ecert.sk

Sekcia: Aplikácie & Desktop 11.10.2014 | 21:06
Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

má niekto skúsenosti s ich aplikáciou pod Linuxom??

aktuálne skúšam inštalovať vo Wine ale neviem aký bude výsledok....

Happy falling
    • RE: ecert.sk 11.10.2014 | 23:43
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Elektronické podpisovanie funguje pod Linuxom výborne a dovolil by som si povedať že tieto bezpečnostné prvky *nix poznal skôr ako MS Windows že na jednom počítači môže byť niekoľko užívateľov.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: ecert.sk 12.10.2014 | 01:45
        Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

        to som si aj myslel ale ako na to.... od "univerzity" sme dostali čítačky kariet (ISIC) a na nich by mal byť certifikát (ale myslím že teraz ho nemám platný...) takže ako by som mohol získať certifikát z karty (neviem ako....) a ako to potom podpísať...

        ak existuje nejaké primerane jednoduché riešenie uvítal by som ho :)

        Happy falling
        • RE: ecert.sk 12.10.2014 | 08:57
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Ak tá karta spĺňa bezpečnostné štandardy, tak nijak. To pretože ona má podpisovať.

        • RE: ecert.sk 19.10.2014 | 17:37
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Som práve u teba v routri :) Zmeň si tam heslo, alebo úplne zakáž prístup zvonku.

          D-Link> sys cwmp modelname
          Usage: sys cwmp modelname [value]
          Cur Value: DSL-2641R
          Sorry je nedeľa tak sa zabávam :)

          Máš tam firmware 2641RSKV105 a najnovší je 2641RSKV107

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: ecert.sk 19.10.2014 | 19:07
            Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

            To sa robí loziť kamarátovi do routra? :)

            • RE: ecert.sk 19.10.2014 | 19:43
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Však môže byť rád že som tam bol ja a nie niekto iný :) Inak katastrofa, asi tak 75% ľudí má default heslá od providera. Je hanba Telecomu že sa takto stavia k zákazníkom a defaultne nechá užívateľa otvoreného zvonku. Je otázka či je to len diletantský prístup, alebo je to zámer.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: ecert.sk 19.10.2014 | 19:55
                Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                Nič nové pod slnkom. Richard Feynman sa vďaka nezmenenému fabrickému heslu nabúral do jedného zo sejfov projektu Manhattan.

                • RE: ecert.sk 19.10.2014 | 20:25
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Zas na druhej strane každý je strojcom svojho šťastia. Nikomu nieje zakázané sa samovzdelávať, ale keď niekto nechce to je horšie ako keď nemôže.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: ecert.sk 19.10.2014 | 20:21
            Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

            v duchu nbusr...

            ja som sa o router moc nestaral, proste to beží a do toho čo beží sa nerípem (väčšinou to prestane bežať...)

            keď budem doma tak to asi zmením... nechal som to tak preto aby som to nezabudol a aby keby niečo vedeli heslo zistiť aj ostatný doma....

            ale ak sa mám držať témy tak sa ťa spýtam ako to tá karta podpisuje???

            to ako zoberiem kartu tresnem na monitor a je to?? (sranda...)

            aký program odporúčaš, ako teda podpísať dokument???

            nejako som sa k tomu nedopátral... (asi som hľadal na zlých miestach, kto vie...)

            Happy falling
            • RE: ecert.sk 19.10.2014 | 20:49
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Aplikácia smart card v linuxe je úplne bežná, ale vyžaduje použiť čítačku. Pracuje sa s tým podobne ako s novým občianskym preukazom. A môžeš si s ňou aj oškrabať sneh z predného skla na aute.

              • RE: ecert.sk 19.10.2014 | 22:16
                Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

                dobre takže takto, čítačku kariet je podporovaná, kartu aj načíta, na načítanie som použit príkaz pcsc_scan tam vidím že to nejako niečo rozozná ale ako s tou kartou niečo podpíšem?? to ako len vložím kartu do čítačky a odrazu je každý súbořco vytvorím podpisovaný alebo ako?? aký program by som mal hľadať, som v tomto trochu blbl tak ma nezabyte....

                Happy falling
                • RE: ecert.sk 20.10.2014 | 13:27
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Osobne kartu s certifikátom/podpisom nemám, ale malo by to pracovať ako hocijaký iný certifikát, proste na tej ich stránke budeš vyzvaný na podpísanie dokumentu a vyberieš si ten čo máš s karty.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: ecert.sk 20.10.2014 | 14:27
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Obvykle sa to aj tak robí. Len prvotné vygenerovanie certifikátu si zvykne užívateľ urobiť sám podľa návodu keďže užívateľov certifikát by mal byť podpísaný certifikačnou autoritou (zamestnávateľ, škola alebo mám taký vodojem že v prípade nových občianskych je to MV - Polúcia).

                    Linux má už roky možnosť použiť takéto karty aj na overenie užívateľa, namiesto hesla pri prihlasovaní.