Nie si sam

Sekcia: Konfigurácia 26.01.2020 | 10:22
Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

Otvaram tuto temu, aby som jednemu nasmu konstantnemu clenovi, Martinovi, urobil mozno radost. Totiz, ako ho ja poznam, jeho prioritou v zivote je ochrana sukromia, bezpecnost na nete, az po utajovanie vsetkeho mozneho, co on poklada za dolezite. Napr. aj take zakladne info o nom, ze co a kde robi, my v Trafacke nevieme, pricom sa stretavame kazdy mesiac. Nechcem to hodnotit, je to ciste jeho vec a sukromie, ale cez protonmail som sa dostal k webstranke maganelet.hu /maganelet@protonmail.com/, ktoru odporucam dat si do prekladaca. Odtial som sa dozvedel, ze az do akej nenormalnej hlbky problematik musi ist clovek, ak dnes chce chranit svoj sukromny zivot /maganelet/. Teda, v prvom rade zabudnut na Windows, Google a dalsie firmy, ktore maju centraly v USA + na tisic dalsich veci, ktore napr. ja dnes pouzivam. Rad by som ale poznal vas nazor, akoze cim mam minimalne zacat, aby som na internete nefungoval tak, ako na nudaplazi. Samozrejme, aj Martina sa spytam v Trafacke, ze co a ako dalej.

    • RE: Nie si sam 27.01.2020 | 09:09
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      vieš ako najlepšie ochrániš svoje súkromie ? tak že budeš offline

      ak musíš byť online tak to rob na pc/mobile ktorý stebou nie je nijako spojený, teda žiadny google účet, ani apple id, telefon kupeny na pseudonym, simka kupena na bieleho koňa (myslím že bez OP ich nepredajú) - ideálne každý mesiac nová simka

      samozrejme žiadne registrácie na stránkach, zakázať v prehliadači všetko (coocies, javascript, javu, ....)

      použi vlastný dns server (ktorý môžeš zduplikovať aj ako blokovač reklám - typu pihole)

      všetky zariadenia šifruj a použivaj dlhe hesla (nemusia byť komplikované stačí ak budú dlhé)

      ideálne vymazať každý mesiac po sebe všetky digitálne stopy z pc (obnova celeho systemu zo zalohy) meniť mac adresu

      používaj tor

      ale aj tak ak ťa niekto bude chcieť sledovať a zistiť o tebe súkromné info tak ich zistí ja osobne tento boj vzdávam na úkor pohodlnosti a všetky dáta čo mám v pc a mobile považujem za verejné a správam sa tak aby som žiadne znich nemal problém zverejniť

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Nie si sam 27.01.2020 | 09:50
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Ok Brano, tu tvoju prvu radu poznam. Takisto sa snazim konat tak, ako to uvadzas v poslednej vete a viem, ze ziadni experti na sledovanie nemaju dovod sa zamerat na mna. Ale, v pripade, ak chcem dosiahnut aspon aku taku ochranu sukromia /napr. urovne 5 z 10/ cim zacat?

        Zrejme v LM prestanem pouzivat oblubeny Google Chrome, zide sa TorBrowser, gmail nahradim protonmailom, viber a podobne vymenim za wire /aj v mobile, kde este pred tym naistalujem ubuntutouch/. Celkom dost, a pritom zrejme zneistim len nejakych amaterov.

        • RE: Nie si sam 27.01.2020 | 10:40
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          ja by som začal prístupom, že nech všetky služby bežia u mňa doma, myslím hlavne mail, spomínaný dns (cez vpnku bude fungovať aj ak budeš mimo domácej siete) a dátové uložisko, atď.

          nepoznám wire ale pre správy by som chcel peer to peer šifrovanie (možno by si vedel hostovať aj nejaky masenger - neviem)

          predpokladom je stabilný rýchly net s nizkou odozvou a nejaký server (asi najjednoduchšie riešenie je nejaky nas od synology alebo qnapu - ale tiž neviem či sa im dá veriť že do tých zariadení nemajú zádné vrátka) - ale na 99,99% dostupnosť asi môžeš zabudnúť (výpadky elektriny a netu od bežných poskytovateľov sú normálka)

          ale ako som písal vôbec nie som expert a skôr som zástancom cesty pohodlia za cenu súkromia (dobrovolne googlu odovzdávam aj vzorku stolice aby som mohol používať gmail, gcalendar, drive a keep kedykoľvek a akokoľvek)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Nie si sam 27.01.2020 | 10:27
      Avatar redhawk75   Používateľ

      mam verejny ucet, verejny zivot 

      to znamena mam mobil na moje meno + internet + laptop a par pc

      na pracovne veci / veci mimo beznych standardov, pouzivam 1 laptop (secondhand) tlacitkovy telefon a kartu zakupenu v AT a datovu kartu zakupenu v CR do laptopu.

