Ako kopirovat spravne na usb disk

Sekcia: Aplikácie & Desktop 02.05.2020 | 11:12
Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

Ahojte,

ako mam správne kopirovať na usb disk (file system NTFS alebo FAT32) ? Používam program Caja. Dám veci skopirovat na disk. To prebehne a zdá sa, že je nakopírované. Dám odmountovať a keť potom vytiahnme usb-disk z počítača tak vačšinou dostanem hlášku "Unable unmount ....". A potom sú data vačšinou zmršené. Zdá sa ako keby stále prebiehalo kopírovanie na pozadí aj keď Caja tvrdi, že už je všetko skopírované. Ten isty scenár keď kopírujem cez terminál. Čo s tym ?

Linux mint 18 Sarah

    • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 02.05.2020 | 11:18
      Avatar debian+   Návštevník

      V linuxe disky cachuje. Data zapise do pamete a system nasledne zapisuje na medium, ked je menej casu. Vyhodou je ze napr. viec zapisov zoskupit do 1.

      Po kopirovany daj prikaz:

      sync

      Operacny system zapise vsetku vyrovnavaciu pamet medii (resp. realne rozdiely, ked sa nezhoduju) na disky. Ked ten program skonci, tak daj odpojenie.

      • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 02.05.2020 | 11:20
        Avatar debian+   Návštevník

        Data zapise do pamete a system nasledne zapisuje na medium, ked je medium menej vyuzivane.

        O programe sync: https://jlk.fjfi.cvut.cz/arch/manpages/man/sync.1.cs

        • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 02.05.2020 | 14:01
          Avatar samalama   Návštevník

          co zase pises chujoviny ty debil?! system na nic necaka, proste to tam zapisuje.

          a umount robi sync automaticky, takze netreba nic rucne pustat.

          a pokial mu system po odpojeni zariadenia napise, ze ho moze vytiahnut, ale este nezbehol sync, tak je to bug jak svina...

        • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 02.05.2020 | 22:47
          Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

          je to zaujmave ale ten sync fakt pomaha !

    • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 02.05.2020 | 14:04
      Avatar debian+   Návštevník
      "Unable unmount ...."

      Daj celu hlasky? Nepise, ze mas cakat kym zapise cache?

      • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 02.05.2020 | 22:47
        Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

        Takze hlaska neni "Unable unmount" ale:

        Unable to eject 32 GB Volume

        Error ejecting /dev/sdc: Command-line `eject "/dev/sdc"' exited with non-zero exit status 1: eject: unable to find or open device for: `/dev/sdc'

        • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 02.05.2020 | 23:06
          Avatar debian+   Návštevník

          Pri pripojenom daj prikaz a hod sem:

          df
        • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 03.05.2020 | 22:33
          Avatar samalama   Návštevník

          kristapana, co myslis, preco ti asi hadze tu chybu, ked to usb-cko vytiahnes este skor, ako na nho stihne dokopirovat data? a ako som uz pisal 'sync' je vyvolane kazdym umounton, takze rucne ho netreba vobec pustat. jedine, co treba, je pockat, kym ti system nezahlasi, ze ten disk je fakt odpojeny...

          a toho retarda debiliana- si nevsimaj, on nicomu nerozumie, len hadze vsetko, co tu vidi, do gugla, a tu len kopiruje odpovede...

        • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 03.05.2020 | 23:32
          Avatar debian+   Návštevník

          Ake mas prostredie a distribuciu?

          • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 11:28
            Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

            uz ani neviem na koho mam reagovat. Kazdopadne Caja hlasi, ze disk uz neni namountovany, a ked ho vytiahnem dostavam tu hlasku co som uviedol

    • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 03.05.2020 | 09:06
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Nepoznám, ako sa správa pri kopírovaní Caja, avšak v Thunare keď už kopírovacie okno hlási 100%, tak je okno stále ešte zobrazené a trvá ešte asi cca minútu, než okno zmizne a až vtedy môžem bez obáv vytiahnuť USB kľúč. Je to tým, že sa kopíruje do kešky a odtiaľ až na disk. Pokiaľ sa úplne nedokončí kopírovanie z kešky na disk a ty ho vytiahneš, súbory budú poškodené. Ako sa správa kopírovacie okno v Caje? Tiež je ešte viditeľné po dosiahnutí 100%? Ak áno, počkaj až zmizne a až potom vytiahni USB.

      • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 03.05.2020 | 09:21
        Avatar debian+   Návštevník

        Citaj toto. Ale skor to zle vyzera ze zle odpajanie media alebo udev nastaveni.

    • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 03.05.2020 | 23:12
      Avatar easySolution   Návštevník

      Stiahni si DoubleCommander. Unzipni do houmu. Na ploche si sprav launcher a problem vyrieseny. Za par dni ked pozries na Natilus, Thunar, Caja alebo inu sracku, bude sa ti robit nevolno. A pri praci s DC si budes krochkat blahom.

      • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 00:19
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Načo má sťahovať niečo, čo je s najväčšou pravdepodobnosťou v repozitároch distribúcie?

        • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 08:58
          Avatar easySolution   Návštevník

          koli cerstvosti :)

          pouzivam Debian stable, v repozitaroch je verzia z 2/2019 a ja ficim uz na DoubleCmd z 02/2020

          • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 09:18
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Takže si dáš na desktop starý systém vhodný na servery a potom si tam plácaš softvér od bár kade, to znie rozumne.

            U mňa je v zdrojoch verzia 0.9.8. čo je posledná vydaná z 2020-02-01.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 14:47
              Avatar easySolution   Návštevník

              Je mi jedno co a preco pouzivas ty, tak preco ta penis pali po tom, co a preco pouzivam ja?

              V stable repe je verzia 0.9.1

              https://packages.debian.org/source/buster/doublecmd

              • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 06.05.2020 | 03:09
                Avatar menom   Používateľ
                Stiahni si DoubleCommander. Unzipni do houmu. Na ploche si sprav launcher a problem vyrieseny. Za par dni ked pozries na Natilus, Thunar, Caja alebo inu sracku, bude sa ti robit nevolno. A pri praci s DC si budes krochkat blahom.

                Človeče to znie akoby bez DC ani nemalo zmysel používať linux. To máš z vlastnej hlavy ? Alebo sú to roky skúseností čo ťa priviedli k takému konštatovaniu. Fakt ma to zaujíma ...

      • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 10:50
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        no ja ti neviem, nevravím že DC je zlý ale načo, bežnému človeku na skopirovanie dát na USB ?

        väčšinu úkonov je možné spraviť s dvomi oknami (často aj s jedným) vstavaného správcu súborov rovnako efektívne, pričom ten vstavaný je často oveľa lepšie integrovaný do desktopového prostredia (vytváranie záložiek, skratiek v menu, aktivovanie rôznych funkcií ako zdielanie dát ...) a nepotrebujem inštalovať ďalší soft

        btw keď už tak osobne uprednostňujem MC, lebo ho mám dostupný aj cez SSH

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 11:28
          Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

          Skusil som aj Double Commander. A presne ten isty problem.

          • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 14:54
            Avatar easySolution   Návštevník

            skoda

        • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 14:54
          Avatar easySolution   Návštevník

          suhlasim, dal som mu len tip na iny SW, ktory ani nemusi instalovat. Ak nebude spokojnost staci ho len vymazat

          Sam mam skusenosti ze apt install mi dovlecie bambilion zavyslosti a potom ani apt purge, remove mi vsetky zavyslosti neodstrani a tak to v systeme hnije, kvasi a bobtna... Bleee

          • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 15:50
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            potom ani apt purge, remove mi vsetky zavyslosti neodstrani

            to bude tým že na to je apt autoremove a apt autoclean

            purge zmaže navyše iba nastavenia daného balíka

            to len tak na doplnenie aby reč nestála

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 17:14
              Avatar easySolution   Návštevník

              super, zasa som sa dozvedel nieco nove. dakujem.

              aka by mala byt sekvencia prikazov na kompletene odinstalovanie balika aj so zavislostami?

               

              • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 17:19
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                sudo apt purge ti odstráni balík včetne konfigurácie a následne sudo apt autoremove ti odstráni po odinštalovaní balíka jeho závislosti. Ale to dostaneš aj hlášku po odinštalovaní balíka, ak zostanú závislosti,,,

              • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 17:39
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                ja na debian based distrách používam najprv remove alebo purge, potom autoremove (odinštaluje zbytočné závislosti) a potom autoclean vymaže staihnuté balíky (myslím)

                či to je správne netuším, zatiľ som stým nemal problém

                na manjare používam:

                sudo pacman -R $(pacman -Qdtq)

                to som raz niekde odkukal a mám to zapísané v poznámkach (lebo zapamatať si Qdtq je mimo moje schopnosti (aj keď s týmto som už mal nejkaé problémy - odstránil mi dačo čo nemal)

                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 17:24
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Nemá náhodou Linux Mint možnosť odpojiť (vysunúť) disk pri poklepaní myšítkom na ikonku pripojeného USB disku?

      Také niečo zavolá sync ako spomínal damian--, rovno pred umount ako spomínala Saláma. On je to analogický úkon ku bezpečnému odpojeniu disku známeho z Binblobs. A bez toho sa nestihne všetko z diskovej cache zapísať na to USBčko.

      PS: I keď v prípade pomalých USB Flash diskov by som bol za hardkódovanie synchrónneho zápisu. Znalci pochopia.

      • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 17:34
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
        Nemá náhodou Linux Mint možnosť odpojiť (vysunúť) disk pri poklepaní myšítkom na ikonku

        Má. Buď na ikonku na spodnom paneli vpravo dolu alebo v správcovi súborov Nemo (LM Cinnamon).

        • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 20:34
          Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

          hej presne mint ma tu ikonku. A tu pouzivam. Potom ked vytiahnem usb disk tak dostanem error hlasku.

          • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 20:42
            Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

            Skúšal si vymeniť ten USB disk? Vymeniť USB port? Skúsiť ten USB disk na inom stroji ? Mint máš aktualizovaný ?

            • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 20:55
              Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

              4x ano

          • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 20:57
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            A počkáš kým to po poklepaní na "odpojiť disk" oznámi že je to zapísané (a že to môžeš vytiahnuť), alebo na to klikneš a hneď to vytiahneš?

            Podľa popisu nečakáš, a to je chyba.

            • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 21:13
              Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

              ja kliknme na tu ikonku. vtedy asi zacne odmountovavat (teda snad). a potom ta ikonka zmizne. co je indikacia, ze disk je odmountovany. vtedy vytahujem disk. vysledok poznate.

              • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 21:20
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Nezbehne sync, ak to distro máš rád, nahlás to ako bug.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 21:27
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Tak potom Mint už nie je to, čo býval.

                • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 21:50
                  Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                  Mne sa pre zmenu Mint chová korektne.

                • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 22:16
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  Presne tak, za posledné týždne som mal len dve možnosti po večeroch, počúvať nervavú frajerku lebo kvôli korone je celé dni doma alebo sa zabávať za počítačom a rozvíjať distro turistiku. Zvolil som druhú možnosť a za cca dva mesiace som prešiel x distrami a s čistým svedomím môžem povedať, že práve Linux Mint mi príde ako najlepšie *deb distro s Xfce desktopom (spolu s MX Linux). Žerie pamäť menej ako Xubuntu a je stabilné, a ani pri kopírovaní na kľúč som nikdy nepostrehol problémy,,,

              • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 04.05.2020 | 21:53
                Avatar samalama   Návštevník

                a neostane nahodou to usb pripojene, aj ked ikona zmizne...?

                • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 06.05.2020 | 13:25
                  Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

                  napadlo ma vyskusat usb disk, ktory ma ledku, co indikuje pristup na disk takze:

                  1. dal som kopirovat. ledka blika

                  2. kopirovanie skoncilo, ledka blika

                  3. klikam na ikonku odmountovania. ledka blika

                  4. neviem co to urobilo, ale ikonka zmizla. ledka blika

                  5. ledka stale blika. ak by som teraz vytiahol disk, dostane hlasku a data su porusene

                  • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 06.05.2020 | 13:55
                    Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                    A keď klikneš pravým tlačidlom myši na tej ikonke, čo sa objaví. Ak menu s možnosťou vysunúť disk, tak to zvol a potom by už nemal byť problém. U mňa to alespoň tak funguje, že musím kliknúť pravým tlačidlom, objaví sa kontextové menu s vysunúť a cca 1-2 sekundy po kliknutí na tuto položku môžem vytiahnuť disk. Aj mi to tam vypíše.

                    • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 07.05.2020 | 16:13
                      Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

                      Zobrazi sa kontextove menu. Ano, je tam moznost vysunut disk. Nic mi nevypise, ikonka zmizne. a ked vytiahnem usb disk tak error hlaska

                      • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 07.05.2020 | 17:28
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                        Kliknúť na ikonku a cez terminál skontrolovať či je skutočne odpojený.

                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 07.05.2020 | 20:31
                        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                        Tuto je riešený podobný problém, Vyzerá to, že niečo bráni odpojeniu. Buď k USB ešte pristupuje nejaký proces alebo je tam nejaký bug, prípadne skús z livka pripojiť nejaký disk, nakopírovať a odpojiť. Ak to bude fungovať OK, máš nabúranú existujúcu inštaláciu (nejaký poškodený súbor). Potom pomôže reinštalácia súborov, ktoré za to zodpovedajú. Kedže neviem, ktoré súbory za to zodpovedajú, tak v najhoršom kompletnú reinštaláciu. Snáď sa ozve niekto, kto to pozná podrobnejšie a poradí, ktoré spbory treba preinštalovať. Mne niekedy, keď som mal problémy s prácou s USB, stačilo reštartnúť.

                        • RE: Ako kopirovat spravne na usb disk 07.05.2020 | 22:39
                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                          To je dosť stará rada a systemd to už bude mountovať bohvie kde a bohvie ako, skús si to u seba, fakt netuším.

                          Toto by mohla byť aj HW chyba, možno skúsiť inú flešku.

                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org