Obrana

Sekcia: Ostatné 16.04.2016 | 09:38
Avatar mmatko   Používateľ

cisto teoreticky - keby sa ma pokusil niekto na internete zdiskreditovat (hack mailoveho konta, hack logov providera) - aku mam realnu sancu to dokazat na sude, resp. branit sa? Podal som trestne oznamenie, takze mozem cakat cokolvek... dik

    • RE: Obrana 16.04.2016 | 09:51
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Tvoja reálna šanca bude závislá na splnení dôkaznej ťarchy. Ak bude tá ťarcha sfalšovaná vrátane logov prenosu údajov a v nich bude podvrhnutá tvoja IP, tak vitaj v nehmotnom svete.

      Ak si to trestné oznámenie podal vo vyšnom nižnom kde službukonajúci poručík píše na klávesnici dvom a prstami, tak veľa zdaru. Môžeš mu vysvetliť ako rozklúčuje ethernetový rámec a vytiahne z neho ip hlavičku.

      PS: je to už vyše desať rokov čo sú povinný poskytovatelia internetu uchovávať sieťovú komunikáciu. Vitaj vo svete veľkého bratra ktorý ťa odpočúval skôr ako v Amerike.

      • RE: Obrana 16.04.2016 | 11:12
        Avatar Adam MintPPC(PowerPC), MXLinux(Intel), Fedora 39(M1 ARM  Používateľ

        Už nesmú http://www.zive.sk/clanok/95159/operatori-nas-uz-nemozu-sledovat-nehovoria-ci-udaje-zmazu

        • RE: Obrana 17.04.2016 | 11:26
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Pozor, povinnosť uchovávať údaje o komunikácii mali operátori len ako reakciu na ceny diskov v policajných zariadeniach. Zložky MVSR znížili svoje náklady tým že povinnosť uchovávania týchto údajov preniesli na bedrá niekoho iného. Samotné odpočúvanie a logovanie sa nikdy neukončí. Len k takto získaným údajom sa už len tak ĺahko bežný plebs nedostane.

          Disky zlacneli, tak si túto možnosť zobrali bezpečnostné zložky znova k sebe.

        • RE: Obrana 17.04.2016 | 11:43
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          A aby som nezabudol. Zákon o elektronických komunikáciách má síce nesúlad s tým vtipným nariadením, ale ešte nebol novelizovaný a tak je v platnosti jeho doterajšia verzia. A len pre zasmiatie, konferencia ešte neskončila.

    • RE: Obrana 16.04.2016 | 11:30
      Avatar mmatko   Používateľ

      dik obidvom za odpoved... dokazna tarcha je v poho, islo len o teoreticku moznost spochybnenia mojej doveryhodnosti... dufam, ze tak daleko to nezajde... pekny den

    • RE: Obrana 16.04.2016 | 16:57
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Pokiaľ sa ti niekto prihlási do emailu cez webové rozhranie a nebolo to zrovna dieťa ktoré to len tak skúšalo a zanechalo po sebe stopy v podobe svojej IP, tak je nemožné dokázať že si to robil ty alebo niekto iný.

      Súdna vymožiteľnosť je nulová. Takže áno, môžeš sám seba beztrestne kompromitovať aby ti to niekto dokázal, len musíš vedieť ako na to :)

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Obrana 18.04.2016 | 09:40
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      Kedza sa jedna o otazku z mojho fachu, dovolim sa vyjadrit k tomu trestnemu oznameniu.

      1. potrebujes samotne konanie nasit na nejaky trestny cin, neposkytujes vela detailov tak to tazko posudit

      2. musis preukazat ze su naplnene vsetky zakladne nalezistosti toho tretsneho cinu

      A. subjekt - nie kazdy moze spachat kazdy trestny cin (toto by malo byt ok)

      B. subjektivna stranka - zavinenie (pri niektorych cinoch staci nedbanlivost) - preukazat umyslene zavineni je tazsie ako to vyzera

      C. objekt - porusenie nejakeho tvojho prava chraneneho trestnym zakonom (nie hocikajeho prava)

      D. objektivna stranka - vsetky nalezitosti v textovej casti trestneho cinu

      Staci ak chyba jeden z A-D a nejedna sa o tresny cin - ale len o precin/spravny delikt alebo o konanie v sulade z legislativou.

      3. ten trestny cim musi mat nejaky nasledok, inak sa uplatni tzv. materialny korektiv, jedna sa o konania kde zavaznost je nepatrna alebo mala a teda nie su trestnym cinom ale len priestupkom.

      A to je hmotnopravna stranka veci, pre uspoesne odsudenie pachatelna musia byt splnena aj vsetky procesnopravne postupy.

      V trestnej veci - ked si poskodeny takmer neexistuje dokazne bremeno, lebo vsetko by mal zistit vysetrovatel ALE v takejto veci ak vyšetrovatelovi na tacke nedáš všetky podklady a nedonútiš ho vyžiadať si tie čo nie sú dostupne verejne tak to bude odložené ako neopodstatnene podanie.

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Obrana 18.04.2016 | 20:53
        Avatar mmatko   Používateľ

        ok,dik za info

        • RE: Obrana 18.04.2016 | 21:11
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Zapamätaj si jedno, keď sa spýtaš niekoho v base za čo tam sedí, tak to právnik posral :) Ja by som mu neveril :)

          Ja som tam raz bol, keď sa za tebou zaklapne niekoľko závor, tak si hovoríš, odtiaľto sa živí nedostanem a to som bol len spravovať komp. Sluha boží ktorí sa snažil prebudiť v tých vrahoch nejaké cítenie, mi svojimi príbehmi pridával na odvahe :)

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Obrana 18.04.2016 | 21:46
            Avatar mmatko   Používateľ

            fatalizmus ma na tomto svete svoje miesto :)

          • RE: Obrana 19.04.2016 | 10:06
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

            a ja sa trapim, ze na mna dali taxikari podanie na generalnu prokuraturu :D

            • RE: Obrana 19.04.2016 | 19:20
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Tak na toto sa nebudem pýtať ako je to možné.

          • RE: Obrana 19.04.2016 | 14:54
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            :-D

            Do ústavov na výkon trestu odňatia slobody (basa, alebo to miesto ked už ťa odsúdia) nechodievam ale aj pri návšteve vo väzbe (tam si kým ťa odsúdia/oslobodia) mám vždy pocit, že už ma nikdy von nepustia ;-)

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Obrana 12.04.2020 | 00:41
              Avatar mmatko   Používateľ

              Pocas tychto korona-volnych dni som si spomenul na tento moj prispevok spred rokov... Trestne oznamenie som podaval v istej veci, ktora s IT nemala nic spolocne, len som sa obaval (koli tomu, ze som ho podal) moznej diskreditacie na internete, ako som uviedol. Nakoniec sa to vyriesilo a uzavrelo inak (dotycnych sa mi na sud ani nepodarilo dostat), takze sa nic nedialo... :)

            • RE: Obrana 22.04.2020 | 20:38
              Avatar smile   Návštevník

              zavriet ta mozu, pustit musia.

              Otazka ci za 14 dni alebo za 25 rokov