      Pokial by som chcel byt anonymny, musel by som chodit mimo ulic (kamerove systemy), vobec nepouzivat telefon (hlasove vzorky su spojene s novym cislom aj z inej krajiny EU do 15 minut) a nesmel by som pouzivat ziadny bezny email (mam protonmail, mam aj gmail) a pouzivat nieco co obchadza providera (tor ani vpn nestacia). plus par drobnosti ohladom platobnej karty elektronickych dokladov atd.

      Mimochodom zariadenie za 20€ odcita rfid na OP na vzdialenost do 15metrov :-) a zariadenie je mozne schovat do vrecka a nastavit autoscan.

      pokial by som mal auto, a zbytocnych 1500-1800€ tak za pomoci par hraciek zmonitorujem plochu 500m2 cca do 10 minut (napriklad postavit auto na parkovisko nejakeho OC) zaznam z telefonov  v dosahu (IMEI, cislo, niekedy aj viac) cislo OP/pasu, ak su aktivne bezkontaktne platby tak aj tie vratane info z kariet, zamestnanecke karty a td. 

      • RE: Nie si sam 27.01.2020 | 10:43
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        v občianskych je RFID ?? ja som myslel že len fyzický "dotykový" čip

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Nie si sam 27.01.2020 | 11:06
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Myslím že to nfc/rfid v eid/op neaktivovali ani po odblokovaní zep. Ale neviem posúdiť, zatiaľ tú elektroniku v eid mám kompletne neoživenú .

          • RE: Nie si sam 27.01.2020 | 13:49
            Avatar redhawk75   Používateľ

            je to aktivovane kvoli letiskam. 

            mam eID od zaciatku a je to svinstvo, vsade chodim s pasom (este bez elektronickeho cipu) ale konci mi tento rok...

            • RE: Nie si sam 27.01.2020 | 13:57
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Čo je aktivované kvôli letiskám?

              Moja čítačka nezačmuchala na OP/eID ani prd. Ale zato na pase (o ktorom sa tu nepísalo) mi toho chytila dosť. A to dokonca nekryptovane, kvôli starým terminálom na colniciach.

        • RE: Nie si sam 27.01.2020 | 13:45
          Avatar redhawk75   Používateľ

          rfid, obsahuje zakladne info ktore su na karticke + hash identifikatora. 

           

      • RE: Nie si sam 27.01.2020 | 11:28
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        To zariadenie za 20€ u mna uz nepochodi, lebo moja banka mi este pred rokom dala 2 spec.obaly /na kartu a OP/, vtedy letela ta hrozba o nacitani udajov v rade pri pokladni z plat.kariet, po ktorom nasledovali vybery do 20€. Taktiez sa hovori o OP /aj kartach roznych druhov/ v mobile, kde pri chranenom mobile by to cele mohlo byt v poriadku.

        • RE: Nie si sam 27.01.2020 | 11:37
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          Onedlho budú pribaľovať overal a ušanku z alobalu.

        • RE: Nie si sam 27.01.2020 | 13:47
          Avatar redhawk75   Používateľ

          mam penazenku s rfid shieldom. 

          pomaha to ale... napriklad na letisku v hale clovek doklad vyberie, alebo v klientskom centre Minv :D 

           

          nie nedavam navody :-)

           

    • RE: Nie si sam 27.01.2020 | 10:53
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Mne sa tiež zdá tá anonymná paranoja zbytočná.

      • RE: Nie si sam 27.01.2020 | 13:47
        Avatar redhawk75   Používateľ

        je pokial nejdes do politiky ako bhole.

        ten zabudol ze internet nezabuda  :D :D :D

    • RE: Nie si sam 27.01.2020 | 13:56
      Avatar redhawk75   Používateľ

      Inak drobne info k Bratislave:

      Mesto ma 145 kamier (MsP + magistrat a mestske podniky)

      PZ BA ma 112 kamier (objekty + krizovatky + kriticke miesta v doprave)

      verejne kameryBratislava
      Bratislavský hrad
      Einsteinova - z Prístavného mostu k Auparku
      Einsteinova ulica a D1 - smer Rakúsko a Most Lafranconi
      Eurovea z Mosta Apollo
      Ivanka pri Dunaji - smer Metro
      Ivanka pri Dunaji - smer supermarket Tesco
      Koliba - SHMÚ - pohľad na juhozápad
      Koliba - SHMÚ - pohľad na severovýchod
      Lamač - Dúbravka - diaľnica D2/E65 smer tunel Sitina
      Letisko Milana Rastislava Štefánika
      Medzi Prístavným mostom a križovatkou Ružinov pri protihlukovej stene
      Mlynská dolina - smer Most Lafranconi za Tunelom Sitina
      Most Apollo z Petržalky smerom do mesta
      Most Lafranconi smer Petržalka
      Most SNP - nájazd na most z Petržalky
      Most SNP - pohľad na Staré mesto
      Nábrežie v Starom meste
      Penzión Zlatá noha - výhľad na Bratislavu
      Petržalka z Mosta SNP
      Pizza Mizza - Petržalka, Starohájska 10
      Prístavný most a Slovnaft z Mosta Apollo
      Prístavný most, odbočka na Bajkalskú, smer Petržalka
      Ružinov - zjazd na Gagarinovu smerom von z mesta
      Slavín a Kamzík z Mosta SNP
      Slavín, pohľad z pomníka smerom na Bratislavský hrad
      Slovenský rozhlas (RTVS) - obrátená pyramída
      Starý most a Most Apollo z Mosta SNP
      Starý most a Most SNP z Mosta Apollo
      Stupava
      Vajnory - Alviano - športový areál
      Vajnory - námestie

