ntb ako druha obrazovka a premietanie na TV

Sekcia: Aplikácie & Desktop 13.12.2020 | 17:52
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

nazdar,

potreboval by so použiť tablet/ntb ako druhu obrazovku pre moj desktop

win 10 umoznuje pouzit vstavany display ntb/tabletu na premietanie pre ine zariadenie (iný win, android)

je niečo podobne mozne na linuxe ? premietanie na bezdrôtový display (ci už win ntb/tablet, alebo Chromecast)

zaujíma ma linux prioritne ako vysielač, ale ak existuje sw pre linux ako prijímač dajte vediet tiez

nasiel som apku gnome network displays ale nefunguje = vyžaduje wifi, ktorú nemám na desktope (a je gnome - pouzivam KDE)

existuje alternatíva ? alebo ako inak použiť ntb/tablet ako sekundárny display, respektíve ako premietať desktop na Chromecast display (napr. TV) z Linux

viem že VLC to zvlada, ale ide mi o desktop, chcem premietať 3D model počas toho ako na nom robim v blenderi (3D model domu a nabytku pri plánovaní prerabky)

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: ntb ako druha obrazovka a premietanie na TV 13.12.2020 | 17:59
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Trochu offtopic, ale čo sa týka plánovania napr. rozloženia nábytku v dome skúšal si aj Sweet Home 3D? Celkom v poho soft.

      • RE: ntb ako druha obrazovka a premietanie na TV 13.12.2020 | 19:49
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ja zväčša vyuzivam sketch up (funguje online) ale teraz potrebujeme planovat rozvody vody a elektriny a v blenderi to viem najpohodlnejsie

        vyssi level by uz bol len nejaky CAD a to je nad moje aktualne schopnosti a moznosti (najma cas ucit sa novy soft)

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: ntb ako druha obrazovka a premietanie na TV 13.12.2020 | 18:58
      Avatar redhawk75   Používateľ

      obcas na druhy PC z domaceho desktopu pripajam cez DWservice na full screen

      • RE: ntb ako druha obrazovka a premietanie na TV 13.12.2020 | 19:57
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ale ja nechcem aby vsetci videli ovladacie prvky ale len nahladove okno (render preview)

        preto chcem 2 obrazovky (jednu bezdrotovu)

        mozno k desktopu pripojim druhy monitor a ce vnc sa pripojim len na ten (len kde zozeniem dalsi momitor)a ntb kablom k telke

        to je ako skrabat sa lavou rukou na pravom uchu

        ale stale menej prace a ko presunut desktop k telke na dlzku kabla

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: ntb ako druha obrazovka a premietanie na TV 14.12.2020 | 01:44
          Avatar redhawk75   Používateľ

          jaaj tak, 

          potom ako pise bedna.

          kedysi som pouzival spristupnenie obrazovky (aktivnej plochy) na prednaskach cez  X-display availability na Ubuntu / Mint ale to bolo cca 8 rokov dozadu a priznam sa netusim postup

          • RE: ntb ako druha obrazovka a premietanie na TV 14.12.2020 | 08:24
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            dik pozriem ci to este existuje a funguje

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: ntb ako druha obrazovka a premietanie na TV 13.12.2020 | 19:46
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Občasne používam X forwarding, ale to asi nebude úplne to čo chceš. Asi skôr pre teba by bolo X11vnc ja osobne používam xtightvnc čo je multiplatformný nástroj.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: ntb ako druha obrazovka a premietanie na TV 13.12.2020 | 19:54
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        no ja by som hlavne potreboval aby to system rozpoznal ako druhy display (blender vie dat fullscreen preview na konkrétnu obrazovku)

        ale ak keby som sa mohol cez VNC, NX, RDP pripojit na virtualnu obrazovku aj to by stacilo, presunul by som na na nahladove okno (bohu vdaka blenderovi za modularitu)

        chcem mat fullscreen nahlad na TV (alebo na starom 17palcovom NTB aby sme sa viaceri mohli pozerat)

        ale asi sa nevyhnem presunu PC k telke a prepojeniu kablom

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: ntb ako druha obrazovka a premietanie na TV 14.12.2020 | 10:37
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Inak skúsil som dať apt vyhľadať Chromecast a toto mi vyhodilo:

          apt search chromecast
          Sorting... Done
          Full Text Search... Done
          anacrolix-dms/testing 1.1.0-1 amd64
            Go UPnP DLNA Digital Media Server with basic video transcoding
          
          golang-github-anacrolix-dms-dev/testing,testing 1.1.0-1 all
            Go source for UPnP DLNA Digital Media Server
          
