Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka

Sekcia: Aplikácie & Desktop 22.10.2020 | 01:14
Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

Ahojte
mám nainštalovaný Ubuntu default a mám dosť veľký problém.
Po použití aplikácie na čistenie disku bleachbit.org, nastalo to, že začalo mi ukazovať že nedostatok priestoru na disku a potom nastala čierna obrazovka (reálne je zaplnený disk len na cca 50%).

Dal som čistiť aj SWAP. Pred tým keď som som nedal čistiť swap som nemal problém. Neviem, či čistenie spapu je koreň problému.

Teraz keď zapnem počítač, tak chvíľu začne načítavať disk a potom čierna obrazovka "clean ... files .. blocks".
Mám dual boot aj Windowsom. Windows funguje. Grup funguje.
Som schopný sa dostať do recovery mode.
Čo som si vygooglil, tak návody, príkazové riadky v recovery mode mi nepomohli.
Spustil som Lubuntu live z USB, postupoval podľa tohoto návodu ale nepomohlo https://linuxhint.com/ubuntu_boot_repair_tutorial/

Snímky z obrazovky sú tu. Fotky
https://drive.google.com/drive/folders/1_HjkZfxtgX6ToZPeo-qGby0dJLbQE-20?usp=sharing

Neviem, možno by bolo treba nejako vyriešiť ten "preplnený" disk.

Alebo možno bude problém v hardwarovych ovládačoch?

Budem Vám veľmi vďačný za akékoľvek rady, čo mám dať do príkazového riadku alebo akékoľvek iné rady :).

Diki

 

    • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 22.10.2020 | 01:48
      Avatar debian+_debian+   Návštevník

      Ak mas GRUB, daj CTRL+e, najdi ktoru polozku bootujes a v riadku zacinajucim linux na konci napis single. (dalej ako normalne sa spusta {po krokoch, aby si pripadne mohol testovat ci nieco nezblbo}: Prihlas sa ako root a daj prikaz init 3. Prihlas sa v konzole ako bezny pouzivatel a zadaj xinit.)

      Co Ti da prikaz df -i na tom odieli?

    • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 22.10.2020 | 01:49
      Avatar debian+_debian+   Návštevník

      Jazykove okienka. Spravne je pouzivatel pocitaca.

      • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 22.10.2020 | 05:46
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Ste tu dvaja, alebo traja, čo píšete ako hotentoti a zrovna vy opravujete druhých. Nevieš napísať ani dvojslovnú vetu aby si ju nedodrbal, tak už drž hubu.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 22.10.2020 | 05:52
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Asi sto krát som tu aj inde písal, nepoužívajte čističe, je to blbosť, v živote som to nepoužil, asi preto nepoznám tieto problémy.

      Predtým než si bootoval Linux, si skutočne vypol Win, nebol len uspatý? To podstatné ti tam chýba

      df -h
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 22.10.2020 | 06:51
      Avatar redhawk75   Používateľ

      bleachbit? hm to niekto aj pouziva?

      1. cez live by som pozrel zaplnenost toho sda7 (staci baobab lebo gparted)

      2. ako pisal bedna, urcite bol windows vypnuty?

      3. najjednoduchsie riesenie reinstall. najzaujimavejsie zistit co sa stalo. napriklad z live vytiahnut logy z bleachbitu

    • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 22.10.2020 | 10:12
      Avatar samalama   Návštevník

      Po použití aplikácie na čistenie disku bleachbit.org
      Dal som čistiť aj SWAP

      wut!?!?!?
      kto robi take chujoviny, si ine ani nezasluzi...

    • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 22.10.2020 | 10:15
      Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

      Ďakujem všetkým za rady.

      Takže toto mi napísalo

      https://drive.google.com/file/d/1tPdM056_p3Dy0jqe7as02E-nGFRRuqAx/view

      https://drive.google.com/file/d/1Y4Px5_xSRLJJxcGMs20H_s3pKsSLK7qW/view

      https://drive.google.com/file/d/1v9UtJcdFJnbjcsntpGp3ygb0qk5AoGjl/view

      Žiaľ ešte stále sa mi to opraviť nepodarilo.

