Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať..

Sekcia: Aplikácie & Desktop 29.08.2019 | 07:04
Avatar laco2 cinamon  Používateľ

Dobrý deň priatelia! Dlho som tu nerbol-záhradkár Laco,už som si objednal nový nootebook a rád by som si nainštaloval Linux-doteraz som mal Mint 17,máte niečo nové,krajšie! ďakujem!!!

    • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 29.08.2019 | 07:27
      Avatar laco2 cinamon  Používateľ

      Prečítal som si vaše rady dole urobil tabuľku radíte 10 rôznych linuxov,5rôznych /pozadí?/,vyšlo mi najlepšie riešenie MXlinux Xfce-ako záhradkár hovorím každý si svoju mrkvu chváli!!

      • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 29.08.2019 | 11:54
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        To ti kvitujem Laci.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 29.08.2019 | 08:33
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Keď si spokojný s Mintom, tak použi novší Mint. Ak sa chceš naučiť niečo nové (na čo je teraz pri zberaní úrody málo času), tak skús niečo iné.

      Moja rada: Daj si teraz novší Mint. A keď bude vegetačný kľud, pozberaná úroda, kompostér nakŕmený, pole poorané, hrubé nástroje vykúpané v parafíne a budeš mať tak viac času, tak skús niečo iné či ti to nebude vyhovovať viacej.

    • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 29.08.2019 | 10:01
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Akurát včera som čítal článok o piatich najlepších linuxoch roku 2019 podľa mienky autora. V poradí od najlepšieho boli zoradené nasledovne - Linux Mint, Manjaro, MX Linux, Ubuntu a Arch linux. Odporúčam inštalovať Linux Mint 19.2 Cinnamon alebo XFCE.

      • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 29.08.2019 | 11:59
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Nie sme RedHat aby sme zbíjali Linux enviroment. Aj obyčajným používaním distribúcie robíš štatistiky pre investorov. Preto jednoznačne tvrdím MX linux.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 29.08.2019 | 12:30
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Prepáč ale túto hlbokú myšlienku "Nie sme RedHat aby sme zbíjali Linux environment" som akosi nepochopil.

          • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 29.08.2019 | 12:53
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Asi si pamätáš časy keď sa hovorilo GNU/Linux. To boli časy kedy okolo kernelu Linux bolo priehrštie GNU nástrojov (Ja osobne tento enviroment stále používam). Na jednotlivé úlohy boli nástroje a mohol si si vyberať ktorý je pre teba ten najlepší. Dnes v distribúciach like RedHat existuje len jeden nástroj bez konvertibility.

            Pretože ťa tak trochu poznám a viem že si rozumný človek, tak zrejme chápeš aké dôsledky so sebou nesie monopol a kľudne môže byť aj open source, reálne do toho proste aj tak nemáš šancu zasiahnuť.

            Najnovšie chcú zabiť cron, keď tak rozmýšľam, to je asi posledné čo im chýba, mno možno ho už aj zabili, nechce sa mi to teraz hľadať. Takže všetko čisté bez nepriateľov zo slobodného sveta.

            RedHat sa podarilo myšlienku slobodného softvéru postaviť na hlavu.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 29.08.2019 | 19:21
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Dúfam že ten nový nástupca cronu nezblbne pri spúštaní zmeškaných úloh tak ako sa mi vždy zblázni ten terajší pán času. My čo vypíname alebo uspávame notebooky a zároveň používame naplánované úlohy by sme uvítali niečo modernejšie.

        • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 30.08.2019 | 05:53
          Avatar Laco2   Návštevník

          Je na ňom w-10 číže dualboot???Alebo mám urobiť čistý linux??Nechce sa mi po 13-tich rokoch vrátiť k W-!linux som bral preto že po W-XP chceli tí vidrydusi prachy za nový W!A tie škaredé ikony na ploche-rôzne štvorce rôzne škaredé farby!!

          • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 30.08.2019 | 08:43
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Ja osobne mám všade len Linux, načo Windows?

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 30.08.2019 | 09:05
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              ale ty nie si Laco záhradkár

              byť ním windowsu sa nezbavujem, nevieme aku specialitu kupil a ako mu tam bude linux fungovat out of box (a vieme že laco zložitejšie problémy sám nevyrieši - bez urážky)

              ja by som inštaloval do dualbootu aj s dodaným windowsom, nech v prípade ak ten linux pošťuká má aspoň funkčný ntb s winom

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 30.08.2019 | 10:55
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                No to, aký notebook si kúpil, môže otestovať v livku. Pokiaľ to pobeží bez problémov, nemal by byť problém ani potom.

                • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 30.08.2019 | 11:26
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  neviem ako mint a mx ale niektoré distribucie maju v livku nahodené zatvorene ovladace, ktoré sa nie vzdy prenesu aj do cistej instalacie (aj v ubuntu bez zakliknutia volby neslobodných ovládačov je čistá inštalácia často "nefunkčná")

                  a ak sa mu stane že si odstrani win a na nainštalovanom linuxe nebude fungovať wifi alebo grafika tak dobačoval

                  samozrejme zalezi na tom aky to je ntb,

                  rovnako od vybrateho NTB zalezi aj ci sa dualboot oplati - ak ma iba nejaké malé 128GB SSD tak tých 50GB co zaberie win mu bude asi chybať ak tam ma 1TB HDD tak si to ani nevsimne

                  + ak už zaplatil za ten win (v cene ntb) a neplanuje sa pokusit vratit licenciu (o čom pochybujem - ani neviem či to je ešte možné pri OEM) tak prečo vyhadzovať funkčný OS, keby ho mal iba ako zalohu pre prípad alebo ak vnucence budu potrebovat nejaku špeci apku (alebo hru) ktora nebeží pod linuxom

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 30.08.2019 | 11:44
                    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                    Však pokiaľ má zakúpené windows, tak po prvotnej inštalácii sa windows zaktivuje a MS si ho zaradí do svojej databázy a pri ďalšej prípadnej inštalácii sa mu aktivuje automaticky, takže o možnosť použiť windows nepríde. Podmienkou je, že si najskôr nainštaluje ten windows a linux až po jeho aktivácii. Samozrejme, ak tam má iba malý SSD disk 128 GB, dualboot nemá zmysel. I u disku 256 GB by som tuho rozmýšľal. Viem, čo hovorím, mal som dualboot na jednom ntb s 240 GB SSD diskom a windows neustále bojoval s miestom (mal pridelených 120 GB).

                    • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 30.08.2019 | 13:46
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Ak by mal mať ten W-10 legálne, tak by musel byť spomenutý na kúpnopredajnej zmluve. Nič v zlom, ale Laco si asi určite nekupoval nový NB. A pri starom, zrecyklovanom i keď plne dostačujúcom to nebude mať na faktúre/dodacom liste spomenuté. Už len kvôli opätovnej aktivácii (legálne háčiky).

                      • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 30.08.2019 | 14:02
                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                        napísal že si ho objednal, ja som usúdil že teda nový, ale dva krat som nad tým nerozmýšlal

                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 30.08.2019 | 16:02
                        Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                        Ǎáále kupoval nový-môj ručne robený Comp zlyhal pri výpadku elektriny-asi prúdový náraz!!

                        • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 30.08.2019 | 20:29
                          Avatar WlaSaTy   Návštevník

                          Od toho existujú predlžovačky čo majú v sebe aj prepeťovú ochranu, spomínal som ti to. I keď na bleskoistku to nemá.

                          • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 31.08.2019 | 06:53
                            Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                            Skúsim zohnať-ale nootebok má vlastnú batériu-je aj tam potrebný??

                            • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 31.08.2019 | 07:09
                              Avatar WlaSaTy   Návštevník

                              NB je v tomto síce odolnejší, ale nie je stavaný že by mal super odolnosť. Tých 10E za prepeťovú ochranu je malá suma. Ale nezabúdaj, tá prepeťová ochrana ťa neochráni ak ti blesk udrie do trafostanice. Bububu.

                  • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 30.08.2019 | 16:01
                    Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                    Vnúčence už ma se.ú,pošlem ich do prírody!!Polovinu problémov mi zapríčinili oni!!

                • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 30.08.2019 | 15:59
                  Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                  Dobrá rada|!

              • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 30.08.2019 | 15:58
                Avatar laco2 cinamon  Používateľ

                Asi ťa poslúchnem!!

    • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 29.08.2019 | 11:10
      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

      yskusaj prostredie Mate, ci uz v ubuntu mate alebo mint mate. Mozes si potom vybrat rozne rozlozenie panelu.

      Video Mate panel layout

    • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 30.08.2019 | 16:35
      Avatar Laco2   Návštevník

      A kto sa v tomto vyzná???Error mounting /dev/sdb1 at /media/lacike/e8c90c7d-5a22-4b5c-b99f-87aee93dddf6: Command-line `mount -t "ext4" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid" "/dev/sdb1" "/media/lacike/e8c90c7d-5a22-4b5c-b99f-87aee93dddf6"' exited with non-zero exit status 32: mount: /dev/sdb1: can't read superblock

      • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 30.08.2019 | 16:43
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Ja som myslel, že za tu dobu, čo sem chodíš, už chápeš, že tu nik nemá krišťáľovú guľu, aby z toho čo si napísal, vedel o čo sa jedná. To musíš napísať ty, čo si robil, keď ti toto vypísalo. Ináč vyzerá to na problém s USB diskom (sdb1).

        • RE: Mám nový nootebok-aký linux by som si mal mainštalovať.. 31.08.2019 | 07:01
          Avatar laco2 cinamon  Používateľ

          Ja viem to je ten disk čo sa onéé!A ja som záhradkár nie odborník ako vy!!Už je to aj tak pasééé