vnc

Sekcia: Aplikácie & Desktop 28.07.2019 | 23:15
Avatar martin_zeleny   Návštevník

Ahojte,

skusal som vnc pod linuxom (Mint). A to konkretne vino a clienta vinagre.

Otazka c.1.: Stale som videl 2 kurzory mysi. Jeden v klientovi a jeden zo servera, a ten sa snazil ten prvy stale dobehnut. Co je teda dost prisernost. A rozhodne to neni sietou, robilo mi to aj ked som mal ping pod 10ms. Neviete co s tym?

Otazka c.2: Da sa na VNC pristupit z Windowsu? Vinagre windows mutaciu som nenasiel, a ultra-VNC sa na moje VNC pripojit nevedel.

S pozdravom mz

    • RE: vnc 29.07.2019 | 09:52
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      1. niektore aplikácie na zdielanie vzdialenej plochy dovoluju skryť vzialený kurzor (ak si dobre pamatám tak realvnc by to malo podporovať - https://www.realvnc.com/en/connect/download/vnc/) ale uz dosť dlho som vnc nepoužil

      2. toto by malo fungovať z windowsu https://www.realvnc.com/en/connect/download/viewer/

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: vnc 29.07.2019 | 09:55
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        pri rýchlom googlení som ešte našiel túto zmienku:

        You will also want to run the commands below to disable encryption for Remote sharing. This feature creates problems for Windows machine while connecting:

        sudo gsettings set org.gnome.Vino require-encryption false

        zdroj: https://websiteforstudents.com/access-ubuntu-18-04-lts-beta-desktop-via-vnc-from-windows-machines/

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: vnc 03.08.2019 | 11:08
          Avatar Martin_Zeleny   Návštevník

          no ale fungovat bez encryptovania, v dnesnom svete. no neviem

    • RE: vnc 29.07.2019 | 10:59
      Avatar debian+   Návštevník

      Pokial mas ping do 100ms, tak sa Ti zda, ze to robis v realnomm case. Nelimituje rychlost internetu alebo CPU?

      Pouzi toto:

      Pre Debian (GUI):

      • server: vnc4server
      • client: xvnc4viewer
      • client (na malu RAM): xtightvncviewer

      Prehlad VNC: VNCviewer

      Na prenos pouziva vlastne cerfikity. Nie je to ziadna bezpecnost, ale ani uplne najlepsia, co je. Tak ak Ti to vadi, tak si prenos daj cez ssh.

    • RE: vnc 29.07.2019 | 11:01
      Avatar debian+   Návštevník
    • RE: vnc 30.07.2019 | 08:47
      Avatar WlaSaTy   Návštevník
      Otazka c.1.: Stale som videl 2 kurzory mysi. Jeden v klientovi a jeden zo servera, a ten sa snazil ten prvy stale dobehnut. Co je teda dost prisernost. A rozhodne to neni sietou, robilo mi to aj ked som mal ping pod 10ms. Neviete co s tym?

      Vieme. A už sme ti odporúčali aby si použil pripájať sa cez sieť ktorá netrpí takou latenciou (pomalou odozvou). VNC je totižto navrhované na prevádzku v lokálnej sieti. Cez polku sveta to ide dosť, no, ako v lete na saniach.

      Otazka c.2: Da sa na VNC pristupit z Windowsu? Vinagre windows mutaciu som nenasiel, a ultra-VNC sa na moje VNC pripojit nevedel.

      Dá, prečo by sa nedalo. Ale už zopár rokov som to pochopiteľne nepoužil.
      Ak trváš na vzdialenej práci z domu, tak si over parametre linky. A skús aj iné programy na zdieľanie plochy. Alebo si na notebooku spusti Linux, v ňom sa pripoj na ten server cez ssh aj s parametrami -CYv (C == compress, Y == remote windows, v == verbose) a normálne si spusti to Android Studio. Bude to bežať na serveri, len grafika polezie po komprimovanej linke k tebe na notebook.

      • RE: vnc 03.08.2019 | 11:14
        Avatar Martin_Zeleny   Návštevník

        C.1.:

        Viem, ze ste mi to uz odporucali. A ja som odpisoval, ze to testujem na LAN-ke, kde mam ping pod 1 ms. Fakt neviem co rychlejsie mam pouzit. A kurzory su stale 2.

