nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia)

Sekcia: Aplikácie & Desktop 04.01.2017 | 22:12
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

Ahojte,

rozmýšľam nad novším notebookom. Otázku mám však k procesoru. Ako vybrať? Mojou požiadavkou je samozrejme výkon. O výdrž na batériu sa nestarám, je to pre mňa málo dôležité. A okrem výkonu tiež to, či by ten procesor umožňoval spúšťanie 64bit systémov vo virtualboxe. Viem, že som sa s tým kedysi dávno trápil a veľmi mi to nebolo umožnené.

Čo by ste mi poradili? Zvládnu to Intelácke dvojjadrové i5 procesory? alebo musím ísť do niečoho silnejšieho?

    • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 04.01.2017 | 22:26
      Avatar caopyp   Používateľ

      a načo konkrétne potrebuješ notebook ? (i ja som si hovoril že vydrž nehral úlohu ale pride situacia kedy budeš potrebovať každé percento :) )

      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
      • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 04.01.2017 | 22:42
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        výdrž je málo dôležitá pre toho, kto to má prakticky stále na stole. iste, stolný pc je tiež riešenie, ale svojimi rozmermi mi notebook vyhovuje viac. i keď rozhodne proti stolnému pc s monitorom nič nemám.

        • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 04.01.2017 | 22:50
          Avatar caopyp   Používateľ

          acc rozpočet načo potrebuješ procesor na hry alebo niečo iné upráva videí ?

          Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
        • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 04.01.2017 | 22:59
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Teraz som dostal v práci taký maličký komp, je to spratnejšie ako NTB s dokom a konečne sa tam dá utrieť aj prach. Mám ho položený na stojáka a všetky káble idú zozadu, takže to aj vyzerá lepšie.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 05.01.2017 | 13:21
            Avatar samalama.   Návštevník

            a vykon to ma ako smartphone...?

            • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 05.01.2017 | 13:36
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Nie, je to čistokrvný Dell s Intelom, len v malej krabičke. Nie som teraz v práci aby som ti vytiahol typu.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 05.01.2017 | 13:55
                Avatar samalama.   Návštevník

                takze nie mini pc, ale sff...?

                • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 05.01.2017 | 17:05
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  jj

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 07.01.2017 | 20:57
            Avatar redhawk75   Používateľ

            ja tak uz par rokov fungujem na ZOTAC ID-18 (IvyBridge Celeron) ma to 20x20cm so stojanom a hrubku 4.5cm

    • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 04.01.2017 | 23:05
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Každý jeden notebook sa vyrába v rôznych variáciách s rôznymi CPU/GPU/APU, takže presný typ by ti bol na nič. A pokiaľ nepovieš čo si predstavuješ pod pojmom výkon, tak sa dá poradiť len rokmi preverená fráza: zober si do obchodu LiveCD/DVD/USB a skús.

      • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 05.01.2017 | 06:54
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        To mi je jasné. Notebook si vyberiem, ale chcem vedieť, ktorý cpu to už zvláda a ktorý ešte nie. Samozrejme, že aj hry, ale hlavne nech sa to už za nova nevlečie. Jediná požiadavka je tá virtualizácia. Neviem, čo to už berie a čo nie.

        • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 05.01.2017 | 10:02
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Ohľadom intelu, informácie o CPU má na stránke ark.intel.com, AMD má tiež niečo podobné. Ohľadne výkonu z ktorého si poľavil, mám postaršiu i3 (Haswell). Na nedostatok výkonu CPU sa sťažovať nemôžem. Ale ten stroj používam len na bežnú "kancelársku" prácu.

          PS: Na rozdiel od Braňa tvrdím, že sa stále dajú kúpiť aj CPU bez podpory virtualizácie.

          • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 05.01.2017 | 11:21
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            no keď som teraz pozeral notebooky, tak všade bola uvedená podpora virtualizácie

            ale je pravda, že som pozeral len vykonnejšie modely pre strih videa (len intelacke i7 a nejaké i5)

             

            tu sa da vytriediť zoznam intel CPU, ktoré podporuju VT a ktore nie

            TABULKA

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 05.01.2017 | 13:06
              Avatar samalama.   Návštevník

              ept nie je dolezite, ale vt-x...

              • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 05.01.2017 | 13:19
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                jasne, to treba navolit v tych filtroch - podporu VT

                ani som si nevsimol ze tam je uz zaciarknute ept

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 05.01.2017 | 14:22
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            Ďakujem, niečo takéto som hľadal. Poriadne to preštudujem

    • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 04.01.2017 | 23:42
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      Myslim ze virtualizacia 64bit by nemala byt problem na comkolvek dnes predavanom

      Jedina otazka je cenova hladina a ostatne naroky (velkost, gpu, ram)

      Lebo za 600-800 e sa da zohnat slusny 17 palcovy i5-6gen s 8gb ram ssd+hdd ale aj 15 palcovy i7-7gen s 4gb ram a len hdd

      Pre virtualizaciu je podla mna jadolezitejsi hruby vykon na vlakno, IOPS teda cim viac pasov tym viac adidas, zamerat sa na co najvyssiu frekvenciu teda i7 ale plnohodnotne K nie mobilne verzie ( myslim ze U)

      Rozdiel vo vykone od 4generacie intelov velmi nie je (par percent) skor klesa spotreba pri rovnakom vykone

      Ak sa mylim rad sa necham poucit

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 05.01.2017 | 13:45
        Avatar samalama.   Návštevník

        ... za 600-800 e sa da zohnat slusny 17 palcovy i5-6gen s 8gb ram ssd+hdd...
        :D tak urcite... :D

        Pre virtualizaciu je podla mna jadolezitejsi hruby vykon na vlakno
        tak urcite a jeden guest bude cakat, kym druhy skonci s ulohou. pri virtualizacii naopak potrebujes co najviac jadier a nie frekvenciu...

        ... zamerat sa na co najvyssiu frekvenciu teda i7 ale plnohodnotne K nie mobilne verzie...
        pre boha na co (vid vissie)...?!

        ... Rozdiel vo vykone od 4generacie intelov velmi nie je...
        rozdiel vo vykone nie je uz od 2. generacie. bavime sa o beznom "vykone", pre bezne prace.

        akykolvek i5-i7 >= ivy-bridge bude mat dostatocny vykon.
        co dnes brzdi pc je hdd disk a v sietovom prostredi priepustnost gigabitu.

        kupovat dnes akykolvek nb (okrem high-end) nema zmysel a su to vyhodene peniaze.

        takze kupit napr. nieco take https://www.importpc.cz/repasovane-notebooky/repasovany-notebook-lenovo-thinkpad-t520-42433tg.html, k tomu ssd disk miesto dvd (pripadne dokupit dalsich 8gb ram) a je vystarane na niekolko rokov...

        • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 05.01.2017 | 14:41
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          predpokladám že na tom notebooku nebude prevádzkovať virtualizačný server ale bude mať spustený 1 virtualizovaný OS (na testovanie) - zbytočné budú aj 4 jadrá (ktoré sú bežné od už v i5)

          za 800€ mam novy lenovo s i7 a nvidia 940 (asi) ssd+hdd a poda zivotnosti stareho HP ProBook s i5 bez grafiky (ten po 5 rokoch dodnes zvlada jednoduche 3D renderovanie) tento prežije najmenej 5r. Pritom po 5r prenášania už skôr skape šasi ako nebude stačiť výkon.

          kupovat high-end nema zmysel, vykon nižšej strednej tiredy je dostatočný aj na strih 4K videa a 3D modelovanie (nehovorim o hráčskych strojoch)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 05.01.2017 | 15:20
            Avatar samalama.   Návštevník

            ... zbytočné budú aj 4 jadrá...
            jasne, mas 2 jadra, na hostovi spustis na jednom jadre blender (alebo nedaj boze na oboch), na druhom ti bezi virtualka a si vies kde. a hlavne ked chces nieco testovat, tak sa testovacie podmienky snazis priblizit tym realnym. takze nie, dnes pri virtualizacii 2 jadra nestacia...

            ... za 800€ mam novy lenovo s i7 a nvidia 940 (asi) ssd+hdd a poda zivotnosti stareho HP ProBook...
            probook je rovnaky smejd ako to lenovo...

            ... kupovat high-end nema zmysel, vykon nižšej strednej tiredy je dostatočný...
            ale tu nejde o vykon, ale o kvalitu. dnesne kvalitne nb idu od 800e a viac, ale s adekvatne nizkou vybavou. preto je 100x lepsie kupit high-end repas, kde mas zarucenu kvalitu s bohato dostacujucim vykonom...

            • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 05.01.2017 | 15:47
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              co podla teba nie je smejd ? a co kvalita ?

              ten probook ma kovove telo a pevne panty ze ho mozem drzat vodorovne za display a nebude sa branit, ma vyrenderovaných stovky ak nie tisícky hodín (teda v plnej zatazi) a funguje bezproblemov

              ten thinkpad je sice plast ale telu sa nema co stat (ja sa o veci staram) a komponenty by mali byt z tých lepších (plnohodnotný i7, vyssia rada GPU)

              oba su tak nizsia stredna trieda, kvoli cene som obetoval rozlisenie obrazovky (nie je ani FHD) lebo mam po 2 monitory na pracovnom mieste (bez monitora ho pouzivam malo) a velkost (17' su lacnejsie)

              ak chces top kvalitu jasne ze musis dat 1500,-€ a viac ale za 600-800 € maš dosť vykonný notebook na takmer akúkoľvek prácu (určenú pre NTB)

              a preco by som pustal na hostovi blender ked ten vyuzije 100% 2 vlakien a zároveň virtuálku ? je to notebook nie ultravykonný server - a robím zväčša jednu vec naraz - nemozem cakat ze zvladne viac CPU narocnych veci naraz - to ako keby som chcel hrat nejkú náročnú hru a popri tom renderovat 3D cez grafiku (jasné že to nepojde)

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 05.01.2017 | 16:04
                Avatar samalama.   Návštevník

                ... ten thinkpad je sice plast ale telu sa nema co stat (ja sa o veci staram) a komponenty by mali byt z tých lepších (plnohodnotný i7, vyssia rada GPU)...
                1. dnesne tp su uz cinske smejdy
                2. ukaz mi tp s i7, 8gb, hdd+ssd za 600-800e
                3. stale sa bavime o kvalite a nie o vykone...

                ... oba su tak nizsia stredna trieda, kvoli cene som obetoval rozlisenie obrazovky (nie je ani FHD) lebo mam po 2 monitory na pracovnom mieste (bez monitora ho pouzivam malo) a velkost (17' su lacnejsie...
                ale to je upne iny use case ako ma op, on chce virtualizovat...

                ...a preco by som pustal na hostovi blender ked ten vyuzije 100% 2 vlakien a zároveň virtuálku ?
                tak teraz tomu nerozumiem. odporucas mu kupit vykonny i7, ale zaroven tvrdis, ze 2 jadra mu budu stacit, a ze nebudes predsa pustat via aplikacii naraz

                ... o ako keby som chcel hrat nejkú náročnú hru a popri tom renderovat 3D cez grafiku (jasné že to nepojde)...
                ale ved prave na to su tie viacjadrove cpu...

                • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 05.01.2017 | 16:10
                  Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                  Neda mi nenapisat ze aj ja sa priklanam radsej ku starym Tckam repasovanym za fajn cenu + upgrade ako kupu noveho Thinkpadu alebo nedajboze Tcka. Su to fakt smejdi, hlavne ten case.

          • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 05.01.2017 | 21:42
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            chcem niečo na bežné využitie, plus sem tam virtualbox, v čom bude 64bit systém. na testovanie.

            • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 05.01.2017 | 22:35
              Avatar samalama.   Návštevník

              cokolvek (aj i3 by mozno stacilo) od ivy bridge vratane a vyssie, 8gb ram (lepsie 16gb) a hlavne ssd (bez toho to nema zmysel)...

    • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 05.01.2017 | 15:14
      Avatar ikaros   Návštevník

      Mozno by si mal napisat aj kolko toho by si asi chcel virtualizovat resp za akym ucelom. Pripadne aky system.


      Pouzival som VirtualBox na i5 Sandy Bridge s vykonom od 2.5 GHz do 3.2 GHz. Zo skusenosti mozem povedat ze system ako taky zvladal virtualizovat aj 4 systemy sucasne na 8GB pamete. Vsetko linux stroje a bud len textovi rezim alebo nejaky WM ziadne enviroment (Unity, KDE, Gnome). Problem bol ked som chcel popri praci robit aj na hostovskom pc ako napr chromium (citanie clankov, tutorialov pripadne video, samozrejme viac kariet 5+) v tedy isiel vykon do kyticiek.


      CPU vykon mi najviac degradoval prehliadac pretoze mi flash videa renderovalo cez CPU a nie grafiku. Asi preto ze stare CPU, mozno s novym CPU by to bolo lepsie, alebo cez w3m namiesto chromium :D


      Ak chces pouzivat jednu virtualku a nanej nieco robit tak i5 by mala v pohode zvladnut ak predpokladas ze by to mohlo byt viac ako 1 tak siahni skor po i7.


