zlyhanie inštalácie bootloadera

Sekcia: Ostatné 02.08.2020 | 10:56
Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

Pri inštalácii arch linuxu mi zlyhala inštalácia bootloadera. Potom som sa na ten istý ntb pokúsil nainaštalovať Manjaro a inštalácia zlyhala úplne rovnakým spôsobom viď príloha. Potom som na skúšku skúsil nainštalovať LM19.3 XFCE a ten sa nainštaloval v poriadku. Čo môže byť príčina? Kde pátrať.

    • RE: zlyhanie inštalácie bootloadera 02.08.2020 | 12:19
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Efi partícia musí byť fat32, viac si o tom prečítaš v článku od Livana.

      Pri inštalácii v UEFI režime sa GRUB zvyčajne inštaluje do adresára /boot/efi na sdxy, čo je špeciálny oddiel s veľkosťou 200 až 500 MB, naformátovaný na Fat32 s príznakom ESP (EFI System Parttion). V prípade viacerých diskov, každý z nich môže obsahovať jednu bootovaciu partíciu s príznakom ESP. V situácii, kedy mám viacero diskov a na každom disku mám nainštalovaný iný OS, môžem GRUB nainštalovať na každý z nich a ktorý z nich štartuje si nastaviť v poradí bootovania v UEFI/BIOSe.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: zlyhanie inštalácie bootloadera 02.08.2020 | 12:47
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Toto samozrejme bolo dodržané, mal som tam dve partície jednu 512 MB esp ako fat32 a druhú 465 GB koreňovú, ako ext4. Však inštalatér Manjara by v tomto tiež neurobil chybu nie? Ten snímok je z inštalácie Manjara, kde všetko prebehlo až skoro do konca, len potom pri inštalácii zavádzača vyhodilo tú chybu, ktorá je na obrázku. Tá chyba bola úplne rovnaká, ako mi hlásilo v arch linuxe.

        • RE: zlyhanie inštalácie bootloadera 02.08.2020 | 13:54
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Zdá sa, že sa jedná o chybu knižnice Python, ako je v tej správe. Pri inštalácii EndeavourOS, ktorá je založená na arch linuxe to urobilo tiež. V Priloženej snímke je trocha lepšie vidieť, čo to napísalo. Robí to vo všetkých distrách založených na arch linuxe (Arch linux, Manjaro, EndeavourOS).

        • RE: zlyhanie inštalácie bootloadera 02.08.2020 | 17:24
          Avatar redhawk75   Používateľ

          mne vzdy po case manjaro lahlo.

          Na eMMC som to napriklad ani nenainstaloval (Acer a eMMC 23GB)

          v MX davam vzdy rucne pred instalaciou vytvorit 500MB fat32 a ext4 1-2 podla potreby. Automaticky mi to tu fat32 vymaze...

           

          • RE: zlyhanie inštalácie bootloadera 02.08.2020 | 18:33
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Toto nie je ten prípad. Ja to mám na klasickom rotačnom 500 GB disku a arch linux aj Manjaro som tam predtým mal viackrát úspešne nainštalované. Len teraz to nejako štrajkuje a nedá sa nainštalovať bootloader.

            • RE: zlyhanie inštalácie bootloadera 03.08.2020 | 00:25
              Avatar redhawk75   Používateľ

              aha

    • RE: zlyhanie inštalácie bootloadera 03.08.2020 | 08:58
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      pozeral si na manjaro forach ?

      napriklad tu:

      https://forum.manjaro.org/t/installation-fails-when-it-reaches-installing-boot-loader-grub/110075

      zväčša tam bývajú slušné odpovede/návody

      BTW, dobre ma pobavilo ako bedňa odporučil Livanovi aby si prečítal svoj vlastný článok :-D

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: zlyhanie inštalácie bootloadera 03.08.2020 | 10:37
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Tak pozrel som tebou odkazovaný link a je to presne tá chybička čo aj u mňa. Avšak riešenie som sa aj tak nedozvedel. Všetko, čo tam ponúkajú som skúšal, nepomohlo. Divné je aj to, že LM19.3 XFCE sa normálne nainštaluje. Nefungujú iba distra založené na Arch Linuxe.

        • RE: zlyhanie inštalácie bootloadera 03.08.2020 | 10:52
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          a nebude to tou opravou zranitelnosťou v GRUBe čo teraz vybehla - boothole či ako sa to vola

          je dosť možné že arch ma uz patch a ten robi zlobu ?? a preto ide LM a arch based nie ?

          to ale len tak tipujem

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: zlyhanie inštalácie bootloadera 03.08.2020 | 12:28
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            takéto niečo:

            http://www.dsl.sk/article.php?article=24142

            aj ked to sa netýka úplne tvojho problému

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: zlyhanie inštalácie bootloadera 03.08.2020 | 18:02
          Avatar redhawk75   Používateľ

          mne to robilo ked som mal kluc robeny v unetbootin.

          Riesenim bolo stiahnut a overit iso (standard) a pouzit Balena Etcher

          • RE: zlyhanie inštalácie bootloadera 03.08.2020 | 19:40
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Všetko overené a pálené cez Etcher.

