samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 29.10.2020 | 16:01
Avatar radoKE   Návštevník

Je to nejak cele na <->, po neuspesnom ozivovani ubuntu 16.04lts som na odporucanie tunajsich linuxovych znalcov nainstaloval mx 19.2. Podarilo sa to dokonca v grafickom rezime, bez komplikacii. Pocitac bezal v pohode, prihlasenie, odhlasenie, uspanie, zobudenie, vypnutie, proste vsetko ako ma. Potom prisla ponuka aktualizacii zo zelenej krabice, ze 224 aktualizacii. ok, yes, prebehlo, sledoval som zivy log, vsetko ok, ku koncu novy zapis grubu, ze ked neviem kam tak na obe ponukane jednotky ( mam tam teraz iba jeden ssdisk ) ok, zapisalo, pocitac po restarte v prdeli. Nabehne bios, grub, nabehne prihlasovacie okno, prihlasim xsession, a po prihlaseni cierna obrazovka po ktorej sa da mrdat ukazovatelom mysi. ctrl alt f1 ma hodi do terminalu, prihlasim sa, who -u mi hodi dva procesy, jeden pise ze dávn. ak napisem startx rozbehne grafiku ale kazde uspanie alebo screenlock sposobi ze ta session zatuhne a musim ctrl alt F3 atd. Yebal pes, nejake nasmerovanie ?

to Samalama: ano draha viem, windows to riesi.

    • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 17:31
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
      novy zapis grubu, ze ked neviem kam tak na obe ponukane jednotky

      Trocha sa strácam, jeden disk, dve ponúkané jednotky. BTW Ubu 16.04 a MX 19.2 sú dosť vyladené aby sami spáchali samovraždu. Si si istý, že nie problém na stoličke?

      • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 17:37
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Neviem či je to špecialita antiX/MX Linuxu, ale on sa ťa pýta kde chceš Grub, či na disk, alebo na partíciu a keď nevieš kde nainštaluje ho tam aj tam.

        S tým ale problém nemá, on nabootuje, len mu nejde grafika.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 17:32
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Nemáš náhodou combo grafiky AMD + Intel, prípadne Nvidia + Intel?

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 17:46
        Avatar radoKE   Návštevník

        pentium 4 3GHz, 3.6Gb RAM, abit is7e intel i865, ati rv570

    • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 17:39
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      …..ku koncu novy zapis grubu, ze ked neviem kam tak na obe ponukane jednotky ( mam tam teraz iba jeden ssdisk ) ok, …….

      Tejto vete ani ja osobne vôbec nerozumiem. Aký nový zápis grubu? Aktualizácie nič neprepisujú a už vôbec nie zavádzač systému (grub). Jeho umiestnenie je predsa fixne dané počas inštalácie systému. Aktualizácie mohli zaktualizovať jadro systému, s ktorým môže mať tvoj HW problém. Skús teda nabootovať systém so starším jadrom. Čo ukážu výpisy z:

      sudo fdisk --list

      a

      sudo fdisk -l 2>/dev/null | egrep "Disk /|/dev/" | sed "s#^/dev/#Part /dev/#" | awk '{print $2}' | sed 's/://' | xargs -n1 -IX sudo sh -c "hexdump -v -s 0x80 -n  2 -e '2/1 \"%x\" \"\\n\"' X | xargs -n1 -IY sh -c \"case  \"Y\" in '48b4') echo X: GRUB 2 v1.96 ;; 'aa75' | '5272') echo X: GRUB Legacy ;; '7c3c') echo X: GRUB 2 v1.97 oder v1.98 ;; '020') echo X: GRUB 2 v1.99 ;; *) echo X: Žiadny GRUB Y ;; esac\"" 
      
      • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 18:09
        Avatar radoKE   Návštevník

        skusim objasnit, v oznamovacej oblasti plochy na panely vlavo je ikonka otvorenej skatule, hned po nainstalovani mx bola skatula zelena a ponukala 200+ aktualizacii. Najprv som otestoval vsetky cinnosti ktore som popisal, vypinal zapinal uspaval system atd. kedze som mal zlu skusenost s predchadzajuceho distra ubuntu. Po overeni ze pc ide ako ma som odklikol tu zelenu skatulu, otvorilo sa okno, odklikol som automaticke yes pri dotazovani a nechal prebehnut aktualizacie, nacitali sa baliky atd. bambilion dalsich hlasok ako sa co nainstalovalo konfigurovalo atd. Odhadom ku koncu celeho cirkusu bol dotaz na nejaky configuration file v etc/x11/Xsession.d/98vboxadd-xclient, som odklikol D na vypis rozdielov a potom N ze nechat ponechanie aktualnej verzie. Aktualizacia pokracovala do momentu ked sa ma okno dotazovalo kam ma zapisat (alebo aktualizovat /nepamatam) grub a dalo dve moznosti, na sda1 a sda1 daco, nepamatam nefotil som.Tiez ma to upozornilo ze pokial neviem kam mam zadat vsade, tak som odklikol obe sda1 a nechal dokoncit aktualizaciu. Potom som restartoval ci dojde k dodrbaniu a ono doslo.

        vypisy ktor chces:

        Disk /dev/sda: 111,8 GiB, 120034123776 bytes, 234441648 sectors
        Disk model: INTEL SSDSC2BW12
        Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
        Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
        I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
        Disklabel type: dos
        Disk identifier: 0x9fa6e4a6
        
        Device     Boot Start       End   Sectors   Size Id Type
        /dev/sda1        2048 234440703 234438656 111,8G 83 Linux
        

        a druhy:

        /dev/sda: GRUB 2 v1.99
        /dev/sda1: GRUB 2 v1.99
        

        idem pozriet to starsie jadro, buntu mi ich ponukalo 3, teraz ak dobre pamatam mx ponuka pri starte iba jedno

      • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 18:29
        Avatar radoKE   Návštevník

        tak v advanced option su dve jadra plus volba pre obe so systemd, so starsim 4.19.0-9-686-pae bez systemd pocitac nabehne v poriadku, mi to pripomina ubuntu anabazu, tiez startovalo so starsim jadrom v pohode.

    • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 18:28
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      /dev/sda: GRUB 2 v1.99 /dev/sda1: GRUB 2 v1.99

      Ako vidíš z výpisu, máš nainštalovaný GRUB na dvoch miestach, preto ti systém nefunguje. Zavedenie systému so starším jadrom teda nebude fungovať. Grub musí byť na tabuľkách oddielov MSDOS nainštalovaný vždy do MBR (na sda bez čísla). Možným riešením je oprava GRUBU pomocou Live systému.

      • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 18:31
        Avatar radoKE   Návštevník

        Zatial dakujem za tip, idem skusit live.

        • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 19:03
          Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

          MX Linux má v MX Tools na opravu grubu utilitku

      • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 19:17
        Avatar radoKE   Návštevník

        Opravil som grub po starte z live som v mx oprave zavadzaca odklikol reinstall grub bootloader on..., potom instalovat do mbr, umiestnenie sda, a select root location som nechal ako je lebo je tam natvrdo sda1 a neda sa zmenit. Prebehol reinstall a nepomohlo, pri starte s jadrom 4.19.0-12-686-pae dojde po prihlaseni k ciernej obrazovke. Asi nejaky konflikt noveho jadra s graafikou, skoda ze som si nepozrel ake jadro je nainstalovane z live dvd, ci .09 alebo .12 a ci ta .12 nie je instalovana az po aktualizacii.

        • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 20:44
          Avatar samalama   Návštevník

          ... Opravil som grub po starte z live som v mx oprave zavadzaca odklikol reinstall grub bootloader on...

          nic si neopravil, vsetko mas tak, ako si to mal predtym...

      • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 20:42
        Avatar samalama   Návštevník

        ... Ako vidíš z výpisu, máš nainštalovaný GRUB na dvoch miestach, preto ti systém nefunguje...

        kristapana, dalsi odbornik...

        • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 01:12
          Avatar joy   Návštevník
          /dev/sda: GRUB 2 v1.99 /dev/sda1: GRUB 2 v1.99

          Ak je pravda, ze ma GRUB na tych 2 miestach, tak to vypada, ze na /dev/sda to bolo instalovane pre MBR

          A pre /dev/sda1: GRUB 2 v1.99

          To instaloval pre UEFI mode.

          Takze pan robil vela pokusy ...

    • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 20:12
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Pozrime sa teda podrobnejšie na tvoj HW v PC. Postni ešte výpisy z:

      inxi -Fz

      Ak v MX Linux inxi nie je nainštalovaný, tak ho nainštaluj

      sudo apt-get install inxi

      a ešte

      lscpu | grep -i op
      • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 20:27
        Avatar radoKE   Návštevník
        System:    Host: kumbal Kernel: 4.19.0-9-686-pae i686 bits: 32 Desktop: Xfce 4.14.2 
                   Distro: MX-19.2_386 patito feo May 31  2020 
        Machine:   Type: Desktop Mobo: Abit model: IS7/IS7-G/IS7-E (Intel i865-ICH5) v: 1.0 
                   serial: <filter> BIOS: Phoenix v: 6.00 PG date: 03/30/2005 
        CPU:       Topology: Single Core model: Intel Pentium 4 bits: 32 type: MT L2 cache: 1024 KiB 
                   Speed: 3007 MHz min/max: N/A Core speeds (MHz): 1: 3007 2: 3007 
        Graphics:  Device-1: AMD RV570 [Radeon X1950 PRO] driver: radeon v: kernel 
                   Display: x11 server: X.Org 1.20.4 driver: ati,radeon unloaded: fbdev,modesetting,vesa 
                   resolution: 1920x1080~60Hz 
                   OpenGL: renderer: ATI RV570 v: 2.1 Mesa 18.3.6 
        Audio:     Device-1: Intel 82801EB/ER AC97 Audio driver: snd_intel8x0 
                   Sound Server: ALSA v: k4.19.0-9-686-pae 
        Network:   Device-1: Realtek RTL-8100/8101L/8139 PCI Fast Ethernet Adapter driver: 8139too 
                   IF: eth0 state: unknown speed: 100 Mbps duplex: full mac: <filter> 
        Drives:    Local Storage: total: 111.79 GiB used: 6.59 GiB (5.9%) 
                   ID-1: /dev/sda vendor: Intel model: SSDSC2BW120H6 size: 111.79 GiB 
        RAID:      Hardware-1: VIA VT6421 IDE/SATA Controller driver: sata_via 
        Partition: ID-1: / size: 109.53 GiB used: 6.59 GiB (6.0%) fs: ext4 dev: /dev/sda1 
        Sensors:   Message: No sensors data was found. Is sensors configured? 
        Info:      Processes: 187 Uptime: 1h 40m Memory: 3.39 GiB used: 763.4 MiB (22.0%) Shell: bash 
                   inxi: 3.0.36 
        CPU op-mode(s):      32-bit
        • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 20:35
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Teda sorry jako. To čo máš za muzeálny kúsok? Nečudo, ak sú tam nejaké problémy s aktuálnymi distribúciami. Hlavne nové jadro pre tento stroj nebude to pravé orechové.

          • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 20:44
            Avatar radoKE   Návštevník

            teda sorry jako, na aku chmaru sa potom cast linux komunity snazi robit robit co najlahsie vzduchopaperovolahke distra aby fungovali aj na strojoch na fosilne palivo ? :))) mne ta vykopavka bohapuste postacuje, a teraz navyse prijemne zohrieva nohy ktore mam na nej vylozene.

            • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 21:11
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Tu si evidentne zamieňaš dve veci. Distro vhodné na starý hardvér s distrom vhodným na slabý hardvér. Na ten tvoj stroj zrejme bude vhodnejšie staršie distro než aktuálne novinky. Aj keď sa tvrdí, že MX Linux je vhodný aj na staré stroje ale asi to neplatí úplne generálne.

              • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 21:48
                Avatar radoKE   Návštevník

                Uz som sa stratil, ze mam stare zelezo viem, je aj slabe v zmysle ze treba nejake distro pre slabe alebo moze mat distro pre stary hardver alebo slabe iba v svetle pokroku ? Dlhe roky som si chrochtal s ubuntu14.04lts, potom prisla 16.04 tiez dobre ale subjektivne pomalsie ale furt dobre. 16tke konci cochvila podpora, tak po pade som myslel ze na odporucania v inom vlakne prejdem na mx, otazne je ci je podpora nutna pri beznom pouzivani pc v domacnosti...

                • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 06:38
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  MX Linux pokiaľ by ti bežal, tak je OK, avšak ty máš cca 15 ročný relatívne slabý (na dnešné pomery) 32 bitový pc. Dnes už je problém na takto staré PC nájsť vyhovujúcu novú distribúciu, pretože väčšina distribúcií už ani 32 bitov nemajú a nové jadrá väčšinou ani starý hardvér už nepodporujú. Preto som Ti radil skúsiť staršiu distribúciu (napr. Lubuntu 18.04.), tam je šanca, že tvoj hardvér budú poznať a vedieť s ním robiť. Ta moja replika mala znamenať iba to, že nie je ani tak problém v tom, že je stroj slabý, ako v tom, že je už veľmi starý. Keďže neviem, či tvoj procesor podporuje PAE (nevedel som to nájsť), ešte sa treba pohrať s 32 bitovými distrami s podporou PAE a bez PAE.

                  • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 09:54
                    Avatar radoKE   Návštevník

                    Dakujem, uz rozumiem, pae podporu ten proc. ma. MX mi bezi pekne, (aj ubuntu ), so starsim jadrom, ako lama som zil do tohto momentu v povedomi ze o hardwere sa stara ovladac a jadro ten ovladac nejakym sposobom hybe, ze zmena jadra vedie k nerozpoznaniu predtym fungujuceho hw som netusil. Skusim odporucanie natvrdo vypnut update jadra nech mi bezia ( ak mam spravnu predstavu ) ostatne aktualizacie (koli bezpecnosti ?)

                    • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 11:15
                      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                      Áno, update jadra zablokuj, pokiaľ Ti staré beží, pretože podpora starého HW môže byť v novšej verzii zrušená. Ohľadne toho ovládača je to tak, že niektoré ovládače sú súčasťou jadra, pokiaľ nie, treba ho inštalovať osobitne.

                    • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 17:48
                      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                      Čo sa týka kernelu, mne na 15 ročnom 32bit stroji beží 5.3.0-46-generic i686 a LM 19.3 Xfce. Všetko funguje ako má.

            • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 21:13
              Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

              Veď to máš prakticky vyriešené, nainštaluj to odznova, vypni a zruš automatické spúšťanie zelenej krabičky, cez synaptic si doinštaluj, čo potrebuješ, časom aktualizuj tak akurát internetové prehliadače a pôjde ti to roky.

              • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 21:40
                Avatar radoKE   Návštevník

                No asi to tak nakoniec urobim, nejak som ale dufal ze po vyronoch o tom ake je ubuntu na 3.14cu (a ze sa nemam divit ze sa samododrbe) mi tu odbornici poradia kedze mx odporucaju, podotykam aj na starsie stroje. Filozoficka otazka je ci sa mam preorientovavat na nove distro v ktorom je problem doinstalovat rucne napr. spotify ktore pouzivam alebo sa vratit k zatracovanemu ubuntu na ktorom mi bezalo vsetko bez problemu ak neratam vyrocne samododrbania kedze som mal zapnute aktualizacie.

                • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 09:06
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  Spotify vieš počúvať aj cez web, v poslednej dobe sa hrajú s repozitármi a menia kľúče ako na páse. Verzia z repozitárov aj cez snap padá pri spúšťaní v KDE ako keby mu za to platili. Ja by som na tvojom mieste nechal na starom kompe to, čo ti fungovalo doteraz. Najväčším obmedzením pri tej ramke je práve web prehliadač, na jednom starom notebooku z roku pána s podobne "veľkou" ramkou som mal nahodené Xubuntu, problém bol keď som chcel otvoriť viac tabov, prípadne náročnejšiu stránku na pamäť. Ako je to teraz s podoporu starých procákov netuším,,,

                • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 09:13
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  Prípadne by si si mohol pred aktualizáciou MX Linuxu ktorý si skúšal zamknúť balíky, ktoré nechceš aktualizovať. V tvojom prípade jadro, za pokus to stojí,,,

                  • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 09:44
                    Avatar radoKE   Návštevník

                    dakujem za tip a odkaz, su tam tri sposoby, cez synaptic manager asi nevhodne ked pisu ze apt update a pod. lock ignoruje, ostava iba apt-mark alebo dpkg, ktory z tych dvoch prikazov je odolnejsi voci samovolnej aktualizacii vyvolanej bez mojho zasahu ?

                    • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 10:05
                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                      Oki som v práci a nemám po ruke Linux tak budem kus improvizovať: V prvom rade by som zrušil automatické aktualizácie, ak ti robia viac zla ako osohu. Potom otvor Synaptic, obnov si databázu repozitárov (prípadne príkazom sudo apt update) a v Synapticu by sa ti mali zvýrazniť balíky, ktoré sa môžu aktualizovať. Nájdi si daný balík s jadrom, zamkni ho podľa linku vyššie a následne aktualizuj cez Synaptic systém. A keď budeš mať potrebu aktualizácie napr. raz za mesiac zbehni novú databázu, balík by mal zostať zamknutý (za istotu skontroluj) a rovnako aktualizuješ systém cez Synaptic. Takto to budeš mať viac pod kontrolou. Ak by si si nebol istý čo robíš zazálohuj si predtým systém cez Timeshift. Určite sa to dá aj cez apt (klasika sudo apt upgrade) tak aby ti ignoroval balík s jadrom, len v prvom rade musíš vedieť jeho názov, cez Synaptic to budeš mať jednoduchšie,,,

                    • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 10:16
                      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                      Alebo si len vyhľadaj v Synapticu názov balíka, cez príkaz sudo apt-mark nazov_balika ho zamkneš, použiješ na aktualizáciu príkazy sudo apt update a následne sudo apt upgrade. To mi príde ešte jednoduchšie. Či je zamknutý balík si overíš príkazom apt-mark showhold. Je to na tebe čo ti bude viac vyhovovať, máš viac možností,,,

                      • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 10:20
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                        V Synapticu klikneš na balík, v menu vyberiaš Package -> Lock Version a nebude sa upgradovať.

