HP 250 G2 - problem s grafikou

Sekcia: Hardware a Drivery 20.03.2014 | 01:50
Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

ahojte, kamos ma tento notas, ja sam sa s nim teraz trapim uz stvrtu hodinu. Niekde je tam kiks s UEFI/ovladacmi alebo cim ... pokial nezadam do grub zapisu nomodeset , nedostanem sa vizualne ani na login screen, aj ked ta sa nacitava (zhasne jednoducho displej), ked uz sa tam dostanem, ine rozlisenie ako 1024*800 mi neponuka, stahoval som aj driver z intelackej stranky 01.org , skusal som vselico mozne ... any idea?

    • RE: HP 250 G2 - problem s grafikou 20.03.2014 | 10:41
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Skús pozrieť či to nie je tá grafika založená na vykuchanom PowerVR, tie nemajú moc dobrú podporu. A maturovanie s ovládačmi pre tie vykuchané grafiky závisí od verzie jadra a X Window System.

      • RE: HP 250 G2 - problem s grafikou 20.03.2014 | 13:46
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

        intel 3rd generation

        • RE: HP 250 G2 - problem s grafikou 20.03.2014 | 15:27
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          To je grafika alebo CPU?

          • RE: HP 250 G2 - problem s grafikou 20.03.2014 | 16:40
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

            intelacka grafika, cize asi cpu-ckova.

            • RE: HP 250 G2 - problem s grafikou 20.03.2014 | 16:57
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Intel robil aj samostatné karty, a typ karty sa obvykle dá zistiť cez lspci napríklad po prepnutí cez CTRL+ALT+F1 do textového režimu alebo naštartovaní do single user módu, alebo nakopnutí z Live[CD,USB].

              Ono, otázkou je aký OS tam bol. HP totižto nezvyklo mať problém pri drahších modeloch s podporou Linuxu, občas tam Linux bežal lepšie ako dodaný windows. A pri lacnejších (čo bude asi podľa čísla tento prípad) zas robil svoje buildy OS do ktorých zadrôtoval podporu celého HW. Ak sa nedostala podpora a default nastavenie pre daný model do upstreamu, tak to mohlo robiť problémy pri upgrade alebo výmene distribúcie. A bolo jedno či tam dal Redhat Enterprise Desktop, SLED alebo Ubuntu. Proste, ako bol dodaný ten stroj, tak fungoval.

              Ale, odporučil by som fúknuť nejaké LiveCD či to vie s tým železom robiť a skontrolovať čo je v ňom za črevá a čo sa tomu NB stalo.

    • RE: HP 250 G2 - problem s grafikou 20.03.2014 | 16:11
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Neviem, aké distro bude na spomínanom NTB ale podľa ubuntu.com by na ňom malo Ubuntu 12.04 ísť bez problémov. Podľa informácií na hp.com sa tento NTB predáva(l) okrem Win7/8, aj s predinštalovaným Ubuntu alebo aj bez OS.

      • RE: HP 250 G2 - problem s grafikou 20.03.2014 | 16:40
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

        no zvazujem, ze tam dam 12.10ku ...

        • RE: HP 250 G2 - problem s grafikou 20.03.2014 | 16:46
          Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

          A prečo 12.10?? Veď tejto verzii končí o mesiac podpora. Urob pokus s 12.04.2 (podpora do 2017) ako uvádza výrobca a aj stránka HP.

    • RE: HP 250 G2 - problem s grafikou 23.03.2014 | 02:11
      Avatar Andrej Babinec   Návštevník

      No ja sa s HP 250 G2 hram uz 2 dni :D a zatial som dokazal spravit nasledovne veci:

      - zistil som, ze po nabootovani live Ubuntu 12.04 alebo pri snahe o jeho instalaciu (tiez to ide do grafickeho rezimu) sa vypne podsvietenie displeja.

      - ked pripojim externy monitor, tak vidim desktop

      - akekolvek okna sa v nom otvaraju zrovna na (tmavej) obrazovke NB, takze ich cez vyber pracovnej plochy treba presunut do okna externeho displeja, alebo docasne vypnut zobrazovanie na NB displeji (cez nastavenia displeja)

      - podarilo sa mi takto potom nainstalovat ubuntu 12.04 na NB, ale problem s tmavym displejom zostal (btw ak si nedam automaticke nalogovanie do systemu, tak zadavam heslo naslepo, lebo nevidim login screen).