      SHMU ma kamery

      a kopec firiem ma kamery :-) (banky/bankomaty)

      takze bratislava je v pr... ako hovori byvaly kolega

    • RE: Nie si sam 27.01.2020 | 13:57
      Avatar redhawk75   Používateľ
    • RE: Nie si sam 27.01.2020 | 21:17
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Hrdinské vyhlásenia o tom, že ja nemusím nič skrývať platia len do momentu, keď to niekto nezneužije a budeš to náhodou práve ty.

      Sú toho plné internety a pokiaľ sa nikto nepoučí, nezaslúži si ani môj súcit.

      Aké máme možnosti? Kúpiť si nejaký komunitou obľúbený mobil a nainštalovať si tam nejaký systém bez bloatware.

      Email si zriadiť tam, kde to nejak nie je prevarené nejakými úmikmi atď.

      Na FB nijaké osobné údaje nezvrejňovať okrem foto aby vás poznali priatelia.

      Neveriť všetkému čo sa kde píše a angažovať sa tam. Veľakrát sú tu len kampane na nachytanie skôre pre nejakú reklamnú kampaň.

      Na FB som dnes už štvrtý krát nahlásil FAKE kampaň, čo akože organizje Musk a to okno zmizne, mno a zajtra ju tam mám zas. Neva že nahlásiš podvod, oni si zaplatili kampaň mesiac dopredu, tak ju dostanú.

      Vivat kapitalizmus, buď sviňa a máš všetko čo chceš.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Nie si sam 28.01.2020 | 09:37
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        komunitou oblubeny mobil - nie som v obraze, napr. aky typ?

        • RE: Nie si sam 28.01.2020 | 09:53
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Tak napr. na Nexus 5 idú úplne všetky mobilné operačné systémy. Aj starší Nexus 4 sa ako tak drží. Prípadne mrkni na /e/ ak máš podporovaný mobil, môžeš hneď valiť, prípadne LineageOS.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Nie si sam 28.01.2020 | 10:40
            Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

            Z uvedenych znaciek a typov nic nemam. Mam vsak v Japonsku vyrobeny Sharp Aqous Crystal, 1/8 GB, kupeny v Tokiu, ale s androidom a sharpovskou nadstavbou. Alebo LG F60 4G, vsetko este s pouzitelnymi bateriami.

          • RE: Nie si sam 28.01.2020 | 12:40
            Avatar WlaSaTy   Návštevník
            Nexus

            Neviem či by som mal odvahu považovať čokoľvek od Google za bezpečné alebo transparentné.

            • RE: Nie si sam 28.01.2020 | 14:49
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Zatiaľ v nich nikto nenašiel backdoor. Pretože ide HW od Google, to už určite viacerí lustrovali.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Nie si sam 28.01.2020 | 19:31
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Podobne ako sa tvrdí, že Apple HW je nehacknuteľný a vždy ochráni súkromie.

                Kľudne pokračuj. Pre mňa boli odjakživa všetky korporácie rovnaké.

          • RE: Nie si sam 28.01.2020 | 13:09
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            to /e/ ma pobavilo:

            ensure that you have an /e/ account (for /e/ online services such as mail, drive, calendar…). You can register for a free /e/ acount here

            a ten účet tam je preto aby som mal istotu že ma budú sledovať iba oni a nikto iný ??

            bavím sa

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Nie si sam 28.01.2020 | 14:47
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Ponúkajú, to ako službu, ale nikto ťa nenúti ju používať. Celé je to open source a dôrazom na súkromie.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Nie si sam 29.01.2020 | 08:31
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                nečítal som to lebo mi to je jedno (používam služby google a akceptujem že o mne vedia všetko) ale som si takmer istý že podobné vyhlásenie o ochrane súkromia mal (alebo aj má) aj google a facebook a všetci vieme ako fungujú

                takéto vyhlásenie je oničom, takých ti urobím do rána za kýbel, je to nevymožiteľné a nenárokovatené, rovnako si neviem predstaviť uplatnenie škody alebo inej ujmy z dôvodu porušenia ich vyhlásenia (nehovoriac že odtiaľ môže kedykoľvek zmiznúť alebo sa zmeniť)

                a keď google zajtra kúpi /e/ tak v akvizičnej dohode určite budú vlastníci /e/ trvať na tom že všetky užívateské dáta pred zlúčením budú zmazané ;-)

                nevravím že /e/ je zlá korporácia alebo že by to nikto nemal používať, len upozorňujem na to, že to sú prázdne slová

                a nikto ta nenúti používať ani facebook ani google služby, len bez nich bude mať polovičnú funkčnosť

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • RE: Nie si sam 29.01.2020 | 20:59
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Predstav si že sú ľudia ktorím na súkromí záleží a sú ochotní sa vzdať nejakého pohodlia. Prípadne sú ochotní vo svojom voľnom čase tým projektom pomáhať a keď nevedia pomôcť, tak ich podporia finančne.

