Inštalácia Debianu priamo zo siete bez ištalačného média

Sekcia: Aplikácie & Desktop 16.12.2014 | 02:06
Julo   Návštevník

Ahojte

Chcel by som skúsiť tento typ inštalácie. Pozrel som si nejaké návody, ale musím sa priznať, že som z toho jeleň. Nevie mi s tým niekto pomôcť? Mám P4P800-MX.

Niečo som čítal tu, ale naozaj tomu nerozumiem.

https://www.debian.org/releases/stable/i386/ch04s05.html.cs

Vďaka.

  • RE: Inštalácia Debianu priamo zo siete bez ištalačného média 16.12.2014 | 07:13
   Avatar samox86 arch, debian  Administrátor

   ahoj,

   potrebujes nabootovat po sieti cez PXE protokol. Ten podsunie tvojmu PC vybrane subory potrebne na boot z Netinstall iso image cez TFTP protokol. Takze potrebujes 1.) nastavit notebook aby bootoval so siete, 2.) dhcp server s PXE, 3.) TFTP server s debian Netinstall iso. Tu je cely navod: https://wiki.debian.org/PXEBootInstall
   Server z ktoreho ides bootovat musi byt v rovnakej sieti ako instalovany PC. Daj pozor aby si v sieti nemal 2 DHCP servere (router a PC z ktoreho budes bootovat). Ak s tym nemas vela skusenosti, odporucam ist podla navodu a DHCP server instalovat na debian ako je v navode.

   lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
  • RE: Inštalácia Debianu priamo zo siete bez ištalačného média 16.12.2014 | 07:14
   Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

   Potrebuješ HW s podporou PXE, alebo MBA. V sieti potrebuješ mať funkčný DHCP server a TFTP server. Na kompe si nastavíš bútovanie zo siete a už len reštart.

   Dúfam že som ťa dostatočne odradil :)

   Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
  • RE: Inštalácia Debianu priamo zo siete bez ištalačného média 16.12.2014 | 08:50
   Avatar WlaSaTy   Návštevník

   Pokiaľ chceš len nainštalovať jeden stroj, tak hranie sa s DHCP, TFTP a dekompiláciou Inštalačného CD je trošku zbytočné. Majoritné distrobúcie majú aj alternatívne verzie mini inštalátorov ktoré ťahajú všetko zo siete. Kedysi vznikol univerzitný projekt netboot.me, neskôr bol nahradený napríklad projektom NetbootCD. Toeto dve posledné možnosti mali na výber viacero distribúcií.

   Ale ak je dôvodom absencia mechaniky, tak je jednoduchšie nakopnúť to z LiveUSB alebo z diskety ktorá umožní nakopnúť to z USB ak USB neštartuje. Ale ak je dôvodom blokovanie UEFI na nepodpísané binárky, tak to sa tu tiež viac krát rozoberalo.

  • RE: Inštalácia Debianu priamo zo siete bez ištalačného média 17.12.2014 | 01:30
   Avatar Julo   Návštevník

   Zatiaľ Vám ďakujem všetkým za odpovede.