eID

Sekcia: Hardware a Drivery 10.07.2015 | 09:10
lkac   Návštevník

Najde sa niekto, kto sa pokusa rozchodit slovensky eID obcanak v linuxe ? Nejde len o rozchodenie eID klienta, ten funguje, skor by ma zaujimalo jeho pouzitie v beznom zivote, t.j. napriklad podpisovanie pdf dokumentov elektronickym podpisom. Nieco som uz poskusal, pisal som o tom tu pod clankom o eID s pouzitim nick "jabber", no nedopracoval som sa k funkcnemu stavu. Skoncil som na tom, ze acroread nenacita prislusny PKCS11 modul, co je skoda, pretoze pod win sa s acroread celkom dobre podpisuje.

    • RE: eID 10.07.2015 | 09:17
      Avatar borg Fedora  Administrátor

      digitalne podpisy pod linuxom su v ubohom stave.

      • RE: eID 10.07.2015 | 16:18
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        GPG pod Linuxom funguje od nepamăti. Neviem prečo by som sa kvôli podpisovaniu mal vystaviť sledovaniu. To že na to beží reklama v TV, dáva tej ohavnosti dúfam dostačujúcu odstrašujúcu informáciu.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: eID 10.07.2015 | 20:16
          Avatar borg Fedora  Administrátor

          pardon, malo to byt: digitalne podpisovanie pdf suborov (podla specifikacie PDF) je na linuxoch slabe. mozno itext by to zvladol, ale to je kniznica.

          • RE: eID 10.07.2015 | 20:23
            Avatar tomy   Návštevník

            OP mám platný ešte 10 rokov a ten chip nepotrebujem. Až nedostanem chleba lebo nemám taký OP, tak si ho pôjdem vrčiac vymeniť

          • RE: eID 10.07.2015 | 21:18
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Aha to môže byť problém, nepoznám, ale PDF je dobre zdokumentované, tak sa čudujem že to niekto nenapísal.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: eID 10.07.2015 | 21:53
              Avatar borg Fedora  Administrátor

              uplna podpora PDF 1.7 je v Linuxovych klientoch totalne slaba. maximalne je tu nejaky viewer, ktory podporuje maximalne bookmarky, anotacie, attachmenty...

              • RE: eID 10.07.2015 | 23:25
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Hmm škoda, asi to trápi malú skupinu užívateľov keď sa toho nechytila žiadna komerčná firma. Mno skočiť na IRC s Evince a tlačiť na pílu. Keby ma to trápilo skúsil by som to. Vývojári spravidla robia na tom čo chcú, alebo do čoho ich tlačia užívatelia, inak sa dlho nič nezmení.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: eID 23.07.2015 | 17:15
                Avatar xerces   Návštevník

                Presne tak. Celkovo podpora PDF je na linuxe velmi slaba co bude mat dost velku vahu pri zvazovani prechodu na Linux hlavne na statnych uradoch. Mozno by nebolo zle spojit sa s tvorcami okular alebo evince a odstartovat crowdfoundingovu kampan za uplnu implementaciu vsetkych vlastnosti PDF formatu vcitane podpisov a formularov. Urcite by som prispel.

                • RE: eID 23.07.2015 | 19:44
                  Avatar borg Fedora  Administrátor

                  okular je zalozeny na poppler, skor by bolo teda dobre kontaktovat vyvojarov poppleru, aj ked neviem ci to ma vyznam, kedze poziadavka dig. signature tam vysi od r. 2010.

                  • RE: eID 24.07.2015 | 09:34
                    Avatar xerces   Návštevník

                    OK, kludne aj tych. Ide skor o to, zadat to nejakej komercnej firme formou sutaze a dohodnut sa s vyvojarmi poppleru, ci okularu alebo evince, ze to zahrnu do seba. Alebo vytvorit uplne novu aplikaciu. Podstatne je aby to bolo kvalitne a pouzitelne na linuxe prip. multiplatformovo a vedelo pracovat so vsetkymi features v PDF.

        • RE: eID 11.07.2015 | 12:00
          Avatar lkac   Návštevník

          Nuz, tu nejde o reklamu v TV, ale o prakticke pouzitie, podpisovanie dokumentov, ktore v biznise pustam von. Faktury, ponuky,....atd. Obcanak s eID ta stoji 4 eurace aj s citackou, plati ti roky,, ale vydanie ZEP ta aj so softom vyjde na kopec penazi a to nehovorim, ze to je len na rok. Nejde mi ani tak o ZEP, ale najme o ten digitalny podpis. Mame zakaznikov, ktori pozaduju el. podpisane pdf dokumenty, faktury (kto uz dnes bude posielat faktury postou za tie nekrestanske poplatky ?).

