Mám nový PC s Windows a skúsil som nainštalovať Ubuntu 18.04.1.
Mám 3 disky, 2 z nich sú M.2 SSD a tretí je SATA SSD a práve na tom je nainštalované Ubuntu. Aj keď som vytvoril separátnu partíciu typu EFI, tak napriek tomu Ubuntu použil tú, ktorú si vytvoril Windows.
Nábeh Ubuntu trvá strašne dlho. Zobrazí sa nápis Ubuntu v grafickom režime a po dlhej chvíli to väčšinou padne do emergency shellu. Niekedy nabehne grafická prihlasovacia obrazovka, ale ďalej sa nedostanem, aj keď zadám správne meno a heslo, tak na chvíľu sa zobrazí čierna obrazovka a potom ma opäť vráti na prihlásenie. Zadávanie mena a hesla je strašne spomalené. Myš Microsoft Intellimouse mi vôbec nefunguje, i keď cez dmesg vidím, že ju kernel detegoval. Sieť mi tiež nefunguje (Intel I219-V, opäť dmesg deteguje, síce ako Intel Pro 1000). Stiahol som si driver pre moju NVidia Quadro kartu, inštalátor končí chybou, že je aktívny nouveau driver a mám ho zakázať. Keď to urobím (/etc/modprobe.d/blacklist.conf), tak sa chyba opakuje.
Prezeral som logy, je tam dosť chýb týkajúcich sa ACPI (možno kvoli tomu, že mám nový chipset Z390). Ďalej pri bootovaní je tam nejaká chyba ohľadom disku, neviem však ako by som mohol identifikovať o aký fyzický disk ide. V prílohe je screenshot chýb.
Pred inštaláciou je vhodné vyskúšať Live, či všetko funguje.
To že Ubuntu použije aktívnu UEFI partíciu je v poriadku. Ak by nepoužil aktívnu partíciu, tak ju v kľude môže štart ignorovať. Ono je to ajtak len disk s FAT FS s nejakými dvoma príznakmi. A ak ju nevytvoríš presne podľa potrieb, a neodklepneš ktorý disk má použiť na štart, tak použije ten čo už na to bol použitý.
Ale čo sa týka problému s HW, to vyzerá zvláštne že inštalácia zbehne ale nainštalovaný systém už nefunguje. To inštalačné médium si skontroloval na chyby?
Pri štarte v GRUBe stlačiť klávesu e čím sa spustí editácia.V riadku čo začína slovom linux na jeho konci dopísať
a stlačiť klávesu asi F10 pre štart systému, mohlo by to nabehnúť.
Pri inštalácii nvidia sa ten nouveau drží ako kliešť. Po zadani do blacklistu je nutné ešte zhodit grafiku. V termináli treba stopnúť gdm3 alebo čo teraz ubuntu používa ako DM. Potom inštalovať ten ovládač zo stránky nvidia. Ale to ešte nemusí stačiť, možno bude treba vytvoriť xorg.conf manuálne.
No a uplne najidealnejsie by bolo ist v ubuntu do spravcu dodatocnych ovladacov a ak najde ovladac na GK tak nechat system aby si ho nainstaloval sam.
Áno to by bolo, ale písal, že grafické prostredie nenabehne.
Ano, samozrejme som myslel pred padom systemu. Teraz ostava uz len ctrl+alt+F1 alebo F2 a pokusit sa odstranit ten nvidia ovladac.
zasa povolit ten noveau a dufat ze to po restarte nabehne. Ale je otazne co tam uz ma zmenene ked sa to pokusal opravit. Ak tam nieje vela osobnych dat asi by bolo rychlejsie preinstalovat. Mozno aj s novo stiahnutym ISO a novo vytvorenou instalackou. Ak by niektore tie problemy sposobovala vadna instalacka.
Co sa tyka ostatnych problemov moze to byt aj velmi novym cipsetom. Tam uz len skusit najnovsie jadro a ak nepomoze tak vypnut co sa da z tych problemovych komponentov.