      Osobne by som ale odporucal i7, predsa len 8 vlakien je 8 vlakien a ak ches robit viac veci sucasne tak to na i5 pocitis.


      • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 07.01.2017 | 20:33
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        Dokelu, tu som urobil dôležitú chybu. Neuviedol som účel. Potrebujem cpu, ktoré podporuje 64bit virtualizovanie. Používať 64bit softvér na základné veci, nie na prácu. Doslova pozrieť, či to nabehne, či funguje to a to a po pár min vypnúť. Nabootovať iso obraz, otestovať, vypnúť virtual. Takže by mi reálne stačil aj NB s 4GB ram.

        Splnia mi to aj lacnejšie i5? i3 nechcem.

        • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 07.01.2017 | 22:16
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Takéto niečo mi s prehľadom spĺňa i3 vydaný Q3'13 v notebooku za tri stovky aj s daňou.

    • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 05.01.2017 | 17:43
      Avatar caopyp   Používateľ

      porovnávať si procesory mi pride ako porovnávať si auta na slovenských cestách každému by stačila Octavia pretože nove BMW využiješ rovnako ako Octaviu. Ak by bola žena grafika tak si poďme porovnávať radšej ženy.

      i5 novej rady ti bude stačiť.

      kamarát sa riadi pravidlom intel v notebooku amd v pc

      mam i3 2 a 2 jadra 2GHz a za pol rok používania som jedine raz využil svôj procesor skoro na 96% pri konvertovaný flac na mp3 v najvyššej kvalite asi 2,5 GB za acc 40min + grafika HD 5200 stačí na plochu a ak hru tak minimum je geforce 940m ak chceš zaklinača 3 na stredných tak geforce gtx 960

      ak chceš hrať hry tak radšej i5 ako i7

      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
      • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 05.01.2017 | 20:32
        Avatar WlaSaTy   Návštevník
        mam i3 2 a 2 jadra 2GHz a za pol rok používania som jedine raz využil svôj procesor skoro na 96% pri konvertovaný flac na mp3

        Podobne. Ale ja som konvertoval z FullHD h264 na HD Ready (720) hevc. Nejaké chvíľkové spomalenie systému som spozoroval len keď mi virtuálka vyžrala na pár sekúnd I/O, ale to bolo spôsobené rotačným diskom.

        • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 06.01.2017 | 01:37
          Avatar brdwa2   Návštevník

          ok keď sa to zhrnie tak minimalne i7 , 8-16GB RAM , nvidia graficka co najlepšia , a plus SSD lepšieho vyrobcu nie mobilov a chladničiek a práčok , a plus ktory NTB akej značky ??? nech nežeriem pevny OS desktop KDE , nejaka práca , plus 2OS spustene ...

          • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 06.01.2017 | 09:34
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Nerozumiem prečo to píšeš mne, a ani čo tým myslíš. Vedel by si to tvoje tvrdenie vysvetliť aj laikovi?

          • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 06.01.2017 | 21:03
            Avatar samalama.   Návštevník

            ... minimalne i7...
            minimalne. ale este lepsie, keby to bol xeon...

    • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 06.01.2017 | 19:18
      Avatar Mikisek   Návštevník

      Zdarec, třeba ti pomůže tenhle blog: Blog jak vybrat notobook

    • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 11.01.2017 | 16:17
      Avatar caopyp   Používateľ
      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
      • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 11.01.2017 | 16:26
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        namaluješ biele bodky a hráš kocky :)

      • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 11.01.2017 | 16:35
        Avatar samalama.   Návštevník

        ... malé...?

        504mm x 406mm x 515mm

        • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 12.01.2017 | 18:32
          Avatar caopyp   Používateľ

          na ten výkon to nie je veľké trošku vyššie a širšie rádio alebo si to spriemeruj a máš dĺžku môjho p.....

          Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
          • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 12.01.2017 | 19:27
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            To sedí, osem na tretiu je 512.

            • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 12.01.2017 | 20:05
              Avatar caopyp   Používateľ

              475 mm ale skusil ;)

              Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
              • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 12.01.2017 | 20:31
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Keď to nechceš zaokrúhlovať, tak ti to vychádza sedem celá osem desatín. To je na tvoj vek v poriadku.

                • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 13.01.2017 | 13:51
                  Avatar caopyp   Používateľ

                  dlžka by sedela ale tvar nie x^3 to je kubické v tomto prípade kocka to dajak nevychádza (P.S. Uzavrite tu tému .. :) dopadne to zle )

                  Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
                  • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 13.01.2017 | 16:07
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Zle to už dopadlo. A že to nemáš 3d, to sa vekom nafúkne.

                    • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 13.01.2017 | 17:45
                      Avatar caopyp   Používateľ

                      ono je v 3d :D ale nemám kocku skôr valec, skus požiť dajaký vzorec na valec ..

                      Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
                      • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 13.01.2017 | 19:22
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Keď, už ako si pred časom načal, chceš nasilu merať pipíka, tak ti odporučím dobrý bar. Diskrétny.

    • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 16.01.2017 | 00:19
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      Ešte by ma zaujímalo, ako je to vo win a v linuxe s novými NB s dvojicou diskov. Ako to funguje? A čo musí byť splnené, avy to fungovalo dobre? Ssd je totiž niekedy naozaj malý a ak je to hlavná partícia, tak sa tam toho až tak veľa nezmestí.

      Každopádne, predvolene majú takéto nb ak majú windows dve partície, alebo je disk C nejako spojený z nich?

      • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 16.01.2017 | 09:36
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ja som si vzdy druhý disk dopĺňal sám (menil za dvd mechaniku) tak nievem ako to predistalovavaju

        ale funguje to presne rovnako ako ked mas 2 disky v desktope

        bud su samostatne (na kazdom moze byt viac particii) alebo ich mozes spojit raidom

        ale spajat raidom ssd s hdd podla mna nie je dobrá voľba

        ak myslis na hybridné disky kde je 1TB HDD + 8GB SSD tak to neviem presne ako funguje ale tých 8 GB by malo byť len na zrýchlenie behu systému (asi tam firmware nahodi data ku ktorym sa pristupuje nacastejsie)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 16.01.2017 | 10:37
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Hybridné disky sa v Linuxe riešia cez dm-cache (obdoba raid-u), a je to dobrá voľba. Firmware to nemá ako riešiť keďže firmware hybridného disku vyexportuje dva luny (akoby dva rôzne disky).

          Dvojica fyzických diskov SSD a HDD sa rieši pod1a uváženia. Jednotné riešenie neexistuje.

          • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 16.01.2017 | 10:49
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            vravel som že neviem ako to funguje ;-)

            mám taký pociť že sa to tu už riešilo, ale opýtam sa ešte raz, pri hybridnom disku - bolo by možné nainštalovať systém na tú malu ssd časť ? myslím že robia aj také s 32GB SSD čo je už na linuxový desktop dosť 

            tým štýlom že by sa to správalo ako samostatný disk

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 16.01.2017 | 11:34
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

              tiež si myslím, že by to mali byť bežné dva disky. len neviem, či nie sú vo windows spájané do jednej partície nejakým zázrakom.

              rozmýšľam nad kúpením niečoho takéhoto a chcel by som tam mať alebo len linux, alebo dualboot:

              http://www.edsystem.sk/pages/product.aspx?pro_id=589243http://www.edsystem.sk/pages/product.aspx?pro_id=589243

              • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 16.01.2017 | 11:50
                Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                Pekná mašinka, vidím tam však len jeden tanier 1000GB. OS Linux zrejme znamená Linpus launcher, t.j. bez GUI. Ale aspoň budeš vedieť, že nemusíš riešiť úskalia Uefi a secure boot.

                • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 16.01.2017 | 12:00
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                  linpusy a podobné veci poznám. zoberie sa DVD s obľúbeným distrom a premaže sa :)

                  • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 16.01.2017 | 12:02
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                    aha, ešte jeden som mal vyhliadnutý. ten mal ssd+hdd. každopádne neviem, či SSD nejako potrebujem. nevidím na to veľmi dôvod pri tom, na čom to budem používať ja.

