Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna

Sekcia: Ostatné 19.07.2019 | 09:18
Avatar Joe   Návštevník

caute,

som odporca vsetkeho oznacovaneho ako "smart" a dlhodobo pouzivam poctivu tlacidlovu Nokiu (vyrobenu este pod finskou znackou, nie tie sracky, co produkuje ta pseudonokia v sucasnosti).

mobil uz po 8 rokoch je na hranici pouzitelnosti a rozhodujem sa pre novy kus - pochopitelne staru finsku tlacidlovu nokiu. Mozno to bude:

  • 6310i
  • 6303i

alebo cokolvek odolne a trvacne zo stareho portfolia tlacidlovych nokii.

Moja otazka znie, ci bude takyto hlupy telefon funkcny aj povedzme o 10-15 rokov? Bude mi fungovat aj ked operatori prejdu na 5G pokrytie? (nakolko by som chcel kupit aj do zasoby extra, nakolko postupom casu ich bude logicky na trhu menej a menej.)

Dakujem za vase nazory. Ak si nie ste isti a netrufate si hodnotit, tak radsej nepiste vobec.

    • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 19.07.2019 | 09:37
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Telefóny pracujúce čisto v 2G GSM budú použiteľné pokiaľ sa nevypne 2G sieť, pokiaľ im vydrží baterka a pokiaľ sa nerozpadnú. Sieť 2G zatiaľ nik neplánuje vypnúť, ale kde chceš preboha zohnať do toho 6310i baterku a za koľko?

      Vypnutie 2G siete nemusí súvisieť s zapnutím 5G. Vypnutie siete 2G bude súvisieť skôr s znížením počtu zákazníkov ktorí používajú 2G až pod úroveň ziskovosti 2G topológie.

      PS: Mám N6310i, ale baterku s pôvodnými parametrami (vyše 3 týždne na príjme) už nezoženiem. Vymenil som ju za plastovú N100, výdrž jeden mesiac ale plasty boli málo mechanicky odolné. A nabíjať sa nedala inou nabíjačkou ako dodanou (malo to riedke intervaly cucania elektriky, tak to odpájali pulzné zdroje). Tak som ju vymenil za 105 (2017), ale tá mala výdrž len 2 týždne. Nuž, časy trvanlivých telefónov sú už za nami.

      • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 19.07.2019 | 10:00
        Avatar Joe   Návštevník

        aha, takze nikto netusi kedy vypnu 2G? teoreticky to moze byt za 10 rokov, ale ak niekomu z manazmentu rupne v bedni tak ju mozu vypnut aj za 2 roky.... Je tu niekto z telekomu, kto ma info?

        dobre tak do 6310i som baterku nehladal, tak netusim....ale pouzivam 6303i (vzadu s plechovym krytom a vela raz mi padla a drzi stale) a ak by som siel do rovnakej (uplne novej +1 extra nova baterka) tak ma to cele vyjde na nejakych +-130 eur.

        isiel by som do nejakej odolnej plechovej s dlhou vydrzou a hlavne pouzitelnej aj za 5-10r!! :D

        • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 19.07.2019 | 10:19
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Predčasnú informáciu kedy bude niekto vypínať 2G ti nikto nepodá. Ak by tu aj bol niekto z telekomu, tak to info bude mať až keď vrcholový management naplánuje vypnutie tej siete. A to pôjde rovno do médií, a rozčúli to dosť veľa ľudí čo nechcú patlafóny.

          Ale pozri pod kryt či tá 6303i nemá náhodou baterku Nokia BL-5CT (značková za 8.60€, neznačková za 6.60€). Nokia 6310i mala veľkú baterku špeciálneho tvaru namiesto zadného krytu, podobne ako 6210 a 6110 ktorým oxidovali kontakty pri zmoknutí.

          PS: Pri baterke si skontroluj celé jej kódové meno. Oni sa tie baterky pod kryt líšili rozmermi.

          • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 19.07.2019 | 20:53
            Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ

            Nemusi to byt az taka daleka buducnost, ako sa na prvy pohlad moze zdat: https://www.lupa.cz/clanky/operatori-zadaji-o-refarming-pasma-900-mhz-je-na-case-se-loucit-s-gsm/

            Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
            • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 19.07.2019 | 22:15
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              To frekvenčné pásmo je ale len jedno zo štyroch základných pásiem pre GSM 2G (GSM 850/900 a GSM 1800/1900). V reále ich bolo po svete viacej, ale ktoré sa používajú na Slovensku som nesledoval. Staré mobily s tým môžu mať problém, ale nové nie. Preto som ja podobnú otázku vyriešil novým telefónom a nie starým telefónom ktorý si už nemusí ani rozumieť s novými SIM kartami.

    • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 19.07.2019 | 09:54
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Ahoj,

      ja som sa pred cca mesiacom rozhodoval medzi N95 a E75. Kedze E75 som pred par rokmi vlastnil tak som sa rozhodol pre nu. Z nemecka cez ebay do 3 dni som ju mal za slabych 50e.

      Oroginalna baterka, malo pouzivany telefon, vydrz cca 2-3 tyzdne. Na aliexpresse kupis cinske baterky ktore nebudu take dobre ale ked kupis dve tak si v poho.

      • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 19.07.2019 | 10:08
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Pri E75 je použitá štandardná baterka BL-4U ktorá sa stále dá kúpiť aj ako originál. Ufónec ju má za 6.20€, inde to môže byť lacnejšie. Také niečo sa už cez Čínu neoplatí keďže Číňan to má za cca $4.5 s poštovným.

        Podobný problém riešim každých pár rokov. Tá N6310i mi vydržala cez 10 rokov reálnej prevádzky. Ale chýba mi na nej baterka na svietenie a už ju ani nevyužijem. Ani neviem či je niekde odložená na zálohu.

        PS: On môže byť aj problém že do tak starých telefónov nemusia ísť nové SIM karty. Napríklad do N9110 mi už pred vyše desiatimi rokmi nešla firemná 2G karta, ale ten bol medzičasom odovzdaný do múzea.

    • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 19.07.2019 | 12:32
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      nepozeral si niečo nové ? zo zárukou ?

      tohto typu:

      https://www.amazon.com/Plum-7-3G-Rugged-Unlocked-Phone/dp/B0764HC93B/ref=sr_1_6?keywords=Rugged%2BUnlocked%2BGSM&qid=1563531958&s=gateway&sr=8-6&th=1

      nevravím že ten konkretny a že zrovna z amazonu, to som len narýchlo vygoogloval rugged dumb phone

      lebo ja som o ničom podobnom uvažoval na viacdňové turistky (momentálne pouzívam ultra setriaci rezim ktorý vypne všetky smart funkcie a da mi 5 dní života z mojho samsungu S8 a nosím si powerbank)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 21.07.2019 | 13:25
      Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

      Priateľu,...ja som si kúpil Nokiu 105 a baterka sedí s modelom 20. Viac ako 8 rokov som používal Samsung E1080W. Na Bazoši zoženieš aj fungláče. A baterky tiež nie sú až taký problém.Teda pokiaľ chceš len telefonovať. Každý totiž vie,že najväčším žrútom baterky je displej a wifina :) Slúžia k spokojnosti a vôbec sa nebojím,že by o 10 rokov neboli. Sú totiž stále žiadané a firmy kôli zisku vyrobia čokoľvek.

      • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 21.07.2019 | 13:52
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        K tej Nokii mám dve otázky.

        1. Ktorý model Nokia 105 máš, z roku 2013 alebo 2017?
        2. Koľko ti vydrží baterka na príjme? Mne to dalo cca 2 týždne namiesto mesiaca (pri minime telefonovania a bez hier, rádia).
        • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 21.07.2019 | 15:28
          Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

          Ahoj...je to model RM-1134 s jednou SIM-kou,mám ho od febuára 2017 a baterka vydrží ako hovoríš niečo nad 2 týždne pri bežnej prevádzke. Výdrž bez všetkého som neskúšal ale aj 2 týždne mi bohato stačia. V drtivej väčšine používam SMS.

          • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 21.07.2019 | 17:32
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            No, dva týždne mi je málo. Nie preto že by som potreboval byť mesiac bez civilizácie, ale nehodlám sedieť pri zásuvke (*1) kým sa mi nabije telefón. Nakoniec som skončil u nerozbitného a vodotesného telefónu s mesačnou výdržou. Tá veľká výdrž mi zabezpečí že ma vybitá baterka zaskočí s oveľa menšou pravdepodobnosťou.

            1) V krčme, reštike alebo hocikde inde, ak nemusím. Je to pre mňa len strata času.

            • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 21.07.2019 | 19:36
              Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

              Aj to je dobrá voľba. Myslíš tým takéto niečo? Nabíjam večer,ráno ked vstanem mám vymaľované na dva týždne :)

              • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 21.07.2019 | 21:12
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Nebol by radšej link na niečo v akomkoĺvek ľudskom jazyku? Tie generátory náhodných viet z google translate mi vždy privodia bolesť hlavy.

                • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 21.07.2019 | 21:49
                  Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

                  Tak teraz neviem...asi používaš automatiku na preklad,lebo stránku si môžeš v pokoji hore prehodiť na češtinu.

                  adresa je https://www.depagelectronics.cz/sk/e/search?word=VKworld+Stone+V3S

                  alebo iba do gúgla VKworld Stone V3S

                  • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 22.07.2019 | 19:44
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Tá stránka je písaná v Google Translátorčine, čeština nevyzerá takto (citujem):
                    Exteriér nového Stone V3 je složen z různých kompozitních materiálů. ... Úžasný reproduktor BOX, dulcet jako obvykle u řady Stone. ... Tentokrát světlo LED je dokonce větší, což způsobuje, že světlo je jasnější než normální blesk fotoaparátu. ...

                    Podľa obrázkov ten telefon nemá blesk na foťák, má len baterku. A výrobca ho predáva za $25 až $30. Možno aj za menej keď chytíš akciu dňa slobodných (11.Nov), vtedy v Ǎzii nákupný festival so zľavami, ktorý strčí do vačku celého Valentína.

                    PS: Ja osobne nepoužívam online translátory, šmírujú. Ale tá stránka s priekupníkom v Čechách mi príde ako schránková firma pred ktorou dosť často vystríha ČOI. Bepečnejšie je to kúpiť v normálnom obchode (kde tento model určite nemajú), alebo od Aliexpressu. I keď za $25 človek asi nemôže očakávať zázraky, a to ani keby si priplatil českému priekupníkovi. A riešiť záruku, to by ma zaujímalo koľko podľa tarify slovenskej pošty stojí pol kilový balík do zahraničia (Čechy alebo Čína), rekomando s poistením.

                    • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 24.07.2019 | 23:22
                      Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

                      Nie priateľu,nemá blesk...aj to tam v špecifikácii píšu. Áno,predajca to predáva lacnejšie(pochopiteľne). Videl som to aj na iných podvodne vyzerajúcich weboch,kde kúpiš síce za babku ale cesta free cca.45-60.dní. V Čínskych skladoch sa dajú nájsť neuveriteľné veci :) Nedávno sme objednávali 3Port Hidden Inside USB3.0 to Expresscard Express Card. pre porovnanie: český predajca 45Euro,Aliexpress 15Euro, nemenovaný čínsky zapadákov 2,5Euro. Iba uvediem,že všetky tri boli od toho istého čínskeho výrobcu.

                      A reklamáciu sme už riešili...komunikujú emailom. Obyčajne ak je to dáka súčiastka,drobnosť tak to pošlú nanovo zasa tou free a trvá to večnosť. Telku si predsa nebudem kupovať v Číne aj keby bola zadarmo :). A ako správne píšeš,bolo by nezmyslom šetriť na cene ked by si riskoval obrovské náklady na reklamáciu.Raz sa nám zasekol balík na nejakej pošte...no proste komédia. Ale stým musíš rátať lebo ak by si chcel rýchle doručenie tak si teda sakriš priplatíš.

                      • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 25.07.2019 | 09:14
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Pri tom telefóne porovnávali blesk so svetlom, a to je "mierne" zavádzajúce. Keby dali to svetlo na zadnú stranu k foťáku (miesta je tam dosť), tak by to bol dobrý dizajn. Ale dvojnásobok ceny by som neriešil. A ten VKworld Stone V3S má baterku len 2,2Ah, novšia verzia VKworld Stone V3S NEW má baterku 3,3Ah. Tá stará verzia (bez NEW) sa dá kúpiť už od $16, takže dokonca trojnásobok. Telefón je spotrebák.

                        Ohľadne toho "3Port Hidden Inside USB3.0 to Expresscard Express Card", to je len USB3 hub ktorý sa schováva do Express Card slotu, alebo je to prevodník ktorý povolí zapojiť Express Card kartu do USB3? Za mincu to bude odhadom len USB HUB ktorý bude ajtak trčať z tej šachty, a to je lepší klasický Mini HUB USB3 čo utiahne aj napájanie.