                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 10:22
                          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                          Áno viem, hodil som link vyššie.

                        • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 10:24
                          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                          Synpatic je len gui pre apt, takže by malo byť jedno či ho zamkne cez Synaptic alebo príkazom, či? Tak isto aj následný spôsop upgrade (Synaptic/apt), alebo sa mýlim?

                          • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 10:54
                            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                            Je to fakt len GUI nad apt-get, takže je to jedno. Len mi to príde pre bežného užívateľa jednoduchšie.

                            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                            • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 11:06
                              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                              Oki Mário a keď sme už pri Apte, tiež by som potreboval poradiť. Existuje spôsob, ako označiť balík tak, aby ho Apt ignoroval - nevidel? Potreboval som nahodiť jeden balík bez závislostí, ktoré pre danú distribúciu nie sú v repozitároch cez dpkg (nespomeniem si parameter) a potom mi Apt vyhadzuje chybu a nepustí ma ďalej, kým ho neodinštalujem. Konkrétne som upravoval tému s ikonami (foldre) cez numix-folders a balík vyžadoval gksu, tak som to obišiel cez dpkg.

                              • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 11:17
                                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                Force som kedysi použil, neviem či je to presne čo hľadáš, ešte asi budeš musieť použiť aj iné prepínače na ignorovanie závislostí.

                                Inak stačí aj za balíček pridať mínusko "-", napr.:

                                sudo apt install balicek zavislost- zavislost2- zavislost3-

                                Fakt som takéto veci už dlho neriešil, tak len lovím z hlavy.

                                Alebo ho neinštaluj a len rozbal.

                                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 11:27
                                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                  Mrkol som do manuálu a force je už neodporúčané:

                                  --force-yes
                                             Force yes; this is a dangerous option that will cause apt to continue without prompting if it is doing something potentially harmful. It should not be used except in very
                                             special situations. Using force-yes can potentially destroy your system! Configuration Item: APT::Get::force-yes. This is deprecated and replaced by --allow-unauthenticated ,
                                             --allow-downgrades , --allow-remove-essential , --allow-change-held-packages in 1.1.

                                  Je spomenutá jedná voľba, ale vždy sa zahrávaš so smrťou :)

                                  -m, --ignore-missing, --fix-missing
                                             Ignore missing packages; if packages cannot be retrieved or fail the integrity check after retrieval (corrupted package files), hold back those packages and handle the
                                             result. Use of this option together with -f may produce an error in some situations. If a package is selected for installation (particularly if it is mentioned on the command
                                             line) and it could not be downloaded then it will be silently held back. Configuration Item: APT::Get::Fix-Missing.
                                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                            • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 11:11
                              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                              Nepáčila sa mi predvolená žltá farba folderov, tak som sa s tým zabával.

                              Numix téma

                              • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 11:29
                                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                Njn, melónová je "IN" :)

                                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 11:43
                                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                                  To je moja úchylka, musím si prispôsobiť a skrášliť Linux tak, aby mi vyhovoval :-)

                                  • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 12:46
                                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                    Nie len tvoja :) Tiež si upravujem veci tak, aby sa mi páčili.

                                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 06.11.2020 | 13:59
          Avatar redhawk75   Používateľ

          na tento stroj MX 18 32bit.

          pojde v pohode.mam na 800MHz Intel pentium M s 512MB ram

          grub do MBR a bude to OK

      • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 20:33
        Avatar radoKE   Návštevník

        a po starte s jadrom .12 :

        System:    Host: kumbal Kernel: 4.19.0-12-686-pae i686 bits: 32 Desktop: Xfce 4.14.2 
                   Distro: MX-19.2_386 patito feo May 31  2020 
        Machine:   Type: Desktop Mobo: Abit model: IS7/IS7-G/IS7-E (Intel i865-ICH5) v: 1.0 
                   serial: <filter> BIOS: Phoenix v: 6.00 PG date: 03/30/2005 
        CPU:       Topology: Single Core model: Intel Pentium 4 bits: 32 type: MT L2 cache: 1024 KiB 
                   Speed: 3007 MHz min/max: N/A Core speeds (MHz): 1: 3007 2: 3007 
        Graphics:  Device-1: AMD RV570 [Radeon X1950 PRO] driver: radeon v: kernel 
                   Display: server: X.Org 1.20.4 driver: ati,radeon unloaded: fbdev,modesetting,vesa 
                   resolution: 1920x1080~60Hz 
                   OpenGL: renderer: ATI RV570 v: 2.1 Mesa 18.3.6 
        Audio:     Device-1: Intel 82801EB/ER AC97 Audio driver: snd_intel8x0 
                   Sound Server: ALSA v: k4.19.0-12-686-pae 
        Network:   Device-1: Realtek RTL-8100/8101L/8139 PCI Fast Ethernet Adapter driver: 8139too 
                   IF: eth0 state: unknown speed: 100 Mbps duplex: full mac: <filter> 
        Drives:    Local Storage: total: 111.79 GiB used: 6.59 GiB (5.9%) 
                   ID-1: /dev/sda vendor: Intel model: SSDSC2BW120H6 size: 111.79 GiB 
        RAID:      Hardware-1: VIA VT6421 IDE/SATA Controller driver: sata_via 
        Partition: ID-1: / size: 109.53 GiB used: 6.59 GiB (6.0%) fs: ext4 dev: /dev/sda1 
        Sensors:   Message: No sensors data was found. Is sensors configured? 
        Info:      Processes: 231 Uptime: 1m Memory: 3.45 GiB used: 756.4 MiB (21.4%) Shell: bash 
                   inxi: 3.0.36 
        
    • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 20:57
      Avatar samalama   Návštevník

      ... ctrl alt f1 ma hodi do terminalu, prihlasim sa, who -u mi hodi dva procesy, jeden pise ze dávn. ak napisem startx rozbehne grafiku ale kazde uspanie alebo screenlock sposobi ze ta session zatuhne a musim ctrl alt F3 atd. ...

      vyborne riesenie. zadavat nezmyselne prikazy, vsetko pospustat, co sa da, a potom sa cudovat, ze to "nejde"...



