taka otazka viem si rozsirit pamat SWAP po instalacii OS ?
pamat SWAP
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
taka otazka viem si rozsirit pamat SWAP po instalacii OS ?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
vo všeobecnosti ano
konkretne zavisi ako máš umiestnené partície
nabootuj si live cd/usb a pusti gparted a možeš to zmeniť
len pozor ak budes posúvat aj iné particie môžeš prísť o dáta (už dávno sa mi to nestalo ale je to tvoje rozhodnutie/riziko)
LINK
Tak toto je super fakt :D ... zacnem pouzivat ... ale nie viem ze toho najdem kopec na googli ale snad od toho je aj toto Forum nie ?
ved jasné, preto som ti odpovedal a zároveň hodil link ;-) na podrobnejši riešenia
Otázka je či vieš, koľko ho potrebuješ. A odporúčam používať Zram.
mozes swapovat aj do suboru.
Vieš si vytvoriť aj "dočasný" SWAP do súboru. Máš nejaký dôvod na pridanie SWAPu, alebo je to len teoretická otázka?
Je to teoreticka otazka tak som si vsimol ze zvykol som davat dvojnasobok RAM na Swap ale tu som to nejak odlajdacil tak uvazujem ci mi vobec treba viac.
Kedysi, v dávnych dobách keď sa frekvencia procesora bola v mega herzoch a tým pádom sa dala naladiť na rádiu, vtedy sa dával swap o veľkosti jeden a pol násobok RAM. Jednalo sa o konštantu kvôli vyváženému pomeru cena/výkon. Odvtedy sa to stále používa, a už takmer nikto si nepamätá prečo.
Ak máš dostatok RAM, tak SWAP na prácu vôbec nepotrebuješ. Jediný dôvod na existenciu SWAPu je hibernácia, ale tá prebieha s komprimáciou.
ok ok tak je to v pohode :} cakal som dolezitejsi dovod swap a dvojnasobkoveho pravidla