Ahojte,
hral som sa v linuxovej virtualke s pi-hole. Fungovalo to fajn, ale ked som to odinstaloval, tak nejak mi to rozhodilo nastavenie siete. Odvtedy mi vo virtualke nejde internet. Zariadenia v sieti, ale viem pingnut, a aj virtualka sa da pingnut z ostatnych zariadeni. Stale hadze z nejakeho dovodu default route na 10.0.2.2. Ked aj rucne nastavim korektne na 192.168.1.1, po restarte to je zas na 10.0.2.2.Mam nastavene aby pouzival DHCP. Pozeral som kernel.log a syslog a nic podozrive som nevidel.
Distribucia: Linux Mint 19.2 Tina
Viete poradit ?
Vopred vdaka
napíš ako to ručne nastavuješ
niektoré spôsoby sú účinné len dočasne alebo vôbec a systemd ich sám zmení naspäť napr. po reštarte
to som zabudol napísať, že rozhodilo ti nastavenie defaultnej DNS
teda internet ide (skús pingnúť 8.8.8.8 alebo nejakú známu verejenú IP) ale nevie ti prekladať adresy lebo pihole nastavilo že default dns je localhost a kedže pihole nebeží tak sa nič nepreloží
ee 8.8.8.8 neviem pingnut
napr. sudo route add -net 192.168.1.0 netmask 255.255.255.0 gw 192.168.1.1
ale to nepomohlo. a po restarte to aj tak zmizlo
Niečo sa mi marí, že IPka 10.0.2.2 je prednastavená vo Virtuálke ktorú živí VirtualBoxe pri východzej sieti typu NAT, ale hypervízor (fyzická mašina) má 10.0.2.1. Nebude to tým, že si si nechal povolenú sieť ktorú jednoducho nechceš?
ano, vo VirtualBox-e som maj najprv sietove nastavenie ako NAT. takze moja ip-cka bola 10.0.2.2. Potom som to vsak zmenil na bridged-adapter a IP-cku dostavam 192.168.1.x. Default route, ma vsak stale 10.0.2.2. Kazdopadne internet nejde ani ked idem cez NAT a nejde ani ked idem cez bridged adapter
Ten NAT vo VB mal hardkódované IPky, a ich zmenou si dosiahol len znefunkčnenie danej siete.
Na druhú stranu, VB priamo nepodporuje ARM guest. Niečo mi tu silno nesedí. Skús radšej prezradiť čo chceš dosiahnúť, možno to riešenie čo si si vybral nebolo najlepšie.
na zaciatku som chcel vyzistit ako funguje pi-hole. Btw dobra vec. No a momentalne by som rad dosiahol aby virtualka opat fungovala :)
Vyhoď obidve sieťovky, zmaž ich z VM. Potom pridaj jednu, tú Bridged či jak sa to vo VBox-e volá. Následne tú VM zapni. A ak ti to natiahne IPku z tvojho routera (ktorá je silno podobná tomu čo má tvoj počítač), tak máš takmer vyhraté.
Neviem, ako sa vyhadzuju sietovky vo VirtualBox-e. Ale, zmenil som sietovu kartu na inu (pomholo to az na druhy-krat), a potom internet ide bez problemov. Uz neni v default route 10.0.2.2. Ak sa vsak vratim k povodnej sietovke, zas nabehne 10.0.2.2. Ze by nejaky bug vo virtual box-e ?
Sieťovky, ako každý iný komponent virtuálneho počítača v VBox-e môžeš do sýtosti vyhadzovať a pridávať veľmi jednoducho. Stačí kliknúť na ten prúžok s obrázkami, mala by ta byť ikonka pre nastavenia VM. Keď na ňu klikneš, tak sa ti zjaví zoznam železa z ktorého môžeš čo-to vyhodiť, a zas niečo pridať. Sieťoviek tam môžeš mať myslím 4 kusy.
Ale to len lovím z pamäte. VBox mi nevyhovuje, na Linuxe je pre mňa prijateľnejší Virtual Machine Manager.
neviem aky Virtual Box pouzivas. Ja mam verziu 6.0. A tam som ziaden zoznam sietoviek, alebo ineho hardweru, ktory by bolo mozne pridat/odobrat, nenasiel.
Takže ty si to tam nenašiel, aj keď je to tak jednoduché. Máš to na obrázku.
Mimochodom, idem zrolovať snapshot tej VM nech mi nezaberá tá zbytočná inštalácia VBox-u miesto na disku. Tú vetu že mi VBox pod Linuxom nevyhovuje som myslel vážne, a tým pádom ho nemienim používať.
No to ale pises troska o niecom inom. Ano, to ze mozes pridat a odobrat network adapter tam samozrejme je a ide to. Ale ked sa pozres, na adapter type (v network adapter-i), mas tam predvoleny zoznam HW. A ten teda neviem ako pridat a odobrat. Kazdopadne moj problem, bol viazany na dany adapter type HW. To, ze som pridaval alebo odoberal network adapter-y, nemalo vplyv na nic.
Virtual Machine Manager nepoznam. Ake to ma vyhody/nevyhody ?
Mohol by si teda preložiť do slovenčiny čo bolo napísané v tej bubline pod kurzorom? Len sa chcem uistiť, či náhodou nehovoríme každý o nejakom inom VirtualBox-e.
trebars kukni sem
super navod. diky moc.
Len som sa z toho nedozvedel ake su vyhody/nevyhody v porovnani s Oracle VB
trochu mi to nesedi - zistujes, ako funguje sietova sluzba, dokonca je to podla teba aj dobra vec, ale v principe nerozumies sietiam, dokonca si ani nevies nastavit/skontrolovat siet, hmmm...
len k tomu armu - pihole sa da použiť aj v normalnej x86 distribucii (ja to používam na 64 bitovom debiane)
Vždy keď vidím π, tak sa mi zapne pavlovov reflex a asociuje sa mi ARM. I keď v tomto prípade sa to inštaluje pomocou skriptu, čo použije správcu SW už nahodenej distribúcie, a dotiahne tam balíčky ktoré nakonfiguruje. Ak sa ovšem dá nejakému skriptu z internetu veriť. Presne takto sa rozmnožuje kadejaký mallware.
zase - miesto toho, aby sklopil usi a tisko suchal nohami, ked ta nachytali na hruskach... nie, ty musis za kazdu cenu skryt tvoju nevedomost (o ktorej si myslis, ze ju nemas, lebo sak ty vies vsetko) srackami totalne mimo misu. proste len zeby sa to zakrylo, aby nahodou nejaky post nekoncil prejavenim tvojej "nedokonalosti"...
Keď vidím tvoje priznanie ku brušnej chrípke so slovami "srackami totalne mimo misu" tak mi je jasné ako prísna bola na teba staničná sestra. A prečo.
Co mas v /etc/networks a /etc/network/interfaces?
# symbolic names for networks, see networks(5) for more information link-local 169.254.0.0 /etc/networks (END)
# interfaces(5) file used by ifup(8) and ifdown(8) auto lo iface lo inet loopback /etc/network/interfaces (END)
Pridaj do tychto (bud nejaky jeden alebo obe) nastavenie gateway. Tieto subory sa citaju pri starte. Alebo pouzi nejaky network manazer alebo skript po starte s tym prikazom.
ty si fakt jebnuty, alebo co?! co za chujoviny zase (stale) pises?! tebe by normalne mali zobrat internety...