      ... Odhadom ku koncu celeho cirkusu bol dotaz na nejaky configuration file v etc/x11/Xsession.d/98vboxadd-xclient, som odklikol D na vypis rozdielov a potom N ze nechat ponechanie aktualnej verzie...

      to je velmi logicke, nechat staru konfiguraciu pre novy balik...


      miesto toho, ze by si pozrel 2 najpodstatnejsie veci - dmesg a /var/log/Xorg.log, tak...

      • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 21:03
        Avatar radoKE   Návštevník

        Draha nezavzdusnuj sa, pisem ti uz po xty krat ze som lama. Pokial mi nenapises postup na co sa mam pozriet v tom logu/co hladat/prepisat,vymazat budes sa musiet zavzdusnovat dalej, teda ak budes chciet, a mozno chces lebo mozes.

      • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 01:25
        Avatar joy   Návštevník
        dmesg a /var/log/Xorg.log, tak...

        Myslel si /var/log/Xorg.0.log

        Chápem to tak, že si prepracovaný, nemal by si do toho dávať toľko emócii.

        Che

    • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 29.10.2020 | 21:40
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Ak systém s istým pae-jadrom naštartuje a beží bez problémov, ako si písal, tak budeš musieť používať práve to bezproblémové jadro. Žiaľ ide naozaj o starší HW a už len málo linuxových distribúcii ponúka jadro s pae.

      Možno by za pokus stálo otestovať ešte ľahšie distro, ako je MX Linux – napr. Q4OS s Triniti, prípadne - AntiX a ak by boli problémy s bootovaním, tak dodatočne použiť parameter forcepae.

      Iné riešenie ma žiaľ nenapadá.

    • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 00:37
      Avatar ra100   Návštevník

      mne sa zda, ze tam chces rozbehat OS na 32bit, hoci mas asi 64bit.

      mne sa to stalo v samotnych pociatkoch migracie na linux 32bit linux na 64bit architekture nefunguje.

      aj sa mylim, tak nic.

      • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 09:35
        Avatar radoKE   Návštevník

        mylis sa, procak je 32 bit.

        • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 10:21
          Avatar ra100   Návštevník

          Tak este by som odporucil skusit posledne sady kernelov s rodiny 3.* cez backoport.

          Mne bezi pc z cias win7 s linuxom len na 3.19

          • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 10:26
            Avatar ra100   Návštevník

            Alebo skus na to zelezo nainstalovat na skusku debian cez net boot iso, nech si dohlada sam soft.

            No najprv je asi dobre skusit aj livko.

      • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 12:25
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        32bit linux na 64bit architekture nefunguje.

        to odkedy ? ja som uplne bezne pouzival 32bit distrá na 64bit kompoch (v čase keď 64 bit bola novinka a ja som mal iba 4GB ram) a nikdy som nemal problém, práveže 64bit distrá mali problém lebo nie všetky balíky mali 64bit verziu

        áno nebude vedieť adresovať všetku pamäť ak má pc viac ramky ale fungovať bude, ak nefunguje tak problém bude niekde ine nie v tom že je to 32bit OS

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 31.10.2020 | 23:26
          Avatar ra100   Návštevník

          migroval som z Win7 32bit na 64bitovom stroji, na debian jessie 32bit, po vzore instalovaneho Win ( ja blbec ), ktore mi medzi odskusanymi distrami islo najlepsie.

          to bol moj zaciatok s linuxom a trval 9 mesiacov, volam to dodnes porod.

          vsetko islo, ako malo, az do aktualizacie OS, co bolo prakticky v zapati hned, po instalacii.

          po restarte kompletne zbohom a vsetko v keli.

          neskor som altualizoval, len ked som mal chut zaexperimentovat s reinstalaciou, particiami fstab, cryptab, takze som sa, ako zaciatocnik za tych 9 mesiacov, naucil velmi vela o linuxe, hnany odporom k Win.

          fakt som mal vydrz.

    • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 12:35
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      btw toto je pre mňa potvrdenie toho že MX už nikdy neodporučím menej skúseným užívateľom

      môj názor je že meniť distrá a furt reinštalovať je fajn ako zábavka ale pc ma fungovať a slúžiť, nie je to domáce zvieratko

      ak mi niečo funguje nemením to, to odporúčam aj tu, ak si spokojný s ubuntu a funguje ti podľa predstáv prečo meniť, zmenil by som len ak by som bol nespokojný

      rovnako to bolo s Lacom, s mintom bol spokojný aj ho ako tak vedel ovládať ale zmenil na MX a mal len problémy

      na ten tvoj starý HW by som osobne používal xubuntu/lubuntu ale ak ti funguje ubuntu, prečo nie

      to neznamená ze MX je zle distro, mne sa velmi páči ale odporúčať ho už nebudem

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 13:03
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ
        ale odporúčať ho už nebudem

        Ono všeobecne je dosť veľký kabaret sledovať diskusie na tému poraďte mi distribúciu alebo ktoré distro je najlepšie pre zatiatočníka.

        • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 13:09
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Mňa keby sa teraz niekto opýtal že ktorú distribúciu mám odporučiť tak poviem Linux Mint, používa Apt, PPA repozitáre, max. balíkov je na *ubuntu distribúcie, používateľsky je veľmi prívetivý a všetko funguje od základov. Ale je to tak individuálne že čo vyhovuje jednému, inému zase nemusí. Ale našťastie máme X distribúcií, desktopov, balíčkovacích systémov,,,

      • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 13:05
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Vieš on je viac používateľov, sú takí ktorí si raz všetko nastavia, sú spokojní a v ničom sa nerýpu a systém používajú a tí, ktorí sa rýpu, rozhasia si systém a potom sa pýtajú, ako to napraviť. A je skupina kam patrím aj ja že radi skúšajú nové distribúcie, programové výbery, stabilitu. A keď prídem na dáke finty tak sa snažím zdieľať informácie a stále narazím na niečo nové. Čo ma vlastne baví,,,

        • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 14:48
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          Čo ma vlastne baví,,,

          áno, ak je to tvoja zábavka tak to ťa budem len podporovať, ale dosť ľudí to robí na ich hlavnom PC (respektíve jedinom), lebo lúka na druhej strany cesty je vždy zelenšia ;-) a oni čítali že manjaro bootuje o 3s rýchlejšie ako ubuntu

          ako hovorí anglické príslovie "if it aint broken, dont fix it"

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 13:09
        Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

        Toto nie je chyba MX Linuxu, ale toho, že v nových jadrách postupne vyhadzujú podporu staršieho hardware, čo je pochopitelné. V tomto prípade je jedno, akú distribúciu bude mať, ak bude mať jadro vyššie ako 4.19.9, tak mu grafika nenabehne a je jedno, či je užívateľ skúsený, alebo neskúsený. MX Linux mám v kompe 3 roky a ani raz nezahaproval. Linux je veľmi odolný, pokiaľ sa zbytočne neupgraduje jadro a ovladače grafiky. Tu si Rado mal uvedomiť, že najnovšia verzia distra nie je pre neho vhodná, rovnako, ako keby tam chcel dať Windows10.

        • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 14:03
          Avatar radoKE   Návštevník

          Ako som uz pisal vyssie, nemohol som si uvedomit ze nove jadro nie je pre mna lebo som zil v mylnej predstave ze verzia jadra nema vplyv na ovladace, teda ze ovladace grafiky su raz postavene, funguju a jadro na nich iba hadze co maju tlmocit zelezu. Ze je to inak som sa dozvedel az teraz. Nevadi, bezi mi teraz mx na 4.19.9, vyskusam ci mi bude vyhovovat, a potom bud ostanem alebo sa vratim k ubuntu a zamknem jadro. Zatial som zistil ze nejde nainstalovat spotify, stary google earth ktory este zobrazoval fotky z lokalit od uzivatelov a kurvi sa mi synchronizacia firefoxu. A niektore videa v 1080p sekaju...

          • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 14:08
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Neviem či má MX Linux nainštalovaný snap v základe, ak nie nahoď ho. Spotify nainštaluješ príkazom:

            sudo snap install spotify
            • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 06.11.2020 | 14:01
              Avatar redhawk75   Používateľ

              spotify je priamo v MXPI netreba snap

               

          • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 14:43
            Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

            S tým počítačom budú len problémy, mal by si našetriť aspoň na niečo

            • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 14:45
              Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

              za 50 € https://pc.bazos.sk/inzerat/117576175/hp-workstation-xw4600-cpu-c2q-ram-4gb-500-gb-hdd.php

              • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 15:03
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Po čase ssdčko (sú už za facku), možno nejakú lacnú grafiku a na pár rokov vystaráno. So 4kou ramkou sa dá v pohode fungovať, úplne si tam viem predstaviť Linux Mint s Xfce,,,

              • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 15:15
                Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                Za 40 so 64 GB ssdčkom,,,

              • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 15:45
                Avatar samalama   Návštevník

                ty vole, z hovien do sraciek. rovnako stara sunka...

                ked, tak aspon toto https://www.furbify.sk/pocitac-lenovo-thinkcentre-m73-tiny-1604164 - vykon rovnaky, spotreba 100xmensia - za par mesiacov sa tych 50e (75e v pripade verzie so 120gb ssd) vrati na elektrike...

                • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 16:03
                  Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

                  Podobné kompy máme po kanceláriách, malé nehlučné s malou spotrebou. Takéto niečo by sa mi hodilo aj k rodičom na dedinu na miesto starého kompu, díky samalama za tip,,,

        • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 30.10.2020 | 14:53
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          súhlas linux je odolný ak máš aspoň šajnu čo robíš, lebo aj nablbovzornejšiu distribúciu zložíš na kolená ak začneš meniť konfiguráky v /etc/ podľa návodov z roku 2002 alebo len tak podľa nálady

          prípade pomažeš (manuálne ale cez nejaký "super" nástroj) súbory ktoré sa ti zdajú zbytočné 

          jednoducho MX je distribúcia pre niekoho kto vie ako linux funguje aspoň v základoch, pre začiatočníkov je mint, buntu a spol oveľa vhodnejšou voľbou

          ja mám na NTB manjaro dlhé roky a nikdy som nemal problém ktorý by som nevyriešil do 30m googlovania, ale nikdy ho neodporučím niekomu kto linux nepozná aspoň ako tak

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 31.10.2020 | 09:39
      Avatar radoKE   Návštevník

      Po nocnom testovani MX19, lubuntu 18.04lts a ubuntu mate 18.04lts musim konstatovat ze pre moje zelezo v kombinacii s lama uzivatelom je najvhodnejsie mate. Instalacia bez problemu, ovladanie sa da nastavit ako som mal v ubuntu 16.04, programy ktore chcem sa daju doinstalovat bez akychkolvek prudeni o nesplnenych zavislostiach a chybajucich veciach. Vykon rovnaky ako pri starsom buntu16. Uvidim ako dlho to vydrzi. Chapem spravne ze ak v nastaveniach synapticu zakliknem pod package upgrade behavior / always prefer the installed version tak system bude aktualizovat minimalne ? Alebo je lepsie natvrdo vypnut aktualizacie a aktualizovat koli bezpecnosti manualne iba thunderbird a firefox ?

      • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 31.10.2020 | 11:22
        Avatar radoKE   Návštevník

        Dalsi poznatok, riskol som plnu aktualizaciu ktoru mate ponuklo a div sa svete zelezo si s nou rozumie a vsetko bezi ako ma.

        • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 31.10.2020 | 15:01
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          urobil si si aspon snapshot alebo zalohu (napr. cez odporucany timeshift) ? ci ty rad zijes na hrane ?

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 31.10.2020 | 16:24
            Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

            Tiež ma to napadlo, Timeshift ma už párkát zachránil pred novou inštaláciou počas experimentovania s Linuxom.

          • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 31.10.2020 | 17:26
            Avatar radoke   Návštevník

            ee, neurobil, a zas mi to klaklo. Zacinam podozrievat ssd.

            • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 31.10.2020 | 22:10
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              definicia sialenostj je robit to iste dookola a cakat zakaždým rozne vysledky

              zároveň je to definicia odvahy

              tak si vyber

              v tvojom pripade sa bohužiaľ priklanam k prvej definícii, lebo co si cakal stym muzejnym exponátom

              ;-)

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 01.11.2020 | 17:00
                Avatar radoKE   Návštevník

                Co som cakal, no uz som to pisal, ze komunita propaguje linux ako riesenie pre stare pocitace :) Problem bol v dvd mediu, kupil som vyhodne balenie v kauflande a tym jak dobre moj komp vykuruje doslo k rozlepeniu vrstiev. Po napalke a kontrole media boli data ok, potom po niekolkych reinstaloch sa zrejme objavili vadne sektory, instalacia sice prebehla ale asi nedobre. Zistil som to nahodou ked mi to dvd pd palcami pri jemnom priehybe vrzgalo. Idem timeshiftovat, hadam to nedobabrem.

            • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 31.10.2020 | 23:17
              Avatar kompi snad Debian na ntb :)  Používateľ

              nechcem byt za trapneho na linux portali. ale napadlo mi neskusis na ten PC win 10 32 bit verziu?

              ak teda samozrejme nechces ten pc upgradovat.

              ako tu uz bolo spomenute 32 bitovym linuxom pomaly ale isto zvoni umieracik. a mam skusenost ze na obddobnom pc pokym uplne klakol celkom pekne dosluzil Windows 10 takze zvazujes aj tuto moznost pripadne neskusal si? :)

              Môj NTB hp presario CQ60-120EC ICQ 467479512
              • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 01.11.2020 | 16:51
                Avatar radoKE   Návštevník

                Preco za trapneho, ja som naposledy na nejakom zelenom baterkoautovom fore konstatoval ze kym nebude mat tesla v doplnkovej vybave naftovy bufuk tak nekupujem. Napisali mi ze som kokot. :))) Na pracu mam rychlejsi ntb a ked win10 zacne vrtiet diskom tak ma ide ebnut, nedokazem si predstavit na tejto fosilii zit s tym virusom, staci mi kovid. Navyse to uz slape bo som zistil pricinu.

    • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 01.11.2020 | 17:31
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      Za pokus by ešte stálo vyskúšať Debian 10 s Xfce, Lxqt alebo Mate. Ten beží na LTS jadre 4.19. Hybridné ISO s Debianom ti uľahčí celú inštaláciu/testovanie, nakoľko obsahuje aj neslobodné ovládače, ak sú pre beh systému potrebné.

      • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 01.11.2020 | 18:29
        Avatar radoKE   Návštevník

        Nejaky Debian 10 live som skusal, sklatil sa po uvodnej obrazovke. Ktory to bol neviem, asi z ofiko stranky, velmi dakujem za odkazy, budem laborovat. Ktore prostredie by malo byt podla tvojho nazoru na tak starom kompe najrychlejsie ?

        • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 01.11.2020 | 19:02
          Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

          Tak to je ťažko povedať. :-) V tvojom prípade ide o to, aby boli v jadre obsiahnuté ovládače pre tvoj PC - tu je celý problém.

          Ako vidno z výpisu vyššie, máš v PC 4 GB Ram, čo je super ale na druhej strane slabý procesor. Čiže aby ten PC ako-tak išiel, by nebolo zlé otestovať naozaj ľahké distrá - Lxqt, Xfce. V niektorom príspevku vyššie som spomenul Q4OS s Trinity - na staré PC je naozaj ako stvorený - je tiež založený na Debiane 10 a beží na jadre 4.19. - len škoda, že pre 32 bit. verziu nie je k dispozícii Live verzia.

          • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 01.11.2020 | 19:52
            Avatar radoKE   Návštevník

            Mam tam sice 4 jednogigove moduly ale z nejakeho neznameho dovodu mi system pise ze mam iba 3,6Gb. Nechapem, memtest ziadnu chybu nevyhodi.

            • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 01.11.2020 | 20:12
              Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

              Pamat ma Tvoja graficka karta ako zdielanu pamet (z RAM) alebo zvlast?

              človek z Prešovského kraja
              • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 01.11.2020 | 21:24
                Avatar samalama   Návštevník

                kokotko, zase si si neprecital cele vlakno...?

            • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 01.11.2020 | 20:42
              Avatar zeleno MX Linux  Používateľ

              Časť pamäte si systém uchmatne ako vyrovnávaciu cache, prípadne videopamäť. Skús príkazom sudo lshw -short -c memory pozrieť, či vidí všetku pamäť.

              • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 01.11.2020 | 21:27
                Avatar samalama   Návštevník

                ty vole dalsi odbornik! neskutocne! nepis bludy, ked tomu nerozumies...!

                • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 01.11.2020 | 22:47
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Tak pozor, tazatel vyprodukoval problematickú otázku:

                  Mam tam sice 4 jednogigove moduly ale z nejakeho neznameho dovodu mi system pise ze mam iba 3,6Gb.

                  Z vety "system pise ze mam iba 3,6Gb" je povedzme číslo vycucané z Conky, alebo iného nezmyslu.

