Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB

Sekcia: Ostatné 29.04.2015 | 21:46
Moonika   Návštevník

Ahojte, mám tlačiareň Oki MB280, neviem ju prepojiť s pc kde mám Linux Mint, tak sa snažím tlačiť aspoň z USB kľúča. Ide to len u súborov rtf a jpg. Ale problém je že mi máloktorý jpg tlačiareň rozpozná, možno len 1-2  z desiatich jpg súborov. Zvyčajne ich vôbec nenačíta, tvári sa akoby na USB kľúči nič nebolo a to som skúsila na viacerých kľúčoch . V elektroobchode mi tvrdil zamestanec že budú asi súbory poškodené, ale to mi nesedí, u toľkých rôznych jpg súborov z netu... V kľúči asi tiež chyba nebude. napadá vás nejaké riešenie? Keby nenačítalo všetko tak chápem, ale prečo niektoré načíta...Ďakujem:)

    • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 29.04.2015 | 23:47
      Avatar pablo   Návštevník

      Čiste náhodou - nemáš názvy súborov dlhé a s výskytom bodky aj na inom mieste názvu - nielen ako oddeľovač prípony?

      Uvediem príklady:

      Aaaaa bbbbb ccccccc ddd eeeeee fffff. ggg................. ... . hhhhhh. iiiii .jjjj .jpg
      Aaaaa bbbbb ccccccc ddd eeeeee fffff. ggg................. ... . hhhhhh. iiiii .jjjj .rtf

      Stáva sa, že tie súbory, ktoré majú nejaké také názvy s veľkou dĺžkou a s množstvom bodiek v názve zariadenie nerozpozná (rozpozná nejestvujúci typ súboru a nevie si s tým poradiť, prípadne ich ani neukáže vo foldri).

      Ak máš názvy takého typu ako som uviedol v príkladoch, skráť názvy súborov a ponechaj tam len bodku pred príponou...

    • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 29.04.2015 | 23:59
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      a co tak nainstalovat tlacku? Aky mas s nou problem? Stiahni si ppd subor a mas vybavene.

      • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 30.04.2015 | 00:06
        Avatar pablo   Návštevník

        Pri problémoch s kódovými stránkami a nemožnými názvami súborov nepomôže preinštalovať tlačiareň.

        • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 30.04.2015 | 00:13
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          pablo, skus si lepsie precitat co napisal. hovori ze sa mu nepodarilo prepojit tlacku s pc. Cize ju ani nema nainstalovanu a tak tlaci z flashky.

          • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 30.04.2015 | 00:20
            Avatar pablo   Návštevník

            Ale veď píše že:

            Ale problém je že mi máloktorý jpg tlačiareň rozpozná, možno len 1-2  z desiatich jpg súborov. Zvyčajne ich vôbec nenačíta, tvári sa akoby na USB kľúči nič nebolo

            ... takže nie je problém v tlačiarni...

            • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 30.04.2015 | 08:18
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              Ale on ani neskúsil tlačiť z PC do tlačky. On to hodí na flashku, pichne do tlačky a vytlačí. Preto vravím že by bolo lepšie stiahnuť ppd súbor a inštalnuť tlačku. Ale zbytočne sa tu budeme hašteriť keď autor príspevku neprispeje ďaľšími odpoveďami ;)

              • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 30.04.2015 | 09:03
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Ale skúšala, len mám divný dojem že tá prastará tlačka nemá v sebe doplnkový modul pre štandardné jazyky PCL alebo PS s ktorými to chodí jak malina. A GDI jazyk, k tomu sa nevyjadrujem. Podobné tlačky sa aj tu rozoberali viac krát.

                A to, že netlačí všetky obrázky z internetu? Aj vysoké rozlíšenie ibrázku môže vadiť.

    • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 30.04.2015 | 00:02
      Avatar pablo   Návštevník

      ... ešte mi prišlo na um - problém môže byť aj v diakritike v názvoch súborov a v použitej kódovej stránke v názvoch súborov - v jednom foldri môže byť použitá v názvoch len jedna kódová stránka.

      Ak sa Ti tam náhodou zaplietli medzi názvy súborov s kódovou stránkou utf-8 aj názvy s windows 1252 alebo tak nejako, zariadenie odmietne spracovať také súbory.

      Vtedy pomôže premenovať súbory - vypustiť diakritiku...

    • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 30.04.2015 | 01:15
      Avatar pablo   Návštevník

      ... je možný ešte jeden problém, ktorý sa tiež týka názvov súborov.

      Keď z Linuxu prenášaš súbory na USB-kľúč, nesmieš použiť znaky, ktoré v názvoch súboroch Windows zakazuje:

      / | \ ? : * " < >
    • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 02.05.2015 | 11:14
      Avatar Moonika   Návštevník

      som z toho jeleň. skúsila som premenovať súbory ale nemalo to vplyv. ale zvláštne že ten istý súbor ktorý mi jeden deň z kľúča nenačítalo, tak keď som ho na druhý deň znovu dala na kľúč tak už ho načítalo. Myslím že rozdiel bol len v tom že som ho stiahla z netu priamo na kľúč a myslím že predtým som stiahla najskôr do pc a potom skopčila na kľúč. A ten súbor z prvého dňa mi na kľúči zobrazilo akoby nebol ok,zobrazilo ikonku ale nezobrazilo miniobrázok. Ten istý súbor daný na kľúč na druhý deň mi už na kľúči normálne zobrazilo a aj tlačiareň ho načítala. Čo sa týka prepojenia tlačiarne s pc, kedysi som to tu riešila aj som písala dodávateľovi, ohľadom nejakej podpory pre linux(vtedy som mala ubuntu) a nevedel mi pomôcť.

      • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 02.05.2015 | 17:30
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Pred odpojením USB kľúča napíš do terminálu sync, alebo ho daj korektne odpojiť.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 03.05.2015 | 13:14
          Avatar Moonika   Návštevník

          Ďakujem:)

          • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 03.05.2015 | 19:38
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Linux si automaticky voľnú pamäť v počítači vyhradí pre diskové operácie, aby prebiehali rýchlo no v skutočnosti na USB nie sú zapísané a zapisujú sa na pozadí. Osobne vždy napíšem do terminálu sync a tiež treba počkať, kým daný príkaz prebehne. Pamätám si keď v Ubuntu aj korekné odpojenie USB kľuča cez prehliadač súborov bolo rozbité a sync neprebehol. Sync proste zapíše všetky nezapísané diskové operácie, ktoré ležia v pamäti.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 03.05.2015 | 20:41
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Sync sa volá vždy pred umount, a je to v jadre OS. Môžeš to tvoje tvrdenie o Ubuntu nejako podložiť?

              • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 04.05.2015 | 19:12
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Dal som odpojiť zariadenie v Nautilusovi, zariadenie sa odpojilo "korektne" a dáta neboli zapísané, skúšal som to niekoľko krát, odvtedy píšem vždy sync.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 04.05.2015 | 19:42
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Verzia Ubuntu a odinštalované balíky boli ktoré?

                  • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 04.05.2015 | 20:54
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Môže to byť tak 13.04 a odvtedy to robím vždy, páč terminál mi na jednej ploche beží stále. Pred hádam necelým rokom mi toto potvrdil aj kolega, takže sa regresia evidentne vrátilo. Bola to prakticky čerstvá inštalácia čo mala jeden, dva dni.

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 04.05.2015 | 20:07
                  Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                  Neviem prečo to vi widlách funguje aj keď ho len vytiahnem ale v linuxoch dávam aj ja predtým sync. Alebo keď si nespomeniem tak minimálne počkám kým mi dobliká a potom ho korektne odpojím.