        Trocha mi to pripomina ten vtip o tom ako policajt zastavi auto na ceste a hovori: -Uz vas 3x zastavujem, a hovorim vam, ze vam tecie voda -A ja vam uz 3x krat hovorim, ze som polievacie auto

        C.2. :

        Neviem ci som to dobre pochopil. To akoze? ssh user@host -CYv ??? Pripojim sa cez terminal, som v terminale a co mi to pomohlo ? Nerozumiem

        • RE: vnc 03.08.2019 | 14:09
          Avatar WlaSaTy   Návštevník
          1. Tie kurzory budú pri VNC vždy dva, dôvod už poznáš. Je teoreticky možné ten lokálny u teba vypnúť cez xprop, ak si ho ovšem VNC klient nezapne. S tou latenciou to bolo len o tom, či budú od seba ďaleko, alebo a budú prelínať. VNC protokol totižto prenáša informáciu o pohybe myši, nie o jej aktuálnej polohe.
          2. Ak ťa nenapadlo potom z toho vzdialeného textového terminálu spustiť nejakú grafickú aplikáciu, tak je zbytočné o tom ďalej hovoriť. Presne to som ti v tomto prípade radil.
          • RE: vnc 06.08.2019 | 11:14
            Avatar Martin_Zeleny   Návštevník

            1. Dǒvod veruže nepoznám. Jediné čo ma napadá, že tvorca bol sadista a chcel aby uživatelia trpeli. Ako si to myslel s tým xprop ? Mǒžeš to rozviesť ?

            2. Ty brdo !!!!! To ma veruže ani vo sne nenapadlo ! Som skoro zo stoličky spadol, keď som to uvidel. To som netušil, že tam sú takéto možnosti !!! To je fantázia. Klobúk dole pán Linux, a díky Wlasaty za super informáciu. Troška mám na teba ťažké srdce, že tu vypisujem ako lolo, a až neviem na koľký krát spomenieš takú úžasnu fičúru. Treba to s teba ťahať ako z chlpatej deky. Každopádne, úžasne. Díky moc !!!

            • RE: vnc 06.08.2019 | 15:11
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              X11 forwarding sa používa roky. Keď si pozrieš niečo o tenkých klientoch, tak zistíš dôvod prečo to vzniklo. V skratke, všetko beží na servery a naň sa pripájajú zariadenia ktoré majú skoro nulový výkon, len dokážu vykresliť čo posiela server.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: vnc 06.08.2019 | 19:21
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Doplním zopár vecí:

                1. X11 Forwarding aj s kompresiou v SSH boli dokonca dôvodom prečo pred veľa rokmi vyhodili kompresiu dát pri prenose priamo medzi X klientom a X serverom. Tá kompresia priamo v X11 nola obľúbená v časoch dialupu, pred tým ako MS kúpilo Hydru a spravilo z nej RDP.
                2. SSH má veľmi kvalitne spracovanú dokumentáciu, dostupnú v manuálových stránkach. A všetky tie tri parametre sú v nej krásne spomenuté.

                PS: Tej čiernej obrazovky sa boja len malé deti, ale s ňou sa dajú stvárať kúzla aj v grafike. Toto je jedno z nich, a ďalších podobne čarovných kúziel existuje oveľa viac.

                • RE: vnc 06.08.2019 | 20:46
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Toto je roky v Linux enviromet taká vychytávka, že sa úlohy dajú rozsekať na rôzne zariadenia, bez toho aby si cítil nejaký veľký rozdiel v tom, že na jednej mašine beží databázový server, na ďalšej súborový server, na ďalšej zobrazovací server a na ďalšej webový server a zvonku sa to tvári ako jedno zariadenie pre nejakého klienta.

                  Ja netvrdím, že to dnes vie len Linux, ale na Linuxe to funguje dostatočne transpartne a fakt dlhé roky.

                  Pretože sa to všetko dá takto spájať a vrstviť, tak neexistuje nejaké obmedzenie ako hocičo vymyslieť aby to fungovalo ako chceme.