                  Táto téma vo fóre nie je pre teba a keď ti to je u prdele, tak nechápem prečo máš potrebu sa k tomu vôbec vyjadrovať.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: Nie si sam 30.01.2020 | 13:14
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                    bavíš ma

                    1. myslel som že tu je dekomkracia a môžem sa vyjadriť k čomu ja chcem

                    2. tvoj príspevok je krásny príklad toho prečo sem chodí 7 ludí a 90% príspevkov otvára záhradkár čo nevie ani skopírovať text - efektívnejší spôsob ako odradiť ludí sa ťažko hľadá

                    3. zaoberanie sa záväzkovým právom a jeho vymožiteľnosťou je moja práca v ktorej mám dlhoročnú prax a preto som upozornil na to že nehlásenie nejakého startupu (alebo kohokoľvek) o tom ako dbajú na súkromie je smiešne - takým papierom si môžeš vytrieť ***

                    4. myslím že bolo potrebné poukázať na to že tvoje odporúčania sú minimálne zavádzajúce - odporučiť produkt od googlu (asi horšiu reputáciu k ignorácii súkromia má iba facebook a tajné služby) a potom nejakú úplne neznámu službu, ktorá na fungovanie vyžaduje účet a jej pravidlá užívania a majetková štruktúra sa môže meniť 3x do dňa bez toho aby museli informovať verejnosť - minimalne na zamyslenie

                    5. ano su ludia co dbaju na skukormie a vzdavaju sa pohodlia, a ja som uplne za to aby to tak bolo (bez vlsateho by tu bola nuda) a mojimi prvymi prispevkami som aj dalsich naviedol (minimálne sa pokúsil) na to ako svoje spravanie zlepsit - a presne z tohto dôvodu je potrebne upozornovat na nedostatky a mozne hrozby (vid moja kritika na /e/ a vlasatého kritika na nexus) - tak aby kazdy uzivatel mal komplexnejší obraz a pohľad a vedel si lepšie spraviť vlastný úsudok

                    ale ak si neželáš aby som sem prispeval, ja nemusím, stačí dať vedieť ;-)

                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • RE: Nie si sam 30.01.2020 | 15:34
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                      1. myslel som že tu je dekomkracia a môžem sa vyjadriť k čomu ja chcem

                      To samozrejme môžeš písať komentáre nesúvisiace s témou, ale čo to komu prinesie? My samozrejme vieme, že ľudia majú slobodu u prdele a nemusí nám to tu dookola niekto opakovať.

                      2. tvoj príspevok je krásny príklad toho prečo sem chodí 7 ludí a 90% príspevkov otvára záhradkár čo nevie ani skopírovať text - efektívnejší spôsob ako odradiť ludí sa ťažko hľadá

                      Toto je typcká odpoveď Slováka. Ježiš on mi povedal pravdu, jebnem kelňu o zem a už sa sem nevrátim.

                      3, 4, 5

                      Nie fakt tu nie sme všetci padnutý na hlavu a vieme že Google telefón je od Google a papier/internet znesie všetko. Neviem, ale či ty chápeš čo je open source a že namiesto "vyhlásení/licencie/prázdnych slov" si môžeš skontrolovať zdrojáky.

                      ale ak si neželáš aby som sem prispeval, ja nemusím, stačí dať vedieť ;-)

                      A sme zas pri bode 2. :-)

                      Toto ma točí, páč v každej, ale fakt každej internetovej diskusií o Google, súkromí atď. sa vynorí pár ľudí, čo musia všetkým porozprávať ako to neriešia a všetci sú rovnakí. Už to fakt unavuje.

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: Nie si sam 31.01.2020 | 09:03
                        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                        tak teraz si ma dostal

                        že namiesto "vyhlásení/licencie/prázdnych slov" si môžeš skontrolovať zdrojáky.

