zmena HW

Sekcia: Aplikácie & Desktop 20.07.2016 | 03:42
Avatar miiisa   Používateľ

ahojte, mam taku otazku. mam 32GB SSD na ktorom momentalne mam nahodene ubuntu 16.04 s tym,ze /home je na inom disku a budem cestovat do USA na asi 80 dni,rad by som si "zobral" moju masinku so mnou(po dokupeni USB krabicy samozrejme lol) a kedze moja priatelka si bere mac book pro tak som rozmyslal,ze ci by sa to nedalo preniest.na mojej masinek mam uz nahodeny enviroment na ktorom momentalne "developujem" (ak to tak mozem nazvat :D) programovov ak vymazem blbosti z /home by som sa zmestil. dokopy mozno 12GB s /. ale otazka znie ako to vsetko spachat. mate rady, pripomienky alebo popripade vase chyby ktorym by som sa mal vyvarovat aby som mal co najmensie onanie =)

    • RE: zmena HW 20.07.2016 | 09:23
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Jedna z možností je zmigrovať maśinku na virtuálku, a tú si preniesť. Druhá je zálohovať si dáta, a potom ich obnoviť v cieľovej krajne na cieľovom stroji.

    • RE: zmena HW 20.07.2016 | 09:27
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      ty si chceš zobrať svoj system a púšťať ho na tom macu ??

      asi najjednoduchšie by bolo si vytvoriť obraz z tvojho aktuálneho systému cez napríklad remastersys (asi sa už nevyvíja) alebo SYSTEMBACK ( https://sourceforge.net/projects/systemback/ ) a ten používať ako live image spúšťaný z USBčka (teda z externého disku)

      ale bude to určite pomalšie ako systém nainštalovaný priamo na disk v pc/macu

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: zmena HW 20.07.2016 | 09:28
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        tak ako vlasatý píše - ten obraz môžeš potom púšťať aj cez nejakú virtualizáciu

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: zmena HW 20.07.2016 | 09:32
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Výkon a spoľahlivosť USB disku by som neponúkal na VM ani ak by to išlo cez USB3. Mám s tým dosť zlé skúsenosti.

        • RE: zmena HW 20.07.2016 | 09:47
          Avatar norbi   Návštevník

          OK, tak pokiaľ by sme sa bavili o životnosti, tak USB kľúč je horšia možnosť ako USB adaptér. Ale aj to sa dá zlepšiť, keď si to spravíš tým spôsobom, že sa dáta nebudú prepisovať (nebudú sa ti na USB ukladať nastavenia a nebudeš tam mať swap).

    • RE: zmena HW 20.07.2016 | 09:38
      Avatar norbi   Návštevník

      Pokiaľ chceš dať ten HDD do USB adaptéra, tak to bude obmedzené rýchlosťou USB portu. A bude to v podstate to isté, ako keby si spravil obraz disku a dal ho na USB kľúč (akurát ten kľúč je menší). Obraz disku sme už riešili.

      • RE: zmena HW 20.07.2016 | 10:24
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Áno, bude. Výkon nič moc oproti lokálnemu disku, a spoľahlivosť zápisu bude nižšia. Ceny lokálnych diskov sú nižšie ako ceny externých diskov.

        Nechcem sa s tebou zbytočne hádať, ale externé disky niesú určené ani na serióznu prácu, a ani niesú spoľahlivými archivačnými médiami. Mám s tým negatívne skúsenosti.

        • RE: zmena HW 20.07.2016 | 10:41
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          a ako je teda vhodné archivovať v domácom prostredí ?

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: zmena HW 20.07.2016 | 12:14
            Avatar norbi   Návštevník

            Pokiaľ vyslovene "archivovať", tak CD (aj CD-RW) je lepšie ako USB kľúč. A externý disk (mechanický) je ešte lepší. Výhodou USB kľúča je to, že ho strčíš do vačku.

            • RE: zmena HW 20.07.2016 | 12:59
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Ako, nič v zlom. Ale mohol by si prestať mýliť ľudí. Ak už archivácia na optické médiá, tak na archivačné médiá s anorganickou vrstvou. Tam CDRW vôbec nepatrí. A z CD WORM tam patrí len malá časť trhu.

              Na iné typy médií by som silno odporučil zápis s redundanciou a hlavne pravidelnú kontrolu. Tá redundancia zabezpečí, že sa v prípade poškodenia archívu dá daný archív zrekonštruovať pokiaľ je k dispozícii aspoň potrebné minimum z pôvodného archívu. Ak sú to ovšem cenné dáta a nie zálohovaný internet.

              PS: Plánovali sa aj Korundové BlueRay ktoré by mali vydržať takmer neobmedzenú dobu, ale nejako sa neuchytili. Aj kvôli cene.

    • RE: zmena HW 20.07.2016 | 11:14
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      To neskúšaj, priteľke tam niečo roz..... a bude po priateľke. Zober si svoj NTB.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: zmena HW 20.07.2016 | 13:01
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Pokiaľ tam ide reálne s priateľkou, tak samozrejme nebude mať čas na IT. Danú otázku som preto bral len ako technickú otázku.

      • RE: zmena HW 20.07.2016 | 13:24
        Avatar miiisa   Používateľ

        maximalne upevnim vztah :D

    • RE: zmena HW 20.07.2016 | 12:42
      Avatar norbi   Návštevník

      Ten jej notebook má aj CD mechaniku?

      • RE: zmena HW 20.07.2016 | 13:27
        Avatar miiisa   Používateľ

        nie nema, pokusim sa to spravit ako vravel vlasaty, pomocou migracie.

        • RE: zmena HW 20.07.2016 | 13:28
          Avatar miiisa   Používateľ

          *WlaSaTy