Zdravim, ako rozdeliť disk keď mám SSD 32GB a 1,5TB. Na linux chcem použiť cele SSD + 500GB z druhého disku. No na 1.5TB disku mam 1TB NTFS partíciu o ktorú nechcem prísť a nemám ju kam zálohovať. Dík
Zdravim, ako rozdeliť disk keď mám SSD 32GB a 1,5TB. Na linux chcem použiť cele SSD + 500GB z druhého disku. No na 1.5TB disku mam 1TB NTFS partíciu o ktorú nechcem prísť a nemám ju kam zálohovať. Dík
Ako je známe, distribúcia antiX 17 bola postavená ako systemd-free na Debian Stable. Pre priaznivcov Debian Unstable vytvorili vývojári antiXu 32 a 64-bit ISO z repozitárov Debian Sid s Kernel 4.15.14 a systed-free initom. ISO Net vyžaduje káblový Ethernet, kdežto Core by malo fungovať aj na Wifi. Tento nový Debian Sid flavoure je možné stiahnuť TU.
Aj keď príliš často nevidíme informácie o novinkách vývoja distribúcií Lubuntu a Lubuntu Next, vývoj prebieha a vývojár Simon Quigley zverejnil niekoľko noviniek o pripravovaných vydaniach. [...]
Je to veľmi jednoduché. Dozviete sa viac, než by ste čakali. Zistiť to môže veľmi jednoducho každý používateľ. Stačí, keď Facebook pár kliknutiami požiada o zaslanie kompletnej databázy informácií, ktoré o ňom doposiaľ nazbieral. Facebook prežíva jednu z najväčších káuz vo svojej histórii po tom, čo sa citlivé informácie o 30 miliónoch používateľov dostali do nepovolaných rúk. Hashtag #deletefacebook sa stal trendom a návštevníci najväčšej sociálnej siete sa čoraz častejšie pýtajú, čo všetko o nich vlastne vie.
Už o necelý mesiac sa v Bratislave uskutoční konferencia Bratislava OpenCamp 2018. Program už je takmer dokončený, dolaďujú sa už iba niektoré názvy prednášok. Môžete sa tešiť na témy ako cloud, kontajnery, Linux, alebo strojové učenie, Blokchain či WebAssembly.
Kali Linux a Debian sa pripojili ku Ubuntu a open Suse vo Windows Subsystem for Linux (WSL). To znamená, že je možné tieto distribúcie inštalovať v príkazovom riadku vo Windows 10 ako ostatné aplikácie pre Windows.
V súčasnosti už viac vývojárov vyvíja pre linuxové platformy ako pre MS Windows na desktopoch a aj serveroch. Rozsiahleho prieskumu sa zúčastnilo takmer 66 tisíc vývojárov. Priezkum prebiehal na Stack Overflow, fóra pre vývojárov s cieľom vzájomne si pomáhať pri riešení konkrétnych programátorských problémov.
Dnes prebehla migrácia na novšiu verzi Shakal CMS. Dnes môže dôjs ešte k pár menším pársekundovým výpadkom. Za výpadok sa ospravedlňujeme.
Vývojári Linuxovej distribúcie MX oznámili vydanie novej verzie MX-17.1.
Táto verzia obsahuje nedávno vydaný kernel, nový a vylepšený súbor aplikácií "MX apps" a aktualizované aplikácie vrátane Firefox 58 a LibreOffice 6.
Viac informácií TU.
Vyšiel nový program, ktorý umožňuje pomenovať priečinky (alias) a potom do nich prechádzať pomocou príkazu goto <alias>.
Cez tento víkend sa konal InstallFest 2018, videá z prednášok sú už online.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Finančne nás môžte podporiť cez PayPal:
Aky je to HW, myslim pocitac?
Ano PC.
V tom prípade si si odpovedal sám. Daj linuxový systém na SSD ako / a užívateľské dáta na prázdnu 500G oblasť /home. Zvyšný NTFS disk by sa mal objaviť aj sám niekde v /media. Ak nie, tak ho trochu nasliníme a on sa tam zmestí.
Ale, silno by som odporúčal od niekoho si aspoň požičať externý disk na zálohu.
A kam swap?
swap ak potrebuješ tak ešte oddel z 500GB disku o veľkosť akú chceš pre swap a tam daj swap.
Swap sa hodí na hibernáciu, a tá sa používa aj na desktopoch. Takže, aj ja som za swap na tom platňovom disku kôli životnosti. Niekto by mohol namietať rýchlosťou SSD, ale to o dosť zníži životnosť.
Otázne je či pri SSD disku budeš ešte hibernovať. Ten rozdiel už nieje tak hrozný. Ja mám síce swap a aj SSD ale ešte som nikdy nehibernoval.
Jedna vec je rýchly štart, a druhá zas spomenúť si "čo som to mal rozrobené". Počítač nie je len FB a nejaká gameska, ale napríklad roztriedenie vlastných fotiek a iné. Nie, mobilom nefotím. Možnosť beztrestne to odložiť je u mňa podmienená hibernáciou.
Vidíš ja aj keď mám otvorené mrte výkresov na ktorých robím, tak buď nevypnem komp len vypnem monitory alebo uložím robotu a vypnem ho. Aj tak mám swap len 1GB a ramky 8GB takže aj tak nemôžem hibernovať.
Keby si mal SWAP o veľkosti ktorá udrží hibernačné dáta na platňovom disku, tak ušetríš za elektriku. To uspanie na disk ajtak komprimuje údaje ktoré sú aktuálne použité, takže to nie je až tak pomalé ako by sa zdalo.