                        1. kto to urobil ? čestne, kedy si si prečítal cele zdrojáky k Libre Office, thunderbirdu alebo thunaru (čo su bežne používané sw ktoré sa "dotýkajú" citlivých osobných údajov ako dokumenty, maily, súbory,...), žiadny normálny užívateľ to nikdy nespraví (a ani mu to nepomoze - ja si možem čítať zdrojáky koľko chcem, nič mi to nepovie)

                        ale poďme sa spoliehať na to že niekto to snáď čítal a spravil audit a je to OK - tomu verim ja, preto používam opensource produkty

                        2. na čo ti je dobré si prečítať zdojáky, keď dáta prechádzajú cez server tretej strany ? - viď /e/, tie dáta čo nimi prejdú by som považoval za verejné (je jedno či ich zneužijú oni, ich nový vlastník alebo im ich niekto ukradne) - to je moje moto - čo prešlo serverom tretej strany je verejne

                        Ježiš on mi povedal pravdu

                        takže tým že si napísal že nemám písať niečo čo nič neprinesie - bez argumentu prečo to nič neprinesie je podľa teba pravda ? zaujímavé

                        opakovane som ti uviedol argumenty prečo sú moje tvrdenia relevantné, väčšinu si sa ani nepokúsil vyvrátiť

                        myslím že väčšina mojich príspevkov je k veci a aspoň trochu prospešná, narozdiel od tvojich všelijakých nepodložených hejtov (napr. na systemd) a výkrikov v nočných hodinách (neber to ako urážku, tvoju prácu a vedomosti co sem dávaš si vážim a akceptujem, zober to len ako podnet na zamyslenie nad pokrytectvom, ktoré tu občas páchaš)

                        + som písal, že keby som bol vzťahovačnejší tak by sa ma to dotklo, ale ja nie som a mám uprdele čo si ty (alebo ktokoľvek) myslíš o mne a mojich príspevkoch, ale samozrejme ak maju byt toxicke a rozbíjať tu komunitu tak sa s radostou stiahnem

                        BTW riadne sme zas*ali toto vlakno ale aspoň sa tu dačo deje ;-)

                        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                        • RE: Nie si sam 31.01.2020 | 11:18
                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                          Ty ma fakt chceš nasrať :-)

                          Nie, fakt to neberiem až tak vážne, ale to čo si napísal tu, som čítal v inej podobe na internete tak tisíc krát. Takže vieme o tom a už sa k tomu nebudem vyjadrovať.

                          Nie, fakt nikto až na výnimky nečíta všetky zdrojáky toho čo používa. Samozrejme každý softvér sa vyvíja a na nejakú "botu" môžeš prísť úplne náhodne pri riešení nejakého problému. Zrovna LibreOffice pokiaľ si dobre pamätám nezávislým auditom prešiel.

                          Hejty na systemd som tu aj inde podložil faktami. To že ich neakceptuješ je len tvoja voľba.

                          Samozrejme som bežný človek, čo sa chodí baviť s ľuďmi a keď som v nočných hodinách napísal nejakú chujovinu, tak na to zrovna hrdý nie som. Zamyslieť sa teraz môžem, ale to je tak všetko čo s tým môžem spraviť :-)

                          Si úplne v pohode a určite by bola škoda, keby si tu nebol.

                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Nie si sam 28.01.2020 | 19:38
            Avatar Huvik   Návštevník

            Alebo oneplus 1. Ten mam.

            • RE: Nie si sam 28.01.2020 | 20:21
              Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

              tie ale vyrabala cinska firma, ktora dnes uz neexistuje, ktovie, kto ju prevzal a kto teraz zbiera udaje.

              • RE: Nie si sam 29.01.2020 | 10:20
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Ten telefón vyrábala rovnomenná čínska firma s názvom OnePlus ktorá vlani zamestnávala cez 2k7 ľudí. A na jeseň 2019 vyšla s novým telefónom OnePlus 7T ktorý bol jej trinásty model.

                Odkiaľ berieš tú istotu že tá firma už neexistuje?

                • RE: Nie si sam 29.01.2020 | 10:51
                  Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

                  Neviem ti to takto presne z hlavy povedat, ako fanda fony.sk som veci v minulosti pilne sledoval a tak som si to pamatal, ze dvaja mladi Cinania vybehli s OnePlus akoze zabijakom elitnych fonov, okrem slusnej hardverovej vybavy dali do obehu aj OxygenOS, no a o rok uz ich pohltila konkurencia.

                  • RE: Nie si sam 29.01.2020 | 16:25
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Aha, tí dvaja mladíci boli 刘作虎 a 裴宇, zakladatelia uvedenej spoločnosti ktorí sú stále na jej čele. Jeden je CEO a druhý zas Riaditeľ.

                    Nemýliš si to náhodou s OpenMoko/FreeRunner/Neo? Z toho vydali výrobcovia dva modely ktoré mali byť plne otvorené, a nikdy nedorobili ovládač grafiky. Potom to predali, a výrobné linky sa vyťažili aby ten model dávali niektorí mobilní operátori ako !akciový! model. Ten mobil stále mám, akurát baterku som už vymenil za nokiácku. Trochu zastaral za tie roky.

                    • RE: Nie si sam 30.01.2020 | 08:54
                      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

                      Na OpenMoko sa napamatam, ale som trochu poguglil, ze ci uz nie som v stadiu HoSiPa a vyslo mi, ze OnePlus je od roku 2014 dcerskou firmou Oppo. Neviem, do akej miery su ti dvaja borci samostani, ale zrejme im to vyhovuje, ked este stale uvadzaju nove produkty.