          mkchromecast/testing,testing 0.3.9~git20200902+db2964a-2 all
            Cast your Linux audio or video to your Google Cast devices
          
          mkchromecast-alsa/testing,testing 0.3.9~git20200902+db2964a-2 all
            ALSA dependencies to cast with mkchromecast
          
          mkchromecast-gstreamer/testing,testing 0.3.9~git20200902+db2964a-2 all
            GStreamer dependencies to cast with mkchromecast
          
          mkchromecast-pulseaudio/testing,testing 0.3.9~git20200902+db2964a-2 all
            Pulseaudio dependencies to cast with mkchromecast
          
          pulseaudio-dlna/testing,testing 0.5.3+git20200329-0.1 all
            stream audio to DLNA devices and Chromecasts
          
          python3-netdisco/testing,testing 2.6.0-1 all
            Library to discover local devices and services (Python 3)
          
          python3-pychromecast/testing,testing 7.1.1-1 all
            Library to communicate with Google Chromecast (Python 3)
          
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: ntb ako druha obrazovka a premietanie na TV 14.12.2020 | 12:13
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            prioritne som chcel bezdrotovy display ale chromecast je na polceste

            vyskúšam

            ďakujem veľmi pekne, toto zatiaľ vyzera že bude najjednoduchšie na použitie

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: ntb ako druha obrazovka a premietanie na TV 14.12.2020 | 18:57
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            mkchromecast taktiež asi predpokladá existenciu wifiny a priameho spojenia, lebo na prvý pokus nefungovalo, rovnako ako WDS pre linux 

            nakoniec ma napadlo, že predsa VLC zvlada využit chromacasty ako "vykreslovač" (renderer) a zároveň vie zaznamenávať plochu a funguje to celkom OK vo vlc dám prehrávať plochu a ako vykreslovač zvolím TV 

            takže problém s castovaním na telku vyriešený (ešte idem zistiť ako VLC povedať že má nahrávať iba časť plochy a vybavené)

            BTW transkódovanie na h265 má zatiaľ najlepší pomer kvality a rýchlosti/lagu

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • RE: ntb ako druha obrazovka a premietanie na TV 14.12.2020 | 19:06
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

              koho by to zaujímalo

              VLC > nastavenia > prístupové moduly > obrazovka >

              ja som si nastavil:

              oblasť ľavého stĺpca na 1980 (šírka pixelov prvej obrazovky)

              oblasť horného riadku na 0 (nič lebo ich mám vedľa seba)

              šírku 1920

              výšku 1080

              a už nahráva len druhú obrazovku 

              veľmi šikovné a VLC mám na každom pc

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • RE: ntb ako druha obrazovka a premietanie na TV 14.12.2020 | 19:19
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Takže aby som to pochopil správne, mkchromecast je potrebné mať nainštalované, alebo to celé obstaral VLC?

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: ntb ako druha obrazovka a premietanie na TV 14.12.2020 | 23:04
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

                  mkchromecast som nerozchodil vobec ani ho uz nemám nainstalovany

                  toto je cisto cez vlc, este uvidím reálnu aplikaciu ako to bude pouzitelne

                  lebo to ze to ide na mojej telke neznamena ze to funguje na kazdom chromecaste

                  a toto riesenie stale to predpoklada ze mam 2 monitory pripojene (co teraz mam ale u rodicov kde to chcem pouzit mam len jeden)

                  to este nemam doriesene inak ako tym ze si z práce donesiem stary monitor

                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: ntb ako druha obrazovka a premietanie na TV 13.12.2020 | 22:47
      Avatar samalama   Návštevník
      ffmpeg -f x11grab -s 1920x1080 -i :0.0+1680 -vcodec h264 -r 50 -g 300 -f h264 udp://10.20.30.40:12345

      monitor vlavo je 1680x1050, preto :0.0+1680, monitor vpravo (streamovany) je 1920x1080.

      akurat to ma (aspon u mna) dve "chyby":
      1. tento stream mi prehral len mpv, mplayer a vlc sa nechytili. vyhoda je, ze obraz je kvalitny
      2. lag mal cca 7 sekund

      ked som miesto h264 pouziil mpeg4, tak uz sa chytil mplayer aj vlc a zmizol aj lag, ale kvalita bola na penis...

      • RE: ntb ako druha obrazovka a premietanie na TV 14.12.2020 | 08:23
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        lag ani obmedzenie na MPV mi az tak nevadi (asi), dik vyskusam

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment