Autoinštalačný skript balíkov

Sekcia: Ostatné 27.11.2020 | 08:48
Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

Ahojte, chcem sa začať venovať po večeroch "autoinštalačnému" skriptu, čo som riešil pekných pár rokov dozadu. Samozrejme že to bude prekopané od základov a skript bude konkrétne pre distribúciu Q4OS a modernejší, pre ktorý pripravujem blog. Potreboval by som niekoho, kto by mi vedel s tým pomôcť, všetky príkazy mám v texťáku len to potrebujem kus učesať a zautomatizovať. Distroturistika v posledných mesiacoch ma utvrdila v tom, že je kopec distribúcií so "zlým" programovým výberom (čo je samozrejme individuálne).

V základe to bude vyzerať asi takto (repozitáre, kľúče a zoznam balíkov mám v texťáku):

1. Skript pridá jeden balík kvôli stiahnutiu kľúča, ktorý nie je v základnej inštalácii.

2. Pridá komplet repozitáre s kľúčami , aktualizuje databázu a urobí upgrade.

3. Nainštaluje dodatočne všetky balíky, ktoré priebežne upravujem a aktualizujem.

4. Nainštaluje stiahnuté balíky, ktoré nemajú repozitáre (prípadne ich predtým stiahne z webu ak poskytnem skript ďalej).

5. Podľa potreby spustí príkaz, prípadne hlášku či sa má spustiť.

6. Vyčistí sa cache a to je v skratke všetko,,,

Nemám problém podeliť sa o tento skript s inými, ako som spomínal programy sa snažím vyberať univerzálne s prihliadnutím na zvolený desktop a samozrejme uprednostňujem programy kvôli aktualizáciám z repozitárov, mimo nich mám možno 4 balíky ktoré sa tam nenachádzajú.

Ak by bol záujem o tento skript ešte by bolo vhodné možno zatriediť balíky do skupín, ale to by som už urobil. Napr. hláška pred inštaláciou grafika: Nainštalujú sa programy "Grafika" tie a tie (A/N) a potom skok na ďalšiu sekciu.

Takže ak by bol záujem pustím sa do toho a ešte ma napadla otázka, existuje nejaký nástroj (príkaz napr. cez wget), ktorý by mi vedel overiť, či sú dané repozitáre živé? Prípadne či sa nachádzajú dodatočne inštalované balíky tam a tam? To pre neskoršiu kontrolu skriptu.

    • RE: Autoinštalačný skript balíkov 27.11.2020 | 12:26
      Avatar redhawk75   Používateľ

      hm na to pouzivam aptik, aj pri prechode na novu verziu os

      • RE: Autoinštalačný skript balíkov 28.11.2020 | 11:16
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Rád sa hrabem v texťákoch, preto skript. Škoda že som nenašiel starší čo mi ešte upravoval Dušan Halický tu z LinuxOS.

    • RE: Autoinštalačný skript balíkov 27.11.2020 | 15:17
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Ja to tak približne robím.

      Pozri od riadku ### Install graphics programs? Budem to prerábať, ale funguje to.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Autoinštalačný skript balíkov 27.11.2020 | 19:16
        Avatar debian+_debian+   Návštevník

        Budes to prerabat cez dialog.

      • RE: Autoinštalačný skript balíkov 28.11.2020 | 11:17
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Vďaka pozriem to.