Ubuntu je skvelý systém, ja by som si ovládače grafiky a siete aj nainštaloval, ale chýba mi cc, gcc aj make. Inštalátor ich defaultne asi nenainštaloval. Ručne to nemienim robiť, lebo to bude dependency hell.
este ze mame balickovaci system:
;)
este ze mame balickovaci system:
;)
To, ale funguje iba vtedy, keď funguje prístup do internetu.
Dá sa pripojiť mobil cez usb kábel a povoliť tethering alebo zdieľanie pripojenia k internetu, ak to mobil podporuje (čo väčšina má). Potom v network manageri v ponuke sa zvykne objaviť položka Automatický ethernet cez čo sa dá pripojiť.
Pravda neni to dobré na sťahovanie aktualizácii, ale tých pár najdôležitejších vecí sa dá poriešiť.
K tomu build-essential treba mať ešte aj linux-headers pre aktuálne jadro, takže keď sa chce , tak sa dá nájsť riešenie.
Je to prd platné, keď po inštalácii proprietárneho ovládača Nvidie systém robí presne to isté, čo predtým. Taktiež nemôžem zaviesť sieťovku igb, lebo systém chce nejaký parameter, ktorý sa v readme ani nespomína.
Tak potom asi len vyskúšať iné distro s ktorým nebude toľko problémov.
Pokiaľ máš skutočne nový HW, tak by si mal mať aj distribúciu s novším jadrom. Buď si do stávajúcej verzie 18.04 nahodíš linux-signed-generic-hwe*, alebo skúsiš 18.10 a potom pár krát upgradneš kým neskončíš na 20.04 LTS. Holt, vývojári nemajú stroj času aby odladili ovládače na železo ktoré v čase vydania distribúcie nemali k dispozícii.
Tak vážení, podarilo sa, Fedora 29 je tam lepšie, grafické rozhranie nabehne a aj sa prihlásim. Stále sú pre mňa nepochopiteľné prinajmenšom dve veci. Prvá prečo mi blbne myš (zapojená do USB 2.0) slotu. Občas mi zostane zaseknutá v rohoch pracovnej plochy. Zásek je pravidelný, keď idem dať vypnúť PC. Druhá vec je, prečo pri celej inštalácii išli všetky jadrá i5-8500 na 100%. Tretia vec prečo inštalátor vidí len prvý NVMe disk. To isté robilo aj Ubuntu. Výrobca dosky tvrdí, že podporuje Ubuntu 18.04 (len SATA) a Fedora 27 (aj NVMe). Problémy s I219-V v Ubuntu aj iných Linuxoch sú známe, takže skúsim nejaké tie workaroundy. Mám dosku s čipsetom Z390, táto doska je určená pre pracovné stanice. Nechápem, prečo by mal byť s ňou problém, keď Linus sa chváli, že pridal podporu pre nejaký čínsky procesor. Tak hádam sa nájde niekto, kto vyladí aspoň tento chipset.
Fedora 29 bola vydaná približne pol roka po Ubuntu 18.04, takže bude mať asi novší kernel ako to Ubuntu. Presnejšie povedané, ak si v tom Ubuntu nenahodil ten hwe kernel.
Prečo ti blbne myš, to je dobrá otázka. Ak sa ti schová do rohu v len procese vypnutia počítača, tak si myslím že si to ani nevšimneš. Ak by ale blbla pri mobile so zapnutým BT alebo WiFi, tak to vyzerá na preťažené pásmo 2.4GHz.
Pri inštalácii sa rozbaľujú balíky na disk. A ak disk stíha z prehľadom, tak je pochopiteľné a žiadúce aby ho CPU kŕmilo na plno. Nerozumiem prečo by ti také niečo vadilo.
Ohľadne toho videnia len prvého NVMe disku. Inštalátor ponúkne prácu s prvým diskom. Ak chceš inštalovať na iný disk, tak si musíš vybrať iný disk. Spravil si tak? Ja len či je to naozaj chyba.
