SolidX zdĺhavý boot a celková lenivosť systému

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.05.2014 | 19:45
Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ

Ahojte, mám dve otázky.

Naištaloval som si SolidX 32bit, je to semi-rolling Debian based distro. Od začiatku bootu po zobrazenie výberu Grubu prejde 1 min. 10 sec od. Od vybrania os po zobrazenie plochy ďalších 1 min 50 sec. Mam P4 2.6 Ghz, Asus P4P-800 MX. Skúšobný disk mám starý Smsung 7,5 GB, ale tým to asi nebude. Pred tým som tam mal VL 6.0 Light a ten fičal úplne dobre. Okrem toho systém je dosť pomalý a CPU mi niekedy až na 95-98% vyťažuje  akýsi tumblerd. Čo som zistil, že to je..

"Tumbler is a D-Bus service for applications to request thumbnails for various URI schemes and MIME types. It is an implementation of the thumbnail management D-Bus specification described on"

1. Ako zrýchliť boot?

2.Dá sa tumlerd nahradiť niečím iným, alebo môžem ho vypnúť?

P.S. Na skúšku som si celý disk naformátoval btrfs. Neviem, či to môže súvisieť.

Ďakujem.

    • RE: SolidX zdĺhavý boot a celková lenivosť systému 06.05.2014 | 20:38
      Avatar Michal Gregorík Xubuntu 18.04  Používateľ

      K tomu tumblerdu. Mne vytazoval CPU, ked som mal otvoreneho spravcu okien v adresari, do ktoreho som prave stahoval z Internetu. Stacilo prejst do ineho adresara.

      ASUS x550vb, Xubuntu 18.04
      • RE: SolidX zdĺhavý boot a celková lenivosť systému 07.05.2014 | 01:46
        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ

        To som tak mal na isto, lebo som zúrivo sťahoval torrenty :-)

        Ok pozriem sa na to a dám vedieť.

      • RE: SolidX zdĺhavý boot a celková lenivosť systému 07.05.2014 | 13:00
        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ

        No asi to bolo tým, lebo teraz sa vyťaženie CPU pohybuje zhruba okolo 10%.

    • RE: SolidX zdĺhavý boot a celková lenivosť systému 06.05.2014 | 21:09
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Ten disk je IDE? Pretože moderné distrá majú default hodnoty nastavené tak že je IDE diskami problém.

      SolidX osobne nepoznám a čo LMDE, to by ti nestačilo? Je to tiež rolling.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: SolidX zdĺhavý boot a celková lenivosť systému 07.05.2014 | 03:17
        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ

        Je to IDE. SolidX mi odporučili tu na fóre. Môžem skúsiť aj LMDE, ale ak je problém moderné distro + IDE, tak to iste môžem očakávať aj pri ňom. Teda ak ho dám na ten HDD kde mám aj Solid. Ten Samsung je testujúci, na ostro by šiel na WD 640GB SATA, takže tam by ten problém odpadol.

        P.S. Najlepší rolling by bol asi Gentoo, ale na to som príliš nevzdelaný :-(

    • RE: SolidX zdĺhavý boot a celková lenivosť systému 07.05.2014 | 10:50
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Minúta medzi zapnutím PC a zobrazením GRUB-u je moc, skontroluj si či nemáš nastavenú automatiku pri štarte (auto detect discs, auto boot from Network/CD/...). Detekcia geometrie prastarých diskov bez LBA niekedy zaberala aj pol minúty. A timeouty pri hľadaní použiteľného boot device môžu zhltnúť druhú polku minúty.

      Ale dve minúty pri starom 8G IDE disku už môžu vyzerať reálne. Tie disky mali mizernú vyrovnávaciu pamäť a takmer žiadny prefetch takže boli na tom veľmi zle s výkonom. To sa dá ale teoreticky zmeniť, ak sa Ti s tým vôbec oplatí zaoberať. Nástroj hdparm vie zvýšiť počet sektorov ktoré sa naraz dajú preniesť, zapnúť 32bit prenosy (nepliesť si s 48bit LBA, to je o adresácii a týkalo sa diskov od cca 40G), zapnúť DMA prenosy a nastaviť ich na udma4 alebo udma5, odmaskovať prerušenia. Ale, obávam sa že pri 8G disku nenastavíš aby si pamätal ten disk nastavenia a budeš ich musieť nastavovať pri každom boote. A nezabudni si skonttrolovať čo máš 80 žilový IDE kábel a nie 40 žilový. Ak budeš meniť ten disk za normálny, tak sa na tento druhý bod rovno vykašli.

      Ohľadne tumblerd, tak ten by su mal vytvoriť databázu náhľadov a stíchnúť. Asi bude blokovaný I/O na tom starom disku. Ak Ťa nezaujímajú náhľady, tak ho vypni. Ale keď si budeš chcieť skopírovať niečo zo zbierky fotiek, tak Ti bude chýbať.

      PS: BTRFS by som na tak pomalom disku neskúšal, najmä v kombinácii s CRC na dáta, snapshotmi, deduplikáciou a kompresiou. I/O ten disk zabije. Takže ak si chceš iba vyladiť systém pred reálnym nasadením na iný disk, tak sa hraj. To ladenie Ťa síce naučí, ale pri reálnom nasadení sa budeš orientovať iným smerom.