    • RE: zlyhanie inštalácie bootloadera 04.08.2020 | 18:51
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Sranda. Dnes som v tom ntb vymenil HDD za SSD Crucial BX500 120 GB, ktorý sa mi podarilo získať v akcii za necelých 20 € (no nekup to, keď je to tak lacné) a bez problémov nainštaloval LM19.3 XFCE. Fachčí to bez problémov. Zatiaľ do toho nebudem rýpať, neskôr skúsim znova nainštalovať arch linux a uvidím, či sa chyba bude opakovať.

    • RE: zlyhanie inštalácie bootloadera 05.08.2020 | 03:03
      Avatar Glyndon Arch Linux  Používateľ

      Pri všetkej úcte Livan, mám taký pocit, že si sa v tom troška stratil. Ak si to 
      inštaloval podľa toho svojho návodu, tak to je už vyšše roka neinštalovateľné.
      Bolo by dobre tú prvú časť opraviť.

      Tak skúsim odpovedať na tvoju otazku:

      mkdir /boot/efi
      mount /dev/sdax /boot/efi

      pacman -S grub efibootmgr

      grub-install --target=x86_64-efi --bootloader-id=GRUB --efi-directory/boot/efi
      grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

      Ak je arch inštalovaný ako primárny systém, tak tu skončíme.
      Ak ho inštalujeme do VirtualBoxu, tak pokračujeme ďalšími riadkami,
      lebo sa môže stať, že nenaštartuje:

      mkdir /boot/efi/EFI/BOOT
      cp /boot/efi/EFI/GRUB/grub/grubx64.efi /boot/efi/EFI/BOOT/BOOTX64.EFI

      nano /boot/efi/startup.nsh
           bcf boot add 1 fs0:\EFI\GRUB\grubx64.efi "Moj Linux"
           exit
           
      exit

      umont -R /mnt
      reboot

      Ďaľšou veľkou zmenou je príkaz pacstrap. Treba si ale uvedomiť, že po nainštalovaní
      systému už nie sú jeho súčasťou žiadne sieťové nástroje. Tie treba nainštalovať
      v príkaze pacstrap, alebo v chroote. Ak by sa na to zabudlo, stači znova nabutovať
      z inštalačného USB, na pripojenie klasicky wifi-menu, vliezť do chrootu a 
      doinštalovať tie veci. Ak môžem doporučiť, použij ConMan. Ten bol vyvíjaný direct 
      pre Archlinux. Je čistý, rýchly, priehľadný a odskúšaný.

      Takže: 
      pacstrap -i /mnt base base-devel linux linux-firmware connman cmst iwd nano dhcpcd

      Nič viac, nič menej. Ak tam máš náhodou aj wpa_supplicant, tak ten musí preč. 
      A samozrejme, ak máš rozdelené partície, nezabudnúť upraviť mkinitcpio.conf.
      Toto sa nezmenilo.

      Takisto už neinštalujeme xf86-input-synaptics, ten je už asi 5 rokov
      v maitenance mode a nefunguje poklep.

      Namiesto toho vytvoríme súbor :

          nano /etc/X11/xorg.conf.d/30-touchpad.conf 
      Section "InputClass"
          Identifier "touchpad"
          Driver "libinput"
          MatchIsTouchpad "on"
          Option "Tapping" "on"
          Option "TappingButtonMap" "lmr"
      EndSection 

        Ostatné inštalačné kroky a nastavenia ostali tak ako boli. Tých zmien je ale viacej,
      ale s tými sa už vysporiada Arch sám. Pribudli nejaké závislosti, niektoré odbudli, 
      pomenili sa nejaké cesty a pod. A tých zmien bude ešte pribúdať. Takže kvoli týmto 
      všetkým zmenám sa ti nedá nainštalovať Manjaro a ani iné distrá, ktoré sú nejakým 
      spôsobom naviazané na Arch. Ak ich tvorcovia to nejakým spôsobom neporiešia, 
      alebo nebudú stíhať to riešť, tak všetky skončia ako Antergos. Ak už neskončili. 
      Dúfam, že ti to pomohlo.

      • RE: zlyhanie inštalácie bootloadera 05.08.2020 | 07:07
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Dík za reakciu. Že sa veci pomenili, som si samozrejme všimol, pretože som narazil hneď pri pokuse o pripojenie wifi, pretože wifi-menu na inštalačke nebolo možné použiť (nebolo jej súčasťou), bolo nutné ísť cez iwctl na čo upozornil aj text hneď po nabootovaní inštalačky. Ďalej to išlo viac menej OK, až na inštaláciu bootloadera, kde to hlásilo input-output error a chybu v pythonovskej knižnici (nenulová návratová hodnota). Inými slovami, ak si na to nájdem čas, použijem ten tvoj príspevok a pokúsim sa to dať znova dohromady. Len neviem kedy to bude, nateraz na to nemám čas a LM tam funguje, takže nateraz som spokojný. Arch linux som si tam chcel dať preto, pretože tento ntb mám taký testovací na hranie sa s linuxovými distribúciami a teraz som si tam chcel vyskúšať inštaláciu a nastavenie IceWM. To na čistom cli základe arch linuxu by bolo najlepšie.