elektronický podpis

Sekcia: Aplikácie & Desktop 22.01 | 16:16

Ahojte, má niekto skúsenosť s používaním elektronického podpisu v Linuxe? Mám na mysli komunikáciu so stránkou slovensko.sk a financnasprava.sk

Mal som to už raz nainštalované na Linux Mint, všetko fungovalo, teraz som vymenil notebook, nainštaloval LM 19.3 a nejde to. Píšem si s helpdesk slovensko.sk už niekoľko týždňov, ale nevedia mi pomôcť. Tvrdili, že je problém s verziou Javy, že mám použiť staršiu Java 8 Oracle, ale nejde to. Pri podpisovaní vyhlási systém info "Neznáma chyba"nech mám akúkoľvek Javu. Vraj to skúšali na LM 19.3 a im to ide.

• RE: elektronický podpis 22.01 | 17:02
      Avatar qw11 ubuntu mate 18.04 64bit Asus X751LB  Používateľ
    • RE: elektronický podpis 22.01 | 18:59
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Mal som to už raz nainštalované na Linux Mint

Čo si mal už raz nainštalované?

Mrkni na toto a toto.

Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: elektronický podpis 23.01 | 18:36

Pod ubuntu x16.04lts slape citacka bez problemov, detto prihlasovanie a vsetky vymozenosti eSlovakistanu. Fungovalo to aj pod 14.04lts.

• RE: elektronický podpis 25.01 | 22:19

podpis spravit napr. aj tymto https://www.podpisuj.sk/sk/ len musis mat eID napriklad podla navodu na https://platforma.slovensko.digital/t/balickovanie-eid-klienta-pre-fedoru/6120

• RE: elektronický podpis 06.02 | 10:41

Ja som musel ist bohuzial do virtualnej masiny lebo pouzivam kubuntu a to najnovsie nie je kompatibilne s riesenim slovenskeho eID. Oni stale pouzivaju nejake kniznice z QT4 alebo tak a v novej verzii kubuntu uz ta kniznica, ktora zabezpecovala kombatibilitu vypadla. Takze teraz mam pod virtualboxom ubuntu, ktore oficialne podporuju a slape to vyborne. Predtym som na minte nemal problem ani obnovit certifikat, takze uz nikam chodit nemusim.

• RE: elektronický podpis 30.09 | 13:17
      Avatar Jan_@lucky62_Kostial   Návštevník

Mal som tiež problém s podpisovaním po upgrade Linuxu.

Vymenil som si s technickou podporou slovensko.sk (servicedesk@slovensko.sk) dva emaily a vyriešil som to.

Prvá chyba bola, že som nemal nainštalovaný D.Launcher.

To sa prejavovalo tak, že po stlačení tlačidla "Podpísať" sa na moment ukázalo rotujúce kolečko v národných farbách a nič viac sa nestalo.

Po doinštalovaní D.Launcher-a sa pri pokuse podpísať dokument spustil IcedTea-web, sťahovali sa nejaké Java súčasti a skončilo to hláškou "Neznáma chyba".

Potom som dostal z podpory tieto inštrukcie:

posielame Vám inštrukcie pre Linux:

Nie je potrebné inštalovať Oracle JDK
      Nie je potrebné inštalovať starý icedtea
      Musí byť nainštalovaný openjdk-8-jdk
      Môžu byť prítomné aj iné verzie JDK, ale má byť vytvorený nasledujúci súbor: ~/.config/icedtea-web/deployment.properties:

je potrebné otvoriť terminál a napísať $ sudo su (prihlásenie ako root/super používateľ)
      1 - cd ~/.config
      2 - mkdir icedtea-web
      3 - otvorte akýkoľvek textový editor a napíšete:

deployment.log=true
      deployment.plugin.jvm.arguments=–add-exports=java.base/jdk.internal.util.jar=ALL-UNNAMED -jar /usr/share/java/jaxb-api.jar -jar /usr/share/java/jaxb-core.jar
      -jar /usr/share/java/jaxb-impl.jar -jar /usr/share/java/jaxb-runtime.jar --add-modules java.xml.bind --add-exports=java.xml.bind/javax.xml.bind=ALL-UNNAMED -
      -add-exports=javax.xml.bind/javax.xml.bind=ALL-UNNAMED
      deployment.log.file=true
      deployment.security.level=ASK_UNSIGNED
      deployment.jre.dir=/usr/lib/jvm/java-8-openjdk-amd64

4 - uložíte ako ~/.config/icedtea-web/deployment.properties

Daný postup by mal vytvoriť dané deployments.

*je potrebné nainštalovať OpenJDK8 a icedtea-netx príkazmi nižšie

apt install openjdk-8-jdk-headless -y && apt install openjdk-8-jdk -y && apt install openjdk-8-jre -y && apt install icedtea-netx -y

*prioritne nastaviť OpenJDK8 v zozname pomocou príkazu nižšie, pričom je potrebné napísať číslo pod ktorým sa Vám zobrazí openjdk-8-jdk (napríklad 2) a stlačiť Enter

sudo update-alternatives --config java

*reštart PC

sudo reboot -h now

*pokúste sa opätovne podpísať dokumenty KEP-om

S pozdravom
      Helpdesk ÚPVS

U mňa bola jediná chyba v tom súbore ~/.config/icedtea-web/deployment.properties. Po jeho oprave všetko funguje.