                    • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 16.01.2017 | 12:26
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                      no samostatne SSD na systém spôsobí:

                      1. rýchlejší boot - často zbytočné - stačí pc uspávať

                      2. rýchlejšie otváranie aplikácií - tiež otázne či ušetrené 0,2s je taká výhra

                      3. lepšiu prácu s veľkým množstvom dát (napr pri editácii videa a prekrytí 2 a viac videí cez seba to z SSD ide plynulo a z HDD nie - samozrejme hovorím o live preview pred renderom)

                      4. subjektívne sa mi ištalácia aplikácií a aktualizácii zdá rýchlajšia (aj tak väčšina času startím pri sťahovaní)

                      aj tak SSD na system odporucam kazdemu, lebo ten pocit rýchlych reakcií na každé kliknutie stojí za to (mám pocit že neplytvám časom pri čakaní na otvorenie čohokoľvek)

                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 16.01.2017 | 12:29
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                        moje plány:

                        - práca s textom, bežné využívanie internetu - staré hry - niekoľko trochu novších hier - úplne základná virtualizácia a programy cez wine

                        nevidím veľmi dôvod na ssd. notebook bude väčšinou na stole.

                        • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 16.01.2017 | 12:35
                          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                          Potom je to len otázka váhy kritéria "chcem" alebo "potrebujem" :)

                        • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 16.01.2017 | 13:00
                          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                          Ver mi, že ak raz vyskúšaš rozdiel medzi HDD a SSD, už nikdy nebudeš váhať a zoberieš SSD. Môj príklad, štart notebooku 82 s verzus 13 s, štart wordu 10 s verzus 1 s a podobne. Všetky štarty sa ti zrýchlia cca 5 - 10 násobne. Po čase ti bude obyčajný disk pripadať ako slimák. Je to veľmi návykové to SSD. Odporúčam pri inštalácii / pripojiť na SSD a /home na HDD.

                          • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 16.01.2017 | 13:32
                            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                            no pri Windowsoch a MS Office je ten SSD citit viac ako pri linuxe

                            plus dolezite je aj aky je ten HDD - sú rýchle HDD pri ktorých je aj boot systému porovnateľný s SSD

                            napriklad mam e-sata externy disk 7200 otáčkový a boot zneho je o pár sekúnd pomalší ako zo vstavaného ssd (pri oboch ubuntu) ale optori vstavanému HDD je to viac ako 2 násobok

                            nepamatám si čísla ale skúšal/porovnával som to pri kúpe toho SSD

                            k tomu bootu ako som už napísal keď pc uspím mám ho zobudený do 2s, takže mi je jedno či raz za mesiac počkám o 5s dlhšie pri plnom boote

                            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                            • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 16.01.2017 | 14:03
                              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                              Ono to nie je iba o boote ale pri SSD sa celkovo zrýchlia odozvy systému. Je pravda, že Linux si kešuje dáta, takže z RAM je to potom už rýchle ale to sa týka iba opakovaných spustení programov.

                • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 16.01.2017 | 20:13
                  Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ

                  Mašinka je to naozaj pekná. Má 2 disky. Jeden klasický platňový ("tanierový") 2,5" 1000GB a druhý je 96GB SSD M.2 ( takto nejako vyzerajú tieto disky ) Ja mám tiež taký v notebooku a šľape ako hodinky. Ináč aj užívateľ linuxu ocení používanie SSD diskov. Milý Stano, prajem Ti nech sa kúpa vydarí a budeš dlho spokojný so svojím strojom.

                  "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
              • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 16.01.2017 | 20:10
                Avatar samalama.   Návštevník

                vynikajuca volba ten aser...

            • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 16.01.2017 | 13:03
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Je to možné, ale už sa znížila kapacita SSD v bežne dostupnom hybridnom disku na smiešnych 8G. Takže tvoja otázka stratila význam. Nevylučujem že sa však dajú nájsť hybridy s SSD časťou 32G alebo viac, ale rozdiel v cene oproti dvojici z klasického HDD a klasického SSD zrátaný s časom na hľadanie je aspoň u mňa v neprospech hybridov.

              • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 18.01.2017 | 09:26
                Avatar caopyp   Používateľ

                a čo tento je veľmi podobný výkonom len nemá linux ale win10 cena je síce drahšia o 50 € ale máš 128GB ssd + HD 1 TB https://www.alza.sk/acer-aspire-e15-obsidian-black-aluminium-d4565590.htm?catid=18842920#prislusenstvi a možno nájdeš na inom e-shope aj lacnejší na alze je všetko drahé

                Vieš aký je rozdiel medzi konšpiračnou teóriou a realitou? Asi 2 roky
                • RE: nový notebook - výber CPU (64bit virtualizácia) 30.06.2017 | 09:27
                  Avatar Makule   Návštevník

                  Já mám ráda starou "klasiku" - docela se mi líbí tohle: Dell Latitude E6440