čudné správanie sa príkazu ip link

Sekcia: Aplikácie & Desktop 02.08.2020 | 10:46
Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

Zdravím. Dnes som sa hral s inštaláciou arch linuxu a prekvapila ma jedna vec. Keď som zadal príkaz ip link pre zobrazenie názvov zariadení, nezobrazilo mi správne názov wifi. V minulosti alebo po nabútovaní Manjara a zadaní ip link sa zobrazí názov wifi ako wlp2s0 viď obrázok 2. V inštalačke arch linuxu sa však zobrazí ako wlan0. Vie niekto, príčinu, prečo to je tak? Zaujímavé je, že pokiaľ dám pripojiť wifi príkazom iwctl pomocou názvu wlan0, tak mi ju pripojí.

iwctl
[iwd] station wlan0 connect dlink19
    • RE: čudné správanie sa príkazu ip link 02.08.2020 | 11:58
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Pozri si Archácku príručku k sieťam.

      wlan0 je tradičné pomenovanie a wlp2s0 je nové pomenovanie podľa pripojenia hw. Viac info nájdeš v tej príručke v sekcií Revert_to_traditional_interface_names

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: čudné správanie sa príkazu ip link 03.08.2020 | 08:16
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Ak si si podrobne pozrel obrázky, tak je tam divné to, že vo výpise arch linuxu je na rozdiel od výpisu z Manjara vynechaná tretia položka a názov wifiny wlan0 je uvedený až ako položka č. 4. To je divné, prečo nie je uvedená ako položka 3, ktorá je úplne vynechaná.

        • RE: čudné správanie sa príkazu ip link 03.08.2020 | 15:52
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Aha, tá konfigurácia je komplet rozjebuškaná. Sieťovka má nové značenie a wifina tradičné.

          Ja by som už na systemd distro nešáhol ani klacíkom.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: čudné správanie sa príkazu ip link 03.08.2020 | 16:20
          Avatar samalama   Návštevník

          nevypinal si ju medzitym...? resp. co tak pozriet logy...?

        • RE: čudné správanie sa príkazu ip link 03.08.2020 | 16:24
          Avatar samalama   Návštevník

          systemd-kokotina pomenuva iface podla pozicie na doske, podla pozicie slotu, podla fyzickeho umiestnenia na doske... a ked to vsetko zlyha, tak dava klasicke povodne nazvy. tak si vyber...