Podarilo sa mi kúpiť novy ntb Asus M509DA EJ025 s predinstalovanym Ubuntu 20.04 LTS GNOME.
Neviem však rozchodiť wi-fi pripojenie. Viď príloha, len neviem, čo ďalej bez internetu. Ten ntb nemá žiaden RJ 45 konektor :( Prosím vás o pomoc.
Podarilo sa mi kúpiť novy ntb Asus M509DA EJ025 s predinstalovanym Ubuntu 20.04 LTS GNOME.
Neviem však rozchodiť wi-fi pripojenie. Viď príloha, len neviem, čo ďalej bez internetu. Ten ntb nemá žiaden RJ 45 konektor :( Prosím vás o pomoc.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Bot využívaný na útoky proti mnohým štátnym inštitúciam v celej Európe dosiahol novú veľkosť.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Co ti hodi:
https://linuxconfig.org/ubuntu-20-04-connect-to-wifi-from-command-line
Zadal som
a aj veci z linku, čo si poslal, v prílohe je vysledok
ja sa vyjadrím len k tomu internetu
za pár eur sa dá zohnať usb to lan adaptér a ak máš mobilný internet, usb tethering tiez zväčša funguje bez problémov (možno aj cez bluetooth)
Pravdaže mam internet v mobile cez domácu WiFi sieť... Však pomocou neho aj s vami komunikujem, ibaže vôbec nemám jasno, čo je ten tethering a ako ho sprevádzkovať na mojom mobile, aby som mal web aj na tomto ntb :(
Ak mas samsung, tak je to v nastaveniach -> Pripojenia -> Mobilny bod a zdielane pripojenie a v nom je USB tethering, ktory povolis (samozrejme, najprv musis byt pripojeny mobilom na Wifi a USBl kablom k PC ).
Ak sa jedná o nový ntb s predinštalovaným linuxom, tak by som ho reklamoval, že neide wifi.
Ten Linux mi predistaloval brat, kúpil ho totiž na firmu a dal tam tú linuxovu predinštaláciu skôr, ako mi ho poslal...
V ubuntu mi pomohlo nainstalovat z repa balicek rtl8821ce-dkms.
Samo si to aj skompiluje voci kernelu. Po restarte, sa mi wifi sama rozbehla
Stiahnuť na inom počítači sa ten balíček dá tu potom klikneš na toto a balíček sa stiahne. Potom by malo stačiť na nainštalovanie, ho preniesť na cieľový ntb a naň dvojkliknúť.
alebo sa mobilom propojit na Wifi, mobil pripojit kablom k NTB a nasledne v mobile zapnut USB tethering. Tym padom na NTB bude mat internetove pripojenie.
Potom uz len staci napinstalvoat via
sudo apt-get install rtl8821ce-dkms
Pozor; stiahne si to kopu zaivslosti - kernel headers, nejake libka, nejake dalsie somarinky, ale nakoniec to nakompiluje a loadne
Este som zabudol pripomenut, ze je potrebne mat vypnuty secure boot pred instalaciou balicka, inac ten moful neloadne (kedze nie je podpisany certifikatom. Da sa sice modu podpisat a nasledne loanut aj so secure boot-om, ale je to trochu voser - takto je to jednoduchsie) ...
Ďakujem ti veľmi krásne za pomoc, rozchodil som to podľa tvojho návodu... Už mi po reštarte naskočila možnosť WiFi pripojenia, takže internet mi už ide úplne super cez WiFi 👍
Som rad, ze som Ti pomohol a funguje to 😀
Super vecička s tým USB tetheringom, nepoznal som to. Dobre vedieť aj nabudúce, keď niekto nebude môcť pripojiť ntb káblom.
však toto sa tu uz riesilo viac krát, minimálne wlasaty to pravidelne odporúča, som to považoval za bežnú vedomosť
btw ja mám väčšiu úspešnosť s bluetooth tetheringom ako s káblovým (90% k 70% v prospech BT)
To je dobrý príklad toho ako je zmršený tento svet. Wifi nefunguje lebo nemá ovládač, ale ovládač sa nedá stiahnuť a inštalovať lebo nefunguje wifi.
To mi pripomenulo ako som po škole nemohol nájsť prácu v odbore. Bez praxe ma nikde neprijali a tú prax som nemal kde nadobudnúť.
Neberte to tak, že sa sťažujem, skutočne nie. Bolo to už dávno, len poukazujem na to aký je ten svet skur..ný.
PS: prax v odbore dodnes nemam ziadnu ani po 20 rokoch musel som brat aj prace co iny nechceli
Nestazujes sa, iba sa opakujes, toto iste sme tu uz v minulosti citali. Zial, taketo trable linuxos.sk vobec nedokaze uspesne riesit.
Takéto trable riešia na slovenskom portáli Profesia.SK alebo na Indickom portáli Linked.IN (patriaci pod známu osobnosť s menom Satya Nadella).
má ten NB konektor USB-C?
Áno, má 😉