinne foto, mozem mat doma pod stolom, co ma nizku spotrebu a tym moj vypocet poziadavok skoncil. Hladal som najma nizku cenu a tu som nasiel na bazosi, 1 a 1/2 rocna zostatkova zaruka, z jednym 500 GB diskom v krabicke a jednym 500 GB diskom doma v sufliku. Naroky na rychlost... Doma mam 100 Mb ethernet, ci budem cakat na kopirovanie udajov 2 alebo 4 hodiny, to je mi jedno. Nadobudacia cena 80 €. Nic lacnejsie sa pred rokom nedalo kupit a co vidim tak sa stale ani neda. Hluk ventilatora sa da vzdy vyriesit inym ventilatorom (napajacia patica je vzdy rovnaka, ventilator je aj tak v domacich krabickach najlacnejsi, kazdy iny je lepsi, co bolo aj v mojom pripade, ja som si vsak vyrobil vlastne pasivne chladenie), prenosova rychlost tak bottleneck je vzdy na strane najhorsej sietovky, v domacnostiach je to stale 10/100/(pri stasti 1Gb). Spotreba je prakticky zavisla od pouzitych diskov, bez nich udavaju cca 5-10 W, s diskami moze byt povedzme 8-20 W. Pocitam ze doma sa da postavit NASko z ARM/Atom/Via based komponentov s diskami za cenu komercneho produktu bez diskov. Odladovanie systemu mi vsak nestoji za cenu 2-4 x HDD (4x green wd disk je cca 200€), lebo to ani neviem a ani by ma to nebavilo.