Ohľadne tvojej poznámky že Linus pridal podporu pre nejaký čínsky procesor. Vedel by si tú informáciu rozviesť? Linus je na zaslúženej dovolenke, a nezdá sa mi že by i5-8500 bol čínsky procesor. Ale rád sa niečo nové naučím, napríklad o tom aké čínske procesory si už naživo videl, alebo mal v rukách. Kľudne, pokračuj, možno to neskôr dá niekomu zmysel.
Tak za prvé, písal som, že mám problém s USB myšou, takže žiadne bluetoothy a spol. sa nekonajú. Inak myš sa v inštalátore chová spomalene presne ako virtuálka Centosu, keď nie sú nainštalované vmware tools. Za druhé, ako som písal v prvom príspevku, mám 3 disky, dva z nich M.2/NVMe a jeden SATA. Ani Ubuntu ani Fedora inštalátor nevidí disk v druhom M.2 slote (Windows ho vidí) . Za tretie, nedávno vyšla správa, že kernel dostal podporu nejakého čínskeho procesoru. Ja som narážal na to, že síce pridali podporu pre nejaký exotický procesor, ale akosi pozabudli na podporu mainstreamu, čo dokazujú aj problémy s I219-V.
To je naozaj profesionálny popis. Takže to nie je USB bezkáblová myš, ale je to iný noname. Koľko máš diskov je jedno. Nepíšeš ako si si vyberal aby inštalátor použil iný disk, ta ti tam asi ostal svietiť ten prvý. A ak výrobca tej dosky neurobil ovládače, tak za to naozaj nemôže čínsky procesor.
Alebo ak myslíš že áno, tak to kľudne rozveď. Bude sa to dobre čítať ako nedeľník.
Preboha, ty si buď naozaj nechápavý, alebo sa taký robíš. Písal som v prvom príspevku, že mám USB drôtovú myš Microsoft IntelliMouse zapojenú v USB 2.0 porte. Inštalátor bežne zobrazuje všetky fyzické disky a ja si mám ako používateľ vybrať kam chcem distribúciu nainštalovať. Inštalátor nezobrazuje druhý fyzický NVMe disk, ktorý je naformátovaný NTFS, zobrazuje však prvý, ktorý je tiež NTFS a je na ňom Windows.
Čo keby si predtým naformátoval ten disk na ext4 napríklad, alebo rovno urobil oddiely pre linux ak preferuješ samostatný /home v dákom Partition manageri alebo podobnom programe.
Možno som blbý keď si myslím že IntelliMouse je aj bezrôtová aj keď si o nej nehovoril či ju máš drôtovú. Ale skôr bude problém v tvojom vyjadrovaní. Takú chybu, ako opisuješ, som zažil pri bezdrôtových myšiach ak ich rušil BT s tou efektívnou rušičkou zvanou frequency hooping. A pri drôtových, len ak mali natrhnutý kábel alebo mali nastavené nezmyselné uspávanie. Predpokladám, že vo výstupe z dmesg máš alebo nemáš informácie o odpájaní a pripájaní tej myši.
Takže ak chceš riešiť tú myš, tak sa chovaj ako dospelý človek, a nie ako autistiké decko čo si myslí že mu musí každý rozumieť aj keď schválne zatajuje dôležité fakty.
Ohľadne toho NVMe, inštalátor Ubuntu zvykne bez problémov zobrazovať všetky disky ktoré našiel. Ak ich našiel. Niekedy, s malou pravdepodobnosťou ich nenájde. Či už kvôli tomu, že je ten schovaný disk na príliš novom radiči, alebo ho nenapadne že by mal ten radič viac obsadených kanálov ako 1.
Rozmýšľal som že si to nasimulujem, ale mal som k dispozícii len emulátor v ktorom NVMe nefunguje. Ale, nemyslím si že by to malo iný význam ako skontrolovať či niekto zas nezatajil nejakú dôležitú vec.
takze sa konecne dockame odpovede na otazku ktora bola polozena v inej teme ale pre istotu to sem znovu dam:
ake distro a prostredie pouzivas?"
citacia z tvojho komentu snad sa neurazis
Bubele, odpoveď si dostala.
Myslím si že je najvyšší čas použiť terminál a v ňom lspci len tak pre začiatok a zo srandy.