          Nezdielam tvoj nazor na "ohavnost", no akceptujem ho. Ty to nepotrebujes, ja ano, preto davam dotaz. Kopec statov vydalo eID (Portugalsko, Estonsko,...), vsade s dobrou podporou a kvalitnym klientom (Sinadura), no v SK to ide "po slovensky". 

          Takze patram dalej a budem vdacny za kazdy konstruktivny prispevok.

          • RE: eID 11.07.2015 | 13:08
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

            ono by bolo naj do toho zainteresovat aj SOIT, ktori urcite si tiez vsimaju tuto problematiku.

          • RE: eID 12.07.2015 | 18:55
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Máte zákazníkov, čo vyžadujú podpísané dokumenty s elektronickým podpisom. A kde je problém sa ozvať dodávateľovi na ich podporu, a zaplatiť si u výrobcu aby tie tvoje obchody išli lepšie?

            Mne nepripadá moc konštruktívne že by dobrovoľníci zdarma suplovali platenú podporu komerčného subjektu pre iný komerčný subjekt. Hromadná korešpondencia má veľa modulov.

            PS A skús definovať čo si predstavuješ pod pojmom "el. podpisane pdf dokumenty". Zatiaĺ si totižto hovoril len o vložení podpisu do PDF dokumentu, a to je trošku niečo iné.

            • RE: eID 12.07.2015 | 19:57
              Avatar borg Fedora  Administrátor

              co myslis tym vlozenie podpisu do pdf suboru? nieco ako stamp, anotacia, obrazok s podpisom? pdf podporuju digitalne podpisy.

              • RE: eID 12.07.2015 | 20:39
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Ja neviem čo s tým myslel ikáč ktorý otváral túto tému. Ja som sa to len snažil uhádnuť.

                Každý súbor môže byť elektronicky podpísaný, nielen PDF. A to, že tá jeho prekážka v práci patrí na platenú podporu zdôrazňujem znova.

            • RE: eID 19.07.2015 | 09:28
              Avatar lkac   Návštevník

              Myslim, ze som v uvode tejto diskusie dost presne popisal, co si predstavujem pod pojmom "el. podpisane pdf dokumenty". No zopakujem. Chcem podpisovat pdf dokumenty, jedno ci na komercne ci na nekomercne pouzitie s pomocou eID obcanaku a el. podpisu ulozeneho v nom. Vo windowse to ide s Acroread pohodlne, ten najde citacku, rozozna kartu, vyziada si PIN a podpise dokument (nejedna sa o nejake vlozenie grafiky-podpisu, ale o elektronicky podpisny a overitelny dokument).

              Pokial tu vsak "otravujem" s "komercnymi" (nepokladam to za komerciu) zalezitostami niektorych panov, tak sa im ospravedlnujem, ale mam dojem, ze to vadi len jednemu. Nezvyknem moc prispievat do diskusii, mam na to uz roky, aby som sa vyhol balastne stravenemu casu, no tunajsie prostredie mam celkom rad aj s ludmi, co sa tu pohybuju, aj ked ich osobne (az na jedneho) nepoznam. Tak som sa teda ozval, ci niekto o tom nieco nevie.

              Takze sorry, budem patrat dalej. Na vyvojarov linuxoveho eID klienta sa skusim opet ozvat, no to je slepa cesta, resp. black hole. Odtial len ticho.

              Zatial budem "prebootovat" do nestastnych win kvoli podpisu, aj ked som uz dlhe roky nemusel.

              Myslim, ze eID podla mna je dobra vec (ktora sa zamozrejme da zneuzit statom), no podpora cohokolvek pre linux od "statu" je nulova. Preto som sa obratil sem na oblubene forum. Kto reagoval - dakujem kazdemu.

              • RE: eID 19.07.2015 | 12:21
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Ak chceš funkcionalitu od produktu komerčnej firmy využívať na vlastné komerčné aktivity, tak prezraď aký dôvod si mal využiť dobrovolníkov a nie platenú podporu firmy Adobe? Tento typ znižovania nákladov sa mi zdá trošku nevhodný. Tovar tiež nedistribuuješ tak, že sa postavíš k dialnici s zdvihnutým palcom že by si niekoho stopol.

                Netvrdím, že si tu na nesprávnej adrese. Veď sem choďia aj drobný živnostníci ktorý by ti mohli na faktúru pomôcť, ale skús prezradiť cenovú ponuku.

                • RE: eID 19.07.2015 | 12:40
                  Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                  WlaSaTy vyser sa na to...

                  Chce len poradit ci sa to vobec da kedze slovensko prevzalo iniciativu konecne a vydalo nieco aj pre linux. Ide o to ze nemusi to byt len Adobe ale ci to proste pojde takto cez PDF prehliadac aj v linuxe lebo vo widlach to ide cez adobe.

                  Dovolim si pochybovat ze by sem prisiel nejaky drobny zivnostnik ktoremu sa to podarilo vyriesit a pytal by si za to peniaze. Co by si vypytal na fakturku? 5 e? :)

                  Tak isto povazujem za absurditu komunikovat s ludmi co maju na starost eID.

                  • RE: eID 19.07.2015 | 13:37
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Akrobat a aj iné programy pracujú s CryptoAPI na základe ktorého môžu cez čítačku pracovať s podpisovou kartou. Je jedno či sa jedná o ovčiansky preukaz alebo o iný typ karty. Podobné riešenia sa využívajú už roky, napríklad aj cez PAM na overovanie užívateľov.

                    Mimochodom ja by som si na tú faktúru nevypítal 5E, niesom živnostník. A s tou absurditou komunikácie s ľuďmi čo majú na starosti eID som to nepochopil. Ty si myslíš že eID dodáva firma Adobe keď sa on už zameral na jej produkt?

                    • RE: eID 19.07.2015 | 14:41
                      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                      Absurdita je ta ze aj ked s nimi komunikujes tak ti len vravia ze to je na plane a chysta sa to. Nic sa od nich nedozvies.

                      Uz to tu bolo povedane: nezameriava sa na Adobe product v linuxe ale vo widlach. V linuxe to asi skusal preto ze to vo widlach fungovalo a v linuxe dalsie pdf programy nie.

                      • RE: eID 19.07.2015 | 15:06
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Problém bude niekde inde. Nepozrel si príručky vydanú z našich daní kde je vysvetleny základ.

                        A absurdita je v tom, že si vybral acrobat a ty tvrdíš že s nimi nie je reč. Ako si tú firmu kontaktoval?

                        • RE: eID 19.07.2015 | 16:27
                          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                          Najskor cez portal mailom a potom telefonicky.

                          • RE: eID 19.07.2015 | 16:36
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Hovoríš o tých ľuďoch čo majú na starosti eID alebo o podpore firmy Adobe?

                            • RE: eID 19.07.2015 | 16:43
                              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                              eID. Mna osobne Adobe nezaujima.

                              • RE: eID 19.07.2015 | 16:52
                                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                Pretože pôvodný problém bol v tom, že chalan nemal v systéme knižnicu na prácu s krypto kartami a preto mu Acrobat a ani iný program nechcel poskytnúť na výber podpis s pomocou karty v ovčianskom preukaze. S tým ľudia okolo eID nemajú nič spoločné.

              • RE: eID 19.07.2015 | 12:31
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Počítam že to zariadenie vytvorí podpis, ktorý niekde umiestni, a pod Windows ti ho Acroread automaticky nájde. Pod Linuxom ho tam budeš musieť dostať nejakým medzikrokom ktorí spojí PDF prehliadač a ten kľúč. Môžeš ale použiť aj komerčný produkt pre Linux, PDF Studio Pro. Má to aj free trial verziu, tak môžeš testovať. Podmienka je že musíš vedieť kde ten kľúč je.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: eID 19.07.2015 | 12:50
                  Avatar borg Fedora  Administrátor

                  dig. podpis je sucastou pdf (obsahuje signature dictionary, t.j. cos objekty pre to urcene). skus pozriet itext (open source kniznica), pripadne projekty ktore tuto kniznicu pouzivaju. nemal by byt porblem ani vytvorit si vlastneho klienta, ktory by tuto kniznicu pouzival a digitalne podpisoval PDF subory. viac o dig. podpisoch pre PDF odporucam prejst PDF 1.7 reference. pred par rokmi som dig. popisy pre PDF implementoval v nasom produkte.

                • RE: eID 19.07.2015 | 13:54
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Kľúč je v karte (a neopustí ju), karta je v čítačke a prácu s čítačkou zabezpečuje jedna knižnica ktorá je popísaná v návode na použitie ktorý si nik ani nepozrel. To je prvá vec na ktorú sa mal užívateľ zamerať. Druhá je, nájsť program ktorý vie podpísať dokument pomocou tej knižnice. A ak zadávateľ témy trvá na používaní produktov firmy Adobe, tak si môže zdvihnúť telefón, a zavolať im. Ak tá funkcionalita v danej verzii nie je, tak mu to radi doprogramujú, za nejaký poplatok.

