pidgin upgrade

Sekcia: Aplikácie & Desktop 01.08.2020 | 20:41
Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

Ahojte,

mám Linux Mint 18.2 Sonya. Beží mi tam Pidgin 2.10.12 (libpurple 2.10.12) a sipe plugin (office communicator) 1.20.1. Problém je, že by som chcel prejsť na vyššiu verziu (pidgin uz je 2.14 a sipe nejak 1.25). Len netuším ako.

sudo apt-get install pidgin je stále na 2.10.12.

Našiel som ešte možnosť cez flatpak. https://www.tipsonunix.com/2020/07/install-pidgin-2-14-1-in-ubuntu-linux-mint-manjaro-linux/.

Len tam treba posťahovať "zopar" veci

        ID                                           Branch          Op          Remote           Download

1.     im.pidgin.Pidgin.Locale                      stable          i           flathub           < 14,0 MB (partial)
2.     org.freedesktop.Platform.GL.default          19.08           i           flathub           < 89,1 MB
3.     org.freedesktop.Platform.openh264            2.0             i           flathub            < 1,5 MB
4.     org.gnome.Platform.Locale                    3.36            i           flathub          < 323,0 MB (partial)
5.     org.gnome.Platform                           3.36            i           flathub          < 324,5 MB
6.     im.pidgin.Pidgin                             stable          i           flathub            < 7,9 MB

Čo mi príde šialene.

Poradne nejaky iný rozumnejší spôsob.

Vopred ďakovala

    • RE: pidgin upgrade 01.08.2020 | 21:29
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Ja som na diaľku upgradoval Ubuntu na verziu 20.04, počítam, že v najvonvšom Linux Mint tá verziu už bude. Upgradujem takto Ubuntu už pár rokov, bez toho, žeby som ho videl a funguje to.

      Keď ho najbližšie uvidím, tak tam pôjde antiX Linux, ale netuším, či ho niekedy ešte uvidím, kedže najbližšie som k tomu kompu bol cca 40km a pokiaľ to funguje, nechce sa mi to riešiť, njn som lenivý.

      Linux Mint 18.2, mi dnes príde ako dedko.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: pidgin upgrade 03.08.2020 | 15:56
        Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

        je to bežná prax a odporúčané to takto upgradovať ? Praveže ja všade čítam, ako je dobre robiť radšej inštaláciu na novo.

        a ponúka mi to upgrade len na 18.3

        no dedko ako dedko. je to z júla 2017. to je taký svieži, čerstvý a moderný dedko.

        ako je to v iných distribúciach. čelí sa tam podobným problémom ?

        • RE: pidgin upgrade 03.08.2020 | 17:53
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          antiX Linux je rolling release, takže sa to updatuje priebežne na najnovší softvér. Ubuntu vydá raz začas novšiu verziu, prípadne LTS. Nič z toho nie je úplne bezbolestné, ale ide to. Arch Linux a odnože sú rolling release a tiež tam je potrebné občas niečo riešiť. Debian má stabilnú vetvu na vývojových cyklov, ale zas vydávajú celkom obsiahlu príručku ako prejsť na novšiu verziu a obsiahle spisujú známe bugy. Keď použiješ napr. Debian testing, tak to je zas rolling release, čiže zas nejak "hladko" prechádzaš medzi novšími verziami. Sem tam sa ale niečo rozbije, ale ak s tým distrom žiješ, tak to spravíš.

          Ubuntu som upgradami dcére spravoval cez desať rokov. Občas poldňa v prdeli, ale prešli sme. Hlavne máme pomalý vesnický internet.

          Ja by som riskol upgradnuť aj Linux Mint, hoci sa to neodporúča. Proste zobrať zdroje softvéru z najnovšieho LM. Update zdrojov a skúsiť upgrade. Občas to na niečom spadne, takže odinštalujem problémový program. Možno to začne pišťať aj po nejakej knižnici, takže si ju stiahnem z netu. Tu sa občas rozbehne peklo závislostí. LM komunita nemá také ľudské zdroje ak Debian, alebo Ubuntu, tak nemá kto písať upgradovacie skripty na všetky programy, ale keď budeš trpezlivý, tak zistíš, že v tom novom konfigu nejakého programu moc zmien nebude, ak to zrovna nebude GTK/Gnome hell s XML hell, to je proste žijúca pičovina.

          Keď nechceš nič riešiť, tak Ubuntu, ak si ochotný riešiť ovládače, tak Debian a keď si ozajstný chlap, tak antiX, ten je v základe katastrofálny, ale keď si ho raz vytuníš, tak budeš roky spokojný.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: pidgin upgrade 05.08.2020 | 10:15
            Avatar martin-zeleny Linux Mint Mate  Používateľ

            kedysi sa hovorilo, ze najlepsi rolling release distro je arch linux. co je na tom pravdy neviem. ale vazne ma nelaka, ak si ma vsetko clovek nastavovat a konfigurovat rucne.

            • RE: pidgin upgrade 05.08.2020 | 10:41
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              preto existujú distrá ako manjaro a podobne

              kde máš arch ale 99% vecí za teba nastaví správca distribúcie

              áno človek musí mať viac skúseností lebo raz za čas (u mňa 1-2 krat za rok) vznikne problém pri aktualizácii ale stačí vedieť čítať popis chyby prípadne zájsť na wiki a riešenie je na svete za 10 minút

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment