Panel Hlavná ponuka

Sekcia: Aplikácie & Desktop 13.02.2014 | 14:17
Avatar Hamferki   Používateľ

Ahojte, Ubuntu 13.10 a takýto problém. Nainštaloval som si VLC player - OK. Po čase som skúšal, čo všetko dokáže panel Hlavná ponuka. Klikol som na ponuku Zvuk a video, na pravej strane som klikol na VLC a potom Odstrániť, tým zdá sa som VLC odstránil z PC asi navždy, nikde ho nemôžem nájsť aj ked Synaptic hlási, že je nainštalovaný. Nepomohlo ani následné odinštalovania a znovunainštalovanie, nikde nieje ikona VLC aj ked Synaptic opäť ukazuje, že tam je. Otázka - ako VLC opäť zviditeľniť resp. dostať ho naspäť na panel Hlavná ponuka. Som skutočne zvedavý ako na to lebo už som skusil všetko možné a budem naozaj rád, ked to na tomto fore spoločne vyriešime - diky

    • RE: Panel Hlavná ponuka 13.02.2014 | 18:19
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Prezradím Ti tajomstvo: Zmazaním ikonky neodstrániš program.

      Otvor si terminál, napíš doň magické zaklínadlo vlc a 2x stlač klávesu TAB. To by malo poradiť že ako sa ten program naozaj volá. A keď uhádneš jeho meno, tak to odklepni enterom.

    • RE: Panel Hlavná ponuka 13.02.2014 | 18:58
      Avatar Hamferki   Používateľ

      Takto sa mi VLC naozaj podarilo otvoriť, na ikone som odklepol Nechať v spúšťači - OK, ale po reštarte všetko zmizlo, ja by som potreboval tú ikonu tam natrvalo dostať, vyzerá to tak, že po odstránení z tej Hlavnej ponuky, PC vytrvalo ignoruje o prinavrátenie tohoto SW do pôvodného stavu - to je vlastne podstata problému, že ako vrátiť ikonu do ponuky

      • RE: Panel Hlavná ponuka 13.02.2014 | 19:20
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Vytvor si ikonku na ploche, alebo si resetni konto do pôvodného stavu alebo si vytvor nového užívateľa ktorý má nastavenia vo východzom stave. Tú ikonku si zmazal ako užívateľ alebo root?

        • RE: Panel Hlavná ponuka 13.02.2014 | 22:43
          Avatar Hamferki   Používateľ

          Ikonu som zmazal ako root. Vytvoriť nového užívatela resp. resetnúť konto - OK len potom začať vlastne všetko odznova, ja si myslím, že by sa dalo nejakým príkazom nastaviť PC tak, aby zase rešpektoval ikonu VLC. Tým, že som odstránil VLC z hlavnej ponuky som dal nejaký príkaz, aby PC ignoroval VLC, elegantnejšie riešenie by bolo nejakým dalším príkazom odstrániť túto ignoráciu, najradšej by som to riešil takýmto spôsobom...

          • RE: Panel Hlavná ponuka 14.02.2014 | 08:06
            Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ

            (ak by si nepoznal heslo root-a tak budeš mať system v 100% stave..) Nechápem načo sa prihlasuješ ako root. Vytvor si nového používateľa a ak si potrebuješ niečo preniesť, tak prenes a maš po probléme.

            skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
          • RE: Panel Hlavná ponuka 14.02.2014 | 10:36
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Spusti VLC ako písal Wlasatý cez terminál a ikonka VLC sa ti zobrazí v panely, potom na ňu klikneš pravým tlačítkom a vyberieš možnosť zamknúť v panely alebo tak nejak. V originále je to Lock to Launcher.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Panel Hlavná ponuka 14.02.2014 | 10:40
      Avatar Hamferki   Používateľ

      Aj s prispením Vaších rád som na tom popracoval a teraz je problém v inej rovine Podarilo sa mi dostať VLC naspäť na Spúšťač aj do zoznamu aplikácií nasledovne V Hlavnej ponuke kliknem na Nová položka, napíšem do názvu VLC, potom kliknem na Browse nájdem v Systémovom súbore menu usr a potom bin nájdem VLC a odkliknem. Po reštarte je všeobecná ikona s názvom VLC v aplikáciách aj v Hlavnej ponuke v rubrike Ostatné, Po kliknutí na ikonu sa najprv otvorí terminál a až potom samotný VLC, čiže treba vyriešiť už len maličkosť a to aby mi priamo naskočil VLC bez terminálu, t.j. v Systémovom súbore násjť tú správnu položku, ktorou sa dá priamo spustiť VLC. Ked sa to podarí, bude to vlastne taký všeobecný návod, ako vrátiť na Hlavný panel a medzi aplikácie súbory, ktoré boli predtým z rozličných príčin z Hlavne ponuky odstránené. Verím, že to tu vyriešime

      • RE: Panel Hlavná ponuka 14.02.2014 | 10:47
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Kedysi tam bolo políčko "spustiť v termináli", zruš mu zaškrkávatko.

        A zbytočne sa neprihlasuj ako root, urobíš viac paseky ako by si si myslel.

      • RE: Panel Hlavná ponuka 14.02.2014 | 11:02
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        V /usr/share/applications/vlc.desktop (približne) nájdi riadok Exec=... a hoď to sem.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Panel Hlavná ponuka 14.02.2014 | 11:26
      Avatar Hamferki   Používateľ

      Diky za radu, vyskúšam, ale ohlásim sa až po víkende, nakolko iné povinnosti. K tomu rootu - v notebooku si naschvál skúšam rôzne situácie a ich riešenia pretože som propagátorom Linuxu a inštalujem ho známym, takže ked oni urobia nejaký zmätok, aby som to vedel riešiť. Takže nijaká škoda sa mi nestala, v hlavnom PC by som takéto veci nerobil

    • RE: Panel Hlavná ponuka 16.02.2014 | 21:15
      Avatar Hamferki   Používateľ

      Už je všetko OK, diky všetkým za rady, problém je vyriešený, aby som to zhrnul, príkaz krorý treba dať do Novej položky v súbore Hlavná ponuka sa dá nájsť takto /usr/share/applications - tu sa v grafickej forme objavia ikony všetkých nainštalovaných SWs, nájdem požadovanú ikonu ( VLC ) pravým klikom na ňu otvorím menu a tam kliknem na Vlastnosti. Objavia sa infos o SW vrátane príkazu, ten skopírujem ...atd ... po skončení sa požadovaný SW opäť objaví aj s originálnou ikonou aj v Zozname aplikácií a aj v Hlavnej ponuke tak, ako to bolo predtým. Už som zase o niečo múdrejší, verím, že táto téma pomôže aj ostatným, ktorí riešia podobné problémy.