                      • RE: Nie si sam 30.01.2020 | 10:15
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Aha, a na základe čoho teda tvrdíš že tí dvaja to zabalili a prestali robiť mobily keď svoju spoločnosť stále riadia a vyrábajú nové mobily?

                        Majetko=právne vzťahy máš vysvetlené v prvom odstavci linku ktorý som sem dával do voľajakej odpovede. A akosi sa to nezhoduje s tým, že by krachli. Akurát do nich naliala voľajaká firma prachy aby používali jej výrobné linky. Bežná prax.

          • RE: Nie si sam 09.02.2020 | 16:19
            Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

            Nasiel som viacero moznosti:

            lineageOS /e/ Librem5 PinePhone Sailfish

            Co z toho je naj ?

            • RE: Nie si sam 09.02.2020 | 17:40
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              LineageOS, je najviac užívateľsky prívetivý a je postavený na open source. Keď si tam pridáš F-Doid, tak budeš používať, len slobodné aplikácie a nebudeš nikde odovzdávať svoje údaje.

              Sailfish má určité veci spojené s QT uzavreté, čiže pre mňa nepoužiteľné. Pred rokmi povedali, že ich uvoľnia ako open source, po dnes sa tak nestalo.

              Tie ostatné OS sú OK, ale záleží či ti to bude vyhovovať.

              Pridal by som ešte UBpots, čo je bývalé Ubuntu Touch, dnes je to čiste komunitná záležitosť. Je iné a zábavnejšie ako Android. Fungujú tam aj desktopové aplikácie, mno nemám už na to moc času aby som sa s tým nejak hral. Sú asi najďalej čo sa týka fungovania desktopových aplikácií na mobile.

              Moje články, blogy z pred piatich rokov 1 2 3.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Nie si sam 09.02.2020 | 18:32
                Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

                a lineageOs vs /e/ ?

                ktore je lepsi ? ci je to v principe velmi podobne ?

                • RE: Nie si sam 09.02.2020 | 18:56
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  LineageOS, je klasický Android, ale všetko je open source.

                  /e/ je upravený Android s vlastnými aplikáciami s dôrazom na to aby boli tvoje dáta tvoje. Rovnako ako tu aj inde odznela kritika /e/ napríklad za to či je ich cloud bezpečnejší ... Keď sa dáta pred odoslaním na server šifrujú, tak to pokladám za dostatočne bezpečné. Neužiješ si tam toľko srandy, ako s LineageOS.

                  Všetky podporované telefóny z /e/ by si mal rozchodiť aj na LineageOS, tak si nejaký vyber a vyskúšaj.

                  Šifrovanie dát pred odoslaním na server používam aj ja pri zálohovaní. Verím, že dnešné algoritmi sú dostatočne bezpečné na to aby ich niekto zlomil. Jako okrem viery v silu šifrovania, žiadne dôkazy nemám. Zrejme by to nejaké matematické mozgy z univerzít po svete už spravili keby to šlo.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Nie si sam 29.01.2020 | 21:52
        Avatar redhawk75   Používateľ

        Na FB nijaké osobné údaje nezvrejňovať okrem foto aby vás poznali priatelia.

        naopak, ja to mam krasne vyplnene :D

         

    • RE: Nie si sam 28.01.2020 | 19:50
      Avatar mark   Používateľ

      Odporúčam: Petrman a praktiky googlu ; Netesnosť telefónu a aj s komentármi ; Keš banky obmedzuje..., ale pekný distribuovaný systém to bol. ; Keď lekári neordinujú... ; Keď u nás robí nášteva neplechu ; Čo máme v procesoroch + keyloggery cez grafické karty ; Bojovníci za práva na zbraň sa snažia demokraticky uplatniť svoje práva. ; Nové auto = GSM telefón ; Kúpiš si auto a ono ťa sleduje (alebo seba?) ; + čo všetko ide zariadiť z cudziny s bankovou aplikáciou cez telefón, keď Vás niekto obmedzí na slobode a vyhráža sa napr. v Afrike.

      Síce pre väčšinu osádky sú to známe veci a snažil som sa, aby to bolo väčšinou v slovenčine a češtine. Z histórie by sme sa mali vraj poučiť. A teraz si predstavte jednu fantasmagóriu (science-fiction to nie je). Čo technicky bráni, aby Vás niekto niekam poslal? Príde Vám obálka do vlastných rúk, k 1. máju - výročiu vstupu do EÚ a píše sa tam, že pre zvýšenie inklúzie v európskej spoločnosti budete presídlený. (Neviete kde, rozčuľujete sa. Neskôr sa dozviete, že aj sused má ísť.) Máte sa dostaviť na vlakovú stanicu o 7:00. V prípade nedostavenia sa, hrozí Vám vysoká pokuta. Pokiaľ pokutu nezaplatíte, prídete o vodičský preukaz a bude vyhlásené pátranie. Následne budete zadržaný. Kamoš mi povedal, že ako základ filmového scenára by to bolo dobré.