                  Na druhej strane, aj bežný užívateľ Linuxu vie, že si niečo pre seba skryje Kernel, zrejme niečo aj grafika a Cache s tým fakt má kulové.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 05.11.2020 | 16:45
                    Avatar radoKE   Používateľ

                    Zaujimava skutocnost sa dnes ukazala, som nahodou cumel na monitor pocas rebootu pc a hned na zaciatku ked nabieha bios cierna obrazovka a zobrazi velkost pamate tam bolo 3.6 giga. Zeby bola doska blba sa mi nezda, vadnu pamat by asi mal odhalit memtest, nechapem.

              • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 01.11.2020 | 22:20
                Avatar radoKE   Návštevník

                Vyzera to tak ze vidi vsetky moduly, grafika by zrat nemala nic sak ma 256 alebo 512, nepamatam a nechce sa mi ju vyberat. Alebo ze by grafika nepouzivala vlastnu pamat ? To sa mi nejak nezda.

                H/W path        Device      Class       Description
                ===================================================
                /0/0                        memory      128KiB BIOS
                /0/4/a                      memory      32KiB L1 cache
                /0/4/b                      memory      1MiB L2 cache
                /0/1d                       memory      4GiB System Memory
                /0/1d/0                     memory      1GiB DIMM SDRAM Synchronous
                /0/1d/1                     memory      1GiB DIMM SDRAM Synchronous
                /0/1d/2                     memory      1GiB DIMM SDRAM Synchronous
                /0/1d/3                     memory      1GiB DIMM SDRAM Synchronous
                
                total       used       free     shared    buffers     cached
                Mem:       3628528    3287348     341180      71256     445932    1823500
                -/+ buffers/cache:    1017916    2610612
                Swap:      3667964       5976    3661988
                
                • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 02.11.2020 | 00:38
                  Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ

                  Daj vystup z dmesg (ako prilohu). Tam pise, co sa robi s pametou.

                  Podla toho nemas VRAM.

                  človek z Prešovského kraja
                  • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 02.11.2020 | 09:28
                    Avatar radoKE   Návštevník
                      10.400793] agpgart-intel 0000:00:00.0: AGP 3.0 bridge
                    [   10.400823] agpgart-intel 0000:00:00.0: putting AGP V3 device into 8x mode
                    [   10.400920] radeon 0000:01:00.0: putting AGP V3 device into 8x mode
                    [   10.400949] radeon 0000:01:00.0: GTT: 128M 0xF0000000 - 0xF7FFFFFF
                    [   10.400958] [drm] Generation 2 PCI interface, using max accessible memory
                    [   10.400968] radeon 0000:01:00.0: VRAM: 512M 0x0000000000000000 - 0x000000001FFFFFFF (512M used)
                    [   10.401299] [drm] Detected VRAM RAM=512M, BAR=256M
                    [   10.401305] [drm] RAM width 256bits DDR
                    [   10.402910] [TTM] Zone  kernel: Available graphics memory: 433940 kiB
                    [   10.402917] [TTM] Zone highmem: Available graphics memory: 1814264 kiB
                    [   10.402921] [TTM] Initializing pool allocator
                    [   10.402968] [TTM] Initializing DMA pool allocator
                    [   10.403028] [drm] radeon: 512M of VRAM memory ready
                    [   10.403034] [drm] radeon: 128M of GTT memory ready.
                    
                  • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 02.11.2020 | 10:27
                    Avatar samalama   Návštevník

                    podla toho, co tu pises, nemas mozog...

            • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 01.11.2020 | 21:31
              Avatar samalama   Návštevník

              takze si tam na 99% ani nemal pae jadro, len cistych 32-bitov...

              ale inac mam rad takych chytrakov, ako si ty. dostal si niekolko rad, nic z toho si neskusil, len tocis distra dokookla, co ti radia chytraci podobni tebe. tvaris sa ako velky pan, si drzy, ale pritom si sam povedal, ze tomu hovno rozumies. tak bud som ticho a som rad za kazdu radu, alebo si tam nahod konecne tie windoze a neotravuj...

              • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 01.11.2020 | 22:15
                Avatar radoKE   Návštevník

                Draha, chapem ze nemas rada ked ti tu niekto konkuruje v slusnom a privetivom pristupe k lamam, no ale taky je zivot. Skus to este vydrzat, nakoniec mozno tie windowsy koli tebe vyskusam, alebo to tu jednoducho necitaj. Budes sa zbytocne rozculovat a vypadaju ti vlasky.

              • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 01.11.2020 | 22:58
                Avatar kompi snad Debian na ntb :)  Používateľ

                uz som to tu pisal chalan by sa mal na ten pc vykaslat hodit tam 32 bit win 10 a nechat ho dozit. praca na tom pc musi byt ciste mucenie

                Môj NTB hp presario CQ60-120EC ICQ 467479512
            • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 05.11.2020 | 17:12
              Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

              Treba rozlišovať medzi nainštalovanou veľkosťou RAM a skutočne využitou. Podľa výpisov z terminálu sú všetky 4 pamäťové moduly rozpoznané. To, že ti neukazuje plných 4 GB ram je normálne a využitá veľkosť 3,6 GB je úplne v poriadku. Teda nehľadaj chyby tam, kde nie sú. :-)

              • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 05.11.2020 | 17:48
                Avatar radoKE   Používateľ

                Dik za jasne vysvetlenie, chybu nehladam, len sa mi zdalo 400mega niekde v prdeli vela. Moj prvy pocitac mal 64KB.

          • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 01.11.2020 | 21:23
            Avatar samalama   Návštevník

            podla teba de, ktore ma cca 150 balikov a spusta bambilion procesov, je light?!??! vyskusaj si najprv napr. blackbox/fluxbox, a potom rad ostatnym...

        • RE: samododrbanie V2.0 tentokrat MXLinuxu 01.11.2020 | 20:10
          Avatar Dušan Kreheľ Debian  Používateľ
          Nejaky Debian 10 live som skusal, sklatil sa po uvodnej obrazovke.

          Taj textovu (ncurses) instalaciu a potom Ta bude informovat, ake balicky chybaju.

          človek z Prešovského kraja