                  Pretože všade môžeme pridávať ďalšie a ďalšie zariadenia a aj tie virtuálne. Tak môžeme pridávať firewall, proxy, tun/tap, jebať to do nejakého šifrovacieho algoritmu na ďalšiu mašinu atď ... atď. Linux Limituje len veľkosť RAM a pevný disk, to ostatné je len o kretivite návrhára.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: vnc 07.08.2019 | 13:32
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                    ako najjednoduchsie pri X11 forwardingu otvárať viacero okien tak aby medzi sebou "komunikovali" ako keby boli otvorené na bežnej ploche ?

                    ja si bezne otvorim daľšie ssh pripojenie a tam otvorím novdašiu aplikáciu, ale asi to ide aj elegantnejšie, viete podariť ??

                    načo to potrebujem ?

                    napríklad jedno okno je prehliadač súborov a druhé aplikácia do ktorej chcem pretiahnuť viacero vybratých súborov

                    napr. chcem uploadovať videa na youtube - otvorím si youtube v prehliadaci a suborovy manzer, cez CRTL vyberiem 25 z 500 suborov v adresári a pretiahnem ich do youtubu,

                    alebo ich chcem vložiť do nejakého sw na transkodovanie na iny format a kodek)

                    robí sa mi to lepšie takto cez grafiku lebo v prehliadaci suborov vidim nahaldy videi a nemusim si pamatat ich názvy (čo sú zvúčša len čísla)

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • RE: vnc 07.08.2019 | 17:43
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      Dosť správcov súborov sa vie pripojiť cez ssh.

                      Napr. SpaceFM "File" -> "Open URL"

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: vnc 07.08.2019 | 22:18
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Tie grafické programy môžeš spúšťať v jednej konekcii SSH, s ampersandom na konci príkazu ich to dá na pozadie.

                      Vzdialený prípojný bod so môžeš pripojiť do užívateľského prostredia cez už spomenutý SSH, menovite cez FUSE a SSHFS, len to nezabudni aj odpojiť hlavne pred odpojením sa od siete. O spomalenie prenosu kvôli enkrypcii sa nemusíš v dnešnej dobe báť, ak máš CPU s AES-NI (alebo VIA PADLOCK).

                      • RE: vnc 08.08.2019 | 13:58
                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                        super o tom & na konci som netušil, to je naozaj elegantnejsie ako 3 spojenia

                        SSHFS pouzivam ale na ine ucely, v prípade ktorý som popisoval využívam subory uz nahrate na ten vzdialeny pc (zväčša priamo z karty)

                        najcastejsie davam robit konverziu do nizsieho rozlisenia a bitratu pre strihaci sw ktorí beží na staršom stroji (ten nezvláda prácu s 4K ani s vyssim FPS) alebo upload na streamovacie služby (oboje zabera vela casu a ten server bezi aj tak 24/7 tak naco nechavat pustený iný pc)

                        BTW ak by to niekoho zaujimalo tak x11 forwarding funguje velmi slusne aj z windowsu (cez putty a xming server)

                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • RE: vnc 07.08.2019 | 23:53
                      Avatar samalama.   Návštevník
        • RE: vnc 03.08.2019 | 14:36
          Avatar debian+   Návštevník

          1) pozri sa, aky ma ma bandwitch prenos, ci nie tym spomalene alebo skrtene pocas niecim.

          2) najprv to spojazni bez ssh, ak to budes mat a bude to fungovat normalne, tak potom ries ssh

          No prenos cez ssh je cez https://www.itnetwork.cz/software/ssh/ssh-tcp-tunel. Pre vytvorenie je sa prihlasit a nasledne zostanes prihlaseni, ale aj tunel bude vytvoreni a bezat, kym si prihlaseni. Aspon tak, podla podla zakladnych minimalnych parametroch. Ci bezi u seba skus nmap localhost (alebo telnet).

          • RE: vnc 03.08.2019 | 16:10
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            S tým ssh ho nemýľ, ten príkaz bol na presmerovanie výstupnej obazovky a nie na zakryptovanie prenosu vnc. Dobre?

            • RE: vnc 03.08.2019 | 16:58
              Avatar debian+   Návštevník

              Ok. Vdaka za opravu.