elektronický podpis

Sekcia: Aplikácie & Desktop 22.01.2020 | 16:16
Avatar Roman   Návštevník

Ahojte, má niekto skúsenosť s používaním elektronického podpisu v Linuxe? Mám na mysli komunikáciu so stránkou slovensko.sk a financnasprava.sk

Mal som to už raz nainštalované na Linux Mint, všetko fungovalo, teraz som vymenil notebook, nainštaloval LM 19.3 a nejde to. Píšem si s helpdesk slovensko.sk už niekoľko týždňov, ale nevedia mi pomôcť. Tvrdili, že je problém s verziou Javy, že mám použiť staršiu Java 8 Oracle, ale nejde to. Pri podpisovaní vyhlási systém info "Neznáma chyba"nech mám akúkoľvek Javu. Vraj to skúšali na LM 19.3 a im to ide.

    • RE: elektronický podpis 22.01.2020 | 17:02
      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
    • RE: elektronický podpis 22.01.2020 | 18:59
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Mal som to už raz nainštalované na Linux Mint

      Čo si mal už raz nainštalované?

      Mrkni na toto a toto.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: elektronický podpis 23.01.2020 | 18:36
      Avatar radoKE   Návštevník

      Pod ubuntu x16.04lts slape citacka bez problemov, detto prihlasovanie a vsetky vymozenosti eSlovakistanu. Fungovalo to aj pod 14.04lts.

    • RE: elektronický podpis 25.01.2020 | 22:19
      Avatar 4ndrej   Používateľ

      podpis spravit napr. aj tymto https://www.podpisuj.sk/sk/ len musis mat eID napriklad podla navodu na https://platforma.slovensko.digital/t/balickovanie-eid-klienta-pre-fedoru/6120

    • RE: elektronický podpis 06.02.2020 | 10:41
      Avatar XMen   Návštevník

      Ja som musel ist bohuzial do virtualnej masiny lebo pouzivam kubuntu a to najnovsie nie je kompatibilne s riesenim slovenskeho eID. Oni stale pouzivaju nejake kniznice z QT4 alebo tak a v novej verzii kubuntu uz ta kniznica, ktora zabezpecovala kombatibilitu vypadla. Takze teraz mam pod virtualboxom ubuntu, ktore oficialne podporuju a slape to vyborne. Predtym som na minte nemal problem ani obnovit certifikat, takze uz nikam chodit nemusim.

    • RE: elektronický podpis 30.09.2020 | 13:17
      Avatar Jan_@lucky62_Kostial   Návštevník

      Mal som tiež problém s podpisovaním po upgrade Linuxu.

      Vymenil som si s technickou podporou slovensko.sk (servicedesk@slovensko.sk) dva emaily a vyriešil som to.

      Prvá chyba bola, že som nemal nainštalovaný D.Launcher.

      To sa prejavovalo tak, že po stlačení tlačidla "Podpísať" sa na moment ukázalo rotujúce kolečko v národných farbách a nič viac sa nestalo.

      Po doinštalovaní D.Launcher-a sa pri pokuse podpísať dokument spustil IcedTea-web, sťahovali sa nejaké Java súčasti a skončilo to hláškou "Neznáma chyba".

      Potom som dostal z podpory tieto inštrukcie:

      posielame Vám inštrukcie pre Linux:
      
      Nie je potrebné inštalovať Oracle JDK
      Nie je potrebné inštalovať starý icedtea
      Musí byť nainštalovaný openjdk-8-jdk
      Môžu byť prítomné aj iné verzie JDK, ale má byť vytvorený nasledujúci súbor: ~/.config/icedtea-web/deployment.properties:
      
      je potrebné otvoriť terminál a napísať $ sudo su (prihlásenie ako root/super používateľ)
      1 - cd ~/.config
      2 - mkdir icedtea-web
      3 - otvorte akýkoľvek textový editor a napíšete:
      
      deployment.log=true
      deployment.plugin.jvm.arguments=–add-exports=java.base/jdk.internal.util.jar=ALL-UNNAMED -jar /usr/share/java/jaxb-api.jar -jar /usr/share/java/jaxb-core.jar
      -jar /usr/share/java/jaxb-impl.jar -jar /usr/share/java/jaxb-runtime.jar --add-modules java.xml.bind --add-exports=java.xml.bind/javax.xml.bind=ALL-UNNAMED -
      -add-exports=javax.xml.bind/javax.xml.bind=ALL-UNNAMED
      deployment.log.file=true
      deployment.security.level=ASK_UNSIGNED
      deployment.jre.dir=/usr/lib/jvm/java-8-openjdk-amd64
      
      4 - uložíte ako ~/.config/icedtea-web/deployment.properties
      
      Daný postup by mal vytvoriť dané deployments.
      