    • RE: SolidX zdĺhavý boot a celková lenivosť systému 07.05.2014 | 12:59
      Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ

      Vďaka, čas sa s tým hrať budem mať až zajtra. Dám vedieť.

      • RE: SolidX zdĺhavý boot a celková lenivosť systému 07.05.2014 | 22:05
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Spravil som si test len tak zo srandy nech sa zabavia aj ľudia aj s novšími strojmi ako mám ja. Distro Ubuntu 14.04, doska o veľkosti krabičky cigariet, CPU 1GHz 32 bit, RAM 1GB, Disk 40G IDE (PATA) zapojený cez 80 žilový kábel, bez doplnkových nastavovaní. Štart do GUI: 1:23, zásledné otvorenie zhodenej session FF s piatimi tabmi, hibernácia 0:19, prebudenie 0:40, vypnutie 0:19. Časy sú vo formáte minúta:sekunda a pri štarte majú zarátanćh 12s na BIOS a 5s čakanie na voľbu v grub-e. Nejako som neznásilňoval nastavenia disku, a tak mám bežnú rýchlosť ktorá by mala byť lepšia ako pri Tvojom 8G disku:

        # hdparm -t /dev/sda
        
        /dev/sda:
         Timing buffered disk reads:  84 MB in  3.01 seconds =  27.88 MB/sec
        
        • RE: SolidX zdĺhavý boot a celková lenivosť systému 08.05.2014 | 04:03
          Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ

          No nevedel som nejak v noci spať, tak som sa pohral s tými nastaveniami v biose. Dal som UDMA4, 32bit transfer bol zapnutý, Nikde som nenašiel, že by som mal zapnuté auto boot CD/netboot.. ale voľbu ako pripájať disk som mal neviem z akého dôvodu SATA, nastavil som PATA+SATA, čas na detekciu disku som z 35s skrátil na 10s (bol som v pokušení dať 5s, ale odolal som) Mam pocit, že som tam ešte niečo prestavil, ale už si nepamätám čo :-), ale viem, že blbosť som nespravil žiadnu, jaj hej...ešte som zvolil väčšiu pamäť pre video 16 MB. Takže boot z pôvodných 3:15 do GUI, je teraz za 1:50. Aj pociťujem nejaký rozdiel :-). Systém je dosť rýchlejší. Obyčajný  mousepad sa vtedy spúšťal 5-6s. Teraz je to v podstate hneď. Niektoré veci ešte stále dosť trvajú, aj keď je to lepšie jak bolo (napr. správca softvéru)

             S tým hdparm, som sa nehral, možno za pár dní. Letmo som si pozrel manuál, a dajú sa sním robiť aj riadne extrémnosti. Na to si musím sadnúť a preštudovať si to, no a teraz na to veľa času nemám. 

              Vďaka za rady, a ak sa zabavím s tým hdparm-om, dám vedieť ako to dopadlo.

          P.S. Kábel mám 40 žilový

          • RE: SolidX zdĺhavý boot a celková lenivosť systému 08.05.2014 | 09:07
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Ono je otázkou, či máš k dispozícii 80 žilový kábel ktorý obvykle umožňuje rýchlejšie prenosy. A štart, respektívne vykonávanie niektorých programov bude na tak starých diskoch trochu dosť pomalý. Predsa len ak máš načítať veľký program alebo pracovať s veľkými dátami na disku, tak to zákonite bude brzdené výkonom disku. A ten výkon 8G HDD žerúceho 10W z tej doby je porovnateľný s SD kartou v internom slote dnešného NB žerúcou nula celá nič. Len tá životnosť, ...

            A vôbec. Diskom IDE (PATA) už odzvonilo, vývoj zamrzol na cca 120G 2.5 a 250G 3.5 čo bude za chvíľku preválcované oveľa rýchlejšou kartou v cene obedu a pár drinkov.Zatiaľ je to v cene rodinného balenia konzumu. Takže ak sa chceš hrať, tak do toho. Ak by si ten disk odpálil, tak získaš magnetku a elegantné podpivníky. No nič, idem ja oslavovať sviatok ktorý Merkelová neslávi.

            • RE: SolidX zdĺhavý boot a celková lenivosť systému 08.05.2014 | 11:19
              Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ

              ...a to normálne buchneš šampus, rezne, zemiakový šalát...?

              • RE: SolidX zdĺhavý boot a celková lenivosť systému 08.05.2014 | 12:12
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Nie, ani náhodou. U Vás sa asi oslavuje trochu konzarvatívnejšie, s karafiátmi na stole.

                • RE: SolidX zdĺhavý boot a celková lenivosť systému 08.05.2014 | 12:29
                  Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ

                  ...no je to ešte konzervatívnejšie, neoslavujem vôbec nič :-)

                  Ale zas z istého uhlu to môže byť aj rebélia...

                • RE: SolidX zdĺhavý boot a celková lenivosť systému 08.05.2014 | 12:43
                  Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ

                  Aha, no ja sa budem motať v centre, možno sa na Primaciálne nám. pôjdem pozrieť