      A na dobrú noc STEM, The Circle, nech vieš do čoho ideš. Čo s tým? Odporúčam sa pripraviť... v štýle každé auto sa dá ukradnúť, ale predsa len sa kradnú prednostne atraktívne a ľahko ukradnuteľné. Spravte si sami sebe audit, aspoň s nejakými scénarmi. Potom to preneste na partnerku/partnera, rodinu. Spravte aspoň nejaké účinné opatrenia. Síce Vás budú mať za obmedzených paranoidných ajťákov, ale to je jedno. Spravíte niečo pre svojich blízkych. A potom už len pravidelne opakovať audity a zlepšovať systém.

      • RE: Nie si sam 29.01.2020 | 20:44
        Avatar ra100   Návštevník

        K tomu - Čo máme v procesoroch +, Ano je to chyba v inteloch uz od prvej generacie a existuje dodnes v intel procesoroch.

        Bol som nuteny si davnejsie kupit novy pc a ten ma AMD.

    • RE: Nie si sam 29.01.2020 | 21:43
      Avatar Lukas-od-Presova   Návštevník

      Zdravim ludia rozmyslal som dlho kde sa opytat na moj problem ci na zive alebo na nejakom fore a tak ma napadlo ze pozriem na linuxos a co vidim divny napis ..nie si sam... A normalne toto som hladal moj problem je podobny som dlhorocny limuxak a aj par ludi som doviedol k linuxu ale po dlhom case som zlenivel sem tam si pozriem na pc nejaky film na hudbu mam tablet este k tomu je to huawei bez google uctu aby sa mi tie veci hudba filmy nesynchronizovali niekte na cloud. Na pc som chcel dat windows lebo ako som uz napisal som bol v tom ze uz nechcem byt power user staci mi downgradovat na obycajneho uzivatela pc . Ale moje nadsenie sa rozplynulo mal som 2 tablety s windos 8 kupil som aj lacne kancelarske pc hp g1 ale vzdy to stroskotalo na tom ze tie tablety sa prehrievali, hp som predal kedze ten vysperkovany pekny os (w10) ktory inac mam zakupenu fpp krabicovu verziu vytazoval disky neustale na 100 a nechcel som riesit kde je chyba. Jednoducho za mna totalne sklamanie a nielen s windows a 7ky na nove pc nedas lebo nemas ovladac od hocicoho na kabylake pocnuc skylake intelmi odrezana podpora na 7 co sa tyka ovlafacov. Tak teraz mi este ostalo mini pc na ktorom je xubuntu. Chcem sa opytta ludia tiez mate take zle skusenosti s tymto systemom alebo je chyba vo mne a ci vam linux ako nahrada postacuje

      • RE: Nie si sam 29.01.2020 | 21:56
        Avatar redhawk75   Používateľ

        windows mam len v robote na servroch a doma na hry (obcas) by default som na linuxe

        a nic mi nechyba. 

      • RE: Nie si sam 30.01.2020 | 09:44
        Avatar radoKE   Návštevník

        Instaloval som si ubuntu 14lts na fosilnom desktope dakedy davno este ked mala podporu a odvtedy som spat k woknam nepachol, nemal som potrebu. A ten jeden specializovany program co pouzivam sa nastastie rozbehol pod wine. Akurat pred par tyzdnami zene chcipol stary notas (hdd), este s intel m740 a tak prislo na instalaciu w7 na disk z bazosa. Ale ked pozeram ako ten wir skoro nonstop melie s diskom, no neviem neviem, davam mu rok nanajvys dva, navyse este musim pracne doinstalovat ovladace pre vsetky periferie toho notasu bo nejak w7 nepozna skoro nic a tak "bezi" na univerzaloch. Mam plan dokupit jej pamat na 2Gb, skusit instalovat ubuntu 16lts a pokusit sa rozbehnut uctovnictvo pod wine.

    • RE: Nie si sam 30.01.2020 | 14:38
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Takze, na zaver, co poviete na kombinaciu : ten v Japonsku vyrobeny Sharp s Ubuntutouch + TorBrowser + ProtonMail + Wire, SIM karty od OrangeSK alebo eety.at, FB ucet nemam, co by este logicky pasovalo?

      Nic tam nie je americke a cinske, softy su opensouce a ich vyrobcovia su mimo tox.krajin.

      • RE: Nie si sam 30.01.2020 | 14:50
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        A plus - minus nieco podobne na NB od Toshiby.

    • RE: Nie si sam 31.01.2020 | 09:33
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      @distefano: budem reagovať na toto "Rad by som ale poznal vas nazor, akoze cim mam minimalne zacat, aby som na internete nefungoval tak, ako na nudaplazi." Myslím si, že nehľadiac od toho, aký spôsob anonymizácie používaš sa treba správať tak, aby si sa za svoje príspevky nemusel v budúcnosti hanbiť. To znamená reagovať slušne bez hate-ov, dávať informácie iba také, ktoré nemôžu byť zneužité a podobne. Treba si uvedomiť, že dnes si napríklad zamestnávatelia preverujú svojich zamestnancov aj na nete a nemyslím si, že by ocenili, keby našiel na FB alebo inde samé fotky s nacenganým uchádzačom, ktorý chodí po samých večierkoch, užíva alkohol a iné radosti života a hejtuje kade chodí, navyše ani neovláda spisovnú slovenčinu slovom a písmom.