      - googlil som a zistil, ze viacere NB maju problem s podsvietenim a s jasom displeja na ubuntu.

      - skusil som veci co pomohli na inych NB, no na mojom to nepomohlo. su to rady z tychto stranok:

      http://askubuntu.com/questions/153944/screen-brightness-stuck-on-high-on-an-hp-dv7t-laptop

      http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2181534

      http://askubuntu.com/questions/168197/brightness-controls-stopped-working-after-update-on-a-samsung-qx412-s01au Snad sa najde niekto, kto to vie vyriesit.

      • RE: HP 250 G2 - problem s grafikou 23.03.2014 | 11:45
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

        na to bloknutie vypnutia displeja pomoze uprava boot prikazu s doplnenim nomodeset

        sranda je, ze na tu grafiku je .deb balik na 01.com , co vyzera byt intelacka stranka

        • RE: HP 250 G2 - problem s grafikou 23.03.2014 | 15:28
          Avatar Andrej Babinec   Návštevník

          s parametrom nomodeset sa mi graficke prostredie nerozbehne vobec. obrazovka NB je sice zapnuta, viem sa prepnut do konzoly, ale tam kde malo byt graficke prostredie, zostal iba blikat kurzor.

    • RE: HP 250 G2 - problem s grafikou 24.03.2014 | 15:39
      Avatar Kari   Návštevník

      mam rovnaky problem. Mam HP250, pokusam sa do neho instalovat verziu Mint 16 KDE. Po spusteni instalacie displej zhasne a pomoze az vypnutie a zapnutie, tym padom navrat na zaciatok. Zatial som nezkusal externy monitor. Poradi niekto ako z toho von.

      • RE: HP 250 G2 - problem s grafikou 08.05.2014 | 21:24
        Avatar Andrej Babinec   Návštevník

        Mne sa to uz podarilo rozbehat!!!

        Mal som s tym NB chvilu pauzu. Predtym som tam nainstaloval este aj 13.10 s pouzitim externeho monitora, ale ten problem sa nevyriesil. Teraz ked vysla 14.04 tak som zas s pouzitim externeho monitora aktualizoval 13.10 na 14.04 a stale nic, tak som este chvilu majstroval a vosiel som cisto nahodou do nastavenia farieb. Nastavenia systemu -> Farby. Tam som si vsimol ze moj externy monitor, ktory mi fungoval, mal nastaveny nejaky farebny profil, ale zabudovany displej notebooku nemal nastaveny ziaden. Tak som vytvoril profil pre displej notebooku a po restarte sa konecne rozsvietil aj displej notebooku. Odpojil som externy monitor a funguje to stale :)

    • RE: HP 250 G2 - problem s grafikou 07.05.2014 | 07:49
      Avatar durike   Používateľ

      tiez som sa dost dlho "hral" s tymto notebookom, nakoniec sa mi tam podarilo nainstalovat 64bit ubuntu 14.04 a to nasledovne: vypnuty legacy support v biose, instalacia len samotneho ubuntu (bol tam nejaky free dos, a pokial som instaloval ubuntu vedla neho tak ani nenabootoval).

      • RE: HP 250 G2 - problem s grafikou 12.06.2014 | 16:41
        Avatar NN   Návštevník

        Akú verziu toho notebooky máš? Mne sa to nedarí rozbehať na HP 250 G2 (F0Y78EA) - Intel Celeron Dual Core N2810 Bay Trail. Nahodil som drajvre od Intelu: https://01.org/linuxgraphics/downloads/2014/intelr-graphics-installer-1.0.5-linux no obrazovka je stále tmavá a nabootujem ledine vo failsafeX móde s VESA drajvrom a rozlíšením 1024x768. Neviem sa pohnúť ďalej.

      • RE: HP 250 G2 - problem s grafikou 19.06.2014 | 20:30
        Avatar Michal   Návštevník

        Díky za tip, takto jsem nainstaloval Ubuntu 14.04 na tento noťas. S vypnutým legacy supportem jsem spustil live verzi, nainstaloval, ale po instalaci se mi nedařil boot z HD. Při vypnutém legacy nenašel žádný nainstalovaný OS, při zapnutém legacy se spustil Grub, ale po volbě OS ztmavla obrazovka a konec. Po instalaci na celý HD jede Ubuntu bezvadně.

        • RE: HP 250 G2 - problem s grafikou 20.06.2014 | 09:36
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Skúsil by som obnoviť Grub2

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org