Tak vela obsadenej virtualnej pamete ma prekvapilo. https://ibb.co/jVAdAd
zraci virtualnej pamete
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Tak vela obsadenej virtualnej pamete ma prekvapilo. https://ibb.co/jVAdAd
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Bot využívaný na útoky proti mnohým štátnym inštitúciam v celej Európe dosiahol novú veľkosť.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Velkost virtualnej pamete procesov:
Možno to bude znieť divne, ale v htop si môžeš kliknúť na %MEM aby sa ti zotriedili procesy (a v tvojom prípade aj vlákna užívateľských procesov) podľa nenažranosti RAM. Odhadom to bude klasický firefox s veľa otváranými stránkami v ktorých máš pootvárané moderné stránky s responzívnym webom bez optimalizácie.
Na toto môže trochu pomôcť zram, ale skôr by som odporučil napchať viac RAM. Čo je to za historický exponát že to má len smutný 1G RAM?
VPS a staci.
Bol to epiphany. A stranka bola ziadna. Len som dal stahovat subor.
Podľa toho obrázku to ale sedí na firefox ktorý zaberá 20% pre browser + 11.4% pre kontajner zásuvných modulov. Samotný epiphany ti zaberal len 1%, k nemu pridružený webkit 0.5% + 0.8%. K tomu si tam mal naštartovaný ešte midori zaberajúci 10% z RAM a zdieľajúci webkit s epiphany.
Ten obrázok je síce zo skušania prehliadačov, ale z iného okamihu ako hovoríš. TakŽe naozaj FF.
PS: Súbory sa dajú sťahovať aj cez wget, ten zhltne z RAM jedno celé nič. A ani nepotrebuje grafiku ktorá zhltne odhadom nejakých 100M čo je cca 10% z dokopy takmer 3G NMM (1GRAM + 1.8G SWAP).
Ulozil som si vtedy ps aux
To je podľa výpisu až 0.8% + 2.1% MEM. Ak je to podľa teba viac ako pri FF, tak si to zrátaj na prstoch. Máš ich predsa 21.
0.8% su z fyzickej pamete (vid. man ps). Epiphany zabera 102930420 kB virtualnej pamete. Firefox iba 2332220kB.
Ehm, tých tvojich 102930420 kiB je 98GiB. To nasliníme, to sa tam zmestí.
Stĺpec VIRT hovorí o množstve namapovanej pamäte vo virtuálnom adresnom priestore procesu. Namapovaná pamäť nie sú len dáta procesu, ale aj samotná binárka vrátane všetkých knižníc (aj keď sú na disku a v skutočnosti nemusia obsadiť žiaden priestor v RAM), namapované súbory, zariadenia ... Keď na disku vytvorím povedzme 100GB súbor a namapujem ho do svojho procesu tak VIRT pokojne vyskočí na 100GB, ale RAM vôbec neobsadí.
Prepáč ale toto nemá logiku. Ak mám program, tak ten bez načítania do RAM nemôže fungovať. Dátové súbory sa môžu načítať iba čiastočne ale programy musia načítať alespoň jeden základný súbor celý plus zarezervovať minimálnu RAM pre narábanie s dátami (vytvárajú nejaké premenné).
To dáva logiku.
Program si vypýta na dáta 1G RAM, a dostane ju. Z toho použije len 10M, a využitého v žiadnom prípade nemá 1G ale len okolo 10M.
Podobne je to keď si program natiahne zdieľané knižnice ktoré sú už natiahnuté v RAM. Tie knižnice nebudú natiahnuté pre každý program zvlášť.
Nečítal si pozorne WlaSaTy, písal som, že dátové súbory môžu byť načítavané postupne, nie však základný program. Ten sa musí načítať celý, nemusí načítať dynamické knižnice, tie si môže načítavať na požiadanie podľa potreby.
Čítal, dva krát. A nedávalo to zmysel, tak som ťa opravil.
Program, aj napriek tvojmu tvrdeniu nebude duplicítne zaberať pamäť dynamickými knižnicami ktoré sú už natiahnuté v pamäti.