                  Už sa mi niekoľkokrát stalo že som to tam nemal alebo boli nečitateľné.

                  WlaSaTy (down): Je jedno na akom distre a v akej verzii, stáva sa mi to na všetkých s desktopom

                  • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 04.05.2015 | 21:49
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Od minulého tisíctočia sa mi to niečo také stalo len raz. Bolo to v Androide keď mi pod rukami zomrela karta. Asi robím niečo zle. Nejaké doplnkové info, ako napríklad možnosť nasimulovať to by nebola? Keby takáto chyba bola v akejkoľvek distribúcii, teda že sa neuložia dáta po korektnom odpojení (sync/umount) hoci aj iniciovanom z klikátka (odpojiť disk), tak je na to okamžite kopec bugreportov. Počkať na doblikanie nestačilo ani pri disketách.

                    Ale to je jedno. Zaujímalo ma či niekto podloží násilím vnesený dohad o chybe do vlákna ktoré sa zaoberá limitáciou nelinuxového zariadenia. A vidím, že už druhý človek to nemá v pláne. Chalani. Ak s tým máte problém, tak si založte nové vlákno.

                    • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 04.05.2015 | 23:34
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      Ja už dva roky pravidelne píšem sync, takže nemám info o aktuálnom stave a zrovna nemám po ruke žiadny USB kľúč kde by som to mohol odskúšať všade mám nejaké bootovateľné utility a nechce sa mi to tam naspäť dávať. Zajtra si zoberiem jeden z práce a odskúšam či to v Nautilusovi pretrváva.

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 05.05.2015 | 10:13
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Odporúčam to vyskúšať na podporovaných verziách kam spomínaný 13.04 nepatrí už vyše roka. A tak isto zniva a silno odporúčam to nedávať do tohoto vlákna nech sa to zbytočne nemieša.

                        • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 05.05.2015 | 20:34
                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                          Nautilus v Ubu14.04 momentálne kolaboval na iných veciach, ale zápis sa USB sa zdaril. Kolaboval po zmazaní a opätovnom nahraní súborov kde tvrdil že už existujú, čo som mu prepáčil hoci nepomohlo ani vybratie USB z portu. Po jednom zápise ostal USB kľúč readonly, mno som rád že som ho už pred časom nahradil SpaceFM a tam tieto problémy niesu. Spravil by som aj video, ale stratil som nervy pri niekoľkých mazaní súborov a čakaní, kedy už ich vlastne zmaže, hoci žiadny priebeh to neukazovalo.

                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                          • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 05.05.2015 | 21:09
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Remount disku na read only pri atomických operáciách z glibc len v prípade jedného jediného správcu súborov. Že si Ty odinštaloval nejaké systémové komponenty, ako napríklad súčasti DBUS? Poznám Ťa natoľko dobre, že som si tým istý. A ak to aj napriek tomu odinštalovaniu považuješ za chybu, tak si s tým sprav nové vlákno kde ti poradia aby si tie komponenty doinštaloval naspeť. Ak teda zvládneš založiť novú otázku.

                            • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 05.05.2015 | 21:20
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                              Toš v tom to nebude, dpkg-query -l | grep -i dbus > dbus.

                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                              • RE: Tlačiareň číta len niektoré jpg súbory z USB 05.05.2015 | 21:53
                                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                Pred časom som sa ťa spýtal že ktoré balíky si odinštalovával. Ak čakáš, že ti to budem ja kontrolovať, tak si na omyle. Z mojej strany sa jednalo o rečnícku otázku, zaujímalo ma či si uvedomuješ že vyhadzovaním systémových komponentov môžeš znefunkčniť aplikácie ktoré na nich závisia. No, vidím že si len chceš pokecať o tvojej voľbe. Takže, áno. Znova nebola správna.

                                Brú noc. A uži si dôsledky odinštalovávania aj nabudúce a v ďalších rokoch.