Záloha

Sekcia: Aplikácie & Desktop 26.01.2014 | 19:48
Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

Ahojte,

Potrebujem postrčiť, existuje jednoduchý program na zálohu.

Jedná sa mi o pravidelnú (najlepšie automatickú) zálohu štyroch priečinkov na ďaľší disk, ale chcel by som aby to bolo komprimované a pri ďaľšej zálohe by sa zálohovali len súbory ktoré sa zmenili.

    • RE: Záloha 27.01.2014 | 06:35
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Pozri sa na Dropbox, záloha na druhý disk v tom istom kompe za moc nestojí.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Záloha 27.01.2014 | 06:36
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        A ešte Ubuntu One.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Záloha 27.01.2014 | 11:50
          Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

          pripadne google drive (pod linuxom iba s klientom insync) alebo syncovanie cez ftp - rsync (ten tusim ide pouzit aj na syncovanie vramci lokalneho filesystemu)

          git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
      • RE: Záloha 27.01.2014 | 12:23
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        To viem je to len dočasné riešenie. Aj tak by som mal ešte tú istú zálohu prekopírovanú na externý disk ktorý nieje zapnutý, zapína sa len v prípade zálohy.

        • RE: Záloha 27.01.2014 | 13:43
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Zálohovanie treba vybrať podľa toho čo zálohuješ.

          * Formát dát. Pri multimediálnych súboroch skomprimovaním nič nezískaš, skôr to môže dopadnúť opačne. Pri zdrojákoch a textoch sa to samozrejme oplatí.
          * Aký objem dát sa mení.
          * Koľko súborov sa približne zmení medzi zálohami.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Záloha 27.01.2014 | 14:04
            Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

            Viem je to rôzne sú tam fotky tam nič nezískam tie sa ani nemenia len dopĺňajú. Ale mám tam svoju prácu v CADe a Office a tam toho viem celkom slušne získať kompresiou.

            Objem dát sa mení rôzne. Napr.

            - Priečinok s fotkami sa len dopĺňa v princípe tu je kompresia k ničomu

            - Priečinok s mojou robotou tu je asi najväčšia zmena mení sa asi 15-20% všetkých dát v priečinku.

            - Priečinok so zálohami z ostatných zariadení (mobil, môj home adresár, notebook) tu tiež len pribúdajú dáta kompresia je tu otázna (neviem či má zmysel)

            - Priečinok kde má veci priateľka je podobný ako môj pracovný len s menšímpočtom zmien nakoľko má vlastný notebook a iba občas a iba špecifické veci robí na mojom počítači.

            Počet súborov čo sa mení je možno tak asi 5-10% zo všetkých ale na konci týždňa si nepamätám čo som všade menil

            • RE: Záloha 27.01.2014 | 21:49
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Je niekoľko nástrojov čo toto čiastočne spĺňajú. Čiastočne, pretože porovnávajú súbory na zálohách, ale komprimáciu si musíš urobiť priamo na súborovom systéme, teda pokiaľ na nej trváš. Musíš si zvoliť súborový systém ktorý vie komprimácie, ako napríklad čo spomínal Wlasatý Btrfs, alebo ZFS. Btrfs je fakt moderný systém, ale zas sú tam úskalia na ktoré by si si musel zvyknúť. Nie tak úplne jasné koľko je na disku voľného miesta. Zmazaním súboru sa ti neuvoľní miesto, musíš mazať staršie snapshots. Má to zas výhody, že sa môžeš v zálohách presúvať v čase, pretože aj keď niečo omylom zmažeš, tak sa to vlastne nezmaže :) Zaujímavý je napríklad aj Raiser4, super na veľa malých súborov, tu má napríklad výhody oproti Btrfs. Podporuje všetky moderné funkcie, snapshots sa dá robiť cez LVM.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Záloha 27.01.2014 | 12:44
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        ahoj Bedňa. Spomínaš Dropbox, tak sa k nemu trochu vyjadrím. Mám to na rôznych zariadeniach, spravuje mi to všetky fotky a hlavne rozpísané projekty a čo je hlavné, dá sa to kedykoľvek zapauzovať a rôzne nastaviť. Pre mňa je to teda úplný ideál a navyše zadarmo. No na niečo sa to veľmi nehodí, konkrétne na veľmi veľké súbory tam, kde je pomalý či obmedzený net.

        • RE: Záloha 27.01.2014 | 12:50
          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

          Dropbox mám, využívam ho na prácu kam sa ukladajú aktuálne verzie projektov pre rôznych zákazníkov ale mne sa jedná o zálohu cca 100GB dát

          • RE: Záloha 27.01.2014 | 14:17
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Archivácia dát o objeme 100G, retencia cca mesiac? Na to teoreticky stačíš aj s BTRFS a snapshotmi, popritom redundancia na vedľajší disk. Podľa ceny dát by som odporučil aj remote synchronizáciu do inej lokácie. O zálohovaní na pásky sa si baviť nebudeme, tam sú ceny niekde inde kôli životnosti.

            Otázkou je koľko do toho chceš investovať a akú reálnu cenuu majú tie dáta.

    • RE: Záloha 27.01.2014 | 23:15
      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

      Ďakujem za rady toto mi stačí na ďaľšie hľadanie, prečítam si o tom viac

      • RE: Záloha 28.01.2014 | 06:29
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Easy je napríklad SBackup.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org