Asi si si nevšimol že som písal o dynamických knižniciach a nie o základnom programe. Ak by bol základný program staticky linkovaný, tak by si mal pravdu. Ale to sa v tomto tisícročí používa v menej ako zlomku promile prípadov.
Ja som predsa o duplicitne zaberanej pamäti nič nepísal. Iba o tom, že základný súbor programu sa načíta celý a dáta, prípadne dynamicky linkované knižnice sa načítajú podľa potreby, keď si to vyžiada program.
A tie súbory ktoré sa schovali do /lib si akože podľa teba musí načítať program sám. To znie logicky. Keď si si teda zmazal dynamický linker, povedz ako sa ti pracuje s počítačom.
Čo to furt melieš? Linker je pokiaľ sa nemýlim iba jeden (v zmysle, že nieje osobitne statický linker a dynamický linker) a viaže knižnice buď staticky alebo dynamicky, podľa toho, ako to určí programátor. A súbory v /lib sú dynamicky viazané knižnice, takže sú načítavané podľa potreby. Takže s počítačom sa mi pracuje dobre.
To znie na prvý pohľad logicky, ale nie je to tak. Skús si vytvoriť hello world v ktorom budeš podľa tvojich slov ručne načítavať printf z glibc, ďalší program v ktorom necháš aby ti to obstaral dynamický linker, a na koniec program v ktorom budeš mať staticky prilinkovanú danú funkciu printf. Možno potom pochopíš že tvoje teoretické úvahy majú od praxe ďaleko.
Dynamický linker, o ktorom tu básniš, je súčasťou OS a používa sa práve na zavedenie dynamicky linkovaných knižníc. Takže stále platí to, čo som tvrdil od samého začiatku o obsadení RAM, moje tvrdenia týmto nestrácajú na platnosti, či už sa na zavedenie dynamicky linkovaných knižníc používa dynamický linker alebo iný mechanizmus.
Takže zrazu tie knižnice nenačítava program sám. Som rád že postupne meníš názor k lepšiemu. Skús ešte trošku pridať.
Ak ti išlo o tento kus textu
tak tam som nešpecifikoval mechanizmus, akým to urobí, pretože to nebolo vzhľadom na kontext dôležité. Čo som tam mal napísať, že tam linker vloží kus kódu, ktorý zavolá dynamický linker OS, aby načítal danú knižnicu?Písal si že program sám si načítava knižnice. A keďže programy si kvôli bezpečnosti nevidia navzájom do adresného priestoru, tak by podľa tvojich slov mal každý jeden program načítané dynamické knižnice len pre seba. A keby chcel nejaký iný program použiť tie isté knižnice, tak by ich podľa tvojej logiky načítal duplikátne.
Písať si tam nemusel nič, bolo by to prehľadnejšie.
vypýta
Nie je to celkom pravda. V prvom rade sú tu architektúry, ktoré podporujú spustenie priamo z NOR pamäte (rôzne embedded zariadenia). Volá sa to XIP.
Čo sa týka menej exotického hardvéru tak väčšina používateľov tu bude používať asi x86(_64), alebo ARM(64). Obe architektúry majú podporu pre vituálnu pamäť a môžu nepoužívané stránky s programom zahodiť. Môže tak urobiť napríklad v dôsledku nedostatku pamäte a tak v RAM zostanú len dáta a používané stránky z binárky. Až program bude chcieť pristupovať k zahodenej stránke dôjde k page fault výnimke a OS sa pokúsi chýbajúcú stránku načítať opäť do pamäte.
1GB ram a predpokladam ze swappines je na 60
mam na atome 1GB ram swap na 10% podla screenu je tam cca 1/3 ram volna
presne ko som pisal. pri 1GB je to luxus.
Príkaz v termináli:</strong>
nasledne na koniec suboru doplnit :
a restart pc
Ok, dal som ako root:
Ale pamet som nejako neriesil, lebo malo je vyuzivana. Len vtedy som mal niekolko prehladavacov spustenych.