Problém s čiastočne rozbitou TV. Ako postupovať?

Sekcia: Ostatné 13.12.2019 | 07:18
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

Ahojte. Táto téma sa netýka Linuxu, ale myslím, že je tu dosť šikovných a technicky založených ľudí.

Čo sa stalo: Mám starší TV od Philipsu. Jednoduchá mašinka, 32 palcov. Má niekoľko rokov, odhadujem tak 7. Moje mačkosaury sa naháňali a vytrhli z telky anténny kábel aj s portom. Podľa môjho názoru sa to opraviť jednoducho nedá. Je mi samozrejme jasné, že aj tak má tá telka minimálnu hodnotu. HDMI a SCART funguje, ale anténny kábel tam nepichnem. TV sa používalo tak na spojenie s PC (čo funguje), ako i na bežné vysielanie cez anténnny kábel.

Moje možnosti:

  1. kúpiť novú telku. Zvlášť, keď robím v elektre s tým nie je žiadny problém. Štve ma však aktuálna výplata, ktorá dopadla oveľa horšie, ako som chcel. Mám veľa iných výdavkov.
  2. set-top-box, ktorý by mohol byť lacným riešením. v podstate by som ho potreboval len na to, aby som obišiel port. Potrebné káble mám. Ak by som následne chcel meniť TV, bola by mi takáto skrinka nanič.
  3. iné zariadenie, a tu sa chcem poradiť. Cez čo iné sa to dá spojiť? Napadli mi nejaké tie cryptoboxy a neviem čo, čo by pridalo pár "smart" funkcii. Páčilo by sa mi, keby telka získala možnosť používať youtube a spol bez spojenia s NB. Alebo nejaké multimediálne centrum, niečo na štýl Raspberry Pí... do tejto oblasti sa nevyznám, ale chcel by som mať aj klasické vysielanie so všetkými tými reklamami
  4. úplne sa vykašľať na telku a kúpiť väčší monitor, takže by som bol odkázaný na živé vysielanie len cez internet.

Osobne vôbec nepoužívam živé vysielanie, ale priateľka si z nejakého dôvodu chce pozrieť aj Markízu alebo niečo podobné. Ďakujem za vaše názory a rady :)

    • RE: Problém s čiastočne rozbitou TV. Ako postupovať? 13.12.2019 | 07:45
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      No takto. Zacnem od konca. Priatelka si asi nepozrie markizu na antene. Musis mat bude card shareing alebo zaplateny skylink (cize karta).

      Neviem v ktorom meste posobis ale poznam v Piestanoch jedneho dobreho stareho opravara TV, ktory by to za par korun mohol dat dohromady alebo v BA, dobrych opravarov ale neviem ci este robia lebo cislo bolo pred par mesiacmi nedostupne, ked tak osobne asi - Interel BA

      Pre mna najlepsie riesenie je dat linuxovy prijimac s enigmou a tam bud card shareing alebo ked chces kartu. Mas to hned ako multimedialne centrum, vies si tam nahodit CZ/SK archiv plugin a mnoho dalsieho.

      Zalezi uz iba na tvojej cene ktory box kupit. Ak chces fakt ze tlacit na cenu tak mam odskusane ako low end riesenie ktore funguje: Ineos ZX4

      Alebo uz lepsia volba pre domace zuvanie: VU + Zero 4k

      Ano, aj ked nemas 4K TV tak je to dobra volba nielen do buducna keby si chcel ale hlavne vykonovo je ovela lepsia ako Zero model prvy.

      Je samozrejme viac znaciek a modelov, je to len o tom kto ti co navrhne subjektivne. Ja som mal moznost pracovat s viacerymi a vzdy to je o tom kto chces co na tom prijimaci vyuzivat.

    • RE: Problém s čiastočne rozbitou TV. Ako postupovať? 13.12.2019 | 07:55
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      Som v bytovke, je tu spoločná anténa a klasická káblovka

      • RE: Problém s čiastočne rozbitou TV. Ako postupovať? 13.12.2019 | 08:01
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        Chytám tu Ak, CZ a nejaké maďarské a slovenské programy. Chytá sa aj Markíza, Dajto napríklad nie. Neviem, cez koho to má riešená táto bratislavská bytovka. Ponuka sa sem tam mení. EPG kedysi fungovalo, už nefunguje.

        • RE: Problém s čiastočne rozbitou TV. Ako postupovať? 13.12.2019 | 08:09
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Ah ano, zabudol som na stare dobre kablovky. Este IPTV...

          No ale ako vravim, zakupit box alebo skusit servis.

        • RE: Problém s čiastočne rozbitou TV. Ako postupovať? 13.12.2019 | 08:21
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Takže k vám to leze cez kábel, nekryptovane. Čo keby si si požičal nejaký predvádzací set top box z roboty čo pustí dvb-t(2) do hdmi alebo iného portu? To by malo byť v cene do 20e, ak vôbec.

    • RE: Problém s čiastočne rozbitou TV. Ako postupovať? 13.12.2019 | 10:45
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      este by som uvazoval nad lacnym android boxom a USB tunerom to by si vošiel do 30€ ak by si kupoval od aliho alebo z ebayu či podobnej čínskej srandy

      a mal by si všetko, smrat aj antenu - otazka je kompatibilita, nie je istota ci trafis spravny usb tuner co bude out of box fungovat v androide

      ja som moj dostal k inemu zariadeniu (myslím že k izbovej anténe) a funguje prekvapivo dobre aj pod windowsom, linuxom aj andoridom (nema vsak na sebe ziadne označenie modelu alebo typu - takze neporadim konkretny typ)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Problém s čiastočne rozbitou TV. Ako postupovať? 13.12.2019 | 14:22
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Tie čínske srandy za pár mincí neodporúčam, prehrievajú sa a potom to začne sekať. Radšej dočasné riešenie typu najlacnejší STB ktorý zvláda dodaný prehrať stream, na výber z predvádzačiek bude mať dosť. To možno vyskladní aj v rámci odpisov.

    • RE: Problém s čiastočne rozbitou TV. Ako postupovať? 13.12.2019 | 21:19
      Avatar rredhawk   Návštevník

      preletovat koncovku?

      asi najlacnejsie riesenie je dvbt prijmac

       

    • RE: Problém s čiastočne rozbitou TV. Ako postupovať? 26.12.2019 | 14:50
      Avatar andrej   Návštevník
      1. zabit mackosaury
      2. zlozit zadny kryt z telky a naletovat tam naspat antennu koncovku
      • RE: Problém s čiastočne rozbitou TV. Ako postupovať? 26.12.2019 | 16:31
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        To by chcelo fotku či nemá ten šteker vytrhnutý aj s kusom plošáku, to by sa letovalo veľmo zle...