hlada sa rychlo startujuca distribucia

Sekcia: Aplikácie & Desktop 11.01.2020 | 21:41
Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

Ahojte,

viete mi odporučiť nejakú distribúciu, ktora rýchlo nastartuje ? Ja som v tom moc nevyznám. A áno aby to malo X-server.

Díky

    • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 12.01.2020 | 00:19
      Avatar redhawk75   Používateľ

      zalezi na ake zelezo.

      osobne:

      1. antix

      2.mx linux

      3. devuan

      4. bunsenlabs linux Helium

      • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 12.01.2020 | 21:55
        Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

        2 jadro, 8GB ram, ssd disk.

        • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 12.01.2020 | 23:29
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          S tým ti antiX bude boootova do dvoch sekúnd. Ak chceš viac user distro, tak skús MX Linux čo je to isté obohatené o Mephis komunitu a užiješ si o 30 zážitku a budeš mať o 50% akcie :-)

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 18.01.2020 | 13:51
            Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

            skusal som to vo virtualke

            linux mint nastartoval za 25 sec Antix za 18 sec

            takze je tam zrychlenie, asi by mi to stacilo.

            Ale to GUI je nejake nedorobene. Ked si chcem pridat ikonu na toolbar tak musim editovat nejake xml-ko a potom restarovat. To som este nevidel. To sme kde? V stoleti pary ? Ked chcem zmenit rozlisenie, tak samozrejme zasa restart. Ale ak medzitym nasleduje vypnutie, tak v dalsom starte rozlisenie ide zasa do defaultu. A okno file manager-a sa zvacsuje/zmensuje podla poctu suborov adresarov na danej ceste, a nenasiel som moznost to zmenit. dost anti ergonomicke.

            to asi robil nejaky terorista. ak tym chcel nastvavat ludi, tak odviedol dobru robotu.

            • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 18.01.2020 | 14:29
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Default je antiXe IceWM, to nemá XML konfiguráky, ale čiste textové. Na tomto portály a aj inde som písal ako si upraviť toto prostredie. Ak chceš klasické klikátko odporúčam ti skúsiť užívateľsky prívetivejší antiX a to v podobe MX Linux. Podvozok je rovnaký, ale všetko je spravené pre klikačov.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 18.01.2020 | 15:57
                Avatar redhawk75   Používateľ

                alebo si do antixu doinstalovat xfce

                je to sviznejsie ako mx (i ked nie ovela) a asi 3-4x sviznejsie nez LM ci buntu

                popripade mate

                • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 18.01.2020 | 20:14
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Aj to je možnosť.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 19.01.2020 | 20:49
                Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

                no skusal som a som tam kde som bol s Mintom. na 25sec. ale musim povedat ze ten UI je fakt pekny, ma to normalne oslovilo.

                • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 20.01.2020 | 09:47
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  otázka zásadného významu: načo potrebuješ ušetriť 5s ?

                  to nie je rýpanie ale naozaj ma zaujíma že na aké využitie to má byť

                  lebo pod 15s sa tak jednoducho nedostanes (bez ohľadu na HW a distribúciu), najmä čas bootu biosu a firmwaru (alebo ako sa to vola) nezmeníš

                  a meniť distribúciu a užívateľské návyky (ktoré predpokladám máš na svoje oblubene distro) urcite nestoji za to aby si ušetril 5s pri štarte

                  mohol by si bootvať do konzoly - runlevel 3, namiesto do DE - runlevel 5, ale pre desktop to je dosť blbosť (ak ti nestačia v pozadí bežiace služby - preto sa pýtam na dôvod prečo potrebuješ ušetriť tých 5s)

                  a ak to tak súrne potrebuješ tak ako som už písal presne pre tieto prípady existuje uspanie

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 12.01.2020 | 00:58
      Avatar xxxx   Návštevník

      toto je extremne rychle
      tu je o tom nieco

      • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 12.01.2020 | 10:43
        Avatar xxxx   Návštevník

        ak ho chces vyskusat - na mojom predoslom stroji (jednojadro 2,1 GHz, vtedy este 512MB RAM DDR1, HDD 7200ot./min. ATA) to startovalo do 5 sec. som ho skusal cca 10 rokov dozadu.

        • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 12.01.2020 | 21:54
          Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

          tak toto je extrem.

          nech to aspon podporuje full hd, numericku klavesniuc a nech to ma APT

    • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 12.01.2020 | 08:26
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Je jedno akú distribúciu vyberieš, to honenie sa za rýchlym štartom už dávno nemá zmysel. Dôležité je či budeš mať dosť pamäte na prácu s programami, a či ťa nebude spomaľovať nejaký komponent. Typicky napríklad ak máš kábel v počítadle o rýchlosti 1Gb/s (125MB/s), HDD o rýchlosti 90MB/s (720 Mb/s), RAM 2G do ktorej sa ti nepomestí moc diskovej cache, a ani nejaká gra s krajšou grafikou. Alebo budeš zálohovať internet na USB HDD ktoré dá cca 40MB/s (320Mb/s) priamo z internetu pripojeného cez DSL alebo WiFi na o rýchlosti 10Mb/s (1.25MB/s).