                  • RE: eID 19.07.2015 | 14:39
                    Avatar borg Fedora  Administrátor

                    Adobe ho posle kade lahsie. Reader sa pre linux uz nevyvija.

                    • RE: eID 19.07.2015 | 15:01
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Medzi platenou a neplatenou podporou je rozdiel. Pri platenej ho nepošlú dopreč, ale mu to nacenia. Vybral si ich, tak nech sa im ozve.

                      • RE: eID 19.07.2015 | 15:15
                        Avatar borg Fedora  Administrátor

                        Nepoznas Adobe.

                        • RE: eID 19.07.2015 | 15:26
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          Keď budeš niekedy vidieť nacenený zmenový list v komerčnom sektore, tak pochopíš ako si sa mýlil. Adobe si rado nehá vykriť celkové náklady na tým programátorov v prípade potreby. A neboj, niesú platení 2e za hodinu ako je to za kasou v obchoďáku.

                          • RE: eID 19.07.2015 | 15:52
                            Avatar borg Fedora  Administrátor

                            mna nemusis poucovat...

                            • RE: eID 19.07.2015 | 16:37
                              Avatar WlaSaTy   Návštevník

                              To ja viem. Teba nemusí nik poučovať.

                              • RE: eID 19.07.2015 | 17:05
                                Avatar borg Fedora  Administrátor

                                sikulko. pochopil

              • RE: eID 01.02.2016 | 23:38
                Avatar brux   Návštevník

                Prebootovat do Win nemusis, mozes robit online podpisovanie cez zep.disig.sk, ak mas korektne pod Linuxom nainstalovany eidklient tak to pojde. Pre Chromium to chce este doinstalovat daku malickost ale to ti pri prvom pokuse o podpis vypise, ked nahodou nezoberie citacku.

                Priamy nastroj co by si mal na hoste som zatial nenasiel ani ja. Podpisujem cez web. Zatial.

                • RE: eID 05.02.2016 | 11:19
                  Avatar lkac   Návštevník

                  Tak tam sa mi ani raz nepodarilo nic podpisat. Bud nevezme subor, alebo vypise timeout, no najcastejsie : "Nastala chyba pri inicializácii podpisových komponentov. " No pristup cez citacku na portal slovensko.sk funguje, takze eID klient je nainstalovany a funkcny. Tak teraz neviem, na ktorej strane nastala ta chyba s "podpisovymi komponentami". Este raz opakujem, ze prihlasit sa na slovensko.sk mi ide bez problemov, dokonca som takto odhlasil auto pri predaji !!!

                  • RE: eID 05.02.2016 | 11:59
                    Avatar borg Fedora  Administrátor

                    treba reklamovat a bombardovat zodpovednych, ze to nefunguje. prachy zobrali, nech sa staraju.

    • RE: eID 11.07.2015 | 21:04
      Avatar ...a   Návštevník

      jsignpdf si skusal?

      • RE: eID 19.07.2015 | 09:31
        Avatar lkac   Návštevník

        jsignpdf som skusal, aj pouzival s certifikatom od startcom. Ale nepodarilo sa mi ho prinutit vsimnut si aj citacku kariet.

    • RE: eID 04.08.2015 | 10:48
      Avatar XMen   Návštevník

      Zdravim. Rozchodil som eID klienta pod Mageia 5. Keby niekto chcel postup tak najde tu: http://forum.mageia.cz/index.php?topic=792.0

      Je to otestovane a funkcne. Bohuzial mi to funguje iba pod rootom a uz nemam moznost otestovat ine navrhy ako tento problem riesit kedze sam novy OP s citackou nemam.

    • RE: eID 10.02.2016 | 09:12
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      ja pouzivam tuto stranku https://zep.disig.sk/ ale odskusane len vo windowse

      mohlo by to fungovat aj pre linux

      na podpisovanie je to privetivejsie a funguje to na zaklade pluginov pre prehliadac

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: eID 09.10.2019 | 22:17
      Avatar Mato_Z   Používateľ

      Zdravím, po cca 3 rokoch došlo k nejakému progresu prosím? Viete o nejakej možnosti ako podpísať PDF slovenských eID v Linuxe? LibreOffice Draw mi dokáže zobraziť info o podpísanom dokumente napr. z Windowsu v štýle "Podpis je v poriadku, certifikát nemožno overiť." + detaily o podpise. Avšak samotný podpis dokumentu mi zrealizovať nejde, LibreOffice Draw pri tomto pokuse zamrzne. Vďaka.