      • RE: Nie si sam 31.01.2020 | 10:34
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Si moj clovek, suhlasim, aj sa snazim skoro vzdy rozumne konat. Naviac, na veci, ake sa teraz vytahuju napr. na nasich politikov a biznismachrov, by som sa ani neodvazil.

        • RE: Nie si sam 31.01.2020 | 18:05
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Šak hej. Len doplním, že veľa krát stačí zrušiť facebook, a človek prestane v okruhu svojich takých akoby známych existovať.

          • RE: Nie si sam 02.02.2020 | 11:46
            Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

            Uz som urobil aj prvy krok proti sledovacskym firmam a softverom, v ramci alternativy a vraj ferovosti v bankovom sektore som aktivoval ucet v komunitach dost spominanom Revolut-e. Neviem, co ma caka a neminie.

            • RE: Nie si sam 04.02.2020 | 18:05
              Avatar redhawk75   Používateľ

              revolut a n26

              • RE: Nie si sam 04.02.2020 | 18:40
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                A čo BTC ktorý vo svojom Blockchaine zaznamenáva všetky bezhotovostné transakcie s ním vykonané? Takúto fajnovú a všetkým dostupnú históriu finančného toku nemá ani hotovosť.

                • RE: Nie si sam 04.02.2020 | 20:55
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Netrep blbosti, blockchain je len anonymná postupnosť hashov. Sú meny ako Monero, Bytecoin (a kopec ďalších), kde ešte aj toto prebieha mixingom aby si bol v úplnej anonymite.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: Nie si sam 04.02.2020 | 21:21
                    Avatar WlaSaTy   Návštevník

                    Čiže v Blockchaine niesú uchovávané transakcie, a adresy oboch strán zúčastnených na transakcii niesú jedinečné. To máš zaujímavý výklad, a poukazuje na naozaj spoľahlivú finančnú platformu. Pokračuj.

                    • RE: Nie si sam 05.02.2020 | 14:25
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                      ja som to chápal tak že tie údaje tam sú (a vždy budú natvrdo zapečené) ale nikto sa knim vďaka kryptovaniu nedostane

                      nevznikli kryptomeny hlavne kvoli anonymite platieb ? respektíve nie je to ich hlavným účelom umožniť anonymné platby ??

                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • RE: Nie si sam 05.02.2020 | 14:56
                        Avatar WlaSaTy   Návštevník

                        Blockchain je založený na dôvere. Teda že údaje môže pozmeniť len ich vlastník, a že to vlastníctvo musí potvrdiť viacero nodov.

                        No, a tu je základný problém. Aj keby to po overení zakryptovali a zahodili originál žiadosti o zanesenie zmeny/transakcie, tak nemáš žiadnu istotu že tie údaje v čitateľnej podobe boli zahodené. A kto si myslí že tie čitateľné údaje boli zahodené, tak ten by mal odovzdať volebný preukaz.

                        PS: Teším sa na čas, keď vzniknú národné alebo EÚ kryptomeny ktoré budú regulované a overované centrálnou autoritou (Národnou Bankou/ECB). To bude anonymizácia ako pri diaľničnom mýte.

                        • RE: Nie si sam 06.02.2020 | 07:59
                          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

                          Ja cakam tiez, ze kedy zacnu ludi cipovat /napr. starych a chorych ludi, aby ich lahko nasli, ked sa stratia, delikventov po 3x a dost, aby bol prehlad o nich, deti, ked o to rodicia poziadaju, aby ich ucinnejsie ochranovali, atd..../. Raz za rok nam v ramci povinnej spovede nasadia spec.prilbu na hlavu a stiahnu si nase aktivity od poslednej spovede, joj, to nam bude sveta zit. A uz bude chybat len krocik, aby vznikla nova ideologia-izmus a do cela sa prederie vodca, o ktorom sa neskor dozvieme, ze podlahol kultu osobnosti. Sci-fi, ale mozno aj nie.

                          • RE: Nie si sam 06.02.2020 | 10:10
                            Avatar redhawk75   Používateľ
                            • RE: Nie si sam 06.02.2020 | 15:57
                              Avatar WlaSaTy   Návštevník

                              A tí ostatní behajú so Smartfónmi ktoré sú s nimi spárované cez SIM na Paušál platený z účtu, a vysielajú naraz GSM/UMTS/EDGE/LTE, BT a WiFi aby boli presne zameraní v reálnom čase. A navyše s mobilmi aj platia. Aby nielen ich banka vedela čo kde kúpili, ale aby to vedel aj ich mobilný operátor a poskytovateľ cloudových platieb Google Pay. Dobrovoľne, a s úsmevom na perách.

                              PS: WiFi by malo ževraj generovať rôzne MAC adresy každú chvíľu, ale ...