      I keď je pravda že to bude rýchlejšie ako keď bola RAM taká drahá, že si jej človek nemohol dovoliť nakúpiť dostatok. A preto reálne používal SWAP, a človek si kľudne počkal pol hodinu kým sa mu ukľudnil počítač. Alebo keď si človek nemohol nie len pozrieť film na internete, ale ani vypočuť rádio lebo modem dal tak 33k6, a nepoznám mileniála čo by zakopol o zvyk ktorý nemá aspoň 10x väčší prietok.

      PS: Naozaj ti záleží na tom, či sa ti počítač naštartuje z HDD do dvoch minút alebo zo SSD do 20 sekúnd keď ho budeš štartovať len raz denne? To bu ma zaujímalo čo s ušetrenými sekundami urobíš.

      • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 12.01.2020 | 09:58
        Avatar xxxx   Návštevník
        To bu ma zaujímalo čo s ušetrenými sekundami urobíš

        prenesie si ich...

        nema zmysel to riesit - moj debian stable z HDD nastartuje hlboko pod 2 min. (asi za menej ako polovicu). nemeral som a nechce sa mi teraz restartovat pocitac...

        • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 12.01.2020 | 10:08
          Avatar xxxx   Návštevník

          tak som si to zmeral - od zapnutia po display manager 26 sec.
          4GB RAM DDR3, CPU dvojjadro max 3,3GHz, HDD 7200 ot./min SATA3

        • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 12.01.2020 | 10:24
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Nuž, ja by som pochopil to naháňanie za rýchlym štartom ak by človeku štartoval počítač aspoň 10 minút, ale to by musel mať OS z Redmontu ktorý bol prevalený aspoň piatimi service packmi. Ale tam sa takýto divný koncept potom kompenzoval pomocou výmeny HDD za SSD alebo rovno novým počítačom. Inak sa nedalo.

          PS: U mňa na pokusnom stroji čo má vyše 5 rokov je štart s autologinom plnohodnotného Ubuntu cca 1min 22s, z toho 10s naťukanie hesla na disk, 20s na snapd a 20s na Modem Manager. Netunil som to, veľa vecí sa mi štartuje paralelne. A ten HDD bude kompletne vymenený za väčší a rýchlejší.

    • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 12.01.2020 | 10:33
      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

      Co je podla teba rychly start? Toto je ubuntu mate na i5-5200u.

      • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 12.01.2020 | 21:58
        Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

        tak do 20 sekund

        • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 13.01.2020 | 13:48
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          antiX linux mi štartuje s SSD do 5 sekúnd.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 12.01.2020 | 10:34
      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ

      Este som zabudol ze SSD.

    • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 13.01.2020 | 08:44
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      ja pouzivam stary SSD disk a boot aktualneho manjara trvá tak 30s aj s obrazovkami biosu a grubu, ktoré zožerú možno aj polku z toho času (teda tých 30s je od stlačenia gombíka)

      ale toto zažívam raz za mesiac, lebo všetky svoje pc nevypínam ale uspávam a teda zobudenie a štart mám skoro vždy za 2s

      môj názor, vyber si distro ktoré poznáš, rád používaš a vyhovuje ti a začni ho uspávať samotný boot time možeš potom ignorovať (a nepotrebuješ ani SSD)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 13.01.2020 | 11:07
        Avatar debian+   Návštevník

        Ano. Prislo mi to divne. Ale co ak ma PC a vypina od prudu?

        A pri 4GB nacitanie hypernatoveho PC je ekvivalent bootu, co sa tyka startu.

        • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 13.01.2020 | 13:11
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          nerozumieť reči tvojho kmeňa

          načitanie 4GB čoho je problém pri boote ?

          hypernatovaný to je niečo ako hyperventilovaný ?? ak hej tak odporučam očistiť pc od prachu ;-)

          kto nepochopil, tak to bol pokus o vtip

          hlavne aký to má súvis s požiadavkou na distro s rýchlim bootom ?

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 13.01.2020 | 16:24
            Avatar xxxx   Návštevník

            asi mal na mysli, ze ked sa 4GB RAM-ka "uspi" na disk, tak opatovne nacitanie pri zobudeni tak velkeho objemu dat moze trvat dlhsie...

            • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 14.01.2020 | 08:14
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              mne sa skôr zdalo že 4GB ramky má byť málo na rýchle prebudenie keď je hypernatovaný (čo stále neviem čo je a aký to má súvis s bootom)

              v každom prípade ja som hovoril o uspatí do ram, nie hybernácií (uspatí na disk)

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 14.01.2020 | 12:04
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Myslím, že "hypernatovaný" je skomolený výraz pre "hybernovaný", čo znamená uspatý na disk. Prebudenie z hybernácie trvá dlhšie ako z uspatia do RAM.

                • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 14.01.2020 | 12:38
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  tak toto ma nenapadlo ani náhodou, ale dávalo by to zmysel

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 14.01.2020 | 12:51
                Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                Ahoj Braňo, jedna hybernatovaná entita je v prílohe, aby si nabudúce vedel :)

    • RE: hlada sa rychlo startujuca distribucia 14.01.2020 | 21:15
      Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

      Z mojej skúsenosti rýchly boot systému nebude ak máš kombináciu Asrock a AMD boot na tomto stroji je cez 30s aj s SSD

      Len firmware načítáva okolo okolo 15s, kernel s userspace dokopy asi 10s a to je na tom KDE5 zvyšok je položka loader