                        PS: S tým čakaním vyše mesiaca sa škaredo mýliš. Ak máš objednávku za min. $20, tak ti k nej zdarma pribalia bežné rekomando (tracking number). A ak je to ešte drahšie, tak to má priplatené aj Prioritare. Vtedy ti to príde do týždňa až dvoch, pokiaľ to nebudú sušiť mesiac na colnici. Ale to uvidíš

                        • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 26.07.2019 | 17:29
                          Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

                          Ohľadne toho "3Port Hidden Inside USB3.0 to Expresscard Express Card", to je len USB3 hub ktorý sa schováva do Express Card slotu, alebo je to prevodník ktorý povolí zapojiť Express Card kartu do USB3?

                          Schováva sa do notebooku napr.ASUS F5GL

                        • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 26.07.2019 | 17:29
                          Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

                          Ohľadne toho "3Port Hidden Inside USB3.0 to Expresscard Express Card", to je len USB3 hub ktorý sa schováva do Express Card slotu, alebo je to prevodník ktorý povolí zapojiť Express Card kartu do USB3?

                          Schováva sa do notebooku napr.ASUS F5GL

                          • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 26.07.2019 | 21:05
                            Avatar WlaSaTy   Návštevník

                            Číže je to klasická zásuvná karta do NB ktorá pridá 3x USB-3 a zaberie jeden Express Card slot.

                            Škoda, zaujímalo ma či to nie je náhodou niečo, čo pridá slot Express Card počítaču ktorý má len USB port. To by bola vychytávka, a také zvláštnosti som zvykol zbierať.

                            • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 26.07.2019 | 22:39
                              Avatar klepeto   Návštevník

                              To by bola chujovina, usb ma uzke hrdlo

                              • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 26.07.2019 | 23:27
                                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                Nezdá sa mi, zapojil som si najlacnejší SSD ~1/4T disk od ufónca cez najlacnejší USB3 to SATA prevodník za $3 od Číňana, a dostal som toto:

                                239796748288 bytes (240 GB, 223 GiB) copied, 588 s, 408 MB/s

                                Aké zariadenie pripájajúce sa cez Express Card slot vlastníš, že by tomu nestačilo to niečo cez 3Gbit/s?

                                • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 27.07.2019 | 18:30
                                  Avatar mirko70 U_Mate 16:04  Používateľ

                                  Dokúpil som to do ASUS F5GL,aby som mohol kopírovať na 32GB kľúče.Cez ostatné to išlo príšerne dlho. Vsuniem ho dnu a nasunie sa na dosku.To je všetko.Naštudoval som to podľa pôvodného manuálu,lebo som bol zvedavý,čo to mám na boku za zakrytý prázdny priestor.

                                  • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 27.07.2019 | 20:01
                                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                    Ák si nemal v notebooku USB3 a chcel si rýchlejšie nahrávať na USB3 kľúče, tak to malo význam.

                                    To ovšem nič nemení na drobnosti že by som sa rád dozvedel čo myslelo to klepeto tým jeho úzkym hrdlom.

    • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 24.07.2019 | 18:45
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Kukám, že živé publikovalo jeden z mála použiteľných článkov, momentálne o dvoch vynovených modeloch z dielne Nokia (Asi HMD, keďže MS už v tomto nepodniká ani pod ich značkou).

      Ten model Nokia 220 4G má uvedenú podporu sietí GSM a aj LTE Cat-1. Ak by to malo VoLTE, tak by to bola jedna z prvých lastovičiek pripravených na vypnutie GSM. Akurát Že to vyzerá ako vŕzgajúci plasťák, ale malý a šikovný.

    • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 26.07.2019 | 17:36
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      osobne si myslím, že klasické tlačidlové telefóny tu ešte nejaký čas budú, kým bude o nich záujem. Smartfón naozaj nechce každý, i keď je pravda, že podiel smartfónov veľmi narástol.

      • RE: Tlacidlovy fon a pouzitelnost do buducna 26.07.2019 | 21:30
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Pekne to vystihol Budemos. Ja si tiež pamätám že telefón bol na telefonovanie, a nie na hranie sa keď vypnú počítač. A doteraz ku plnej spokojnosti používam tlačidlový dumbfón.