      *je potrebné nainštalovať OpenJDK8 a icedtea-netx príkazmi nižšie
      
      apt install openjdk-8-jdk-headless -y && apt install openjdk-8-jdk -y && apt install openjdk-8-jre -y && apt install icedtea-netx -y
      
      *prioritne nastaviť OpenJDK8 v zozname pomocou príkazu nižšie, pričom je potrebné napísať číslo pod ktorým sa Vám zobrazí openjdk-8-jdk (napríklad 2) a stlačiť Enter
      
      sudo update-alternatives --config java
      
      *reštart PC
      
      sudo reboot -h now
      
      *pokúste sa opätovne podpísať dokumenty KEP-om
      
      
      S pozdravom
      Helpdesk ÚPVS

      U mňa bola jediná chyba v tom súbore ~/.config/icedtea-web/deployment.properties. Po jeho oprave všetko funguje.

      • RE: elektronický podpis 20.05.2021 | 13:39
        Avatar fxru Ubuntu  Používateľ

        Dobry den, postupoval som podla vasho prispevku avsak pri podpise formulara cez slovensko.sk mi vyskoci hlaska "Chyba pri zobrazeni HTML vizualizacie XML dokumentu! Podpisanie nie je mozne!" Pripajam img hlasky.

        Neviete v com moze byt problem?

        Dakujem za pomoc.

        • RE: elektronický podpis 20.05.2021 | 13:40
          Avatar fxru Ubuntu  Používateľ

          este obrazok

          • RE: elektronický podpis 30.05.2021 | 11:19
            Avatar fxru Ubuntu  Používateľ

            Dobry den,

            ak ma niekto podobny problem ako ja, tu je riesenie.

            Po viac ako tyzdni dopisovania a testovania s technickou podporou slovensko.sk som sa dozvedel nasledovne: "uvedený problém s elektronickým podpisovaním aktuálne riešime v spolupráci s Ministerstvom dopravy. Pre vyriešenie problému odporúčame postupovať nasledovne: icedtea nie je podporovaný. Je potrebné nainštalovať Oracle Javu. Kombináciu IcedTea + OpenJDK nepodporujeme, keďže funkčnosť býva občas problematická. IcedTea v distribúciách je väčšinou nastavené pre novšou javu a nie pre javu 8, preto treba použiť Oracle Java 8"

            Takze, aj ked som postupoval podla povodnych instrukcii technickej podpory, nakoniec som sa po viac ako tyzdni dopisovania a testovania dozvedel, ze to bol nespravny postup, aj ked od mojho 1.emailu vedeli, co a ako som naistaloval ... :-(

            Spravny postup:

            wget https://javadl.oracle.com/webapps/download/AutoDL?BundleId=243727_61ae65e088624f5aaa0b1d2d801acb16

            sudo tar -zxvf AutoDL?BundleId=243727_61ae65e088624f5aaa0b1d2d801acb16 -C /opt

            sudo update-alternatives --install /usr/bin/javaws javaws /opt/jre1.8.0_271/bin/javaws 1

             

            Samozrejme treba mat nainstalovany D.Launcher

             

            Vsetkym prajem prijemnu elektronicku komunikaciu so statom.

    • RE: elektronický podpis 31.05.2021 | 18:14
      Avatar redhawk75   Používateľ

      2 PC (advokatka a sro) na MX linux 18 a 19 uplne bez problemov

    • RE: elektronický podpis 06.06.2021 | 07:36
      Avatar kamowski   Návštevník

      vďaka za riešenie

      dovolil som si ho skopírovať na fórum LinuxMintu

    • RE: elektronický podpis 20.01.2022 | 23:14
      Avatar math29   Používateľ

      Veľká vďaka za návod. Funguje aj v Ubuntu Mate 20.04. Akurát by som doplnil prehliadače. KEP funguje v Mozille. V Google Chrome sa mi to v Ubuntu nepodarilo (ale ani vo Windows). Píšem to aspoň tu lebo na Mint fóre CZ&SK je už diskusia zamknutá - nechápem prečo, problémov pri install aj samotnom podpise je aj napriek tomuto návodu dosť. A nemám tam ani ako poďakovať. :)