Darujem Raspberry Pi (Trencin)

Sekcia: Ostatné 05.08.2015 | 16:37
Avatar robertferanec   Používateľ

Dobry den,

vo firme potrebujeme pomoc s Linuxom a tak som sa rozhodol, ze z Farnell.sk kupim a darujem Raspberry Pi podla vaseho vlastneho vyberu pre toho, kto mi ako prvy zasle podrobny postup a kroky, ako skompilovat a spustit Linux na Raspberry Pi Model B+. 

Pri testovani vaseho navodu budem postupovat podla vasich instrukcii a po kompilacii kernelu moja Raspberry Pi doska musi nabootovat do akehokolvek GUI s obrazom na HDMI vystupe a pozadim s textom: "I am the best!". Filesystem mozete dodat ako image. Ked bude fungovat, doska je vasa :) 

Prosim, plati len pre ludi z okolia Trencina. Postup mi mozete zaslat na info@fedevel.com Ak mate akekolvek otazky, kludne poslite email alebo sa opytajte tu. Dakujem za vasu pomoc :) 

    • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 05.08.2015 | 16:41
      Avatar borg Fedora  Administrátor

      a ked nebude "fungovat"? som zvedavy kto naleti ako prvy. a ci sa vlastne niekto taky naivny najde.

      • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 05.08.2015 | 17:04
        Avatar robertferanec   Používateľ

        Borg, myslite, ze je nemozne tu ulohu splnit alebo ze je pritazka?

        • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 05.08.2015 | 21:44
          Avatar snuff   Návštevník

          nerozumiem zadaniu. na kazde raspberry pi existuju rozne image.. a vsetky funkcne. alebo mi nieco uniklo?

          • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 05.08.2015 | 22:28
            Avatar robertferanec   Používateľ
            Snuff, mate na mysli predkompilovane images kernelu?
            • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 05.08.2015 | 22:35
              Avatar borg Fedora  Administrátor

              no podla vasej fedevel.com by ste mali mat v tom jasno. jedine ak by to bolo tak, ze to comu sa venujete nerozumiete.

              • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 05.08.2015 | 22:55
                Avatar robertferanec   Používateľ

                Borg, som hardwerista. Nieco s Linuxom robit viem, ale nie som v tom dobry.

            • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 05.08.2015 | 22:44
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Máš nejaký problém tam dostať niektorú z Linuxových distribúcií určenú pre RPi? Pozadie v EWMH kompatibilných Window Managers mením cez hsetroot.

              HDMI nieje problém nastaviť cez xrandr. Osobne by som to cez IceWM poriešil ľavou zadnou, môžeme to rozobrať priamo tu na fóre, je to práca na chvíľu. RPi osobne nemám, ale nevidím v tom žiadny problém.

              Inak narodil som sa v TN a bývam neďaleko.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 05.08.2015 | 23:16
                Avatar robertferanec   Používateľ

                Bedna, vdaka. Temu som nadhodil preto, aby som spoznal ludi z okolia Trencina, ktori taketo veci vedia robit. Postup mozeme prebrat aj tu na fore (moze to by uzitocne a zaujimave aj pre inych ludi), len aby sa dalo potom urcit komu to vitazne RPi poslat :) Ak by niekto ulohu chcel vyskusat, je z okolia TN a nema vlastne RPi, poziciam (pripadne aj darujem) mu moje, staci sa u nas zastavit.

                • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 06.08.2015 | 12:13
                  Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

                  +1

                  vitam tuto iniciativu! o tomto je tiez komunita

    • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 06.08.2015 | 13:49
      Avatar robertferanec   Používateľ

      Mam len jednu RPi, ale ak by to pomohlo, dokupim dalsich 5 kusov. Prvych pat ludi co sa o ne prihlasia, si budu moct dosky vyzdvihnut u mna, a ked ulohu vyriesia, dosky si mozu nechat (+ ten kto bude prvy, stale plati, ze si moze vybrat aj inu RPi podla vlastneho vyberu). Bez realnej dosky by sa ten postup asi ani nedal napisat. Cize, ak mate niekto zaujem, napiste sem alebo poslite email.

      • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 06.08.2015 | 14:04
        Avatar Juro   Návštevník

        Ahoj, skusme si este raz vyjasnit ulohu.
        Potrebujes
        a) rozbehat akykolvek linux na R-Pi
        b) rozbehat konkretnu distribuciu linuxu (image) na R-Pi
        c) skompilovat kernel cez cross-compiler a pripravit custom image na R-Pi

        v kombinacii
        1) netreba nic pridavat
        2) treba pridat konkretne drivre / user aplikacie pre vysledny produkt
        3) treba pridat custom aplikaciu pre vysledny produkt

        Vdaka za info.

        • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 06.08.2015 | 15:25
          Avatar robertferanec   Používateľ

          Ahoj Juro, uloha je:

          - skompilovat akykolvek Linux kernel cez cross-compiler, plus, pripravit filesystem (moze sa pouzit aj existujuci), ktory bootuje do grafickeho GUI a bude mat nastavene vlastne pozadie.

          Cize, je to kombinacia a) a c) + filesystem. Netreba nic pridavat, okrem nastavenia toho pozadia, ziadne drivre ani aplikacie. Ak to niekto zmakne a chcel by skusit aj vacsie vyzvy, najdeme aj take :)

          • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 06.08.2015 | 15:47
            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

            A dovod preco to davas robit?

            • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 06.08.2015 | 15:56
              Avatar robertferanec   Používateľ

              Potrebujem pomoc s vyvojom Linuxu a touto formou by som rad spoznal sikovnych Linuxakov v okoli TN. Mal som na stole RPi a tak ma napadlo, ze by som ho mohol takto vyuzit.

              • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 06.08.2015 | 21:19
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Ak chceš, tak na budúci týždeň sadneme na pivo v TN, dones HW, napájanie a môžeme sa s tým pohrať, so sebou si brávam len Atoma, je to spratné ale na kompiláciu to asi nieje (hoci dvojjadro + dve virtuálne). Lepší by bol nejaký NTB s ozajstným procesorom :)

                Mám teraz problém s nohou, tak moc na vychádzky to nieje, Rotunda je kúsok od busu.

                O RPi mi nejde, ale tiež budem rád keď bude s kým pokecať o Linuxe.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 06.08.2015 | 22:23
                  Avatar robertferanec   Používateľ

                  Napisem ti email a dohodneme sa. Vdaka :)

    • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 07.08.2015 | 16:38
      Avatar robertferanec   Používateľ

      5 RPi dosiek je na ceste z Farnellu. Este stale su 3 dosky volne pre zaujemcov, ktori chcu vyskusat kompilaciu RPi Linux Kernelu.

      • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 07.08.2015 | 17:31
        Avatar Mike Stuffel   Návštevník

        Neviem si pomoct, ale mne to pride ako nabor do IKEA :), nezhanas nahodou novych kolegov co-developerov?

        .

        https://blaahhg.files.wordpress.com/2015/01/ikea-job-interview.jpg?w=620

        • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 07.08.2015 | 19:04
          Avatar robertferanec   Používateľ

          Snazim sa spoznat tych spravnych ludi.

          • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 09.08.2015 | 11:15
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            A čo tá iMX6? Tá má dosť výkonu aby nebolo treba cross kompiláciu.

            • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 10.08.2015 | 09:12
              Avatar robertferanec   Používateľ

              Nerozumiem

              • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 10.08.2015 | 12:19
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Róbert, ten iMX6 Rex máš vo vlastnom portfóliu. Ak ho využiješ aj s SATA diskom, tak nebudeš potrebovať cross kompilátor. Tá cena byzerá relatívne dobre pri štandardnej záruke. Existuje pre ten stroj aj nejaká krabička na 2.5' aj s SATA káblom? Ako MMC s NAS to vyzerá lepšie ako RPI RB, i keď ideál by bol 2x SATA. Ale ja som trochu špecifický človek, a niesom z TN.

                • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 10.08.2015 | 12:50
                  Avatar robertferanec   Používateľ

                  Ano, iMX6 Rex zo SATA dokaze celkom dobre fungovat (najma SSD urobi obrovsky rozdiel oproti SD karte). Kompilujeme tak aplikacie. Kernel robime takmer uplne vzdy na PC cez cross kompilator. Mozno by nevadilo, ze nie si priamo z TN. Kludne mi napis na email.

                  • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 10.08.2015 | 13:13
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Pokiaľ nie je za rozumnú cenu tá krabička aj s SATA káblom a miestom pre disk, tak nič. Skúšok pre RPi sa nemám prečo zúčastniť keďže pracujem v inom segmente.

    • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 10.08.2015 | 16:58
      Avatar robertferanec   Používateľ

      Raspberry Pi uz mam na stole. Tri dosky su stale k dispozicii hocikomu, kto by chcel skusit skompilovat Raspberry Pi Linux.

    • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 10.08.2015 | 21:53
      Avatar samalama   Návštevník

      a co tak normalna pouzitelna doska s 2-3 serioznymi gigabit sietovkami, 512-1024mb ram, a bez zbytocnych somarin (zvukovka a.i.)?

      • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 11.08.2015 | 09:06
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Choď sa spýtať do obchodu na routre. Bonusom bude aj WiFi a možno aj USB port.

        • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 11.08.2015 | 10:06
          Avatar samalama   Návštevník

          vravim, ked niecomu nerozumies, tak sa k tomu nevyjadruj...

          • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 11.08.2015 | 10:21
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Aja, pardon. Chcel si 512 až 1024 mili bit. Také sa nerobia, technológia to neumožňuje. Mega sa značí s veľkým M a Byte sa značí s veľkým B.

      • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 26.08.2015 | 20:21
        Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ

        Banana Pi R1

    • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 11.08.2015 | 14:11
      Avatar robertferanec   Používateľ

      Este stale mi ostali dve Raspberry Pi dosky. Ulohu urobim jednoduchsiu. Staci, ked prinesiete SD kartu, ktoru ked zasuniem do RPi tak nabootuje a mozete si RPi zobrat zo sebou, je vase. Som zvedavy, ci sa este niekto najde :)

      • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 17.08.2015 | 23:47
        Avatar cuco   Návštevník

        skus napisat na mcu.cz, hw.cz alebo mikrozone.sk. myslim ze uspech sa dostavi

      • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 25.08.2015 | 09:55
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        A SD karta napálená z oficiálneho iso k Raspberry PI sa ráta? Doma som s tým trošku experimentoval ale nakoniec som tam nahral XBMC a ten používam na prehrávanie filmov.

        • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 25.08.2015 | 13:31
          Avatar robertferanec   Používateľ

          Ano, pre ziskania Raspberry Pi B+ sa to rata. Originalne som myslel, ze by jadro mohlo byt aj skompilovane, ale vela ludi to nezvladlo, takze staci SD karta s oficialnym image. Budem rad, ked odovzdame dalsie Raspberry Pi. Este jedno nam ostalo :)

          • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 26.08.2015 | 20:49
            Avatar Zer0 Blbuntu 16.04 gnome flashback | Debian 8 | MIUI 9  Používateľ

            Akurát včera som si na Banana Pi(1.5GHz) nastavoval spúšťanie rovno na plochu cez ssh port, čiže RPi by som do zajtra dal. Vlastne mám teraz jednu doma a nastavujem ju pre "web-kamerové zabezpečenie" - usb kamery na pomalom RPi už nikdy viac, ale nie je moja :), trošku sa šprtám do GPIO a zajtra odošlem jednému chlapíkovi taký návrh video komunikátora(na banane). Takže, kde v TN by som ťa našiel? email: janzisko(ajajaj)gmail.com p.s.: Mňa baví sa s tými mini srandami hrať.

            • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 27.08.2015 | 08:03
              Avatar robertferanec   Používateľ

              Zer0: Poslal som vam email s info. 

    • RE: Darujem Raspberry Pi (Trencin) 27.08.2015 | 08:04
      Avatar robertferanec   Používateľ

      Raspberry Pi uz nemame :( takze uzatvaram sutaz. Dakujem vsetkym :)