Mam na PC 4GB RAM, 512 Gb SSD, i5 2,3GHz a 1TB grafiku ktorý Linux by ste mi odporúcili pre tieto parametre PC, aby všetko išlo naplno ? Diky za pomoc
výber Linuxu
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Mam na PC 4GB RAM, 512 Gb SSD, i5 2,3GHz a 1TB grafiku ktorý Linux by ste mi odporúcili pre tieto parametre PC, aby všetko išlo naplno ? Diky za pomoc
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
ahoj. Môžeš si vybrať akúkoľvek distribúciu, na tom stroji ti dobre pôjde čokoľvek. Asi lepšia otázka je, či máš s Linuxom skúsenosti. Ak nie, tak si vyber niečo vhodné na začiatok :)
Stano má pravdu, dosť to vyplýva z tej otázky, že potrebuješ Ubuntu. Má najrozsiahlejšiu a najkvalitnejšiu dokumentáciu -často nemusíš do vyhľadávača zadať "Ubuntu", ale iba Linux a nájde ti návody pre Ubuntu. Keby sa ti nepáčilo, potom sa pýtaj.
Ja by som sa chcel opýtať, kde a za koľko si zohnal 1T Grafiku? Chcel by som si urobiť VRAM disk.
rovnako ako wlasatého ma tiež zaujala 1TB grafika - asi nvidia 10.080 z roku 2050 ;-)
ale k veci - otvori si www.distrowatch.com a z rebricka napravo zacni skusat kazde distro ma svoju stranku aj so screenshotmi (nie su zavazne vzhlad si vies zmenit)
osobne odporucam nieco zalozene na debiane (idealne UBUNTU alebo MINT), potom FEDORU alebo nieco zalozene na ARCHu (Manjaro alebo Antergos) samotný arch by som neodporucal ani samotny debian
dolezite je aj pre ake graficke prostredie sa rozhodnes, niektore distribucie upradnostnuju (maju lepsiu podporu) pre specificke prostredia, ine ponukaju podporu na takmer vsetky prostredia
treba vyskusat, univerzalna rada neexistuje, osobne ale distra zalozene na archu (+ aj fedora) na mna posobia sviznejsie ako ubuntu ci mint (ale to je skor subjektivne)
Otázka znie či máš už skúsenosti s Linuxom, s dnešnými modernými distribúciami by si nemal mať nejaký problém. Optimálne je stiahnuť si nejaké to live, hodiť na usbčko a vyskúšať. Štandardne ti bude každý odporúčať to svoje, potrebuješ vedieť v základe dve veci - aký balíčkovací systém ti vyhovuje a aký desktop sa ti ovláda najlepšie. Napríklad mne vyhovuje Apt v kombinácii s Xfce desktopom, preto používam Linux Mint s Xfce desktopom, prípadne Xubuntu.
Aj ja som momentalne na tejto dvojkombinacii.