      Myslím, že tam bola kombinácia viacero chýb. Nie často ale sem tam sa mi stane, že na linuxe zostane čierna obrazovka. Mám zapnutú funkcionalitu Ubuntu Livepatch, ktorá zašle vývojarom automaticky chybu, avšak túto konkrétnu chybu im jednoducho nezašle z dôvodu nejakej poruchy takže vývojari to v updadoch neopravili.

      Vždy pri čisení pomocou Bleachbitu tam ukazovalo preplnený disk, ale nakoniec to nejak úspešne dokončilo.

      Tým že počas čistenia sa objavila chyba tej čiernej obrazovky, potom som PC predčasne reštartoval a činnosť Bleachbitu nebola dokončená. Bleachbit si tak nestihol upratať po sebe nejaké dočasné súbory a zdá sa, že kvôli preplnenému disku to nechce nabootovať. Asi by bolo treba nejako prečistiť disk po Bleachbite.

      Táto funkcionalita ktorú som si vygooglil mi na čistenie disku od Bleachbitu nepomohla

      du -sh /var/cache/apt/archives
      • Tu niekto zdá sa riešil podobný problém. S tým rozdielom, že ten človek asi nemal úplne preplnený a preto mu to nabootovalo. https://www.bleachbit.org/forum/bleachbit-occupies-entire-free-disk-space-after-wipe-swap-and-free-space
      • Windows bol riadne vypnutý, nie uspatý :).
      • rozmýšlam aj nad preinštalovaním. Ideálne by som ho preinštaloval tak aby mi tam všetky súbory a nainštalované aplikácie zostali (aby som ich nemusel inštalovať odznova). Cez Lubuntu Live USB tam by som sa k súborom dostala mohol zálohovať. Len asi zo zálohovaním nastavení, hesiel a histórie z Firefoxu by bol veľký problém. Máte nejaký typ ako si zálohovať Firefox v takejto situácii?
      • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 22.10.2020 | 11:28
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Ten disk je prakticky prázdny, takže ti ten výborný nástroj zmazal asi aj to čo netrebalo.

        Je problém, bez kokotín zmazať nepotrebné súbory a vyčistiť keš? Máš na klávsnici také tlačítko, že DELEJTE.

        Nerieš, preinštaluj, nezabudni si nainštalovať PičBlít, aby si mohol riešiť to isté zas.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 22.10.2020 | 13:10
          Avatar samalama   Návštevník

          Ten disk je prakticky prázdny...

          rili...?

          • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 22.10.2020 | 13:39
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Aha, na jednom obrázku 4% a na druhom 100%.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 22.10.2020 | 14:14
              Avatar samalama   Návštevník

              skus este raz...

      • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 22.10.2020 | 12:30
        Avatar redhawk75   Používateľ

        reinstall

    • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 22.10.2020 | 10:47
      Avatar debian+_debian+   Návštevník

      Mas plny disk. Nemas kam ukladat data. Pozn. df -i vypise kolko suborov/priecinkov mozes mat maximalne v odiely.

      Ako root zadaj:

      apt clean # zmaze docastne subory, tj. deb instalacky, kt. sa pouzivali pri instalacii a stahovali pred instalaciou do systemu 

      Kedze mas plny disk, tak je potrebne zistit, co je najvacsi zrut. Takze na zaciatok:

      cd /; du -sh `ls`

      A daj sem vypis, na kontrolu, ci nieco nie je vacsie ako ma zvycajne byt. A pripadne meň cestu v cd a id do popriecinkoch, kt. najviac zaberaju.

      Ak si pomazes alebo urobis poriadky. tak si zakt. system (apt update && apt upgrade).

      • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 22.10.2020 | 11:46
        Avatar Slavomír Ubuntu 23.10  Používateľ

        Diki za rady. Zdá sa že v tom root je 103 GB. To bude asi príliš veľa. https://drive.google.com/file/d/1oulfkSDI2TiO1ONofa3XlwDsPmFftKcK/view

        • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 22.10.2020 | 12:08
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          ja používam nástroj ncdu

          bootli do livka, pripoj si ten plný disk a spusti nad nim ncdu (asi ho bude treba nainstalovat, vacsina distribucii ho ma v repozitaroch)

          syntax je:

          ncdu /cesta/k/pripojenemu/disku/

          krasne ti vypise kde su najvacsie subory, budes moct prechadzat adresare a podadresare

          pozri sa co su zac a kde je najviac dat - nieco zbytocne z nich zmaž (nie náhodne, zmaž len čo vieš že je nadbytočné)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 22.10.2020 | 12:40
          Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

          Nikde tam nevidieť adresár "home", takže ho máš na root partícii a problém s miestom môže byť aj tam. Sú tam všetky tvoje nastavenia, obrázky videá a pod. Neviem, či je tam default nainštalovaný MidnightCommander, ale ak budeš mať šťastie, tak stačí v tom okne za krížikom napísať mc a dať enter. Ak by nabehol, môžeš si v grafickom prostredí prezrieť, vymazať, zálohovať čo potrebuješ.obrázok Čierna obrazovka často nabehne aj pri poškodení filesystému, potom treba z livelinuxu dať skontrolovať /dev/sda7 príkazom sudo fsck /dev/sda7

          • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 22.10.2020 | 12:51
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            to skúšal len ho vždy mal pripojený tak mu fsck nezbehol (viď obrázky)

            a to preto ze to robil z nabootovaneho systemu a nie z livka a samozrejme po nabootovani nemoze odpojit / particiu

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 22.10.2020 | 13:15
            Avatar samalama   Návštevník

            Nikde tam nevidieť adresár "home", takže ho máš na root partícii a problém s miestom môže byť aj tam.

            nie, tam problem nebude. / particia je plna (132gb) z toho /root adresar ma 103gb. zvysok si uz dopocitas/domyslis sam...

        • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 22.10.2020 | 16:25
          Avatar debian+_debian+   Návštevník

          root- bez debaty ano. U mna ma 79 MB. Co tam ukladas? Root pouzivatela by si nemal pouzivat default na pracu.

          Inac, ten prikaz je lepsie dava (zobrazi aj skryte subory):

          cd /; du -sh `ls -a`
          • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 22.10.2020 | 18:06
            Avatar samalama   Návštevník

            a kolko skrytych suborov/adresarov mas v /? ja mam v linuxe 0, vo freebsd 3 a v netbsd 2...

            • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 22.10.2020 | 18:14
              Avatar debian+_debian+   Návštevník

              Ja som potom dalej pisal, ze si ma url upravovat na inu v tom prikaze. A to v uz domovskom adresare by prehladol napr. velkost priecinku .cache.

    • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 25.10.2020 | 19:11
      Avatar gejza   Návštevník

      .bleach bit sa pouziva s root pravom...v opacnom pripade maze šecko...je to nastroj sikovny,v dobrych rukách.pouzivam uz roky......asitaknijak

    • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 25.10.2020 | 19:26
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      A napíš jediný dôvod prečo ho používať. Nevieš vymazať keš z apt, alebo čo? Zatiaľ zabudnime, že máš hokej v oprávneniach.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 26.10.2020 | 10:40
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      BleachBit je asi tak dobrý, ako ho nastaví používateľ. Ja som ho používal len na vymazanie náhľadov obrázkov, schránky, posledných dokumentov a bash príkazov. Všeobecne sa dá fungovať bez neho, väčšinou má len nalinkované súbory alebo adresáre (.bash_history a pod.), ktoré má mazať. Treba riešiť voľby s rozumom lebo má dosť možností. Napríklad KDE soft na čistenie Sweeper je rozumnejší a čistí práve len mnou spomínané voľby plus históriu webu, takže je bezpečnejší. Ale čo som si všimol v KDE neon nemaže práve .bash_history a zostáva visieť v /home. Ale ako spomínal Bedňa, čističe sú zbytočné, stačí mazať cache so stiahnutými balíkmi po inštaláciách softu.

      • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 26.10.2020 | 12:21
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Pali, mazanie histórie z Bashu je vec, ktorá ti môže skomplikovať život a sú to len kilobajty. Je mám nastavenú históriu na dĺžku 5000 riadkov. Čiže keď si po polroku spomeniem, že som niečo riešil v terminále a neviem ako, tak to dosť pravdepodobne nájdem práve v histórií. Stačí stlačiť Ctrl+R a napíšem časť čo si pamätám a Bash mi ponúkne čo som písal.

        História webu je pre mňa tiež dôležitá, nedovolil by som si ju zmazať.

        Vymazanie náhľadov obrázkov je otázna vec. Ja som to vyriešil tak, že momentálne žiadny thumbnailer nepoužívam, takže sa mi žiadne náhľady nevytvárajú. Najviac miesta u Mńa aj tak zaberajú dôležité veci, takže nejaké megabajty u mňa nehrajú rolu.

        Všetkého z rozumom, páč človek vždy potrebuje zrovna to čo zmazal :)

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 26.10.2020 | 13:34
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Ja mám v každom prehliadači nastavené, aby mi mazal históriu. Stránky mám v záložkách a keď ma niečo zaujme, tú stránku si uložím. Som trochu postihnutý na poriadok v počítači, toto nikto nezmení :-) Toto nie je o úspore miesta, proste zvyk je železná košeľa. Najdôležitejšie príkazy bashu si pamätám, alebo ich mám kopírnuté v texťáku,,,

          • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 26.10.2020 | 14:10
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Ja som tiež postihnutý poriadkom v kompe, ale robím ho ručne ;-)

            Najdôležitejšie príkazy bashu si pamätám

            Nehovorím o príkazoch, to by sa každý v svojom záujme mal naučiť. Ale celých konštrukciách príkazov. Určite by som nedal z hlaxy freedesktop.org d-bus a ďalšie. Keď to nemáš v histórií, musíš to zas hľadať po internetoch.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 26.10.2020 | 14:05
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          A záložky si triedim do skupín, čo mám nerozčítané si uložím to Temp, históriu nepotrebujem.

          • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 26.10.2020 | 14:11
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Nejaké pekné záložkovanie som už hladal, ale zatiaľ nemám favorita.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 26.10.2020 | 15:28
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          ako mazat v dnesnej dobe malinke veci mi pride blbost

          ja nemazem nic, prave opacne aj spravcu balikov nutim aby vsetko nechal ulozene nacachovane

          v case ked 1tb nvme ssd stoji 100e a 4TB hdd tiež, je to smiešne

          ale ak vas bavi "riskovat" ze si zmazete nieco uzitocne alebo dolezite, preco nie

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 26.10.2020 | 15:33
            Avatar Pavel   Návštevník

            Ale ja nehovorím že si má niekto niečo mazať, práve naopak, písal som že ak áno treba vyberať voľby s rozumom. A nemažem kvôli získaniu nového miesta, len nemám rád históriu a rôzne ukladanie zoznamov. Ešte aj po odinštalácii balíkov hľadám v /home či nezostali visieť konfigy, ale každý podľa chuti,,,

            • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 26.10.2020 | 15:59
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              mna zase par krat "zachranil" stary konfig ako aj balik v cache (ked som omylom odinstaloval balik ked som bol offline)

              takze ja presne opacne, nevravim ze to je dobre alebo lepsie ale pride mi to strata času riesit, aj ked chapem ze niekto ma rad "cistotu"

              mna co nevidim netrápi (teda vsetky . zacinajuce adresare) vo zvysku mam tiez rad prehlad

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 26.10.2020 | 16:03
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Niektoré konfigy mám uložené bokom, ako napr. pre Dosbox, aby som zakaždým nemusel nastavovať mount a spustenie NC. A už som sa naučil že pred upgrade a inštaláciou nových balíkov si mám zálohovať systém cez Timeshift. Paradoxne ma to naučil práve Windows,,,

    • RE: Bootovanie nedokončí. Čierna obrazovka 26.10.2020 | 19:29
      Avatar gejza   Návštevník

      ...moj favorit je systemback...